Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

JLU Giessen

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
erogluslh

JLU Giessen

Mesaj gönderen erogluslh » Cmt Eki 28, 2023 11:57 am

Merhaba, kız arkadaşım JLU Giessen üniversitesinden dil kursu kabulü aldı, fakat üniversiteden kabule dair bir belge gönderilmedi. Mail’de kursa kayıt olmak için bir link gönderilmiş. Ayrıca uni-assist belgeleri jluya ilettiğni belirten bir belge göndermişti ve altında da almanyada değilseniz bu belgeyle öğrenci vizesine başvurabilirsiniz yazıyor. Ben de aynı şekilde şartlı kabulle almanyaya geldim fakat TU Dortmunddan kabul aldım ve kabul mektubum doğrudan üniversite tarafından hazırlanmış. Kız arkadaşımın durumunda ise uni assist tarafından hazırlanmış bir belge var. Şimdi bu durumda kız arkadaşım 36f vizesiyle gelmek istiyor fakat bu belge vizede yeterli olur mu? Çünkü doğrudan üniversitedeki bir bölüme kabul belgesi değil sadece dil kursu belgesi. Ayrıca bu belgeyle almanywnın başka bir şehrinde bir dil kursuna kayıt olup da vize alabilir mi yoksa giessendaki Jlu üniversitesinin kursuna kayıt olması zorunlu mu? Bilgisi olan var mı, teşekkür ederim

muratkerem

Re: JLU Giessen

Mesaj gönderen muratkerem » Cmt Eki 28, 2023 3:22 pm

erogluslh yazdı: Cmt Eki 28, 2023 11:57 am Merhaba, kız arkadaşım JLU Giessen üniversitesinden dil kursu kabulü aldı, fakat üniversiteden kabule dair bir belge gönderilmedi. Mail’de kursa kayıt olmak için bir link gönderilmiş. Ayrıca uni-assist belgeleri jluya ilettiğni belirten bir belge göndermişti ve altında da almanyada değilseniz bu belgeyle öğrenci vizesine başvurabilirsiniz yazıyor. Ben de aynı şekilde şartlı kabulle almanyaya geldim fakat TU Dortmunddan kabul aldım ve kabul mektubum doğrudan üniversite tarafından hazırlanmış. Kız arkadaşımın durumunda ise uni assist tarafından hazırlanmış bir belge var. Şimdi bu durumda kız arkadaşım 36f vizesiyle gelmek istiyor fakat bu belge vizede yeterli olur mu? Çünkü doğrudan üniversitedeki bir bölüme kabul belgesi değil sadece dil kursu belgesi. Ayrıca bu belgeyle almanywnın başka bir şehrinde bir dil kursuna kayıt olup da vize alabilir mi yoksa giessendaki Jlu üniversitesinin kursuna kayıt olması zorunlu mu? Bilgisi olan var mı, teşekkür ederim
maildeki linkten kursa kayıt olması gerekiyor kayıt olduktan sonra onaylanınca okuldan tekrar mail geliyor şu banka hesabına 100 euro yatırın önkayıt için 100 euroyu yatırdıktan sonra dekontla birlikte mail atın ve kayıt belgesini isteyin ''Bescheinigung''. ve evet sadece kendi dil kurslarına gitmenize izin veriyorlar o yüzden 100 euro ön kayıt için alıyorlar gerisini gidince veriyorsunuz. yani başka bir dil kursuna gidip kayıt yaptırırsanız belge göndermezler kendi dil kurslarına gitmek zorundasınız. şunu da söyleyeyim dil kursuna giderken jlu için öğrenci statüsünde olmuyorsunuz yani semesterticket vs. alamıyorsunuz.
ben de jlu'da dil kursuna kayıt oldum 5 aralıktaki kursa 36f e başvurdum ve vize görüşmesine girdim görüşmede sormuyorlar zaten 36f mi 44fmi vs. diye. ben girdiğimde yüksek lisans yapacağımı ama öncesinde dil kursuna gideceğimi kabul belgem olduğu vs. söyledim. profilime tıklayıp kullanıcının mesajlarını arayın kısmından önceki mesajlarıma ulaşabilirsin jlu ile ilgili uzun bir başlık var ayrıca vize görüşmemde yaşadıklarımı da anlattığım bir mesaj. kolay gelsin

