Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
cenkbeyler

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen cenkbeyler » Sal Eki 03, 2023 7:33 pm

Fürdich yazdı: Sal Eki 03, 2023 7:11 pm Merhaba tamamen aynı durumdayız, bizde Bonn’a 41f ile başvuru yaptık. Eşimin yani başvuru sahibinin vizesi eylülün ilk haftası geldi ve eşim bonna gitti, benim vizemden henüz haber yok. Ben mail atıp kendi vizemin durumunu henüz soramadım çünkü ek evrak isterlerse kira sözleşmemiz vs yok, ek evrak olarak isterlerse hazır olmadığı için sormaya korkuyoruz. Ama sizden istedikleri belgeler beni çok şaşırttı açıkçası. Gelişme olursa haber verebilirseniz seviniriz bizde beklemedeyiz. Ve aynı şekilde benim de diploma aslımı dil belge aslımı aldılar inşallah kaybetmezler diye dua ediyorum resmen 🙏🏻
Merhaba,

Başvuru sırasında İstanbul Gayrettepe İData'da pasaportlarınız birlikte mi gelsin veya ayrı ayrı mı gelsin diye sordular mı acaba?

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Sal Eki 03, 2023 9:41 pm

cenkbeyler yazdı: Sal Eki 03, 2023 7:33 pm Merhaba,

Başvuru sırasında İstanbul Gayrettepe İData'da pasaportlarınız birlikte mi gelsin veya ayrı ayrı mı gelsin diye sordular mı acaba?

Merhaba, Hayır sormadılar

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Çrş Eki 04, 2023 1:51 am

optima999 yazdı: Pzt Eki 02, 2023 3:30 am Merhaba, öncelikle sabırlar diliyorum.

Eşiniz başvuru formunu doldururken referans kısmına sizi yazmış mıydı? eğer yazmadıysa veya memur bunu gözden kaçırdıysa garantör için ısrar ediyor olabilir. Uzak bir ihtimal ama aklıma bu geldi.

Ayrıca itiraz mail'inize konsolosluğun bilgi notunu ekleyebilirsiniz. ( 41F için, https://tuerkei.diplo.de/blob/2307146/a ... e-data.pdf )

Bu bilgi notunun 6. sayfasında bloke hesaptan bahsedildiğini söyleyebilirsiniz.
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Eşim (öğrenci olan kişi) beraber seyahat edecekler kısmına beni yazdı, aynı şekilde ben de eşimi yazdım. Ayrıca ben referans kısmına eşimi yazdım. Eşim de referans kısmına üniversiteyi yazmıştı.

Gönderdiğim mailde bilgi notunu eklemiştim. Ancak gönderdiğim maile Auswärtiges-amt kendileriyle ilgili olmadığını ve Nürnberger Land Ausländerwesen ile iletişime geçmem gerektiğini söylemişti. Oraya da maili ilettim ancak hala bir geri dönüş olmadı.

isbeka

Mesaj gönderen isbeka » Çrş Eki 04, 2023 8:53 am

almanyayolculari yazdı: Sal Eki 03, 2023 6:51 pm Merhaba esiniz referans olarak sizi belirtmis miydi basvuru formunda?

Sizin basvurunuz henuz gitmemis sizin Almanya'da oldugunuz ve esinizin sizle Turkiye'den aile birlesimi yapmaya calistiginizi dusunuyor olabilirler.

Cunku bildigim kadariyla bir es Almanya'da bir es Turkiye'de seklinde aile birlesimine ayri ayri basvurunca Almanya'daki calisan es icin maas bordrosu sigorta vb istiyorlar

O sekilde bir basvuru yaptiginizi dusunmus olabilirler belki de
öncelikle okuma zahmetine katlandığınız ve düşüncenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. gereksiz uzun yazmışım, derdimizi kimseye anlatamadığımız için içimi dökmek istedim sanırım :)
Haklısınız, biz de sizin dediğiniz gibi anlaşılmış olduğunu düşündük sonradan. Ancak, asıl başvuran olarak benim evraklarım Bonn Yabancılar Dairesi'ne gitmemişken eşiminkilerin gitmiş olması garip geldi. Bir de evrakların nerede olduğunu sorabilecek muhatap bulamıyoruz, o çok can sıkıcı oluyor.

