Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cnsu

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen cnsu » Çrş Ara 06, 2023 11:10 am

Merhaba, vizenizle ilgili bir gelişme var mı?
isbeka yazdı: Sal Eki 03, 2023 3:31 pm Merhabalar,
Eşimle birlikte 41(f) kapsamında idata Gayrettepe ofisi aracılığıyla vize başvurusu yapmıştık. Vize randevumuz 25.07.2023 tarihindeydi. Yaklaşık 1 ay sonra başvurumuzla ilgili herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle konsoloslukla irtibat kurmaya çalıştım ama başarılı olamadım. Burada yazılanları okuduktan sonra gideceğimiz şehrin (Bonn) yabancılar dairesine mail gönderdim ve başvurumuzun durumunu sordum. Yüksek lisans programına başlayacak olan ben olmama rağmen verilen yanıtta eşimin başvurusunun kendilerine yeni ulaştığını ve sıra gelince incelemeye başlayacaklarını söylediler. Kendi başvurumun onlara ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda ise olumlu ya da olumsuz yanıt vermediler. Yine yaklaşık 1 ay sonra Bonn Yabancılar Dairesinde bize daha önce yanıt veren kişiye mail gönderdik ve başvurumuzun durumunu sorduk. Verilen yanıtta eşimin başvurusunu henüz incelemeye başlamadıklarını ve gerektiğinde bizden evrak sunmamızı isteyeceklerini belirttiler.
Ayrıca mailin sonunda şu belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz denildi:
• Proof of income of the last three months with bank statement
• Contract of the flat with bank statement
• Rentenversicherungsnachweis
Expatrio üzerinden bloke hesap açarak yapmıştık başvuruyu. (934+400)*12 kadar para yatırmıştık hesaba. Paranın yetersiz gelebileceğini ve bloke hesapta artırım yapılmasını isteyeceklerini bekliyorduk. Ancak, gelir gösteren belge istemeleri biraz garip geldi.
Bu sayfadan kira kontratı istenen kişiler olduğunu görmüştük, o yüzden kontrat istemelerine çok şaşırmadık.
Ancak, son sırada istenen şeye bir türlü anlam veremedik. İnternete baktığımızda “pension insurance certificate” anlamına geldiğini gördük. Daha sonra böyle bir belgenin sadece Almanya’da çalışan kişilerden istenebileceğini fark ettik, şaşkınlığımız daha da arttı. Bize cevap veren kişiyle daha önceki yazışmalarımızı tekrar gözden geçirdiğimizde eşim sanki orada çalışan birisinin yanına gitmeye çalışıyormuş gibi algılandığını fark ettik. Daha sonra Bonn Yabancılar Dairesi’nin genel mail adresine tekrar mail atarak sadece kendi başvurumu sordum ve bu sefer başka bir kişi, böyle bir başvurunun kendilerine gelmediğini, konuyla ilgili Konsoloslukla irtibat kurmam gerektiğini söyledi. Bağımlı başvuran olan eşimin başvurusu gelmişken benimkinin nasıl gelmediğini sorduğum birkaç mail daha gönderdim ama yanıt gelmedi. Konsolosluğa telefonla ulaşmak mümkün olmadığı için mail, faks ve posta gönderdim ama onlardan da dönüş olmadı.
Yüksek lisans programı 9 Ekim’de başlıyor. Başvurumun nerede olduğu konusunda en ufak bir fikre bile sahip değiliz ve kendimizi çok çaresiz hissediyoruz. Pasaportlarımızın yanı sıra benim diploma, dil belgesi gibi evraklarımın orijinallerini de almışlardı, evraklarımızın kaybolmasından da endişeleniyoruz.
Buradaki arkadaşların tecrübelerinden istifade edebilmek adına yazmak istedim.
Teşekkürler.
İst. İDATA 40F Berlin-Eşli
Vize başvuru:25 Eylül 2023
Vize tarih atama: 10 Ekim 2023
Vize görüşme tarihi: 03 Kasım 2023
Dijital İletim: 08 Kasım 2023
Fiziki İletim: 20 Kasım 2023
Başvuru Sahibi Pasaport Teslim: 06.12.2023
Eş Pasaport Teslim:12.12.2023

