Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
studentvonberuf

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen studentvonberuf » Cum Eki 20, 2023 1:16 pm

nevinn34 yazdı: Cum Eki 20, 2023 12:58 pm İstediğin zaman mail atabilirsin bva ya
Öyle bir anda atayım ki işe yarasın diye düşündüm. Çünkü belgeleriniz elimize geçmedi maili atsınlar istemiyorum nedense. Ayrıca dijital iletim ve sessizlik süresi tam olarak nedir bunları açıklayabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Cum Eki 20, 2023 1:17 pm

studentvonberuf yazdı: Cum Eki 20, 2023 12:53 pm Merhaba ben 27 eylülde İzmir Konsolosluğu’nda 36F için görüşmeye girdim. Şuana kadar sadece bekledim. Forumda görüyorum BVA’ya mail atanlar var. İzmir Konsolosluğu çok yavaş çalışıyor diye ben en az 1 ay bekleyip öyle mail atmaya karar verdim sizce mantıklı mı yaptığım yoksa hemen mail atmalı mıyım?
Mantıklı ben 26. günde attım hala göndermemişlerdi :D 5 gün sonra dil okulum başlıyor :D
TU Dortmund

Kullanıcı avatarı
byte333

Mesaj gönderen byte333 » Cum Eki 20, 2023 1:18 pm

studentvonberuf yazdı: Cum Eki 20, 2023 1:16 pm Öyle bir anda atayım ki işe yarasın diye düşündüm. Çünkü belgeleriniz elimize geçmedi maili atsınlar istemiyorum nedense. Ayrıca dijital iletim ve sessizlik süresi tam olarak nedir bunları açıklayabilir misiniz?
Dijital teslim: Belgelerin yabancılar dairesine gönderilmesi.

Sessizlik Süresi: Yabancılar dairesinin başvuruya red vermesi için geçen son süre. Bu sürede olumsuz dönüş olmazsa konsolosluk kabul olarak değerlendiriyor.

Bana yabancılar dairesinden yeni cevap geldi 2 hafta geçmesine rağmen halen iletilmemiş.
İstanbul 40F

06.10.2023: Vize görüşmesi

Ecevikbaykal

Mesaj gönderen Ecevikbaykal » Cum Eki 20, 2023 1:30 pm

Merhaba bugün vizesi gelen var mı?

mawistudent

Mesaj gönderen mawistudent » Cum Eki 20, 2023 1:34 pm

Merhabalar,
Ben 13 Eylül'de istanbul gayrettepe'de 41f randevuya girdim. Eksik evrağım yoktu ancak görüşme esnasında verdiğim kabul mektubundaki üniversiteye kayıt yaptırmadım. Başka bir üniversiteye kayıt oldum. Bva'ya mail attım bugün, verdiği cevap şu şekildeydi.

Guten Tag,

die digitale Visaanfrage wurde am 29.09.2023 im System erfasst.

Die zuständige Ausländerbehörde ist die Stadtverwaltung Hamburg.

Ihr Antrag wird dort noch bearbeitet.

Die Bearbeitung bei der Ausländerbehörde kann mehrere Wochen in Anspruch nehmen

Bitte sehen Sie davon ab, die Ausländerbehörde zu kontaktieren.

Mit freundlichen Grüßen / Yours sincerely

Hamburg'da kayıdımın olmaması auslandbehörde için sorun olur mu acaba? Artık kayıt tarihide geçti çünkü. Fikri olan varsa yazabilirse çok sevinirim.

nevinn34

Mesaj gönderen nevinn34 » Cum Eki 20, 2023 1:49 pm

mawistudent yazdı: Cum Eki 20, 2023 1:34 pm Merhabalar,
Ben 13 Eylül'de istanbul gayrettepe'de 41f randevuya girdim. Eksik evrağım yoktu ancak görüşme esnasında verdiğim kabul mektubundaki üniversiteye kayıt yaptırmadım. Başka bir üniversiteye kayıt oldum. Bva'ya mail attım bugün, verdiği cevap şu şekildeydi.