alg0ritma

Mesaj gönderen alg0ritma » Çrş Eki 04, 2023 9:02 am

isbeka yazdı: Sal Eki 03, 2023 3:31 pm Merhabalar,
Eşimle birlikte 41(f) kapsamında idata Gayrettepe ofisi aracılığıyla vize başvurusu yapmıştık. Vize randevumuz 25.07.2023 tarihindeydi. Yaklaşık 1 ay sonra başvurumuzla ilgili herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle konsoloslukla irtibat kurmaya çalıştım ama başarılı olamadım. Burada yazılanları okuduktan sonra gideceğimiz şehrin (Bonn) yabancılar dairesine mail gönderdim ve başvurumuzun durumunu sordum. Yüksek lisans programına başlayacak olan ben olmama rağmen verilen yanıtta eşimin başvurusunun kendilerine yeni ulaştığını ve sıra gelince incelemeye başlayacaklarını söylediler. Kendi başvurumun onlara ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda ise olumlu ya da olumsuz yanıt vermediler. Yine yaklaşık 1 ay sonra Bonn Yabancılar Dairesinde bize daha önce yanıt veren kişiye mail gönderdik ve başvurumuzun durumunu sorduk. Verilen yanıtta eşimin başvurusunu henüz incelemeye başlamadıklarını ve gerektiğinde bizden evrak sunmamızı isteyeceklerini belirttiler.
Ayrıca mailin sonunda şu belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz denildi:
• Proof of income of the last three months with bank statement
• Contract of the flat with bank statement
• Rentenversicherungsnachweis
Expatrio üzerinden bloke hesap açarak yapmıştık başvuruyu. (934+400)*12 kadar para yatırmıştık hesaba. Paranın yetersiz gelebileceğini ve bloke hesapta artırım yapılmasını isteyeceklerini bekliyorduk. Ancak, gelir gösteren belge istemeleri biraz garip geldi.
Bu sayfadan kira kontratı istenen kişiler olduğunu görmüştük, o yüzden kontrat istemelerine çok şaşırmadık.
Ancak, son sırada istenen şeye bir türlü anlam veremedik. İnternete baktığımızda “pension insurance certificate” anlamına geldiğini gördük. Daha sonra böyle bir belgenin sadece Almanya’da çalışan kişilerden istenebileceğini fark ettik, şaşkınlığımız daha da arttı. Bize cevap veren kişiyle daha önceki yazışmalarımızı tekrar gözden geçirdiğimizde eşim sanki orada çalışan birisinin yanına gitmeye çalışıyormuş gibi algılandığını fark ettik. Daha sonra Bonn Yabancılar Dairesi’nin genel mail adresine tekrar mail atarak sadece kendi başvurumu sordum ve bu sefer başka bir kişi, böyle bir başvurunun kendilerine gelmediğini, konuyla ilgili Konsoloslukla irtibat kurmam gerektiğini söyledi. Bağımlı başvuran olan eşimin başvurusu gelmişken benimkinin nasıl gelmediğini sorduğum birkaç mail daha gönderdim ama yanıt gelmedi. Konsolosluğa telefonla ulaşmak mümkün olmadığı için mail, faks ve posta gönderdim ama onlardan da dönüş olmadı.
Yüksek lisans programı 9 Ekim’de başlıyor. Başvurumun nerede olduğu konusunda en ufak bir fikre bile sahip değiliz ve kendimizi çok çaresiz hissediyoruz. Pasaportlarımızın yanı sıra benim diploma, dil belgesi gibi evraklarımın orijinallerini de almışlardı, evraklarımızın kaybolmasından da endişeleniyoruz.
Buradaki arkadaşların tecrübelerinden istifade edebilmek adına yazmak istedim.
Teşekkürler.

İnşallah sorunlarınız çözülür. Farklı eyaletlerden dolayı farklı uygulamalar olabilir ancak sizin konu baya karışmış gibi.

Benim anlamadığım bir durum var, idata yada konsolosluk'dan herhangi eksik evrak gelmediği halde neden Almanya'daki yabancılar dairesi ile iletişim kurdunuz ? bu tarz iletişim kurduğunu söyleyen çok kişi var, ama normalde konsolosluk zaten onlara evrakları gönderiyorlar, 15 gü içinde herhangi bir geri bildirim yapılmazsa otomatik onay vermiş olmaları gerekiyor. ilgili madde 41F için gerekli evrak listesinde aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. böyle bir durum varken neden yabancılar dairesi ile iletişim kurum sürece müdahale ediliyor onu anlamadım.