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Çrş Ara 06, 2023 11:41 am

Merhaba, sizin vizenizle ilgili bir gelişme oldu mu?
gidiyorumburalardan yazdı: Çrş Eki 04, 2023 1:51 am Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Eşim (öğrenci olan kişi) beraber seyahat edecekler kısmına beni yazdı, aynı şekilde ben de eşimi yazdım. Ayrıca ben referans kısmına eşimi yazdım. Eşim de referans kısmına üniversiteyi yazmıştı.

Gönderdiğim mailde bilgi notunu eklemiştim. Ancak gönderdiğim maile Auswärtiges-amt kendileriyle ilgili olmadığını ve Nürnberger Land Ausländerwesen ile iletişime geçmem gerektiğini söylemişti. Oraya da maili ilettim ancak hala bir geri dönüş olmadı.

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Çrş Ara 06, 2023 11:52 am

Merhaba, siz de hala bekliyorsunuz değil mi?
edmrshn yazdı: Pzt Ara 04, 2023 4:03 pm Merhaba biz de istanbuldan ekim sonunda eşimle basvuru yaptık (36F). Başvurunun üstünden 1 ay sonra benimki olumlu oldu ancak ben eşimle gitmek istediğimi söyledim. Eş basvurularının uzun sürdüğünü söylediler. Bize de hiç eksik evrak sordugumuz halde o konuda dönüş gelmedi. Ancak o gün eş durumunun uzun sürdüğünü telefonda söylediler. Çok mail atmak bazen ters tepebiliyormuş, herşeyi bastan kontrol etme gibi süreci bastan baslatabiliyormus mailde verilecek bilgiler. Beklemek durumundayız sanırım sadece :/ Eksik evrak istememeleri belki iyiye işarettir.

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Çrş Ara 06, 2023 12:43 pm

Merhaba, eşinizin vizesi geldi mi?
karatass yazdı: Çrş Kas 29, 2023 4:06 pm Arkadaşlar 41 f vizesi kaç aylık veriliyor genel olarak? 3 ay gibi kısa bir süre verildiği oluyor mu?

karatass

Mesaj gönderen karatass » Çrş Ara 06, 2023 1:49 pm

cnsu yazdı: Çrş Ara 06, 2023 12:43 pm Merhaba, eşinizin vizesi geldi mi?
Merhabalar, hayır ne yazık ki hala bekliyoruz. 15 eylülde başvurmuştuk, şu an yabancılar dairesinde olduğunu biliyoruz

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Prş Ara 07, 2023 3:27 am

Herkese merhaba. Sonunda eşimin de vizesi geldi. 28 Temmuz Ankara iData ofisinden 41F vize türüne birlikte başvurmuştuk. Vize başvurusunda ben öğrenci, eşim ise aile birleşimi seçti. BVA'yı aradığımızda 4 Eylül'de ikimizin de belgelerinin yabancılar ofisine gittiğini öğrendik. 4 Eylül'den tam olarak 3 hafta iki gün sonra öğrenci olan benim vizem geldi. Ancak Eşimin vizesi daha geçen hafta geldi.

