Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Tip

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
spinelesslaugh

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen spinelesslaugh » Prş Ara 02, 2010 2:38 am

Merhaba arkadaslar.

Almanya\'da tip okuyan veya tip okuyan tanidigi olan biri var mi aranizda? Sitede bircok alanda aydinlatici aciklamalar bulunuyor ama tip konusunda \'zor\', \'cok zor ama sen yine de dene\' disinda pek fazla yorum goremedim. Foruma yeniyim belki de ben bulamadim.

Sorum basvuru sureci veya egitim ile ilgili degil. Tibba abitursuz, osym denkligiyle kabul edilmek gercekten de mumkun mu? Bunu basarabilen kac kisi var? Bu tarz sorulari cevaplayabilecek birisi varsa lutfen yardimini esirgemesin. Haftalardir uyuyamiyorum gercekten :)

Simdiden hepinize cok tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen Physiker » Prş Ara 02, 2010 10:10 am

konumun Istanbul yaziyor, abitursuz dedigine gore az cok sistemi tanidigini varsayiyorum. NC olayini biliyorsundur, yani TIP bolumune giris biraz kisitli. ee egitim zor degil kolay da diyemeyiz. TIP okuyabilmen icin Turkiye de yine TIP, Genetik Muh, biyoloji ve kimya gibi bolumleri kazanmis olman gerekiyor. Buraya gelip dil sartini sagladiktan sonra NC listesine girersin. veya abitursuz girebilirmiyim dedigine gore Almanyadami abi yaptin ? yani sorundan durumun pek anlasilmiyor.

spinelesslaugh

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen spinelesslaugh » Cum Ara 10, 2010 3:00 am

oncelikle cevabin icin tesekkur ederim.

testdaf sonucum 4455 , yani dil konusunu hallettim sanirim
uskudar amerikan lisesi mezunuyum. gecen sene oss\'de ozel bir tip fakultesine yerlestirildim ama kayit yaptirmadim cunku turkiye\'de okumak gibi bir hedefim yoktu. denklik icin tip kazanmam gerektigini biliyordum. 2011 yaz doneminde basvurabilecegim 8 okul oldugunu gordum ve denemek istedim. iste kayit yaptirmadim ve tabii ki hakkimi kaybetmis oldum.
henuz almanyadan kabul alip almayacagim belli degilken bu kadar riskli bir ise girismek mantikli miydi, bilemiyorum.

butun arkadaslarim universiteye baslamisken evde oturup beklemek zor geliyor. kabul gelmedigi takdirde de hayata devam edebilmeliyim. dolayisiyla, bu sene de oss\'ye girmem lazim. ama oss\'ye girip tip kazanmak cok ciddi bir calisma gerektiriyor, ve cok stresli bir surec, ozellikle turkiye\'de okumayi istemiyorken.

hayat hikayemi yazmis oldum ama demek istedigim, eger bu almanya\'da tip okuma isi hayal degilse, yani benim gibi denklikle turkiye\'den gidip kabul alan, mutlu mesut okuyan insanlar varsa, bilmek isterim. cunku, bir sekilde ileriye odaklanmam lazim ama bu belirsizlikte ne sinava ne de universite basvurularima odaklanabiliyorum.

Fal baktirmak gibi olucak ama... sizce olur mu bu is? :)

simdiden tesekkurler.

memo21

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen memo21 » Cum Ara 10, 2010 8:47 am

4 yillik bir lise dedigine gore studienkollege gerek yok.
Ama tipa yerlestirilmissin ve o belgelerinle almanyada tipa basvurabilirsin, ama bekleme listesine girersin girmesin, o da ayri bir mesele.
Yoneticiler daha iyi cevap verecekler.

selenimo

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen selenimo » Cum Ara 10, 2010 9:47 am

biz tip icin basvurularimizi yaptik,bekiyoruz basvurular 15 ocakta sona eriyor,kabuller muhtemelen 15inden sonra gelir. eger basvurmadiysan hemen basvur,
tr de tip kazandiysan buyuk ihtimal kabul alirsin.

kabul veya red geldiginde buraya yazarim.

