Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
juli

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen juli » Prş Eyl 28, 2023 11:34 am

İbrahimkilic3543 yazdı: Prş Eyl 28, 2023 7:53 am sizinle aynı durumdayız , eşimin ve çocuklarımın hala pasaportları gelmedi . siz aldınız mı ?

Maalesef. Hala bekliyorum.
41F Eşli Başvuru(Nürnberg) İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 05.06.2023
Randevu atama: 02.07.2023
Randevu tarihi(evrak teslim): 01.08.2023
Başvuru sahibinin pasaport teslimi: 01.09.2023
Başvuru sahibinin eşinin(ben) pasaport teslimi: -

juli

Mesaj gönderen juli » Prş Eyl 28, 2023 11:39 am

aktasoznurr yazdı: Sal Eyl 26, 2023 9:46 pm Arkadaşlar selam,
Biz de eşimle Mayıs ayında 41f vizesi + aile birleşimi başvurusu yaptık. Randevu 21.07.2023 tarihine geldi. Tüm belgeleri verdik ve şu an 10. haftadayız. Eşimin vizesi 4. haftada çıktı ve birlikte almak isteyip istemediğimizi sordular. Eşimin okula yetişecek olması nedeniyle onun vizesini talep ettik. Kira kontratı, A1 ÖSD dil belgesi, seyahat sigortası (6 ay), ve total 16.000 euro civarı bloke hesabı gösterdik. Eksik belge maili gelmedi (genelde 2 ay sonra geldiğini okudum) Ama vizemden de haber yok. İdatanın konuyla ilgili hiçbir bilgisi yok. Benzer süreçlerden geçip yardımcı olabilecek birisi var mıdır? Bu arada Hamburg'a gideceğiz ve oradaki yabancılar ofisine düşecek sanırım başvuru.
Sizinle aynı durumdayım. 41 F İstanbul. 1 Ağustos'ta belgeleri teslim ettik. Eşimin vizesi geldi. Benimkinden hiçbir haber yok.
41F Eşli Başvuru(Nürnberg) İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 05.06.2023
Randevu atama: 02.07.2023
Randevu tarihi(evrak teslim): 01.08.2023
Başvuru sahibinin pasaport teslimi: 01.09.2023
Başvuru sahibinin eşinin(ben) pasaport teslimi: -

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Prş Eyl 28, 2023 6:58 pm

Yagmur ICLI yazdı: Cum Nis 29, 2022 1:34 pm Merhabalar... Öncelikle herkese değerli bilgiler için teşekkür ederim. Son zamanlarda ciddi bir sorun yaşıyorum ve bana yardım edecek kimseyi bulamadım. Geçtiğimiz Eylül ayında yüksek lisans ile gelerek Almanya'nın Bad Salzuflen şehrine yerleştim. Eşim de Ekim ayına aile birleşimi için başvuru yaptı İzmir'den ve aylar süren işlemler sonucunda evrakları daha 1 hafta önce Almanya'ya geldi.
Şimdi ise benimle ilgilenen yabancılar ofisindeki memur bloke hesap kullanarak aile birleşimi yapamayacağımızı söylüyor!!! Mutlaka bir garantör olması gerekiyormuş yoksa işlemi yapamazmış. Bizim ise garantör bulma şansımız yok(denemedik değil ama yok yani). Bloke hesap ile aile birleşiminin mümkün olduğunu ve daha önce bu işlem ile aile birleşimi yapanlar olduğunu bildiğimizi söylediğimde ise "Benim böyle bir yasadan haberim yok" diyor. Eğer böyle bir iddiam varsa yasayı bulmalı ve ona göstermeliymişim. Kendisi çok yoğunmuş çünkü.
Bu gönderiyi yazmamın nedeni şudur: Eğer bloke hesap ile aile birleşimi işlemini tamamlayan varsa aramızda, belgelerinin içinde bunun hangi yasaya istinaden gerçekleştiği belirtiliyormuş. Yani bana bunun hangi yasa olduğunu, nasıl mümkün olduğunu söyleyebilecek olan bir arkadaşım var mıdır? 8 aydır eşimle ayrıyım ve gerçekten delirmek üzereyim.
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Merhabalar, sizinle birebir aynı durumdayız. Eşim yüksek lisansa gidiyor. Benim vizem için aile birleşiminin bloke hesap ile yapılmasının mümkün olmadığına ve kefil istendiğine dair e-posta geldi. Siz çözebildiniz mi, eğer çözebildiyseniz bize de yol gösterebilir misiniz, bildiklerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Prş Eyl 28, 2023 8:00 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Prş Eyl 28, 2023 6:58 pm Merhabalar, sizinle birebir aynı durumdayız. Eşim yüksek lisansa gidiyor. Benim vizem için aile birleşiminin bloke hesap ile yapılmasının mümkün olmadığına ve kefil istendiğine dair e-posta geldi. Siz çözebildiniz mi, eğer çözebildiyseniz bize de yol gösterebilir misiniz, bildiklerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.
merhaba almanyanın Federal göçmen ofisine durumu anlatarak mail atın, gelen mail lehinize ise yabancılar dairesine gösterin.şu an aklıma bu gelmekte