Bu süre zarfında öğrenci olan ben Almanya'ya geldim. İki kere yabancılar ofisine gidip bilgi almak istedim ancak hiçbir şey söyleyemediklerini söylediler. Aynı zamanda benim vizem geldikten sonra hem yabancılar ofisine hem de visa_central'a sürekli e-posta ile durumu sorduk.
Yabancılar ofisine son gittiğimde bizimle ilgilenen memurun kendi e-posta adresini alabildim. Ancak bu adrese gönderdiğimiz e-postalara da yanıt alamadık.
Bu süre zarfında bizden ekstra hiçbir belge istenmedi.
Sonrasında resmi kaynaklarda aile birleşiminin resmi süresinin 8 ila 12 hafta arasında olduğu bilgisini gördük.
Bu yüzden en az 12 hafta beklemeye karar verdik.
12. hafta tam olarak bittiği gün, bizimle ilgilendiği söylenen memura bir kez daha e-posta gönderdik ve bu sefer yanıt geldi.
Eşimin vizesini onayladığını söyleyen bu e-postadan yaklaşık 3-4 gün sonra da eşimin vizesi çıkmış oldu.

Buraya yazan ve bilgilendirme yapan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Sağlıcakla kalın.

readyfordeparture

Mesaj gönderen readyfordeparture » Prş Ara 07, 2023 10:56 am

Merhabalar,

30 Ekim'de eşimle birlikte 41F vize türü için belgeleri teslim ettik Gayrettepe IDATA'da. Kasım ayında BVA'ya mail atarak (bu mail adresini de forumlarda görmüştük) vizemizin durumunu sorguladık ayrı ayrı ve ikimiz de vize belgelerimizin ilgili şehrin yabancılar dairesine iletildiğine dair bir dönüş aldık.

Ardından Kasım ayının sonunda benim (öğrenci) vizem geldi. Eşimin vizesi henüz gelmedi, geçtiğimiz günlerde de yabancılar dairesini arayıp vizenin durumunu öğrenmek istedik. Orada iletişime geçtiğimiz görevli benim vize belgelerini onaylayıp konsolosluğa ilettiğini onayladı fakat eşimin belgelerinin yabancılar ofisine gelmediğini söyledi.

Bu durumda kafamız çok karıştı açıkçası. Bir yetkiliden belgelerin iletildiğini teyitlemişken diğer bir kurum henüz gelmediğini söylüyor. Zaten başvuruyu birlikte yaptığımız için belgelerin ayrı ayrı iletilmesi de çok mantıklı değil. Benzer bir durum yaşamış olan var mı? Veya bir fikir verebilecek olan var mı? Bu noktada bizim yapabileceğimiz bir şey var mıdır acaba?
41F İstanbul - Gayrettepe IDATA (Eşli Başvuru)
Başvuru Tarihi: 18.09.23
Randevu Atama: 10.10.23
IDATA Randevu tarihi: 30.10.23
Öğrencinin Pasaportunun Gelişi: 28.11.23
Eş için Eksik Belge: 25.12.23
Eşin Pasaportunun Gelişi: 08.02.24

karatass

Mesaj gönderen karatass » Prş Ara 07, 2023 11:26 am

ycinar yazdı: Prş Ara 07, 2023 3:27 am Herkese merhaba. Sonunda eşimin de vizesi geldi. 28 Temmuz Ankara iData ofisinden 41F vize türüne birlikte başvurmuştuk. Vize başvurusunda ben öğrenci, eşim ise aile birleşimi seçti. BVA'yı aradığımızda 4 Eylül'de ikimizin de belgelerinin yabancılar ofisine gittiğini öğrendik. 4 Eylül'den tam olarak 3 hafta iki gün sonra öğrenci olan benim vizem geldi. Ancak Eşimin vizesi daha geçen hafta geldi.