Zeynepp

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen Zeynepp » Cum Ara 10, 2010 11:55 am

[quote]spinelesslaugh tarafindan yazilan metin:
oncelikle cevabin icin tesekkur ederim.

testdaf sonucum 4455 , yani dil konusunu hallettim sanirim
uskudar amerikan lisesi mezunuyum. gecen sene oss\'de ozel bir tip fakultesine yerlestirildim ama kayit yaptirmadim cunku turkiye\'de okumak gibi bir hedefim yoktu. denklik icin tip kazanmam gerektigini biliyordum. 2011 yaz doneminde basvurabilecegim 8 okul oldugunu gordum ve denemek istedim. iste kayit yaptirmadim ve tabii ki hakkimi kaybetmis oldum.
henuz almanyadan kabul alip almayacagim belli degilken bu kadar riskli bir ise girismek mantikli miydi, bilemiyorum.

butun arkadaslarim universiteye baslamisken evde oturup beklemek zor geliyor. kabul gelmedigi takdirde de hayata devam edebilmeliyim. dolayisiyla, bu sene de oss\'ye girmem lazim. ama oss\'ye girip tip kazanmak cok ciddi bir calisma gerektiriyor, ve cok stresli bir surec, ozellikle turkiye\'de okumayi istemiyorken.

hayat hikayemi yazmis oldum ama demek istedigim, eger bu almanya\'da tip okuma isi hayal degilse, yani benim gibi denklikle turkiye\'den gidip kabul alan, mutlu mesut okuyan insanlar varsa, bilmek isterim. cunku, bir sekilde ileriye odaklanmam lazim ama bu belirsizlikte ne sinava ne de universite basvurularima odaklanabiliyorum.

Fal baktirmak gibi olucak ama... sizce olur mu bu is? :)

simdiden tesekkurler.[/quote]

bu kadar karamsarliga dusme :) benim bir tanidigim gayet duz liseden gelip studienkolleg yaptiktan sonra tiptan kabul aldi. su anda istanbuldayim almanyaya dondugumde ayrintilari ogrenip sana yazarim. ama kisisel olarak cok zor durumda oldugunu dusunmuyorum. mezun oldugun lise iyi bir lise, burada zaten tip kazanmissin sadece tip fakultesine kabul biraz uzun surdugunden umudunu kaybetmissin. boyle seyler dusunup kendini yorma :)

not: guzin abla modunda oldu ama idare et artik :)

spinelesslaugh

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen spinelesslaugh » Cum Ara 10, 2010 12:11 pm

cevaplar icin herkese cok tesekkurler. :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 14, 2010 3:38 am

yabanci ogrenciler arasinda en cok TIP bolumunu tercih eden araplar bilhassa suriyelilerdir, hatta tanidigim suriyeli ogrencilerin %90i TIP okuycam veya okuyorum derler. Lise not ortalaman iyiyse bir iki semester beklemeyi goze alip okuyabilirsin burda. sonucta sanirim tercih yaptigin icin bu sene puanlarin dusecek oss de ve illaki tip okuycam diyorsan o 1 yili burda almancani gelistirmeye ayir derim.Dili cok iyi becebilirsen sonucta turkiyede de her ne kadar zor bir bolum olsa da yapilmayacak bir bolum degil.

anchebout

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen anchebout » Sal Ara 14, 2010 5:15 pm

slm arkadaslar ben de yaklasik 3 aydir almanyada bulunuyorum. stuttgartta dil kursuna gidiyorum. a1 i bitirdim. testdaf yapmak istiyorum. turkiyede sinif ogretmenligi bitirdim ama hic calismadim. sorum su ki: bu diplomayla burada neler yapabilirim? bitirdigim bolumden farkli(ornegin; tip,eczacilik..) bir bolume basvurma ve kabul gorme sansim nedir? beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum. herkese basarilar diliyorum...

spinelesslaugh

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen spinelesslaugh » Çrş Ara 15, 2010 10:27 pm

saol physiker

beklemeyi goze alirsan demissin ya... almanlar icin gecerli olan wartezeitle alakasi yok dimi bunun?

bir de.. not ortalamam 75, cok yuksek olmadigini biliyorum ama bizim liseye gore iyiydi baya.. 95le falan mezun olan yok bizde.