millie

Mesaj gönderen millie » Cmt Eki 28, 2023 11:55 pm

muratkerem yazdı: Cmt Eki 28, 2023 3:22 pm maildeki linkten kursa kayıt olması gerekiyor kayıt olduktan sonra onaylanınca okuldan tekrar mail geliyor şu banka hesabına 100 euro yatırın önkayıt için 100 euroyu yatırdıktan sonra dekontla birlikte mail atın ve kayıt belgesini isteyin ''Bescheinigung''. ve evet sadece kendi dil kurslarına gitmenize izin veriyorlar o yüzden 100 euro ön kayıt için alıyorlar gerisini gidince veriyorsunuz. yani başka bir dil kursuna gidip kayıt yaptırırsanız belge göndermezler kendi dil kurslarına gitmek zorundasınız. şunu da söyleyeyim dil kursuna giderken jlu için öğrenci statüsünde olmuyorsunuz yani semesterticket vs. alamıyorsunuz.
ben de jlu'da dil kursuna kayıt oldum 5 aralıktaki kursa 36f e başvurdum ve vize görüşmesine girdim görüşmede sormuyorlar zaten 36f mi 44fmi vs. diye. ben girdiğimde yüksek lisans yapacağımı ama öncesinde dil kursuna gideceğimi kabul belgem olduğu vs. söyledim. profilime tıklayıp kullanıcının mesajlarını arayın kısmından önceki mesajlarıma ulaşabilirsin jlu ile ilgili uzun bir başlık var ayrıca vize görüşmemde yaşadıklarımı da anlattığım bir mesaj. kolay gelsin
Başlık giessen wg idi ama galiba silindi, ben erişemedim. bu arada biz başlığı açan arkadaşla whatsapp üzerinden konuştuk sanırım. ben de izin vermeyeceklerini düşünüyorum. hem çalışma izni hem belki kurs değiştirmek istersem daha rahat edebilmek adına tu clausthala da başvurmayı düşünüyorum :(
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzr Eki 29, 2023 2:16 am

millie yazdı: Cmt Eki 28, 2023 11:55 pm Başlık giessen wg idi ama galiba silindi, ben erişemedim. bu arada biz başlığı açan arkadaşla whatsapp üzerinden konuştuk sanırım. ben de izin vermeyeceklerini düşünüyorum. hem çalışma izni hem belki kurs değiştirmek istersem daha rahat edebilmek adına tu clausthala da başvurmayı düşünüyorum :(
evet baktım başlık silinmiş nedenini anlamadım, başlığı ben açmıştım wpden konuşmamıştık çalışma izni konusunda 01.04.2024'den sonra izin vereceklerini auslanderbehorde'den teyit etmiştim tabii yine sen bilirsin

millie

Mesaj gönderen millie » Pzr Eki 29, 2023 1:53 pm

muratkerem yazdı: Pzr Eki 29, 2023 2:16 am evet baktım başlık silinmiş nedenini anlamadım, başlığı ben açmıştım wpden konuşmamıştık çalışma izni konusunda 01.04.2024'den sonra izin vereceklerini auslanderbehorde'den teyit etmiştim tabii yine sen bilirsin
evet evet, ama ben tam olarak şartlı kabul sayılacak mıyım bilmediğimden o yasaya dahil olur muyum diye düşünerek clausthaldan şartlı kabul almayı düşündüm açıkcası. clausthal'a da başka dil kursu kaydıyla başburmayınca belgede clausthalda dil kursu alacak yazdıkları için giessen kaydını bekliyorum. eğer giessen kursundan memnun kalmayıp başka bir kursa başlarsam da sıkıntı yaşamam en azından diye düşündüm
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eki 30, 2023 1:06 am

