Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
erdemoozclk

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen erdemoozclk » Prş Eki 19, 2023 11:33 am

Arkadaşlar bana bu adresten eksik evrak talebi geldi de visa-processing@zentrale.auswaertiges-amt.de. ben yanıtla yapıp belgeleri gönderdim. Ekstra olarak elden de vermem gerekiyor mu? Pek elden veresim yok. Garantör belgenin orjinali vs mevcut çünkü.cevaplarsaniz sevinirim bugün son günü

fyasarova

Mesaj gönderen fyasarova » Prş Eki 19, 2023 12:03 pm

Apeiron17 yazdı: Prş Eki 19, 2023 12:27 am Arkadaşlar merhaba
İstanbul konsolosluğu 36f
Randevu tarihi 22 eylül
Ek belge teslimi 29 eylül
Vize veriliş tarihi 18 ekim

Bekleyen herkese başarılar diliyorum umarım istediğiniz sonuçlarla karşılaşırsınız
Hangi şehirdi acaba bende 21 eylülde İstanbuldan dortmund için görüşme yapmıştım da ?
36f İstanbul / İstanbul, Beyoğlu
Başvuru tarihi : 30.05.2023
Atama tarihi: 24 ağustos
Randevu tarihi : 21 eylül
Vize geliş: 25 Ekim 2023
Ders başlangıcı : 25.10.2023

Ecenaz1553

Mesaj gönderen Ecenaz1553 » Prş Eki 19, 2023 12:06 pm

erdemoozclk yazdı: Prş Eki 19, 2023 11:33 am Arkadaşlar bana bu adresten eksik evrak talebi geldi de visa-processing@zentrale.auswaertiges-amt.de. ben yanıtla yapıp belgeleri gönderdim. Ekstra olarak elden de vermem gerekiyor mu? Pek elden veresim yok. Garantör belgenin orjinali vs mevcut çünkü.cevaplarsaniz sevinirim bugün son günü
Garantör belgesiyse elden teslim etmeniz gerekir

cenkbeyler

Mesaj gönderen cenkbeyler » Prş Eki 19, 2023 12:38 pm

Herkese selamlar,

Uzun bir bekleyiş ardından sonunda güzel bir haber aldık ve pasaportlarımız elimize ulaştı. Süreç boyunca forumdan edindiğim bilgiler bize çoğu konuda ışık oldu. Bu sebepten son güncellememi de yapmak istedim.

Eşli 41F Berlin

Randevu başvuru: 16.05.2023
Randevu ataması: 21.06.2023
Randevu tarihi: 18.07.2023
Kargo mesajı: 18.10.2023

ve 19.10.2023 pasaportlarımız elimize ulaştı. Eşim ve bana 1 yıllık multi şeklinde verilmiş. Süreç boyunca tarafımıza herhangi bir ek/eksik evrak talebi olmadı. Expatrio üzerinden 934+400 şeklinde yapmıştık tutarı. Forumda bazı başvurulardan artırılması talep edildiğini okudum, bizden talep edilmedi.

Sanırım en uzun bekleyenlerden biriydik (90 gün). Umarım herkesin en kısa zamanda, pozitif bir şekilde sonuçlanır başvuruları.

Apeiron17

Mesaj gönderen Apeiron17 » Prş Eki 19, 2023 12:55 pm

fyasarova yazdı: Prş Eki 19, 2023 12:03 pm Hangi şehirdi acaba bende 21 eylülde İstanbuldan dortmund için görüşme yapmıştım da ?
Öncelikle bende 21 eylülde yapmıştım şimdi fark ettim tarihi yanlış yazdığımı , Bielefeld için yaptım

burock

Mesaj gönderen burock » Prş Eki 19, 2023 1:09 pm

Merhabalar, 5 hafta oldu görüşmeye gireli. Garantör belgesiyle girmiştim.
Arkadaşlarımdan ve forumdan gördüğüm kadarıyla benimle yakın tarihlerde giren herkesin vizesi geldi.
Bloke hesap değil de garantör olması süreci uzatmış olabilir mi acaba???
İstanbul 36f
Talep: 21.05.23
Atama: 16.08.23
Randevu: 15.09.23
BVA Dijital Teslim: 18.09.23
Vize: ??