memo21

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Ara 15, 2010 10:52 pm

Ya sanirim Wartensemester yabancilar icin gecerli degildir, yani demek istedigim tazen her yil belli bir sayi yabanci ogrenciler icin ayriliyor. Eger basvurdugun Uni\'ye cok yabanci basvurmussa belki o zaman Wartensemester olur, ama daha kontejanlar bossa belki sans o kadar da coktur.
Yaniliyorsam yonetici arkadaslar duzeltsinler lutfen.

selenimo

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen selenimo » Sal Ara 21, 2010 5:30 pm

arkadaslar Almanyada tip veya eczacilik okumak icin nrw deki 6-7 uniye basvurulari yaptik,
henuz red veya kabul gelmedi,
sadece bochum dan dil kursuna cagirdilar,kurs bttikten sonra uniye basvuru yapabilirsiniz dediler.
su an b1 seviyesindeyim basvuru tarihine kadar b2 bitmeyecek
dolaisiyla b1 uzerinden basvurular yapildi,
bana denilen b1 le satli kabul vermedikleri,
aslinda subatta b2 bitecek ama, basvurularda bitms olacak.
ozellikle istedigim koln uni tip
ama oradan muhtemelen red gelir b2 istiyor dediler,
simdi ben bochuma dil kursuna kaydimi yaptirayimmi.
orada dil kursunu bitirirsem bochum tip kabul eder mi.
yoksa digerlerinden bir cevap gelmesinimi bekleyeyim.
su an kafam karisti aciksaci moralim bozuldu.
tr de veterinerligi kazandim.

ozellikle Zeyneppp tanidigindan durumunu iyice ogrnip bu sayfaya yazarsan sanirim hepimiz bilgileniriz.
ooof offf
canim sikkinnn.

birde bochum dil kursu icin 1300 euro yatirmamizi istediler.
bu rakam dogrumudur.

Zeynepp

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Ara 21, 2010 6:43 pm

[quote]selenimo tarafindan yazilan metin:
arkadaslar Almanyada tip veya eczacilik okumak icin nrw deki 6-7 uniye basvurulari yaptik,
henuz red veya kabul gelmedi,
sadece bochum dan dil kursuna cagirdilar,kurs bttikten sonra uniye basvuru yapabilirsiniz dediler.
su an b1 seviyesindeyim basvuru tarihine kadar b2 bitmeyecek
dolaisiyla b1 uzerinden basvurular yapildi,
bana denilen b1 le satli kabul vermedikleri,
aslinda subatta b2 bitecek ama, basvurularda bitms olacak.
ozellikle istedigim koln uni tip
ama oradan muhtemelen red gelir b2 istiyor dediler,
simdi ben bochuma dil kursuna kaydimi yaptirayimmi.
orada dil kursunu bitirirsem bochum tip kabul eder mi.
yoksa digerlerinden bir cevap gelmesinimi bekleyeyim.
su an kafam karisti aciksaci moralim bozuldu.
tr de veterinerligi kazandim.

ozellikle Zeyneppp tanidigindan durumunu iyice ogrnip bu sayfaya yazarsan sanirim hepimiz bilgileniriz.
ooof offf
canim sikkinnn.

bu rakam dogrumudur.[/quote]

benim tanidigimin durumu biraz farkli o bir yil almanca hazirlik bir yil da studienkolleg yapti. almanyada lise denkligi aldi diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 21, 2010 11:02 pm

su anda b1 seviyesindeysen zaten 15 ocak a kadar dsh verecek durumun yok. her halukarda yine gelecek wintersemester i bekleyeceksin. 1300 euro bir kur icinse inanilmaz pahali. yalniz dikkat et 15 temmuz a kadar dsh yi vermis olman gerekiyor yoksa 1 sene kaybedersin. bu yuzden kursun programini iyi ogren, aralarda oyle 1 ay kur arasi veren bir kurs olmasin. kisaca, su anda kaygi yapman gereken konu universite basvurularindan sartli kabul almak degil 15 temmuz a kadar dsh yi gecmek olmali.