Bizim de ailecek randevu tarihimiz 8 Kasım, herkes için farklı geri dönüşler olması beni de endişelendiriyor.

----------------------------------------------------------------------------------------
Başvurunuzu, “Sessizlik Süresi Prosedürü” kapsamında Almanya’da ikamet etmeyi planladığınız yerin Yabancılar Dairesi’ne ileteceğiz. Yabancılar Dairesi’nin sürece dahil edilmesi, kanunca zorunludur. Yabancılar Dairesi, 3 hafta ve 2 gün olarak belirlenen yasal süreç içerisinde (sessizlik süresi) faal olarak bir geri dönüş sağlamadığı takdirde, zımnen onaylamış sayılacaktır. Başvurunuz hakkında karar vermeden önce, bu sürenin dolmasını beklemek durumundayız. Sessizlik süresi yasal olarak zorunludur ve Vize Bölümü tarafından kısaltılamaz. Yabancılar Dairesi bu süreyi kesintiye uğrattığı (sessizliğini bozduğu) takdirde, işlem süresi uzayacaktır.
Edindiğimiz tecrübelere göre, öğrenci vizesi için yapılan başvuruların işlem süresi yaklaşık 4 haftayı bulmaktadır. Söz konusu işlem süresi, başvurunuz için gerekli tüm belgeler eksiksiz olarak tarafımıza iletildiği andan itibaren başlamış sayılır.
----------------------------------------------------------------------------------------
41F eşli ve çocuklu başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 14.09.2023
Randevu atama - 25.09.2023 - IDATA İzmir Ofis
Randevu günü - 08.11.2023

isbeka

Mesaj gönderen isbeka » Çrş Eki 04, 2023 9:25 am

alg0ritma yazdı: Çrş Eki 04, 2023 9:02 am İnşallah sorunlarınız çözülür. Farklı eyaletlerden dolayı farklı uygulamalar olabilir ancak sizin konu baya karışmış gibi.

Benim anlamadığım bir durum var, idata yada konsolosluk'dan herhangi eksik evrak gelmediği halde neden Almanya'daki yabancılar dairesi ile iletişim kurdunuz ? bu tarz iletişim kurduğunu söyleyen çok kişi var, ama normalde konsolosluk zaten onlara evrakları gönderiyorlar, 15 gü içinde herhangi bir geri bildirim yapılmazsa otomatik onay vermiş olmaları gerekiyor. ilgili madde 41F için gerekli evrak listesinde aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. böyle bir durum varken neden yabancılar dairesi ile iletişim kurum sürece müdahale ediliyor onu anlamadım.

Bizim de ailecek randevu tarihimiz 8 Kasım, herkes için farklı geri dönüşler olması beni de endişelendiriyor.

Başvurunuzu, “Sessizlik Süresi Prosedürü” kapsamında Almanya’da ikamet etmeyi planladığınız yerin Yabancılar Dairesi’ne ileteceğiz. Yabancılar Dairesi’nin sürece dahil edilmesi, kanunca zorunludur. Yabancılar Dairesi, 3 hafta ve 2 gün olarak belirlenen yasal süreç içerisinde (sessizlik süresi) faal olarak bir geri dönüş sağlamadığı takdirde, zımnen onaylamış sayılacaktır. Başvurunuz hakkında karar vermeden önce, bu sürenin dolmasını beklemek durumundayız. Sessizlik süresi yasal olarak zorunludur ve Vize Bölümü tarafından kısaltılamaz. Yabancılar Dairesi bu süreyi kesintiye uğrattığı (sessizliğini bozduğu) takdirde, işlem süresi uzayacaktır.
Edindiğimiz tecrübelere göre, öğrenci vizesi için yapılan başvuruların işlem süresi yaklaşık 4 haftayı bulmaktadır. Söz konusu işlem süresi, başvurunuz için gerekli tüm belgeler eksiksiz olarak tarafımıza iletildiği andan itibaren başlamış sayılır.
yanıtınız için teşekkür ederim.