Kurs Başlangıcı: 10.10.23
Paderborn/IT

linuxali5

Mesaj gönderen linuxali5 » Prş Eki 19, 2023 1:23 pm

burock yazdı: Prş Eki 19, 2023 1:09 pm Merhabalar, 5 hafta oldu görüşmeye gireli. Garantör belgesiyle girmiştim.
Arkadaşlarımdan ve forumdan gördüğüm kadarıyla benimle yakın tarihlerde giren herkesin vizesi geldi.
Bloke hesap değil de garantör olması süreci uzatmış olabilir mi acaba???
Merhaba benimde istanbul 36F vizesi 25.08.2023 de girdim ama hala gelmedi bende anlamadım nededini ( Bloke Hesap

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Prş Eki 19, 2023 1:37 pm

cenkbeyler yazdı: Prş Eki 19, 2023 12:38 pm Herkese selamlar,

Uzun bir bekleyiş ardından sonunda güzel bir haber aldık ve pasaportlarımız elimize ulaştı. Süreç boyunca forumdan edindiğim bilgiler bize çoğu konuda ışık oldu. Bu sebepten son güncellememi de yapmak istedim.

Eşli 41F Berlin

ve 19.10.2023 pasaportlarımız elimize ulaştı. Eşim ve bana 1 yıllık multi şeklinde verilmiş. Süreç boyunca tarafımıza herhangi bir ek/eksik evrak talebi olmadı. Expatrio üzerinden 934+400 şeklinde yapmıştık tutarı. Forumda bazı başvurulardan artırılması talep edildiğini okudum, bizden talep edilmedi.

Sanırım en uzun bekleyenlerden biriydik (90 gün). Umarım herkesin en kısa zamanda, pozitif bir şekilde sonuçlanır başvuruları.
Sizin adınıza çok sevindim baya süredir bekliyordunuz, darısı bize diyorum ve size başarılar diliyorum 😊

karatass

Mesaj gönderen karatass » Prş Eki 19, 2023 1:49 pm

cenkbeyler yazdı: Prş Eki 19, 2023 12:38 pm Herkese selamlar,

Eşli 41F Berlin

Gözünüz aydın. Eşinizin A1 almanca sertifikası var mıydı? Bu sertifika zorunlu mu ?

OgzK

Mesaj gönderen OgzK » Prş Eki 19, 2023 1:57 pm

Merhaba

2 Ekim tarihinde vize görüşmesine girdik hala vize gelmedi. Okul 16 Ekim tarihinde açıldı.
Okul kayıt için vize kopyasını istiyor kesinlikle. Tüm diretmelerimize rağmen 20 Ekime kadar süre alabildik.
Son kayıt tarihini kaçırırsak ve sonrasında da vize çıkarsa süreç nasıl işleyecek bilen var mıdır?
Bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

cenkbeyler

Mesaj gönderen cenkbeyler » Prş Eki 19, 2023 2:05 pm

Fürdich yazdı: Prş Eki 19, 2023 1:37 pm Sizin adınıza çok sevindim baya süredir bekliyordunuz, darısı bize diyorum ve size başarılar diliyorum 😊
Çok teşekkür ederiz, umarım sizin de bir an önce gelir :)

cenkbeyler

Mesaj gönderen cenkbeyler » Prş Eki 19, 2023 2:06 pm

karatass yazdı: Prş Eki 19, 2023 1:49 pm Gözünüz aydın. Eşinizin A1 almanca sertifikası var mıydı? Bu sertifika zorunlu mu ?
Çok teşekkür ederiz, darısı sizlerin başınıza. Eşimin A1 sertifikası vardı evet. Başvuru sırasında konsolosluk talep ediyor, sertifikaya gerek olmayan durumlar da mevcut. Eğer onlara uyuyorsanız gerekmeyebilir diyor başvuru detaylarında