selenimo

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen selenimo » Sal Ara 21, 2010 11:17 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

su anda b1 seviyesindeysen zaten 15 ocak a kadar dsh verecek durumun yok. her halukarda yine gelecek wintersemester i bekleyeceksin. 1300 euro bir kur icinse inanilmaz pahali. yalniz dikkat et 15 temmuz a kadar dsh yi vermis olman gerekiyor yoksa 1 sene kaybedersin. bu yuzden kursun programini iyi ogren, aralarda oyle 1 ay kur arasi veren bir kurs olmasin. kisaca, su anda kaygi yapman gereken konu universite basvurularindan sartli kabul almak degil 15 temmuz a kadar dsh yi gecmek olmali.[/quote]

1300 euro icinde 2 kur ve birde tesdaf sinavi dahil.
hadi 15 temmuza kadar dil kursunu hallettim diyelim,ya sonra kabul gelmezsee.
iste burasi kafami karistiriyor.
wintersemesteri bekleyecegim zaten,onu biliyorum.
bisey daha sorayim izninizle,
dhs mi,yoksa tesdaf sinavinimi gecmek daha kolay arkadaslar.

ozdemir

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen ozdemir » Çrş Ara 22, 2010 12:09 am

bende arkadas gibi b1 deyim. bochum asta da.b2 sonunda galiba uni basvurusu yapabiliyomusuz bu dogru mu yoksa bu sartli basvuru mu demek oluyor.

selenimo

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen selenimo » Pzt May 16, 2011 2:10 pm

.

ooof offf
canim sikkinnn.

bu rakam dogrumudur.[/quote]

ISTANBULsamak

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen ISTANBULsamak » Pzt Haz 06, 2011 3:09 am

Almanyada tip okumak oldukca zor. Ben okumuyorum ama birkac arkadasim var tipa baslayan. Ayrimcilik yapildigini duydum ozellikle Berlinde(HU Berlin). Birakanlar var atilanlar var. Yani gercekten hic kolay degil. Cok siki bir calisma temposuna gelemem diyorsan secme derim. Yeri geldiginde haftalarca gunde 12 saat enaz calisman gerekecek. Bazi universitelerde sinavlara yanlizca iki kere girme hakkinin olmasi da cabasi. Dil konusunda kendini cok gelistirmen gerekicek surekli. Bitireni duymadim Turkiyeden gelenlerden ama 10uncu somestrda Heidelbergde okuyan oldukca ilerlemis birisini duymustum yani imkansiz degil anladigim kadariyla. Sosyal hayatla goturebilecegin bi bolum olmadigini bastan kabulleniyorsan ve bu konuda gercekten idealistsen sec derim, tabii tercih senin:)
Esek alim olmaz tas tasimakla tekkeye,insan adam olmaz gitmek ile Mekke'ye...

denizcii

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen denizcii » Çrş Ağu 10, 2011 5:14 pm

arkadaslar ulmde okuyan var mi ?

ACER

Almanya\'da Tip

Mesaj gönderen ACER » Çrş Ağu 10, 2011 6:46 pm

[quote]ISTANBULsamak tarafindan yazilan metin:

Almanyada tip okumak oldukca zor. Ben okumuyorum ama birkac arkadasim var tipa baslayan. Ayrimcilik yapildigini duydum ozellikle Berlinde(HU Berlin). Birakanlar var atilanlar var. Yani gercekten hic kolay degil. Cok siki bir calisma temposuna gelemem diyorsan secme derim. Yeri geldiginde haftalarca gunde 12 saat enaz calisman gerekecek. Bazi universitelerde sinavlara yanlizca iki kere girme hakkinin olmasi da cabasi. Dil konusunda kendini cok gelistirmen gerekicek surekli. Bitireni duymadim Turkiyeden gelenlerden ama 10uncu somestrda Heidelbergde okuyan oldukca ilerlemis birisini duymustum yani imkansiz degil anladigim kadariyla. Sosyal hayatla goturebilecegin bi bolum olmadigini bastan kabulleniyorsan ve bu konuda gercekten idealistsen sec derim, tabii tercih senin:)[/quote]

fu da da aynimi acba ?