millie yazdı: Pzr Eki 29, 2023 1:53 pm evet evet, ama ben tam olarak şartlı kabul sayılacak mıyım bilmediğimden o yasaya dahil olur muyum diye düşünerek clausthaldan şartlı kabul almayı düşündüm açıkcası. clausthal'a da başka dil kursu kaydıyla başburmayınca belgede clausthalda dil kursu alacak yazdıkları için giessen kaydını bekliyorum. eğer giessen kursundan memnun kalmayıp başka bir kursa başlarsam da sıkıntı yaşamam en azından diye düşündüm
anladım, aslında şartlı kabul vs. fark etmiyor vizede 16b yazdığı takdirde çalışma iznini alabiliyoruz diye biliyorum. arkadaşım 10 gün önce dortmund'a gitti hiçbir üniye başvurmamıştı, kendisi özel bir dil kursu bulup ona kayıt olmuştu 1 yıllık aldı 16b şeklinde. bu arada kurs etkili olur tabii fakat benim fikrim kişinin kendisinde bitiyor öğrenme süreci kurstan ziyade. giessen'ın artı yönleri bence daha çok 2 tane arkadaşım var orda ikisi de memnundu onun haricinde yaşam maliyetleri düşük frankfurt 40 dakika öğrenci şehri vs. daha cazip geliyor bana :D

gmsfrkn

Mesaj gönderen gmsfrkn » Pzt Eki 30, 2023 5:44 pm

Merhaba,
Giessen 2024 Dil Kursu kayıt tarihleri ne zaman belli olur? Bilgisi olan var mı?
36F- Ankara
Başvuru Tarihi: 18.01.2024
Randevu Atama: 08.03.2024
Randevu Tarihi:04.04.2024

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Sal Eki 31, 2023 10:44 am

gmsfrkn yazdı: Pzt Eki 30, 2023 5:44 pm Merhaba,
Giessen 2024 Dil Kursu kayıt tarihleri ne zaman belli olur? Bilgisi olan var mı?
en son ekim ayı içinde belli olacak demişti birisi ama ben baktığımda bulamamıştım 2024'ü mail atsan daha kesin bir cevap alabilirsin

millie

Mesaj gönderen millie » Sal Eki 31, 2023 11:46 am

muratkerem yazdı: Pzt Eki 30, 2023 1:06 am anladım, aslında şartlı kabul vs. fark etmiyor vizede 16b yazdığı takdirde çalışma iznini alabiliyoruz diye biliyorum. arkadaşım 10 gün önce dortmund'a gitti hiçbir üniye başvurmamıştı, kendisi özel bir dil kursu bulup ona kayıt olmuştu 1 yıllık aldı 16b şeklinde. bu arada kurs etkili olur tabii fakat benim fikrim kişinin kendisinde bitiyor öğrenme süreci kurstan ziyade. giessen'ın artı yönleri bence daha çok 2 tane arkadaşım var orda ikisi de memnundu onun haricinde yaşam maliyetleri düşük frankfurt 40 dakika öğrenci şehri vs. daha cazip geliyor bana :D
kursun eğitiminden memnunlarsa duyduğuma çok sevindim ya, umarım denk gelen öğretmen vs de iyi olur :(

millie

Mesaj gönderen millie » Sal Eki 31, 2023 11:46 am

gmsfrkn yazdı: Pzt Eki 30, 2023 5:44 pm Merhaba,
ben bu cuma mailleştim daha, bu hafta içinde belli olur dediler.

gmsfrkn

Mesaj gönderen gmsfrkn » Sal Eki 31, 2023 11:58 am

Teşekkür ederim. Bende bugün sabah mail atmistim ama henuz cevap gelmemisti. :)
36F- Ankara