karatass

Mesaj gönderen karatass » Prş Eki 19, 2023 2:07 pm

cenkbeyler yazdı: Prş Eki 19, 2023 2:06 pm Çok teşekkür ederiz, darısı sizlerin başınıza. Eşimin A1 sertifikası vardı evet. Başvuru sırasında konsolosluk talep ediyor, sertifikaya gerek olmayan durumlar da mevcut. Eğer onlara uyuyorsanız gerekmeyebilir diyor başvuru detaylarında
çok teşekkkürler cevabınız için

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Prş Eki 19, 2023 2:12 pm

OgzK yazdı: Prş Eki 19, 2023 1:57 pm Merhaba

2 Ekim tarihinde vize görüşmesine girdik hala vize gelmedi. Okul 16 Ekim tarihinde açıldı.
Okul kayıt için vize kopyasını istiyor kesinlikle. Tüm diretmelerimize rağmen 20 Ekime kadar süre alabildik.
Son kayıt tarihini kaçırırsak ve sonrasında da vize çıkarsa süreç nasıl işleyecek bilen var mıdır?
Bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.
Hangi okul çok merak ettim kayıt için vize isteyen okulla ilk kez karsilasiyoum

burakenaktas

Mesaj gönderen burakenaktas » Prş Eki 19, 2023 2:58 pm

Selamlar,
İstanbul 36f

Başvuru tarihi: 17.07.2023
Başvuru atanma: 22.09.2023
Randevu Tarihi: 18.10.2023

Randevum sabah 7.15'teydi fakat konsolosluğun açılış saati olduğu için biraz gecikti süreç, 7.40 gibi oturmuşumdur, çok kısa sürdü gibi hissettim. Almanca hiçbir soru almadım A2 sertifikam vardı ve 92 puanla geçmiştim. Her şeye çok hakimdim bu forum sayesinde ve ekstra isteyebilecekleri şeyleri de not almıştım; kurs adresi, kalacak yer adresi ve bir de geleceğini düşündüğüm bir soru için bazı madddeler hazırlamıştım. Belgelerimi çok özenerek hazırladım ve bence bu çabanızı bir şekilde göstermeniz, işte A2 sertifikanızın puanı vs. çok etkiliyor gibi geldi. Belgeniz hangi dildeyse bir orijinal ve 2 tane Almanca tercümesi yeterli bu arada. Apostil, noter vs. hiçbir şey gerekli değil. Hatta bence orijinali olmayan belgeler için (örn. çıktı aldığınız kurs kaydı) direkt iki tane götürseniz bile olabilir, tabii ki riske girmemek için 3 tane yapın siz ne olur ne olmaz. Onun dışında da Almanca soru hiç gelmedi, önüme bir kağıt gelmedi. Çok normal bir konuşmaymış gibi gitti. Sorular şu şekildeydi:

* Ne için geldin vize görüşmesine?
* Nereye gideceksin?
* Neden 22'sinde gitmek istiyorsun?
* Neden bu bölüm?
* Bana 3 ders sayabilir misin Almanca veya İngilizce?
* İngilizce seviyen nedir?
* Dil sertifikan var mı? Sertifikanı nereden aldın?
* Gideceğin dil okulunun adı nedir?
* Almanya'da nerede ikamet edeceksin?
* Daha önce vizeden ret yedin mi?
* Daha önce yurt dışına çıktın mı?
* Almanya'da akrabaların var mı?
* İkamet edeceğin yer ile dil okulun yürüme mesafesi mi? - Ben de bakmıştım buna yer bakarken, 15 dakikaydı galiba demiştim.