Guten Tag,

die digitale Visaanfrage wurde am 29.09.2023 im System erfasst.

Die zuständige Ausländerbehörde ist die Stadtverwaltung Hamburg.

Ihr Antrag wird dort noch bearbeitet.

Die Bearbeitung bei der Ausländerbehörde kann mehrere Wochen in Anspruch nehmen

Bitte sehen Sie davon ab, die Ausländerbehörde zu kontaktieren.

Mit freundlichen Grüßen / Yours sincerely

Hamburg'da kayıdımın olmaması auslandbehörde için sorun olur mu acaba? Artık kayıt tarihide geçti çünkü. Fikri olan varsa yazabilirse çok sevinirim.
istenen evraklar arasında kayıt değil kabul belgesi diyor.

cnsu

Mesaj gönderen cnsu » Cum Eki 20, 2023 1:57 pm

Merhaba arkadaşlar, orada olmak istediğimiz tarihle sigorta başlangıç tarihimizin aynı mı olması gerekiyor? kurs başlanıcı 8 ocak, sigorta başlangıç tarihine 1 ocak yazdım ama aralık son haftasında gitmek istiyorum mesela. başvuru formuna hangi tarihi yazmalıyım?
İst. İDATA 40F Berlin-Eşli
Vize başvuru:25 Eylül 2023
Vize tarih atama: 10 Ekim 2023
Vize görüşme tarihi: 03 Kasım 2023
Dijital İletim: 08 Kasım 2023
Fiziki İletim: 20 Kasım 2023
Başvuru Sahibi Pasaport Teslim: 06.12.2023
Eş Pasaport Teslim:12.12.2023

burock

Mesaj gönderen burock » Cum Eki 20, 2023 2:02 pm

Merhabalar bugün sms geldi pasaportum geliyor çok şükür.
Akşam elime ulaşacak ret mi değil mi öğreneceğim. Buraya yazarım tekrardan.
Forumun çok faydası oldu bu süreçte herkese çok teşekkür ederim.
Umarım her şey gönlünüzce olur :)
İstanbul 36f
Talep: 21.05.23
Atama: 16.08.23
Randevu: 15.09.23
BVA Dijital Teslim: 18.09.23
Vize: ??

Kurs Başlangıcı: 10.10.23
Paderborn/IT

vkbati

Mesaj gönderen vkbati » Cum Eki 20, 2023 2:17 pm

Herkese merhabalar,
ben daha önce 48f vizesine başvurdum ancak evrakları toplayamadığım için ertelemek zorunda kaldım. Şu an da fark ettim ki yanlış vize türüne başvurmuşum ancak bir kere ertelediğim için şu an iptal edip yeni vize türüne başvuramıyorum. Sorum şu ki eğer vize görüşmesine başka vize türünün evraklarıyla gidersem başvurumu o vize türü için yaparlar mı? Ya da aranızda başvurduğu vize türünü değiştiren birileri var mıdır? Çok fazla zamanım kalmadı o nedenle yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

mawistudent

Mesaj gönderen mawistudent » Cum Eki 20, 2023 2:17 pm

nevinn34 yazdı: Cum Eki 20, 2023 1:49 pm istenen evraklar arasında kayıt değil kabul belgesi diyor.
Evet ama yine de emin olamadım, 5 hafta oldu vizem de gelmedi. Şu an Hamburg ile bir ilişiğim de yok, belki sorun olabilir diye emin değildim.

studentvonberuf

Mesaj gönderen studentvonberuf » Cum Eki 20, 2023 2:27 pm

byte333 yazdı: Cum Eki 20, 2023 1:18 pm Dijital teslim: Belgelerin yabancılar dairesine gönderilmesi.

Sessizlik Süresi: Yabancılar dairesinin başvuruya red vermesi için geçen son süre. Bu sürede olumsuz dönüş olmazsa konsolosluk kabul olarak değerlendiriyor.

