Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’daki Türkler Hk.

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Liahona

Almanya’daki Türkler Hk.

Mesaj gönderen Liahona » Sal Kas 07, 2023 12:55 am

Arkadaşlar geleli 3 ay falan oldu. Master öğrencisiyim. Ne bileyim işte futbol takımına gidiyorum, Almanlar’la çevrem var, okuldan da bir sürü Alman arkadaşım var. Hiç bir şekilde ayrımcılık ırkçılık vs bir olay olmadı. Ama ne zaman etrafımdaki burada doğup büyümüş Türkler ile bir araya gelsem çok garip bir küçümseme tavırları var. Bakışlarından belli zaten. Arbeitsvertragım var, şu kadar şu kadar kazanacağım diyorum, kendi Bachelor mesleğimi yapacağım diyorum, yok yapamazsın diyor, vermezler o parayı diyor, daha yeni geldin o işi nasıl yapacaksın diyor :D Bunlarla karşılaşan var mı yoksa bir tek benim çevrem mi böyle? Ve ben bunlara karşı nasıl bir tavır almalıyım hiç bilmiyorum. Alman çevreme anlatsam kendi milletini kötüleyen birisi gibi gözükeceğim, Türklere anlatsam terörist vatan haini ilan ederler :D Bunların bu tavırlarına karşı sıkıştım kaldım. 7 yaşındaki çocuğundan tut 50 yaşındaki yaşlısına kadar hepsinde her konuda bir küçümseme var. Küçücük çocuk bana gelmiş sen Fortnite biliyor musun Türkiye’de oynayabiliyor muydunuz diyor :D Bu çocuklara ne anlatıyorlar bunlar hiç bilmiyorum. Çocuk bana hayatım boyunca mangal yememişim gibi falan davranıyor :D

Instagramda falan böyle geziyorlar bir de bu tipler
IMG_2277.jpeg

Mnrl89

Re: Almanya’daki Türkler Hk.

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Kas 07, 2023 12:29 pm

Ben Berlin'de yaşıyorum. İlk taşındığım zamanlar klasik bir Türk mekanında kısa bir süreliğine çalıştım, geleni gideni sırf Türk'tü. Diksiyonumu, Türkçe'min anlaşılır olduğunu, 2'den fazla yabancı dil bildiğimi öğrendikleri vakit beni küçümsemeye başladılar. Muhabbet hemen materyalizme geldi, son model iPhone, yok altımda arabam falan da filan. Benim altımda son model "bemeve" var sen alabilecek misin diye soran bile oldu ki ehliyetim yok, hayatımda araba sahibi olmak gibi de bir hayalim hiç olmadı. :)

Açıkçası gurbetçilere hiç mi hiç yanaşmıyorum, zaten burada sürekli takıldığım 3-5 Türk de benim gibi Türkiye'nin büyük şehirlerinden okumak için göçen "new wave" tayfası. Gurbetçilerle ortak bir yönüm yok, Dünya bakışım aynı değil, hayattan beklentilermiz hele hiç mi hiç bağdaşmıyor. Bunu kabullenmiş bir birey olarak hayatımı daha rahat geçiriyorum demekte fayda var.

Liahona

Mesaj gönderen Liahona » Sal Kas 07, 2023 12:46 pm

Mnrl89 yazdı: Sal Kas 07, 2023 12:29 pm Ben Berlin'de yaşıyorum. İlk taşındığım zamanlar klasik bir Türk mekanında kısa bir süreliğine çalıştım, geleni gideni sırf Türk'tü. Diksiyonumu, Türkçe'min anlaşılır olduğunu, 2'den fazla yabancı dil bildiğimi öğrendikleri vakit beni küçümsemeye başladılar. Muhabbet hemen materyalizme geldi, son model iPhone, yok altımda arabam falan da filan. Benim altımda son model "bemeve" var sen alabilecek misin diye soran bile oldu ki ehliyetim yok, hayatımda araba sahibi olmak gibi de bir hayalim hiç olmadı. :)