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Sal Eki 31, 2023 12:46 pm

millie yazdı: Sal Eki 31, 2023 11:46 am kursun eğitiminden memnunlarsa duyduğuma çok sevindim ya, umarım denk gelen öğretmen vs de iyi olur :(
memnunlardı evet ama ikisi de telc c1 sınavına girdiler ikisi de yazılı kısımdan kaldılar :D yani eğer telc'e girmeyi düşünüyorsan telc formatına ayrı çalışmak gerekiyor dsh sınavı daha zor oluyor. ben de garantör durumuna göre bir sonraki kursa kayıt olabilirim hala garantörüm yok maalesef

millie

Mesaj gönderen millie » Sal Eki 31, 2023 11:24 pm

muratkerem yazdı: Sal Eki 31, 2023 12:46 pm memnunlardı evet ama ikisi de telc c1 sınavına girdiler ikisi de yazılı kısımdan kaldılar :D yani eğer telc'e girmeyi düşünüyorsan telc formatına ayrı çalışmak gerekiyor dsh sınavı daha zor oluyor. ben de garantör durumuna göre bir sonraki kursa kayıt olabilirim hala garantörüm yok maalesef
sınava hazırlık olarak özel bir kurstan da ek hazırlık kursu alabilirim ya çok görüyorum hatta yazılı-sözlü kısımlar için ayrı ayrı bile oluyor, online da çok var... genel olarak dil eğitimi iyi olsun da, sınava bir şekilde hazırlanılır dili bildikten sonra, biraz da taktik öğrenmek, zaman yönetebilmek falan var sınavda bence.... almancan iyiyse hallolur gibi geliyor. hatta belki okulun dsh'ı çok daha elverişli olur kurs direkt ona hazırlıyorsa...

umarım garantör işini çözersin 😔 benim de vize vs. anca şubata falan yetişir diye düşünüyorum bakalım kur işini nasıl yapacağım. umarım gideceğim dönem bir A2 kursu başlarsa, A2 kursuyla gitmeyi düşünüyorum açıkcası...

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Sal Eki 31, 2023 11:27 pm

millie yazdı: Sal Eki 31, 2023 11:24 pm sınava hazırlık olarak özel bir kurstan da ek hazırlık kursu alabilirim ya çok görüyorum hatta yazılı-sözlü kısımlar için ayrı ayrı bile oluyor, online da çok var... genel olarak dil eğitimi iyi olsun da, sınava bir şekilde hazırlanılır dili bildikten sonra, biraz da taktik öğrenmek, zaman yönetebilmek falan var sınavda bence.... almancan iyiyse hallolur gibi geliyor. hatta belki okulun dsh'ı çok daha elverişli olur kurs direkt ona hazırlıyorsa...

umarım garantör işini çözersin 😔 benim de vize vs. anca şubata falan yetişir diye düşünüyorum bakalım kur işini nasıl yapacağım. umarım gideceğim dönem bir A2 kursu başlarsa, A2 kursuyla gitmeyi düşünüyorum açıkcası...
aynen öyle sınava yönelik çalışmak daha mantıklı
umarım çözerim :? şubat vs. gibi olacaksa o zamana kadar b1 almanı tavsiye ederim telc b1 sınavı kolay zaten gittiğinde çok eksiğin olduğunu göreceksin burada öğrendiğimizle alakası yok yani :D b2 kursuna başladı arkadaşım 1.5 hafta önce soru sormaya çekiniyormuş sınıfın tamamı a1'den beri ordan aldığı için eğitimi ister istemez arada fazla fark olabiliyor :D

millie

Mesaj gönderen millie » Çrş Kas 01, 2023 12:03 am

gmsfrkn yazdı: Sal Eki 31, 2023 11:58 am Teşekkür ederim. Bende bugün sabah mail atmistim ama henuz cevap gelmemisti. :)
muhtemelen bu hafta cumaya kadar, son günlerde paylaşırlar. ben çok eskiden sorarken de ekim sonu - kasım başı diyorlardı zaten.