Bana yabancılar dairesinden yeni cevap geldi 2 hafta geçmesine rağmen halen iletilmemiş.
Teşekkürler cevabınız için. Benim bugün itibariyle tam 3 hafta 2 gün geçti, buradan yola çıkarak red yemem diyebiliyor muyum?

bsr12344

Mesaj gönderen bsr12344 » Cum Eki 20, 2023 2:31 pm

Merhaba istanbul gayrettepe idataya 8 eylül 41f başvurusu yaptım bva ya mail attım ancak böyle bir başvuru yok diye cevap geldi, bu durumu daha önce yaşan oldu mu? Evraklarım kaybolmuş olabilir mi yada eksik evrak olup bekletiyor olabilirler mi?

umutkiran

Mesaj gönderen umutkiran » Cum Eki 20, 2023 2:40 pm

byte333 yazdı: Cum Eki 20, 2023 1:18 pm Dijital teslim: Belgelerin yabancılar dairesine gönderilmesi.

Peki sessizlik süresi kişiden kişiye göre değişiyor mu yoksa sabit bir süresi var mı herkes için
36f istanbul
15 Eylül 2023 randevu
18 Eylül eksik evrak teslimi
25 Ekim dil okulu başlangıcı
TU Dortmund şartlı kabul
25 Ekim vize teslim

Berogitmekistiyor

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Cum Eki 20, 2023 2:46 pm

bsr12344 yazdı: Cum Eki 20, 2023 2:31 pm Merhaba istanbul gayrettepe idataya 8 eylül 41f başvurusu yaptım bva ya mail attım ancak böyle bir başvuru yok diye cevap geldi, bu durumu daha önce yaşan oldu mu? Evraklarım kaybolmuş olabilir mi yada eksik evrak olup bekletiyor olabilirler mi?
Ben de 12 eylülde başvurmuştum düne kadar ulaşmamıştı belgelerim... ne yapıyorlar bilmiyorum cidden ben zibilyon mail attım ama etki etti mi onu bilmiyorum hiçbir şekilde dönmediler
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023

bsr12344

Mesaj gönderen bsr12344 » Cum Eki 20, 2023 2:49 pm

Ben de sürekli istanbul konsolosluğuna mail atıyorum ama cevap vermiyorlar. Facebooktan yazdım enson ordan cevam geldi ama mail atabileceğim adresleri vermişler. Bir kere de telefonu açtılar onda da gelen maili bize gönderin dediler. Kafayı yicem yani artık

bsr12344

Mesaj gönderen bsr12344 » Cum Eki 20, 2023 3:03 pm

itsemin53 yazdı: Sal Ağu 29, 2023 10:36 am görüşmeniz daha atanmadı diye biliyorum, o yüzden çok emin konuşuyorsunuz. en geç 13 ekime atanırsa bir şekilde yetişir, red yemezseniz. ama atama gecikebilir şuan aşırı yoğunluk varmış.
Merhaba sizin başvurunuz noldu aynı şeyi ben de yaşıyorum da şuanda

eminedemir_123

Mesaj gönderen eminedemir_123 » Cum Eki 20, 2023 3:13 pm

Nehir044 yazdı: Prş Eki 19, 2023 4:35 pm Merhaba arkadaşlar vizem geldi , bekleyen herkese en kısa zamanda nasip olur inşallah
25.05.2023 vize başvuru
24.08.2023 vize atama
18.09.2023 randevu günü
22.09.2023 dijital olarak evrakların işlenmesi
19.10.2023 ups mesajı kargom aynı gün geldi
Başlamasını istediğim tarih 29.10.2023 tü o zamana da vermişler
Herkesin gönlünce olur umarım 🙏🏻
Merhaba öncelikle tebrik ederim hayırlı olsun aynı gün olmuş görüşmemiz ama benim hala gelmedi sizin hangi şehirde oldu görüşmeniz.