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Prş Eyl 28, 2023 10:46 pm

pulshatks yazdı: Prş Eyl 28, 2023 8:00 pm merhaba almanyanın Federal göçmen ofisine durumu anlatarak mail atın, gelen mail lehinize ise yabancılar dairesine gösterin.şu an aklıma bu gelmekte
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bana e-posta Auswaertiges-amt üzerinden geldi. E-postada Ausländerbehörde LRA Nürnberg'in kefil belgesi istediğini ve bloke hesap ile aile birleşimine izin vermediklerini iletmişler ve belge göndermemi istemişler. Benim anlayamadığım kısım Auswaertiges-amt buradaki talebi değerlendirmeden mi iletiyor? Çünkü eğer değerlendirselerdi kendileri de durumun yanlış olduğunu fark ederlerdi diye düşünüyorum. Gelen e-postaya geri dönüş yaparak itiraz etmeyi planlıyorum. Tekrar teşekkür ederim.

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Cum Eyl 29, 2023 9:21 am

gidiyorumburalardan yazdı: Prş Eyl 28, 2023 10:46 pm Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bana e-posta Auswaertiges-amt üzerinden geldi. E-postada Ausländerbehörde LRA Nürnberg'in kefil belgesi istediğini ve bloke hesap ile aile birleşimine izin vermediklerini iletmişler ve belge göndermemi istemişler. Benim anlayamadığım kısım Auswaertiges-amt buradaki talebi değerlendirmeden mi iletiyor? Çünkü eğer değerlendirselerdi kendileri de durumun yanlış olduğunu fark ederlerdi diye düşünüyorum. Gelen e-postaya geri dönüş yaparak itiraz etmeyi planlıyorum. Tekrar teşekkür ederim.
dediğiniz mail adresi konsolosluğun, dediğim adrese de mail atın almancanız varsa arayın ,durumu anlatın ve belge talep edin çünkü geç dönüş yapıyorlar

Mulukaya

Mesaj gönderen Mulukaya » Cum Eyl 29, 2023 11:10 am

gidiyorumburalardan yazdı: Prş Eyl 28, 2023 6:58 pm Merhabalar, sizinle birebir aynı durumdayız. Eşim yüksek lisansa gidiyor. Benim vizem için aile birleşiminin bloke hesap ile yapılmasının mümkün olmadığına ve kefil istendiğine dair e-posta geldi. Siz çözebildiniz mi, eğer çözebildiyseniz bize de yol gösterebilir misiniz, bildiklerinizi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.
https://www.auswaertiges-amt.de/en/visa ... ten/606700

Cok acik bir sekilde boyle bir ifade var.

Furthermore, the student has to be able to support himself/herself and his/her family without assistance of public funds.