"Sessizlik süresi prosedürü" tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum açıkçası. Ancak, belirtilen 3 hafta - 2 günlük süre evrakların Yabancılar Dairesi'ne iletilmesinden itibaren başlıyor sanırım. Ben de Yabancılar Dairesi'ne yazarken bu konuda çekinmiştim ama sadece belgelerin gelip gelmediğini teyit etmek istediğim için sorun olmayacağını düşündüm, süreç sonradan çok başka bir noktaya evrildi. Süre geçtikçe tarafınıza hiçbir bildirim yapılmaması biraz geriyor ve idata başvuru takip sisteminde son ana kadar hiçbir değişiklik olmuyor, bu nedenle sadece evraklarımın Yabancılar Dairesi'ne gidip gitmediğini öğrenmek istemiştim aslında :)

isbeka

Mesaj gönderen isbeka » Çrş Eki 04, 2023 9:33 am

Fürdich yazdı: Sal Eki 03, 2023 7:11 pm Merhaba tamamen aynı durumdayız, bizde Bonn’a 41f ile başvuru yaptık. Eşimin yani başvuru sahibinin vizesi eylülün ilk haftası geldi ve eşim bonna gitti, benim vizemden henüz haber yok. Ben mail atıp kendi vizemin durumunu henüz soramadım çünkü ek evrak isterlerse kira sözleşmemiz vs yok, ek evrak olarak isterlerse hazır olmadığı için sormaya korkuyoruz. Ama sizden istedikleri belgeler beni çok şaşırttı açıkçası. Gelişme olursa haber verebilirseniz seviniriz bizde beklemedeyiz. Ve aynı şekilde benim de diploma aslımı dil belge aslımı aldılar inşallah kaybetmezler diye dua ediyorum resmen 🙏🏻
yanıtınız için teşekkür ederim.

haklısınız durumumuz benziyor biraz ama sizde asıl başvuru sahibi olan eşinizin vizesi vaktinde gelmiş. Genelde böyle oluyor buradan okuduklarım kadarıyla. Asıl başvuru sahibi olan yani yüksek lisansa başlayacak kişinin vizesi çok vakit geçmeden geliyor, eşler bekliyor sonrasında. Bizde asıl başvuru sahibi olan benim vizem gelmediği gibi daha evraklar Yabancılar Dairesi'ne bile gitmemiş. Şu anda sadece eşimin evraklarının Yabancılar Dairesi'nde olduğunu biliyoruz.
bizim durumumuz yanlış anlaşıldığı için o evrakları istediler sanırım, sizin endişe etmenize gerek yok bence, belki kira sözleşmesi isterler sadece.

aktasoznurr

Mesaj gönderen aktasoznurr » Çrş Eki 04, 2023 5:25 pm

aktasoznurr yazdı: Cum Eyl 29, 2023 1:12 pm Dün hamburg welcome-center'dan onların tarafından vize sürecimizin tamamladığına ve karar ile birlikte tüm sorular için konsoloslukla iletişime geçmemiz gerektiğine dair bir mail aldık. Göçmen ofisi tarafından işlemlerimizin tamamlandığını düşünüyorum. Ama hala konsolosluktan bir ses yok bu konuda
Merhaba bugun vizem geldi 🤍🤍🤍🤍

Sezgi

Mesaj gönderen Sezgi » Prş Eki 05, 2023 3:20 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Cum Eyl 29, 2023 7:55 pm Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bizim gönderdiğimiz e-postaya bugün cevap geldi. Cevapta kendileriyle ilgili bir durum olmadığını ve LRA Nürnberger Land Ausländerwesen ile iletişime geçmem gerektiğini yazmışlar. Kendileri bir şey yapamazlarmış, bu talep tamamen yabancılar dairesine bağlıymış. Yabancılar dairesinin bilgilerini göndermişler, oraya tekrardan itiraz e-postasını yönlendirdim.