Ya ben garip bir şekilde sanki bana vize vermek için beklemişler izlenimi aldım ama tabii ki daha vizem gelmedi :D Hanımefendi ilk andan itibaren benimle çok iyi konuştu ve hatta dil sertifikam var deyince, olmasına çok sevindim dedi. Ben A2 sertifikama rağmen beklerken B1 olurum diye dil kursu kaydımı B2 yaptırmıştım, onu da söyledim o sormadan. Almanya'da kalacağım yeri doldurmamıştım, onu doldurdum. Başvuru kağıtlarının ikisine de aynısını yazdın değil mi dedi. Ben de evet ama siz bir kontrol edin isterseniz emin olalım dedim. Kasma bu kadar gibisinden bir şey dedi :D Çıkarken de kalemi kullandığım için çıkarmıştım yerinden onu taktım ve vizemin ne zaman geleceğini sordum. O da dedi ki 9 hafta içinde gelir (benim gitmek için belirttiğim tarihten bir iki hafta önce) seni en kısa zamanda göndermek istiyoruz. Tamam görüşme çok iyi geçti de öyle bir şey söylemesi ilginçti. Muhtemelen büyük bir etkileri var ve raporluyorlar görüşmede nasıl göründüğümüzü. Saat 8 gibi de çıkmıştım. Vize görüşmesi yaptığımız hanımefendiyi gördüğümde bana gülmüştü, direkt gittim yanına lavaboya girmek için sordum ve içimden umarım onunla denk geliriz diyordum. O da, lavaboya gir sonra da gel görüşmeye başlayalım dedi :D. Ben çok sıcak biriyimdir, o da öyleydi. Bu şekilde geçti görüşme, kapıda da güvenlikler falan çok sert, onlara normal konuşun, eğer iletişim becerileriniz yüksekse akıllı bir şekilde kırın buzları konuşmanın gittiği yerlere bağlı olarak, onlar da bir insan ve bize anladığım kadarıyla vizeyi vermeye çalışıyorlar bir sorunumuz yoksa. Mesela kapıdan girince evraklarımızı düzenleyen hanımefendi için belgelerinizi direkt size iData'nın yolladığı kağıttaki gibi yapıp kopyaları ve orijinallerinin art arda gelecek şekilde koyabilirsiniz. Ben böyle yaptım, iyi olabileceğini düşünerek. Hanımefendiye de sizin için özel olarak yaptım yapabilmiş miyim diye sordum, o zamana kadar o da gayet normaldi ama sorudan sonra, evet yapabilmişsin çok teşekkür ederim dedi. Sonrasında da daha iyi hissettim mesela. Genel olarak 30 dakikalık iData görüşmem böyleydi. Her tarafta kameralar var girişte vs. ve ben sabah 6.10 civarından beri kapıda ayakta falan beklemiştim. Yani çok istiyordum ve bunu her yaptığım hareketle göstermeye çalıştım. Belgelerim de iyiydi fakat ona çok baktılar mı emin bile değilim, bence oraya giderken yapacağınız her şeye dikkat edin. Bu size soru geldiğinde rahat olmanızı ve çok çabaladım diyebilmenizi sağlıyor. Bence o insanlar psikolojiyi ve beden dilini de çok iyi okuyorlardır. Bu son kısım biraz benim varsayımlarım oldu ama geldiğim ilk andan itibaren bana özellikle vize vermek için çabalayan hanımefendiyi sadece bunlarla açıklayabiliyorum. Gelmeden önce küçük bir rapor da veriyor olabilirler o gün geleceklerle ilgili bu arada :D Vize gelmezse de trajikomik olur bayağı ama... Kısacası siz emek verdiyseniz, özendiyseniz sakin olun, alacaksınız o vizeyi. Herkese başarılar diliyorum.

umutkiran

Mesaj gönderen umutkiran » Prş Eki 19, 2023 3:50 pm

Arkadaşlar BVA maillere ortalama ne kadar sürede dönüyor acaba?
36f istanbul
15 Eylül 2023 randevu
18 Eylül eksik evrak teslimi
25 Ekim dil okulu başlangıcı
TU Dortmund şartlı kabul
25 Ekim vize teslim

deutsch12

Mesaj gönderen deutsch12 » Prş Eki 19, 2023 4:27 pm

Arkadaşlar merhabalar yeniyim, ankaradan 36f başvurusu yapmıştım, eksik belgeyi elden mi teslim etmem gerekiyor yoksa posta ile gönderebilir miyim? Daha önceden posta ile gönderip sorun yaşamayan oldu mu bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Nehir044

