Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Geçim hakkında

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Zervz

Geçim hakkında

Mesaj gönderen Zervz » Pzt Ara 18, 2023 9:50 am

Arkadaşlar bı ev buldm tek oda mutfağı fln var, konumu da okuluma yakın ancak 580 Euro int dışında (o da komşudan abilirm) her şey dahili. Acaba bloke hesaptaki aylık miktar ile gecinebilir miyim. Yemek,gıda,ulaşım vs?

lumos

Re: Geçim hakkında

Mesaj gönderen lumos » Pzt Ara 18, 2023 5:58 pm

Kesin bir sey söyleyemeyiz. Oturup hesapla. Mesela Semesterticket'in yoksa sehrindeki aylik/yillik ulasim karti fiyatlarina bak. Sigorta ödüyor musun o önemli. Ben haftada 1-2 kere yemekhanede yiyorum onun disinda evde yemek yapiyorum ve gida alisverisine haftada 30 euro rahat yetiyor (Netto, Aldi gibi ucuz marketlerden). Disardan yemek de sehire göre cok degisiyor ama düzgün bir döner menü vs. ortalama 10 euro cogu yerde. Üniversite harci ve ucak biletlerini de unutma

emirogan9

Re: Geçim hakkında

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Ara 18, 2023 7:57 pm

Zervz yazdı: Pzt Ara 18, 2023 9:50 am Arkadaşlar bı ev buldm tek oda mutfağı fln var, konumu da okuluma yakın ancak 580 Euro int dışında (o da komşudan abilirm) her şey dahili. Acaba bloke hesaptaki aylık miktar ile gecinebilir miyim. Yemek,gıda,ulaşım vs?
aylık 934 euro geliyor sanırım bloke hesapta. Bu biraz kişisel bir durum ama ortalama bir kişi bu parayla rahat bir şekilde geçinebilir diye düşünüyorum. Kendi deneyimimden örnek verirsem;

Market ortalama olarak 200 civarı
Telefon 20 euro
D-Ticket ulaşım için 50 euro(gelecek ay öğrenci tarifesine geçiş yapacağım 30 euroya düşüyor)
Dışarıda yeme-içme alışveriş vs. ortalama 75-90 euro
kira 535 euro her şey dahil (taşınacağım için 510'a düşecek birkaç aya)

toplam: 880-895 arası

dediğim gibi bu tamamen size kalmış bir şey ancak örnek olması açısından temel harcamaları yazmak istedim. Henüz sigorta ödemiyorum ayrıca üniversite harçlarını vs. de katmakta fayda var. Ekstra olarak şu anda Stuttgart'da yaşamaktayım daha küçük bir şehirde yaşamak maliyetleri azaltabilir belki.
Stuttgart/Baden-Württemberg