Açıkçası gurbetçilere hiç mi hiç yanaşmıyorum, zaten burada sürekli takıldığım 3-5 Türk de benim gibi Türkiye'nin büyük şehirlerinden okumak için göçen "new wave" tayfası. Gurbetçilerle ortak bir yönüm yok, Dünya bakışım aynı değil, hayattan beklentilermiz hele hiç mi hiç bağdaşmıyor. Bunu kabullenmiş bir birey olarak hayatımı daha rahat geçiriyorum demekte fayda var.
Benim de bir an önce bu çevreden kurtulmam lazım. Akraba oldukları için katlanmak zorunda kalıyorum. Gerekirse şehir bile değiştiririm çünkü 3 nesildir buradalar ve her yerdeler. Oturum kartımı almaya gittikten sonra birisi çıkıp, e deseydin beraber giderdik iletişim kuramamışsındır dedi bana :D Yani altı üstü kart alabilecek kadar bile iletişim becerilerimizin olmadığını düşünüyorlar

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Sal Kas 07, 2023 1:35 pm

Benzer birkac durumu almanyadayken ben de gozlemledim cahille cok muhatap olmayinca otomatik cozuluyor. Hayattaki en buyuk basarisi koyden gocen babasinin oglu/kizi olmak olan ve bulundugu ulkenin refahiyla sizi ezmeye? calisan birine soylenecek tek sey he deyip gecmektir. Caninizi cok da sikmayin boyle kalitesiz birilerine denk gelirseniz. Zaten okumus veya kendini gelistirmis kimseden bu gibi abuk subuk laflari duymazsiniz.

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Sal Kas 07, 2023 2:07 pm

Zamanla sunu gördüm ki Türkiye den gelenler de pek farkli degil. Almanya dogumlu türkler zaten dünyanin en tuhaf varliklari. Komple türk ortamiyla iliskini kes kafan rahat etsin. :D Türkiye den gelenler, pardon büyük sehirlerden gelenler :D yok new wave falan diyerek burdakiler kücümser, öbürleri Türkiye den gelenleri dil bilmiyor, parasi yok, burda yapamaz diye kücümser mobbing uygular. En saglami iki taraftan da uzak dur.

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Sal Kas 07, 2023 2:13 pm

Hata sende dostum, elbette istisnalar olabilir ama Türklerle zorunlu olmadıkça iletişime geçmemeye çalışacaksın bu kadar basit.
Duisburg-München

Liahona

Mesaj gönderen Liahona » Sal Kas 07, 2023 6:05 pm

yyeeii yazdı: Sal Kas 07, 2023 2:13 pm Hata sende dostum, elbette istisnalar olabilir ama Türklerle zorunlu olmadıkça iletişime geçmemeye çalışacaksın bu kadar basit.
Kesinlikle öyle. Akraba olmasalar yüzlerine bakılacak insan değiller aslında

Liahona

Mesaj gönderen Liahona » Sal Kas 07, 2023 6:07 pm

Bilker yazdı: Sal Kas 07, 2023 2:07 pm Zamanla sunu gördüm ki Türkiye den gelenler de pek farkli degil. Almanya dogumlu türkler zaten dünyanin en tuhaf varliklari. Komple türk ortamiyla iliskini kes kafan rahat etsin. :D Türkiye den gelenler, pardon büyük sehirlerden gelenler :D yok new wave falan diyerek burdakiler kücümser, öbürleri Türkiye den gelenleri dil bilmiyor, parasi yok, burda yapamaz diye kücümser mobbing uygular. En saglami iki taraftan da uzak dur.
Son dönemde gelen herkes benim gibi aslında, yüksek eğitimini başarıyla bitirmiş ama hak ettiği değeri göremeyen, iş bulamayan nitelikli insan yığınıyız, o yüzden henüz onlardan zarar görmedim :D

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Çrş Kas 08, 2023 12:05 am

Liahona yazdı: Sal Kas 07, 2023 6:07 pm Son dönemde gelen herkes benim gibi aslında, yüksek eğitimini başarıyla bitirmiş ama hak ettiği değeri göremeyen, iş bulamayan nitelikli insan yığınıyız, o yüzden henüz onlardan zarar görmedim :D
Nitelik kısmını bilemem. :) Yakında mutlaka görürsün şüphen olmasın. Görünce hemen bizi hatırla gel buraya sadece “gördüm” yaz anlarız biz :D :lol: