Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çifte Vatandaş Öğrencilerin Hakları

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
emreyilmazz

Çifte Vatandaş Öğrencilerin Hakları

Mesaj gönderen emreyilmazz » Pzr Kas 26, 2023 11:13 pm

Herkese merhabalar, ben çifte vatandaş olarak Almanya Bremen Üniversitesine başvuru yapmayı planlıyorum. Vize başvurusundan muafım. Şuanda 1 euro 31 tl. Bana gerekli olan kısım gittiğim ilk zamanda barınma ve dil kursunun karşılanabilmesi. Çifte vatandaş olup ev kirası, dil kursu üstüne para verilen bir iki arkadaşla tanıştım. Bunun için bir takım haklarım olduğunu duydum ama sadece duyarak bir işe girişemem. Bunun hakkında net bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ? Bu süreçte kafamda çok soru işareti var.

optima999

Re: Çifte Vatandaş Öğrencilerin Hakları

Mesaj gönderen optima999 » Sal Kas 28, 2023 7:36 pm

Alman vatandaşıysanız Bafög'e başvurup ev/para yardımından yararlanabiliyorsunuz. Şartlara hakim değilim fakat alınan paranın yarısının gelecekte taksitli bir şekilde geri ödendiğini duymuştum. Detaylı bilgi için Bafög'ü araştırmanızı öneririm, şartlar duruma göre değişkendir muhtemelen. Bir de başvurunun sonuçlanmasının uzun sürdüğünü de duydum, ilk gittiğinizde bu durum sorun oluşturabilir.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?