millie

Mesaj gönderen millie » Çrş Kas 01, 2023 12:04 am

muratkerem yazdı: Sal Eki 31, 2023 11:27 pm aynen öyle sınava yönelik çalışmak daha mantıklı
umarım çözerim :? şubat vs. gibi olacaksa o zamana kadar b1 almanı tavsiye ederim telc b1 sınavı kolay zaten gittiğinde çok eksiğin olduğunu göreceksin burada öğrendiğimizle alakası yok yani :D b2 kursuna başladı arkadaşım 1.5 hafta önce soru sormaya çekiniyormuş sınıfın tamamı a1'den beri ordan aldığı için eğitimi ister istemez arada fazla fark olabiliyor :D
ya ben aynı zamanda full time çalışıyorum, bir de iş değiştirince düzenim çok şaştı ama bu hafta artık ikinci haftam bu 15 günün günahı bitsin de ben de çalışacağım. nicos weg'e başlamıştım en baştan, ona devam ederim büyük ihtimal 🥹

erogluslh

Mesaj gönderen erogluslh » Çrş Kas 01, 2023 12:51 am

muratkerem yazdı: Cmt Eki 28, 2023 3:22 pm maildeki linkten kursa kayıt olması gerekiyor kayıt olduktan sonra onaylanınca okuldan tekrar mail geliyor şu banka hesabına 100 euro yatırın önkayıt için 100 euroyu yatırdıktan sonra dekontla birlikte mail atın ve kayıt belgesini isteyin ''Bescheinigung''. ve evet sadece kendi dil kurslarına gitmenize izin veriyorlar o yüzden 100 euro ön kayıt için alıyorlar gerisini gidince veriyorsunuz. yani başka bir dil kursuna gidip kayıt yaptırırsanız belge göndermezler kendi dil kurslarına gitmek zorundasınız. şunu da söyleyeyim dil kursuna giderken jlu için öğrenci statüsünde olmuyorsunuz yani semesterticket vs. alamıyorsunuz.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ben de durumla ilgili okula mail attım ama daha dönüş olmadı. Muhtemelen dediğiniz gibi sadece jlunun kursuna gitme hakkı veriyorlar. Vize görüşmesine giderken uni-assistin yolladığı dökümanları ve JLU'nun 100euro yatırdıktan sonra size verdiği belgeyi mi götürdünüz?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Çrş Kas 01, 2023 11:54 am

erogluslh yazdı: Çrş Kas 01, 2023 12:51 am verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ben de durumla ilgili okula mail attım ama daha dönüş olmadı. Muhtemelen dediğiniz gibi sadece jlunun kursuna gitme hakkı veriyorlar. Vize görüşmesine giderken uni-assistin yolladığı dökümanları ve JLU'nun 100euro yatırdıktan sonra size verdiği belgeyi mi götürdünüz?
rica ederim, evet uniassistin yolladığı başvurularımın olduğu kağıtları, ortalamamın alman notuna çevrildiği kağıdı(uniassist gönderdiği vpd oluyor adı) ve okulun gönderdiği belgeyi

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Çrş Kas 01, 2023 11:55 am

millie yazdı: Çrş Kas 01, 2023 12:04 am ya ben aynı zamanda full time çalışıyorum, bir de iş değiştirince düzenim çok şaştı ama bu hafta artık ikinci haftam bu 15 günün günahı bitsin de ben de çalışacağım. nicos weg'e başlamıştım en baştan, ona devam ederim büyük ihtimal 🥹
en azından bahanen var almanca çalışmamak için ben 2.5 aydır almancayı unuttum motivasyon 0 😅 oraya gidince buradakinden daha hızlı öğreniyorsun ama o kesin

gmsfrkn

Mesaj gönderen gmsfrkn » Çrş Kas 01, 2023 7:12 pm

millie yazdı: Çrş Kas 01, 2023 12:03 am muhtemelen bu hafta cumaya kadar, son günlerde paylaşırlar. ben çok eskiden sorarken de ekim sonu - kasım başı diyorlardı zaten.
Teşekkürler cevabınız için. Sitesine girip bakıyorum her gün ama hala yayımlanan bir şey yok.
36F- Ankara