Yaklaşık 30000 Euro bloke hesap açmıştık. Ona rağmen bu durumla uğraşmak zorunda kaldık... Verdiğiniz öneri çok mantıklı, bunu deneyebiliriz ancak sanırım garantör olabilmek için oturum iznine ihtiyaç var. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım yazabilirlerse çok sevinirim. Eşim birkaç gün sonra Almanya'ya gidecek, kendisi bana garantör olabilir mi? Oturum izni almayı beklemesi gerekiyor mu? Bloke hesabı daha fazla da arttırabiliriz. Teşekkürler.
Garantör konusunu gerçekten bilmiyorum ama bizde şöyle oldu, belki yardımcı olur: Eşim yüksek lisans öğrencisi olarak önce gitti, ben ve çocuğumuz sonradan aile birleşimi başvurusunda bulunduk. Kirayı da gözetince ben ve çocuk için ne kadar bloke hesap açmamız gerektiğini hiçbir yerden öğrenememiştik. Eşim bağlı bulunduğu yabancılar dairesine Almanya'daki banka hesabının dökümünü gönderdi (bloke hesaba yatırmayı düşündüğümüz paranın üzerinde bir miktarı o hesaba göndermiştik) ve miktar belirtirlerse ona göre bloke hesap açacağını söyledi. Yabancılar dairesi bloke hesapla ilgili hiçbir şey söylemedi, banka hesabını dikkate alarak vizeyi ve sonrasında oturumu onayladı. Belki eşiniz gidince oradaki banka hesabına yatıracağınız parayı gösterebilir bloke hesap yerine. Umarım çözüme kavuşur bir an önce işleminiz.

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Prş Eki 05, 2023 3:50 pm

Merhaba. Tu darmstadt’tan yüksek lisans kabulü aldım ve öğrenci kaydımı yaptım. Şu anda Türkiyedeyiz. Nisan döneminde eşimle birlikte Almanyaya gitmeyi planlıyoruz. Eşimin ailesi almanyada ve bana garantör olacaklar. Eşimle birlikte gelmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Eşim adına 12 aylık 400 euro mu bulundurmam lazım hesabımda? Yoksa onun da mı garantör bulması lazım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Aynı durumda olanlardan cevap bekliyorum.
TU Darmstadt - Mechanics Master
İzmir 41F
Başvuru Tarihi: 01.12.2023
Görüşme Tarihi: 10.01.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024
Eşin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Prş Eki 05, 2023 4:57 pm

admslv1 yazdı: Prş Eki 05, 2023 3:50 pm Merhaba. Tu darmstadt’tan yüksek lisans kabulü aldım ve öğrenci kaydımı yaptım. Şu anda Türkiyedeyiz. Nisan döneminde eşimle birlikte Almanyaya gitmeyi planlıyoruz. Eşimin ailesi almanyada ve bana garantör olacaklar. Eşimle birlikte gelmek için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? Eşim adına 12 aylık 400 euro mu bulundurmam lazım hesabımda? Yoksa onun da mı garantör bulması lazım? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Aynı durumda olanlardan cevap bekliyorum.
merhaba,

bu sürecin yabancılar dairesinden yabancılar dairesine değişiklik gösterdiğine şahit oldum, eğer okulunuz ve kalmayı planladığınız yer aynı şehirde ise oranın yabancılar dairesine mail atarak durumu anlatın.
Çünkü vize başvurunuzda bile evraklar yabancılar dairesine gidip onların onayı gerekecek

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Prş Eki 05, 2023 7:00 pm

pulshatks yazdı: Prş Eki 05, 2023 4:57 pm merhaba,

bu sürecin yabancılar dairesinden yabancılar dairesine değişiklik gösterdiğine şahit oldum, eğer okulunuz ve kalmayı planladığınız yer aynı şehirde ise oranın yabancılar dairesine mail atarak durumu anlatın.
Çünkü vize başvurunuzda bile evraklar yabancılar dairesine gidip onların onayı gerekecek
Teşekkür ederim bu yolu izleyeceğim. İzmir konsolosluğuna da sordum cevap gelince sizinle de paylaşırım.
İzmir 41F