Prsch911

Mesaj gönderen Prsch911 » Cum Eki 20, 2023 3:16 pm

Hocam hayırlı olsun umarım en yakın zamanda gelir vizeniz acaba çalışma vizesi ile ilgili bir şey söylendi mi ve ya siz bunu belirttiniz mi 36f vizesine çalışma izni dahil diye biliyorum ama yine de ekstra bir kağıtla gönderiliyor olması lazım burada bir başlık altında öyle okumuştum.
burakenaktas yazdı: Prş Eki 19, 2023 2:58 pm Selamlar,
İstanbul 36f

Başvuru tarihi: 17.07.2023
Başvuru atanma: 22.09.2023
Randevu Tarihi: 18.10.2023

Randevum sabah 7.15'teydi fakat konsolosluğun açılış saati olduğu için biraz gecikti süreç, 7.40 gibi oturmuşumdur, çok kısa sürdü gibi hissettim. Almanca hiçbir soru almadım A2 sertifikam vardı ve 92 puanla geçmiştim. Her şeye çok hakimdim bu forum sayesinde ve ekstra isteyebilecekleri şeyleri de not almıştım; kurs adresi, kalacak yer adresi ve bir de geleceğini düşündüğüm bir soru için bazı madddeler hazırlamıştım. Belgelerimi çok özenerek hazırladım ve bence bu çabanızı bir şekilde göstermeniz, işte A2 sertifikanızın puanı vs. çok etkiliyor gibi geldi. Belgeniz hangi dildeyse bir orijinal ve 2 tane Almanca tercümesi yeterli bu arada. Apostil, noter vs. hiçbir şey gerekli değil. Hatta bence orijinali olmayan belgeler için (örn. çıktı aldığınız kurs kaydı) direkt iki tane götürseniz bile olabilir, tabii ki riske girmemek için 3 tane yapın siz ne olur ne olmaz. Onun dışında da Almanca soru hiç gelmedi, önüme bir kağıt gelmedi. Çok normal bir konuşmaymış gibi gitti. Sorular şu şekildeydi:

* Ne için geldin vize görüşmesine?
* Nereye gideceksin?
* Neden 22'sinde gitmek istiyorsun?
* Neden bu bölüm?
* Bana 3 ders sayabilir misin Almanca veya İngilizce?
* İngilizce seviyen nedir?
* Dil sertifikan var mı? Sertifikanı nereden aldın?
* Gideceğin dil okulunun adı nedir?
* Almanya'da nerede ikamet edeceksin?
* Daha önce vizeden ret yedin mi?
* Daha önce yurt dışına çıktın mı?
* Almanya'da akrabaların var mı?
* İkamet edeceğin yer ile dil okulun yürüme mesafesi mi? - Ben de bakmıştım buna yer bakarken, 15 dakikaydı galiba demiştim.