Mesaj gönderen Nehir044 » Prş Eki 19, 2023 4:35 pm

Merhaba arkadaşlar vizem geldi , bekleyen herkese en kısa zamanda nasip olur inşallah
25.05.2023 vize başvuru
24.08.2023 vize atama
18.09.2023 randevu günü
22.09.2023 dijital olarak evrakların işlenmesi
19.10.2023 ups mesajı kargom aynı gün geldi
Başlamasını istediğim tarih 29.10.2023 tü o zamana da vermişler
Herkesin gönlünce olur umarım 🙏🏻

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Prş Eki 19, 2023 5:09 pm

Nehir044 yazdı: Prş Eki 19, 2023 4:35 pm Merhaba arkadaşlar vizem geldi , bekleyen herkese en kısa zamanda nasip olur inşallah
25.05.2023 vize başvuru
24.08.2023 vize atama
18.09.2023 randevu günü
22.09.2023 dijital olarak evrakların işlenmesi
19.10.2023 ups mesajı kargom aynı gün geldi
Başlamasını istediğim tarih 29.10.2023 tü o zamana da vermişler
Herkesin gönlünce olur umarım 🙏🏻
Merhaba, dijital olarak evraklarin durumu hakkında BVA dan bilgi almak için sessizlik süresinin bitmesini beklediniz mi? Ya da şöyle sorayım 18.09 da randevuya girdikten sonra ne zaman durumu sordunuz bva ya?

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Prş Eki 19, 2023 5:43 pm

burakenaktas yazdı: Prş Eki 19, 2023 2:58 pm Selamlar,
İstanbul 36f

Başvuru tarihi: 17.07.2023
Başvuru atanma: 22.09.2023
Randevu Tarihi: 18.10.2023

Randevum sabah 7.15'teydi fakat konsolosluğun açılış saati olduğu için biraz gecikti süreç, 7.40 gibi oturmuşumdur, çok kısa sürdü gibi hissettim. Almanca hiçbir soru almadım A2 sertifikam vardı ve 92 puanla geçmiştim. Her şeye çok hakimdim bu forum sayesinde ve ekstra isteyebilecekleri şeyleri de not almıştım; kurs adresi, kalacak yer adresi ve bir de geleceğini düşündüğüm bir soru için bazı madddeler hazırlamıştım. Belgelerimi çok özenerek hazırladım ve bence bu çabanızı bir şekilde göstermeniz, işte A2 sertifikanızın puanı vs. çok etkiliyor gibi geldi. Belgeniz hangi dildeyse bir orijinal ve 2 tane Almanca tercümesi yeterli bu arada. Apostil, noter vs. hiçbir şey gerekli değil. Hatta bence orijinali olmayan belgeler için (örn. çıktı aldığınız kurs kaydı) direkt iki tane götürseniz bile olabilir, tabii ki riske girmemek için 3 tane yapın siz ne olur ne olmaz. Onun dışında da Almanca soru hiç gelmedi, önüme bir kağıt gelmedi. Çok normal bir konuşmaymış gibi gitti. Sorular şu şekildeydi:

* Ne için geldin vize görüşmesine?
* Nereye gideceksin?
* Neden 22'sinde gitmek istiyorsun?
* Neden bu bölüm?
* Bana 3 ders sayabilir misin Almanca veya İngilizce?
* İngilizce seviyen nedir?
* Dil sertifikan var mı? Sertifikanı nereden aldın?
* Gideceğin dil okulunun adı nedir?
* Almanya'da nerede ikamet edeceksin?
* Daha önce vizeden ret yedin mi?
* Daha önce yurt dışına çıktın mı?
* Almanya'da akrabaların var mı?
* İkamet edeceğin yer ile dil okulun yürüme mesafesi mi? - Ben de bakmıştım buna yer bakarken, 15 dakikaydı galiba demiştim.