Bu süre zarfında öğrenci olan ben Almanya'ya geldim. İki kere yabancılar ofisine gidip bilgi almak istedim ancak hiçbir şey söyleyemediklerini söylediler. Aynı zamanda benim vizem geldikten sonra hem yabancılar ofisine hem de visa_central'a sürekli e-posta ile durumu sorduk.
Yabancılar ofisine son gittiğimde bizimle ilgilenen memurun kendi e-posta adresini alabildim. Ancak bu adrese gönderdiğimiz e-postalara da yanıt alamadık.
Bu süre zarfında bizden ekstra hiçbir belge istenmedi.
Sonrasında resmi kaynaklarda aile birleşiminin resmi süresinin 8 ila 12 hafta arasında olduğu bilgisini gördük.
Bu yüzden en az 12 hafta beklemeye karar verdik.
12. hafta tam olarak bittiği gün, bizimle ilgilendiği söylenen memura bir kez daha e-posta gönderdik ve bu sefer yanıt geldi.
Eşimin vizesini onayladığını söyleyen bu e-postadan yaklaşık 3-4 gün sonra da eşimin vizesi çıkmış oldu.

Buraya yazan ve bilgilendirme yapan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Sağlıcakla kalın.
Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun. 4 eylülde belgelerinizin yabancılar ofisine gittiğini belirtmişsiniz. Bu gönderim dijital mi yoksa fiziki gönderim mi? Yani 12 haftayı eşiniz için acaba dijital gönderimden itibaren mi saydınız yoksa fiziksel gönderimden itibaren mi?

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Prş Ara 07, 2023 12:09 pm

Muhtemelen fiziki dosya iletimidir 4 eylül. Pasaportu geçen hafta aldıklarını söylemiş. 4 eylülden itibaren 12. hafta geçen haftaya denk geliyor.
bu şekilde hemen kendimizinkini hesapladım da :)
karatass yazdı: Prş Ara 07, 2023 11:26 am Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun. 4 eylülde belgelerinizin yabancılar ofisine gittiğini belirtmişsiniz. Bu gönderim dijital mi yoksa fiziki gönderim mi? Yani 12 haftayı eşiniz için acaba dijital gönderimden itibaren mi saydınız yoksa fiziksel gönderimden itibaren mi?

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Prş Ara 07, 2023 12:16 pm

Merhaba, BVA'ya tekrar mail atıp eşinizin dosyasının göçmenlik bürosunda olmadığı bilgisini aldığınızı söyleyebilirsiniz. Verecekleri cevaba göre tekrar göçmenlik bürosuna yazarsınız belki.
readyfordeparture yazdı: Prş Ara 07, 2023 10:56 am Merhabalar,

30 Ekim'de eşimle birlikte 41F vize türü için belgeleri teslim ettik Gayrettepe IDATA'da. Kasım ayında BVA'ya mail atarak (bu mail adresini de forumlarda görmüştük) vizemizin durumunu sorguladık ayrı ayrı ve ikimiz de vize belgelerimizin ilgili şehrin yabancılar dairesine iletildiğine dair bir dönüş aldık.

Ardından Kasım ayının sonunda benim (öğrenci) vizem geldi. Eşimin vizesi henüz gelmedi, geçtiğimiz günlerde de yabancılar dairesini arayıp vizenin durumunu öğrenmek istedik. Orada iletişime geçtiğimiz görevli benim vize belgelerini onaylayıp konsolosluğa ilettiğini onayladı fakat eşimin belgelerinin yabancılar ofisine gelmediğini söyledi.

Bu durumda kafamız çok karıştı açıkçası. Bir yetkiliden belgelerin iletildiğini teyitlemişken diğer bir kurum henüz gelmediğini söylüyor. Zaten başvuruyu birlikte yaptığımız için belgelerin ayrı ayrı iletilmesi de çok mantıklı değil. Benzer bir durum yaşamış olan var mı? Veya bir fikir verebilecek olan var mı? Bu noktada bizim yapabileceğimiz bir şey var mıdır acaba?