songultutal

Mesaj gönderen songultutal » Pzt Eki 09, 2023 12:00 am

Berlin 41 F Yüksek lisans Eş ve 2 Çocukla yapmış olduğumuz başvurumuz olumlu sonuçlandı.
Ankara İDATA
Başvuru Tarihi:14/06/2023
Randevu Atanma tarihi :17/07/2023
Randevu Tarihi:07/08/2023
Eksik Evrak Talebi:11/08/2023
Eksik Evrakın Mail ile gönderimi:18/08/2023
Eksik Evrakın Alındığına Dair Mail:18/08/2023
Bloke Hesabın Artırılmasına Dair Mail:18/09/2023
Normalde konsolosluğun sitesinde yazan miktar kadar:934+400+300+300 Euro yatırmıştık.
Bloke Hesabı Artırdığımıza Dair Evrakın Mail ile gönderilmesi :22/09/2023 saat 9:30
Asıl Başvuran (Öğrenci) Pasaportun Kargoya verildiği Maili:22/09/2023 saat 14:40
Pasaport Teslimi :25/09/2023
Eş ve çocukların Pasaportun Kargoya Verildiği Maili:26/09/2023
Eş ve çocukların Pasaportun Teslim tarihi:28/09/2023
Çok sıkıntılı ve stresli bir sürecin sonunda 1 yıllık Multi vizemiz almış (01.10.2023-30.09.2023 tarihleri arası) olduk. Öncelikle 01.10.2023 tarihinde başlayacak okulum için başvuru formuna gidiş tarihini 26/09/2023 yazdık.Ve bu tarihe aldığımız biletleri ve airnbn üzerinden yapmış olduğumuz 2 haftalık rezervasyonu sunduk.Ve başvuru formuna evi gidince bulacağımızı ve internetten araştırdığımızı yazdık.Başvuru formunun 9.sorusunu öğrenci olan için studıum(öğrenim), eş ve çocuklar için Familiennachzug (Aile Birleşimini) işaretledik.Bloke hesabı yüksek lisans için başvuran adına açtırdık.Eşim ve kendim için 41 F te istenen evraklar dışında SGK Dökümü (Kaymakamlıktan Apostilledik çeviri yaptırmadık).Görev belgesi, 2 aylık maaş bordrosu, adli scil belgesi ve birkaç tane sertifika (Yeminli tercümandan sadece Almancaya çevirttik).Genel olarak aldığım evrakları yetkili kişilere imzalatıp Kaymakamlıktan apostil yaptırdım. Eşimin A 1 sertifikası yoktu ancak deprem bölgesinde olduğumuz ve 41 F yüksek lisans için istenen belgelerde lisans mezunu olduğu için istisnai durumdan faydalandık zannedersem.İngilizce olan Diploma ve transkript gibi belgeleri (Üniversitedeki apostile yetkili kişiye imzalatıp Kaymakamlıktan apostil yaptırdık) çeviri yaptırmadan sunduk.Genel olarak yetkili kişilere imzalatıp apostil yaptıracağım bütün evrakları apostil yaptırıp sunduk.Kaymakamlıktan veya Valilikten yaptıracağınız apostil işlemi ücretsizdir.İdata vize görüşmesinde sadece evraklarımızı teslim aldılar.10 soruluk niçin almanya, niçin bu okul, neden bu bölüm, okuldan sonra neler yapacaksınız gibi bir form verdiler.İngilizce doldurdum.Eşime herhangi bir şey sormadılar sadece evraklarını aldılar.Çocuklar içinde sadece istenen evrakları sunduk.Bu yolda olan herkese bol sabır ve şans diliyorum.Biz forumdan çok yararlandık.Forumda bilgi paylaşan Herkese çok teşekkür ederim.

melldnc

Mesaj gönderen melldnc » Pzt Eki 09, 2023 1:07 am

Merhaba daha öncede yazmıştım eşime hala bir cevap verilmedi daha doğrusu bizden hala ülkemize donecegimize dair bir kanıt istiyorlar ausländerbehörde benim burda tek kalabileceğini kanaat getirdi Ankara'dan da geri doneceginize dair bir kanıt sunun diyorlar bununla ilgili bilgisi olan var mı ? Mail attık ne demek istediklerini anlamadığımızi sorduk ama yine de bir kanıt sunmanız gerekiyor diye tekrar maili yenilediler nasıl bir kanıt sunulur ki 5 6 sene sonrası için