Ya ben garip bir şekilde sanki bana vize vermek için beklemişler izlenimi aldım ama tabii ki daha vizem gelmedi :D Hanımefendi ilk andan itibaren benimle çok iyi konuştu ve hatta dil sertifikam var deyince, olmasına çok sevindim dedi. Ben A2 sertifikama rağmen beklerken B1 olurum diye dil kursu kaydımı B2 yaptırmıştım, onu da söyledim o sormadan. Almanya'da kalacağım yeri doldurmamıştım, onu doldurdum. Başvuru kağıtlarının ikisine de aynısını yazdın değil mi dedi. Ben de evet ama siz bir kontrol edin isterseniz emin olalım dedim. Kasma bu kadar gibisinden bir şey dedi :D Çıkarken de kalemi kullandığım için çıkarmıştım yerinden onu taktım ve vizemin ne zaman geleceğini sordum. O da dedi ki 9 hafta içinde gelir (benim gitmek için belirttiğim tarihten bir iki hafta önce) seni en kısa zamanda göndermek istiyoruz. Tamam görüşme çok iyi geçti de öyle bir şey söylemesi ilginçti. Muhtemelen büyük bir etkileri var ve raporluyorlar görüşmede nasıl göründüğümüzü. Saat 8 gibi de çıkmıştım. Vize görüşmesi yaptığımız hanımefendiyi gördüğümde bana gülmüştü, direkt gittim yanına lavaboya girmek için sordum ve içimden umarım onunla denk geliriz diyordum. O da, lavaboya gir sonra da gel görüşmeye başlayalım dedi :D. Ben çok sıcak biriyimdir, o da öyleydi. Bu şekilde geçti görüşme, kapıda da güvenlikler falan çok sert, onlara normal konuşun, eğer iletişim becerileriniz yüksekse akıllı bir şekilde kırın buzları konuşmanın gittiği yerlere bağlı olarak, onlar da bir insan ve bize anladığım kadarıyla vizeyi vermeye çalışıyorlar bir sorunumuz yoksa. Mesela kapıdan girince evraklarımızı düzenleyen hanımefendi için belgelerinizi direkt size iData'nın yolladığı kağıttaki gibi yapıp kopyaları ve orijinallerinin art arda gelecek şekilde koyabilirsiniz. Ben böyle yaptım, iyi olabileceğini düşünerek. Hanımefendiye de sizin için özel olarak yaptım yapabilmiş miyim diye sordum, o zamana kadar o da gayet normaldi ama sorudan sonra, evet yapabilmişsin çok teşekkür ederim dedi. Sonrasında da daha iyi hissettim mesela. Genel olarak 30 dakikalık iData görüşmem böyleydi. Her tarafta kameralar var girişte vs. ve ben sabah 6.10 civarından beri kapıda ayakta falan beklemiştim. Yani çok istiyordum ve bunu her yaptığım hareketle göstermeye çalıştım. Belgelerim de iyiydi fakat ona çok baktılar mı emin bile değilim, bence oraya giderken yapacağınız her şeye dikkat edin. Bu size soru geldiğinde rahat olmanızı ve çok çabaladım diyebilmenizi sağlıyor. Bence o insanlar psikolojiyi ve beden dilini de çok iyi okuyorlardır. Bu son kısım biraz benim varsayımlarım oldu ama geldiğim ilk andan itibaren bana özellikle vize vermek için çabalayan hanımefendiyi sadece bunlarla açıklayabiliyorum. Gelmeden önce küçük bir rapor da veriyor olabilirler o gün geleceklerle ilgili bu arada :D Vize gelmezse de trajikomik olur bayağı ama... Kısacası siz emek verdiyseniz, özendiyseniz sakin olun, alacaksınız o vizeyi. Herkese başarılar diliyorum.
Ayrıntılı bilgilendirmen için çok teşekkürler dostum.Tez zamanda vizeni alman dileğimle
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

Kilitli