Bu durumda garantor siz(ogrenci) olup bloke hesabinizi artiramiyor musunuz?

aktasoznurr

Mesaj gönderen aktasoznurr » Cum Eyl 29, 2023 1:12 pm

aktasoznurr yazdı: Sal Eyl 26, 2023 9:46 pm Arkadaşlar selam,
Biz de eşimle Mayıs ayında 41f vizesi + aile birleşimi başvurusu yaptık. Randevu 21.07.2023 tarihine geldi. Tüm belgeleri verdik ve şu an 10. haftadayız. Eşimin vizesi 4. haftada çıktı ve birlikte almak isteyip istemediğimizi sordular. Eşimin okula yetişecek olması nedeniyle onun vizesini talep ettik. Kira kontratı, A1 ÖSD dil belgesi, seyahat sigortası (6 ay), ve total 16.000 euro civarı bloke hesabı gösterdik. Eksik belge maili gelmedi (genelde 2 ay sonra geldiğini okudum) Ama vizemden de haber yok. İdatanın konuyla ilgili hiçbir bilgisi yok. Benzer süreçlerden geçip yardımcı olabilecek birisi var mıdır? Bu arada Hamburg'a gideceğiz ve oradaki yabancılar ofisine düşecek sanırım başvuru.
Dün hamburg welcome-center'dan onların tarafından vize sürecimizin tamamladığına ve karar ile birlikte tüm sorular için konsoloslukla iletişime geçmemiz gerektiğine dair bir mail aldık. Göçmen ofisi tarafından işlemlerimizin tamamlandığını düşünüyorum. Ama hala konsolosluktan bir ses yok bu konuda

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Cum Eyl 29, 2023 7:55 pm

Mulukaya yazdı: Cum Eyl 29, 2023 11:10 am https://www.auswaertiges-amt.de/en/visa ... ten/606700

Cok acik bir sekilde boyle bir ifade var.

Furthermore, the student has to be able to support himself/herself and his/her family without assistance of public funds.

Bu durumda garantor siz(ogrenci) olup bloke hesabinizi artiramiyor musunuz?
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bizim gönderdiğimiz e-postaya bugün cevap geldi. Cevapta kendileriyle ilgili bir durum olmadığını ve LRA Nürnberger Land Ausländerwesen ile iletişime geçmem gerektiğini yazmışlar. Kendileri bir şey yapamazlarmış, bu talep tamamen yabancılar dairesine bağlıymış. Yabancılar dairesinin bilgilerini göndermişler, oraya tekrardan itiraz e-postasını yönlendirdim.

Yaklaşık 30000 Euro bloke hesap açmıştık. Ona rağmen bu durumla uğraşmak zorunda kaldık... Verdiğiniz öneri çok mantıklı, bunu deneyebiliriz ancak sanırım garantör olabilmek için oturum iznine ihtiyaç var. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım yazabilirlerse çok sevinirim. Eşim birkaç gün sonra Almanya'ya gidecek, kendisi bana garantör olabilir mi? Oturum izni almayı beklemesi gerekiyor mu? Bloke hesabı daha fazla da arttırabiliriz. Teşekkürler.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Eyl 29, 2023 9:04 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Prş Eyl 28, 2023 10:46 pm Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Bana e-posta Auswaertiges-amt üzerinden geldi. E-postada Ausländerbehörde LRA Nürnberg'in kefil belgesi istediğini ve bloke hesap ile aile birleşimine izin vermediklerini iletmişler ve belge göndermemi istemişler. Benim anlayamadığım kısım Auswaertiges-amt buradaki talebi değerlendirmeden mi iletiyor? Çünkü eğer değerlendirselerdi kendileri de durumun yanlış olduğunu fark ederlerdi diye düşünüyorum. Gelen e-postaya geri dönüş yaparak itiraz etmeyi planlıyorum. Tekrar teşekkür ederim.
Neden ilk basvurufa beraber basvurmamistiniz

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Cum Eyl 29, 2023 9:13 pm

szn33 yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:04 pm Neden ilk basvurufa beraber basvurmamistiniz
Merhaba, sanırım yanlış aktarmışım durumu. İlk başvuruda beraber başvurduk 29 Ağustostaydı randevumuz. Beraber başvurmamıza rağmen bu sorunları yaşıyoruz. Gerçekten inanması zor...

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Eyl 29, 2023 9:29 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:13 pm Merhaba, sanırım yanlış aktarmışım durumu. İlk başvuruda beraber başvurduk 29 Ağustostaydı randevumuz. Beraber başvurmamıza rağmen bu sorunları yaşıyoruz. Gerçekten inanması zor...
Umarim cozulur durumunuz cok ilginc gercekten esli basvuruda boyle olmasi hangi konsolosluk ve Almanya’da hangi yabancilar dairesi acaba?