Phsiker-Hmz

Mesaj gönderen Phsiker-Hmz » Pzt Eki 09, 2023 10:10 am

songultutal yazdı: Pzt Eki 09, 2023 12:00 am Berlin 41 F Yüksek lisans Eş ve 2 Çocukla yapmış olduğumuz başvurumuz olumlu sonuçlandı.
Ankara İDATA
Normalde konsolosluğun sitesinde yazan miktar kadar:934+400+300+300 Euro yatırmıştık.
Bloke Hesabı Artırdığımıza Dair Evrakın Mail ile gönderilmesi :22/09/2023 saat 9:30
Asıl Başvuran (Öğrenci) Pasaportun Kargoya verildiği Maili:22/09/2023 saat 14:40
Çok sıkıntılı ve stresli bir sürecin sonunda 1 yıllık Multi vizemiz almış (01.10.2023-30.09.2023 tarihleri arası) olduk. Öncelikle 01.10.2023 tarihinde başlayacak okulum için başvuru formuna gidiş tarihini 26/09/2023 yazdık.Ve bu tarihe aldığımız biletleri ve airnbn üzerinden yapmış olduğumuz 2 haftalık rezervasyonu sunduk.Ve başvuru formuna evi gidince bulacağımızı ve internetten araştırdığımızı yazdık.Başvuru formunun 9.sorusunu öğrenci olan için studıum(öğrenim), eş ve çocuklar için Familiennachzug (Aile Birleşimini) işaretledik.Bloke hesabı yüksek lisans için başvuran adına açtırdık.Eşim ve kendim için 41 F te istenen evraklar dışında SGK Dökümü (Kaymakamlıktan Apostilledik çeviri yaptırmadık).Görev belgesi, 2 aylık maaş bordrosu, adli scil belgesi ve birkaç tane sertifika (Yeminli tercümandan sadece Almancaya çevirttik).Genel olarak aldığım evrakları yetkili kişilere imzalatıp Kaymakamlıktan apostil yaptırdım. Eşimin A 1 sertifikası yoktu ancak deprem bölgesinde olduğumuz ve 41 F yüksek lisans için istenen belgelerde lisans mezunu olduğu için istisnai durumdan faydalandık zannedersem.İngilizce olan Diploma ve transkript gibi belgeleri (Üniversitedeki apostile yetkili kişiye imzalatıp Kaymakamlıktan apostil yaptırdık) çeviri yaptırmadan sunduk.Genel olarak yetkili kişilere imzalatıp apostil yaptıracağım bütün evrakları apostil yaptırıp sunduk.Kaymakamlıktan veya Valilikten yaptıracağınız apostil işlemi ücretsizdir.İdata vize görüşmesinde sadece evraklarımızı teslim aldılar.10 soruluk niçin almanya, niçin bu okul, neden bu bölüm, okuldan sonra neler yapacaksınız gibi bir form verdiler.İngilizce doldurdum.Eşime herhangi bir şey sormadılar sadece evraklarını aldılar.Çocuklar içinde sadece istenen evrakları sunduk.Bu yolda olan herkese bol sabır ve şans diliyorum.Biz forumdan çok yararlandık.Forumda bilgi paylaşan Herkese çok teşekkür ederim.
Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Benimde iki çocuklu başvuru. Sizden bloke hesabı ne kadar yükseltmenizi istediler acaba?
Ankara-Konsolosluk - 40F
Şartlı Yüksek Lisans
Eşli ve 2 Çocuk
Randevu Talep: 30.11.2023
Randevu Atama: 12.01.2024
Randevu Tarihi: 01.02.2024
Dijital İletim: 05.02.2024
Fiziksel İletim: 14.02.2024
Vize Geliş Tatihi: —.—.——
TU Clausthal

edmrshn

Mesaj gönderen edmrshn » Çrş Eki 11, 2023 11:20 am

Merhaba dortmund teknikten sartlı kabul aldım ve istanbulda 36f vize türüne başvurdum. Eşimle birlikte gitmek istiyoruz bu yüzden ikili randevu talebi oluşturmuştum. 24 ekimde evrakları teslim etmek icin konsolosluga gideceğiz. benim su an almanca a1 im var a2 ye gireceğim. eşimde dil belgesi yok. İkimiz de yazılımcıyız su an calıstıgımız şirketlerimiz uzaktan devam etmemizi istedi. Bloke hesap yerine maaslarımızı yada çalıştıgımız şirketleri gösterebilir miyiz?

Bu konuda bize yardımcı olan arkadaşım, bloke hesap mutlaka açmamız gerektiğini uzaktan calısmayı söylemememizi tavsiye etti. Benzer bir durum yaşayan var mı aydınlatabilirseniz sevinirim.

36f şartlı kabulle ben vize alsam ve eşimde dil okuluyla ya da eş durumuyla gelirse, orada oturum aile birleşimi sürecinde eşime çalışma izni geliyor mu? Süreç nasıl ilerliyor yardımcı olabilir misiniz?