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Prş Ara 07, 2023 2:56 pm

readyfordeparture yazdı: Prş Ara 07, 2023 10:56 am Merhabalar,

Merhaba bende benzer bir durumdayım, 20 gün önce vizem onaylandı. Eşimin vizesini beklemek istediğimi söyledim. Onun vizesi yabancılar dairesindeydi. Eş durumu 8-12 hafta sürüyor ve aynı anda başvursak bile eşin vizesi maalesef bizden geç çıkıyor. Eşimin durumunu sormak için mail attım 15. gün yine beklemekte olduklarını söylediler. Sanırım 12. hafta olmadan bizim vizemiz de gelmeyecek. Ümidimi yitirdim :D Belgelerin ayrı iletilmesi bana da mantıklı gelmiyor ama durum bu maalesef :) Onlar eş durumu olarak nitelendiriliyor. Bu arada sürekli mail atmak iyi değil diyor tanıdığım insanlar. Bende artık kabullendim bekliyorum.

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Prş Ara 07, 2023 3:20 pm

karatass yazdı: Prş Ara 07, 2023 11:26 am Merhabalar, öncelikle hayırlı olsun. 4 eylülde belgelerinizin yabancılar ofisine gittiğini belirtmişsiniz. Bu gönderim dijital mi yoksa fiziki gönderim mi? Yani 12 haftayı eşiniz için acaba dijital gönderimden itibaren mi saydınız yoksa fiziksel gönderimden itibaren mi?
Merhaba. Ben bir kere e-posta, bir kere de telefonla arayarak ulaştık BVA'ya. Ancak ikisinde de dijital veya fiziki gönderimden bahsetmediler. Sadece belgelerin iletildiğini söylediler. Ancak 28 Temmuz'da başvurduğumuz için ve 4 Eylül'e kadar uzunca bir süre olduğu için fiziksel olduğunu düşünüyorum.

karatass

Mesaj gönderen karatass » Prş Ara 07, 2023 3:30 pm

ycinar yazdı: Prş Ara 07, 2023 3:20 pm Merhaba. Ben bir kere e-posta, bir kere de telefonla arayarak ulaştık BVA'ya. Ancak ikisinde de dijital veya fiziki gönderimden bahsetmediler. Sadece belgelerin iletildiğini söylediler. Ancak 28 Temmuz'da başvurduğumuz için ve 4 Eylül'e kadar uzunca bir süre olduğu için fiziksel olduğunu düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Cmt Ara 09, 2023 6:06 pm

cnsu yazdı: Çrş Ara 06, 2023 11:52 am Merhaba, siz de hala bekliyorsunuz değil mi?
Merhaba evet hala bekliyorum, konsolosluk 22 kasımda beni aramıstı vizeniz onaylandı diye. Eşimin vizesi ile birlikte gitmek istediğim için bekliyorum. Noel tatiline girecekleri için muhtemelen işlemlerimiz şubata kalır gibi geliyor. Memur aradığında 15 gün daha bekleyin demişti ancak maalesef bir ses çıkmadı. Pasaportlarımızda 26 aralığa kadar geçerli schengen vizelerimiz de vardı. Onlar da kullanamadan gitmiş oldu D:

Demdem

Mesaj gönderen Demdem » Pzr Ara 10, 2023 10:53 am

Merhaba herkese bir sorum olacaktı. Biz Almanya’da yüksek lisansı eşim ile yeni araştırmaya başladık. Bazı danışmanlık firmaları yaşım35 olduğu için kabul edilseniz bile vize çıkması zor dedi (lisans ve yüksek lisansım istanbul). Ayrıca eşinize vize çıkması da zor dediler. Bazı firmalar ise alakası yok yaşla ilgili bir sıkıntı çıkmaz vs kesinlikle kabul edilirsiniz diyolar. Bunu tecrübe eden oldu mu acaba? Çok teşekkür ederim şimdiden