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Cum Eyl 29, 2023 9:30 pm

szn33 yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:29 pm Umarim cozulur durumunuz cok ilginc gercekten esli basvuruda boyle olmasi hangi konsolosluk ve Almanya’da hangi yabancilar dairesi acaba?
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Almanya Ankara Büyükelçiliği, Ausländerbehörde Nürnberger Land.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Eyl 29, 2023 9:34 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:30 pm İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Almanya Ankara Büyükelçiliği, Ausländerbehörde Nürnberger Land.
Sizden bloke hesap harici garantor istendi degil mi eger oyle ise bloke hesap daha garanti diye okuyoruz hep garantor istemelerinin mantigini anlayamadim acikcasi

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Cum Eyl 29, 2023 9:38 pm

szn33 yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:34 pm Sizden bloke hesap harici garantor istendi degil mi eger oyle ise bloke hesap daha garanti diye okuyoruz hep garantor istemelerinin mantigini anlayamadim acikcasi
Evet bloke hesap ile aile birleşimi yapılamaz diye genel bir şey yazıldı. Yani söylediklerine göre aile birleşimi yapmak bloke hesap ile mümkün değilmiş. Biz de şaşırdık ve hiç anlam veremiyoruz. Herkes bu şekilde gidiyor olmasına rağmen nasıl bir durumun içine düştüğümüzü anlamıyoruz ve bizi çok yıpratıyor. 30000 Euro civarında bir bloke hesabımız olmasına rağmen böyle oldu. Biz hiçbir sorunla karşılaşmayalım diye fazla fazla yatırdık. Deseler ki bi 30000 Euro daha bloke hesap açın ona da razıyız...

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Eyl 29, 2023 9:42 pm

gidiyorumburalardan yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:38 pm Evet bloke hesap ile aile birleşimi yapılamaz diye genel bir şey yazıldı. Yani söylediklerine göre aile birleşimi yapmak bloke hesap ile mümkün değilmiş. Biz de şaşırdık ve hiç anlam veremiyoruz. Herkes bu şekilde gidiyor olmasına rağmen nasıl bir durumun içine düştüğümüzü anlamıyoruz ve bizi çok yıpratıyor. 30000 Euro civarında bir bloke hesabımız olmasına rağmen böyle oldu. Biz hiçbir sorunla karşılaşmayalım diye fazla fazla yatırdık. Deseler ki bi 30000 Euro daha bloke hesap açın ona da razıyız...

Umarm cozulur lutfen haber edin bizede gelismeleri

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt Eki 02, 2023 3:30 am

Merhaba, öncelikle sabırlar diliyorum.

Eşiniz başvuru formunu doldururken referans kısmına sizi yazmış mıydı? eğer yazmadıysa veya memur bunu gözden kaçırdıysa garantör için ısrar ediyor olabilir. Uzak bir ihtimal ama aklıma bu geldi.

Ayrıca itiraz mail'inize konsolosluğun bilgi notunu ekleyebilirsiniz. ( 41F için, https://tuerkei.diplo.de/blob/2307146/a ... e-data.pdf )

Bu bilgi notunun 6. sayfasında bloke hesaptan bahsedildiğini söyleyebilirsiniz.
gidiyorumburalardan yazdı: Cum Eyl 29, 2023 9:38 pm Evet bloke hesap ile aile birleşimi yapılamaz diye genel bir şey yazıldı. Yani söylediklerine göre aile birleşimi yapmak bloke hesap ile mümkün değilmiş. Biz de şaşırdık ve hiç anlam veremiyoruz. Herkes bu şekilde gidiyor olmasına rağmen nasıl bir durumun içine düştüğümüzü anlamıyoruz ve bizi çok yıpratıyor. 30000 Euro civarında bir bloke hesabımız olmasına rağmen böyle oldu. Biz hiçbir sorunla karşılaşmayalım diye fazla fazla yatırdık. Deseler ki bi 30000 Euro daha bloke hesap açın ona da razıyız...
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - 20.05.24