Ya ben garip bir şekilde sanki bana vize vermek için beklemişler izlenimi aldım ama tabii ki daha vizem gelmedi :D Hanımefendi ilk andan itibaren benimle çok iyi konuştu ve hatta dil sertifikam var deyince, olmasına çok sevindim dedi. Ben A2 sertifikama rağmen beklerken B1 olurum diye dil kursu kaydımı B2 yaptırmıştım, onu da söyledim o sormadan. Almanya'da kalacağım yeri doldurmamıştım, onu doldurdum. Başvuru kağıtlarının ikisine de aynısını yazdın değil mi dedi. Ben de evet ama siz bir kontrol edin isterseniz emin olalım dedim. Kasma bu kadar gibisinden bir şey dedi :D Çıkarken de kalemi kullandığım için çıkarmıştım yerinden onu taktım ve vizemin ne zaman geleceğini sordum. O da dedi ki 9 hafta içinde gelir (benim gitmek için belirttiğim tarihten bir iki hafta önce) seni en kısa zamanda göndermek istiyoruz. Tamam görüşme çok iyi geçti de öyle bir şey söylemesi ilginçti. Muhtemelen büyük bir etkileri var ve raporluyorlar görüşmede nasıl göründüğümüzü. Saat 8 gibi de çıkmıştım. Vize görüşmesi yaptığımız hanımefendiyi gördüğümde bana gülmüştü, direkt gittim yanına lavaboya girmek için sordum ve içimden umarım onunla denk geliriz diyordum. O da, lavaboya gir sonra da gel görüşmeye başlayalım dedi :D. Ben çok sıcak biriyimdir, o da öyleydi. Bu şekilde geçti görüşme, kapıda da güvenlikler falan çok sert, onlara normal konuşun, eğer iletişim becerileriniz yüksekse akıllı bir şekilde kırın buzları konuşmanın gittiği yerlere bağlı olarak, onlar da bir insan ve bize anladığım kadarıyla vizeyi vermeye çalışıyorlar bir sorunumuz yoksa. Mesela kapıdan girince evraklarımızı düzenleyen hanımefendi için belgelerinizi direkt size iData'nın yolladığı kağıttaki gibi yapıp kopyaları ve orijinallerinin art arda gelecek şekilde koyabilirsiniz. Ben böyle yaptım, iyi olabileceğini düşünerek. Hanımefendiye de sizin için özel olarak yaptım yapabilmiş miyim diye sordum, o zamana kadar o da gayet normaldi ama sorudan sonra, evet yapabilmişsin çok teşekkür ederim dedi. Sonrasında da daha iyi hissettim mesela. Genel olarak 30 dakikalık iData görüşmem böyleydi. Her tarafta kameralar var girişte vs. ve ben sabah 6.10 civarından beri kapıda ayakta falan beklemiştim. Yani çok istiyordum ve bunu her yaptığım hareketle göstermeye çalıştım. Belgelerim de iyiydi fakat ona çok baktılar mı emin bile değilim, bence oraya giderken yapacağınız her şeye dikkat edin. Bu size soru geldiğinde rahat olmanızı ve çok çabaladım diyebilmenizi sağlıyor. Bence o insanlar psikolojiyi ve beden dilini de çok iyi okuyorlardır. Bu son kısım biraz benim varsayımlarım oldu ama geldiğim ilk andan itibaren bana özellikle vize vermek için çabalayan hanımefendiyi sadece bunlarla açıklayabiliyorum. Gelmeden önce küçük bir rapor da veriyor olabilirler o gün geleceklerle ilgili bu arada :D Vize gelmezse de trajikomik olur bayağı ama... Kısacası siz emek verdiyseniz, özendiyseniz sakin olun, alacaksınız o vizeyi. Herkese başarılar diliyorum.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Eki 20, 2023 3:39 pm

Prsch911 yazdı: Cum Eki 20, 2023 3:16 pm Hocam hayırlı olsun umarım en yakın zamanda gelir vizeniz acaba çalışma vizesi ile ilgili bir şey söylendi mi ve ya siz bunu belirttiniz mi 36f vizesine çalışma izni dahil diye biliyorum ama yine de ekstra bir kağıtla gönderiliyor olması lazım burada bir başlık altında öyle okumuştum.
O dediğiniz olay oturum kartı aldığınızda oluyormuş. Oturum kartınızla birlikte çalışma izninize dair zusatzblatt belgesi veriyorlar. İlk vize alışta bildiğim kadarıyla vize kağıdının üstüne yazıyorlar.
Stuttgart/Baden-Württemberg

Kullanıcı avatarı
byte333

Mesaj gönderen byte333 » Cum Eki 20, 2023 3:49 pm

umutkiran yazdı: Cum Eki 20, 2023 2:40 pm Peki sessizlik süresi kişiden kişiye göre değişiyor mu yoksa sabit bir süresi var mı herkes için
Yabancılar Dairesi, 3 hafta ve 2 gün olarak belirlenen yasal süreç içerisinde (sessizlik süresi) faal olarak bir
geri dönüş sağlamadığı takdirde, zımnen onaylamış sayılacaktır.

Sessizlik süresi yasal olarak zorunludur ve Vize Bölümü tarafından kısaltılamaz. Yabancılar Dairesi bu süreyi kesintiye uğrattığı (sessizliğini bozduğu)
takdirde, işlem süresi uzayacaktır.

Yani tamamen yabancılar dairesine bağlı öngörülmesi zor bir süre.
İstanbul 40F

06.10.2023: Vize görüşmesi

Kilitli