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Pzr Ara 10, 2023 12:36 pm

Demdem yazdı: Pzr Ara 10, 2023 10:53 am Merhaba herkese bir sorum olacaktı. Biz Almanya’da yüksek lisansı eşim ile yeni araştırmaya başladık. Bazı danışmanlık firmaları yaşım35 olduğu için kabul edilseniz bile vize çıkması zor dedi (lisans ve yüksek lisansım istanbul). Ayrıca eşinize vize çıkması da zor dediler. Bazı firmalar ise alakası yok yaşla ilgili bir sıkıntı çıkmaz vs kesinlikle kabul edilirsiniz diyolar. Bunu tecrübe eden oldu mu acaba? Çok teşekkür ederim şimdiden
Bu şekilde eşli çocuklu giden çok kişi var. Olumsuz olur diyen firmalar acaba insanların kaç yaşında çocuk yapmasını, evlenmesini bekliyorlar :lol:

Bu başlığın altında yazılan tecrübeleri zaten okumanız gerekecek eğer bu konuda herhangi bir adım atmakta ciddi iseniz. Okuyup kendiniz de görebilirsiniz.
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Pzr Ara 10, 2023 10:44 pm

Demdem yazdı: Pzr Ara 10, 2023 10:53 am Merhaba herkese bir sorum olacaktı. Biz Almanya’da yüksek lisansı eşim ile yeni araştırmaya başladık. Bazı danışmanlık firmaları yaşım35 olduğu için kabul edilseniz bile vize çıkması zor dedi (lisans ve yüksek lisansım istanbul). Ayrıca eşinize vize çıkması da zor dediler. Bazı firmalar ise alakası yok yaşla ilgili bir sıkıntı çıkmaz vs kesinlikle kabul edilirsiniz diyolar. Bunu tecrübe eden oldu mu acaba? Çok teşekkür ederim şimdiden
Merhaba zor olacağını sanmıyorum. Kabul edilip evrakları doğru yaptıktan sonra ve vize görüşmesinde kendinizi düzgün ifade ettiğinizde süreciniz güzel geçer. Vizedeki memurlar da bize yardımcı olmaya çalışıyor aslında görevleri bu. Zorluk çıkartmak değil. PHD de araştırabilirsiniz gitmeniz çok daha kolay olabilir bence

Umutcan77

Mesaj gönderen Umutcan77 » Pzt Ara 11, 2023 6:24 pm

Merhabalar. Benim çok acil bir sorunum var . Yüksek lisans ile gelmedim. Erasmus ile Almanya'ya ekim ayında geldim ikametgah aldım (anmeldung) fakat residence permit henüz alamadım. Randevu bekliyorum. Vizem Şubat'ta doluyor. Bu ay içinde Almanya'da bir üniversiteden kabul aldım. Vizemi uzatacağım fakat korkum şu ki henüz Erasmusla geldiğim zamanın residence permitini alamadım. Yabancılar ofisine ne zaman vize uzatmak için başvurmalıyım? Residence permitimi almamış olmam Almanya'da vize uzatmamda bir sakınca yaratır mı? Bilen varsa yardımcı olabilir mi hiçbir yerden öğrenemiyorum bunu.

karatass

Mesaj gönderen karatass » Sal Ara 12, 2023 11:55 am

Arkadaşlar 41f ile eşli giderken, eş için azami bir süre var mı? 3 ay gibi bir şeyler söyleniyor bu ortalama bir süre mi yoksa yabancılar şubesi 3 ay içinde incelemeyi tamamlamak mı yükümlü birlikte gelen eş için?

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Sal Ara 12, 2023 11:58 am

karatass yazdı: Sal Ara 12, 2023 11:55 am Arkadaşlar 41f ile eşli giderken, eş için azami bir süre var mı? 3 ay gibi bir şeyler söyleniyor bu ortalama bir süre mi yoksa yabancılar şubesi 3 ay içinde incelemeyi tamamlamak mı yükümlü birlikte gelen eş için?
Merhaba öyle net bir süre yok. Eyalete göre çok değişken. Hemen bir ayda gelen de var 7-8 ay bekleyen de. Ekstra doküman isteyebiliyor bazı memurlar. Bizden istenmedi mesela. Benim vizem 1 ayda gelirken eşiminki yaklaşık 4 ay sürdü.