isbeka

Mesaj gönderen isbeka » Sal Eki 03, 2023 3:31 pm

Merhabalar,
Eşimle birlikte 41(f) kapsamında idata Gayrettepe ofisi aracılığıyla vize başvurusu yapmıştık. Vize randevumuz 25.07.2023 tarihindeydi. Yaklaşık 1 ay sonra başvurumuzla ilgili herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle konsoloslukla irtibat kurmaya çalıştım ama başarılı olamadım. Burada yazılanları okuduktan sonra gideceğimiz şehrin (Bonn) yabancılar dairesine mail gönderdim ve başvurumuzun durumunu sordum. Yüksek lisans programına başlayacak olan ben olmama rağmen verilen yanıtta eşimin başvurusunun kendilerine yeni ulaştığını ve sıra gelince incelemeye başlayacaklarını söylediler. Kendi başvurumun onlara ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda ise olumlu ya da olumsuz yanıt vermediler. Yine yaklaşık 1 ay sonra Bonn Yabancılar Dairesinde bize daha önce yanıt veren kişiye mail gönderdik ve başvurumuzun durumunu sorduk. Verilen yanıtta eşimin başvurusunu henüz incelemeye başlamadıklarını ve gerektiğinde bizden evrak sunmamızı isteyeceklerini belirttiler.
Ayrıca mailin sonunda şu belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz denildi:
• Proof of income of the last three months with bank statement
• Contract of the flat with bank statement
• Rentenversicherungsnachweis
Expatrio üzerinden bloke hesap açarak yapmıştık başvuruyu. (934+400)*12 kadar para yatırmıştık hesaba. Paranın yetersiz gelebileceğini ve bloke hesapta artırım yapılmasını isteyeceklerini bekliyorduk. Ancak, gelir gösteren belge istemeleri biraz garip geldi.
Bu sayfadan kira kontratı istenen kişiler olduğunu görmüştük, o yüzden kontrat istemelerine çok şaşırmadık.
Ancak, son sırada istenen şeye bir türlü anlam veremedik. İnternete baktığımızda “pension insurance certificate” anlamına geldiğini gördük. Daha sonra böyle bir belgenin sadece Almanya’da çalışan kişilerden istenebileceğini fark ettik, şaşkınlığımız daha da arttı. Bize cevap veren kişiyle daha önceki yazışmalarımızı tekrar gözden geçirdiğimizde eşim sanki orada çalışan birisinin yanına gitmeye çalışıyormuş gibi algılandığını fark ettik. Daha sonra Bonn Yabancılar Dairesi’nin genel mail adresine tekrar mail atarak sadece kendi başvurumu sordum ve bu sefer başka bir kişi, böyle bir başvurunun kendilerine gelmediğini, konuyla ilgili Konsoloslukla irtibat kurmam gerektiğini söyledi. Bağımlı başvuran olan eşimin başvurusu gelmişken benimkinin nasıl gelmediğini sorduğum birkaç mail daha gönderdim ama yanıt gelmedi. Konsolosluğa telefonla ulaşmak mümkün olmadığı için mail, faks ve posta gönderdim ama onlardan da dönüş olmadı.
Yüksek lisans programı 9 Ekim’de başlıyor. Başvurumun nerede olduğu konusunda en ufak bir fikre bile sahip değiliz ve kendimizi çok çaresiz hissediyoruz. Pasaportlarımızın yanı sıra benim diploma, dil belgesi gibi evraklarımın orijinallerini de almışlardı, evraklarımızın kaybolmasından da endişeleniyoruz.
Buradaki arkadaşların tecrübelerinden istifade edebilmek adına yazmak istedim.
Teşekkürler.

almanyayolculari

Mesaj gönderen almanyayolculari » Sal Eki 03, 2023 6:51 pm

Merhaba esiniz referans olarak sizi belirtmis miydi basvuru formunda?

Sizin basvurunuz henuz gitmemis sizin Almanya'da oldugunuz ve esinizin sizle Turkiye'den aile birlesimi yapmaya calistiginizi dusunuyor olabilirler.