Son sorum ise konsolosluga evrak teslimine gittiğimde beni neler bekliyor bilmiyorum ne soruyorlar yada ne söylemeliyim

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Prş Eki 12, 2023 12:24 pm

laut der vorgelegten Mitteilung der TU Dortmund benötigen Sie für das beabsichtigte Masterstudium in Wirtschaftswissenschaften Deutschkenntnisse auf dem Niveau DSH-2 nachweisen. Diese entspricht ungefähr das Niveau C1. Bisher haben Sie jedoch nur Sprachkurse für die Niveaus B1 und B2 gebucht. Es ist also davon auszugehen, dass Sie einen weiteren C1-Kurs buchen müssen.

Bitte übersenden Sie uns noch folgende aktuelle Unterlagen, damit Ihr Visumantrag weiter bearbeitet werden kann:

Mitteilung der Sprachakademie Karlsruhe, welche Kurse Sie in Vorbereitung auf die DSH-Prüfung besuchen müssen, um das Niveau DSH-2 zu erreichen;
Ggf. Nachweis über die Anmeldung zu den notwendigen Sprachkursen sowie Nachweis über die Bezahlung der Sprachkursgebühren.

Arkadaşlar anladığım kadarıyla C1 kaydı da istiyorlar dimi

alg0ritma

Mesaj gönderen alg0ritma » Prş Eki 12, 2023 2:20 pm

songultutal yazdı: Pzt Eki 09, 2023 12:00 am Berlin 41 F Yüksek lisans Eş ve 2 Çocukla yapmış olduğumuz başvurumuz olumlu sonuçlandı.
Ankara İDATA
Detaylı bilgilendirme yapmışsınız teşekkürler.

Bloke hesap toplam ne kadar istediler ?

Bu arada motivasyon mektubunu kendi el yazınızla mı yazdınız, yoksa bilgisayardan çıktı alıp sadece imza mı attınız ?

"Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı" ibaresine takıldım,
41F eşli ve çocuklu başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 14.09.2023
Randevu atama - 25.09.2023 - IDATA İzmir Ofis
Randevu günü - 08.11.2023

Lunaprens

Mesaj gönderen Lunaprens » Prş Eki 12, 2023 11:03 pm

Herkese merhaba. Benim şöyle bir problemim var. Ben Berlin’de yüksek lisans için kabul aldım ve 1 yıllık vizem de bir kaç gün önce elime ulaştı. Okul kayıt zamanı geçtiği için ikinci döneme kaldı gidişim. Şimdi ise giderken sevgilimi de götürmek istiyorum. Bunun için nişanlı olup orada nikah kıymak zorunlu mu yoksa burada evli olup oradan başvuru mu yapmak gerekli ? Bir kaç yerde sevgili vizesini duydum ama en fazla üç ay veriliyormuş ve yine benim orada bulunmam gerekiyormuş oturum iznim olması gerekli vb bir çok yorum okudum ve kafam karıştı. 41f vizesinde 2 yıl oturum iznine gerek yok denmiş bazı başka platformlarda. Benim zaten okulum İngilizce ve partnerimin illa Almanca a1 sertifikası alması gerekli mi ? Schengen başvurular şu an kapalı dedi bana danıştığım şirket ve eğitim vizesi dışında hizmetleri yokmuş bende açıkçası schengen ile gelse orada değiştirebilir miyiz acaba vize türünü demiştim. Dil okulu, schengen, blue kart, yüksek lisans yada aile birleşimi seçeneklerinden hangisi mantıklı olur ? Biz aynı anda başvurmadık ama bu şekilde başka ülkeye nişanlısı ile ulusal vize alan bir arkadaşım var açıkçası o biraz ümitlendirmişti beni. Şimdiden herkese teşekkür ederim. 🙏🏻

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Cum Eki 13, 2023 2:06 pm

alg0ritma yazdı: Prş Eki 12, 2023 2:20 pm Detaylı bilgilendirme yapmışsınız teşekkürler.

Bloke hesap toplam ne kadar istediler ?

Bu arada motivasyon mektubunu kendi el yazınızla mı yazdınız, yoksa bilgisayardan çıktı alıp sadece imza mı attınız ?

"Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı" ibaresine takıldım,
Merhaba. Benim bildiğim kadarıyla bilgisayarda yazıp çıktı aldıktan sonra imzalayıp teslim edebiliyorsunuz.
İzmir 41F