Cunku bildigim kadariyla bir es Almanya'da bir es Turkiye'de seklinde aile birlesimine ayri ayri basvurunca Almanya'daki calisan es icin maas bordrosu sigorta vb istiyorlar

O sekilde bir basvuru yaptiginizi dusunmus olabilirler belki de
isbeka yazdı: Sal Eki 03, 2023 3:31 pm Merhabalar,
Eşimle birlikte 41(f) kapsamında idata Gayrettepe ofisi aracılığıyla vize başvurusu yapmıştık. Vize randevumuz 25.07.2023 tarihindeydi. Yaklaşık 1 ay sonra başvurumuzla ilgili herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle konsoloslukla irtibat kurmaya çalıştım ama başarılı olamadım. Burada yazılanları okuduktan sonra gideceğimiz şehrin (Bonn) yabancılar dairesine mail gönderdim ve başvurumuzun durumunu sordum. Yüksek lisans programına başlayacak olan ben olmama rağmen verilen yanıtta eşimin başvurusunun kendilerine yeni ulaştığını ve sıra gelince incelemeye başlayacaklarını söylediler. Kendi başvurumun onlara ulaşıp ulaşmadığını sorduğumda ise olumlu ya da olumsuz yanıt vermediler. Yine yaklaşık 1 ay sonra Bonn Yabancılar Dairesinde bize daha önce yanıt veren kişiye mail gönderdik ve başvurumuzun durumunu sorduk. Verilen yanıtta eşimin başvurusunu henüz incelemeye başlamadıklarını ve gerektiğinde bizden evrak sunmamızı isteyeceklerini belirttiler.
Expatrio üzerinden bloke hesap açarak yapmıştık başvuruyu. (934+400)*12 kadar para yatırmıştık hesaba. Paranın yetersiz gelebileceğini ve bloke hesapta artırım yapılmasını isteyeceklerini bekliyorduk. Ancak, gelir gösteren belge istemeleri biraz garip geldi.
Bu sayfadan kira kontratı istenen kişiler olduğunu görmüştük, o yüzden kontrat istemelerine çok şaşırmadık.
Ancak, son sırada istenen şeye bir türlü anlam veremedik. İnternete baktığımızda “pension insurance certificate” anlamına geldiğini gördük. Daha sonra böyle bir belgenin sadece Almanya’da çalışan kişilerden istenebileceğini fark ettik, şaşkınlığımız daha da arttı. Bize cevap veren kişiyle daha önceki yazışmalarımızı tekrar gözden geçirdiğimizde eşim sanki orada çalışan birisinin yanına gitmeye çalışıyormuş gibi algılandığını fark ettik. Daha sonra Bonn Yabancılar Dairesi’nin genel mail adresine tekrar mail atarak sadece kendi başvurumu sordum ve bu sefer başka bir kişi, böyle bir başvurunun kendilerine gelmediğini, konuyla ilgili Konsoloslukla irtibat kurmam gerektiğini söyledi. Bağımlı başvuran olan eşimin başvurusu gelmişken benimkinin nasıl gelmediğini sorduğum birkaç mail daha gönderdim ama yanıt gelmedi. Konsolosluğa telefonla ulaşmak mümkün olmadığı için mail, faks ve posta gönderdim ama onlardan da dönüş olmadı.
Yüksek lisans programı 9 Ekim’de başlıyor. Başvurumun nerede olduğu konusunda en ufak bir fikre bile sahip değiliz ve kendimizi çok çaresiz hissediyoruz. Pasaportlarımızın yanı sıra benim diploma, dil belgesi gibi evraklarımın orijinallerini de almışlardı, evraklarımızın kaybolmasından da endişeleniyoruz.
Teşekkürler.

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Sal Eki 03, 2023 7:11 pm

isbeka yazdı: Sal Eki 03, 2023 3:31 pm Merhabalar,
Teşekkürler.
Merhaba tamamen aynı durumdayız, bizde Bonn’a 41f ile başvuru yaptık. Eşimin yani başvuru sahibinin vizesi eylülün ilk haftası geldi ve eşim bonna gitti, benim vizemden henüz haber yok. Ben mail atıp kendi vizemin durumunu henüz soramadım çünkü ek evrak isterlerse kira sözleşmemiz vs yok, ek evrak olarak isterlerse hazır olmadığı için sormaya korkuyoruz. Ama sizden istedikleri belgeler beni çok şaşırttı açıkçası. Gelişme olursa haber verebilirseniz seviniriz bizde beklemedeyiz. Ve aynı şekilde benim de diploma aslımı dil belge aslımı aldılar inşallah kaybetmezler diye dua ediyorum resmen 🙏🏻