Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya’da 25 yaş üzeri öğrenciler için üniversiteye başlarken sigorta

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
avci

Almanya’da 25 yaş üzeri öğrenciler için üniversiteye başlarken sigorta

Mesaj gönderen avci » Pzt Eyl 25, 2023 1:51 pm

Arkadaşlar merhaba. Ben telc c1 hochschule sınavını geçen ve fachsemestera başlayacak bir öğrenciyim. Sorum şu ben şuan private sigortalayın careconseptte. Üniversite benden fachsemestera başlamam için gesetzliche krankenversicherung istiyor. Yaşım 26 olduğundan dolayı Türkiye’den sigorta değilim nasıl yapmam gerekiyor? Bilen varsa anlatırsa çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

muratkerem

Re: Almanya’da 25 yaş üzeri öğrenciler için üniversiteye başlarken sigorta

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 25, 2023 3:42 pm

uppp

ben de aynı şekilde b2 kursu ile başlayacağım için özel sigorta yaptırmam gerekecek sonrasında devlet sigortasına geçmem gerekiyor 26 yaşındayım benimde merak ettiğim bir soru

Berogitmekistiyor

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Pzt Eyl 25, 2023 3:52 pm

Arkadaşlar ben dil kursu almıyorum ama almanyada özel sigortadan sonra devlet sigortasına geçilmiyor (veya çok zor geçiliyor) diye duydum dikkat edin.

Ben at11 alabiliyorum ama almadım kapsamı yetersiz diye, direkt fintibadan yaptırdım sigortayı.
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023

avci

Mesaj gönderen avci » Pzt Eyl 25, 2023 7:17 pm

Berogitmekistiyor yazdı: Pzt Eyl 25, 2023 3:52 pm Arkadaşlar ben dil kursu almıyorum ama almanyada özel sigortadan sonra devlet sigortasına geçilmiyor (veya çok zor geçiliyor) diye duydum dikkat edin.

Ben at11 alabiliyorum ama almadım kapsamı yetersiz diye, direkt fintibadan yaptırdım sigortayı.
Ben de öyle biliyorum özelden sonra devlet sigortasına geçmek sıkıntılı. Yapan arkadaşlar nasıl yaptı acaba, tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa çok iyi olur.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 25, 2023 8:19 pm

avci yazdı: Pzt Eyl 25, 2023 7:17 pm Ben de öyle biliyorum özelden sonra devlet sigortasına geçmek sıkıntılı. Yapan arkadaşlar nasıl yaptı acaba, tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini aktarırsa çok iyi olur.
bildiğim kadarıyla eğer dil kursu alacaksak başka bir alternatifimiz yok. ''resmi öğrenci olmadan devlet sigortasına çeviremiyorsun. okula kayıt olunca devlete geçeceksin'' dedi bana bir arkadaş. özelden devlete geçerken bir sorun oluyor mu diye sorduğumda ise '' sorun olmuyor değil zaten devlet sigortaları öğrenci olmadan yapmıyor senlik veya bizlik bir durum değil'' dedi.
anladığım kadarıyla dil kursu sırasında resmi öğrenci olmadığımız için ve okula kaydımız olmadığı için ( en azından benim hazırlık okuyacağım ünide öyle) özel yaptırıyoruz daha sonrasında okula kayıt olup bölüme başladığımızda resmi öğrenci statüsüne geçince devlete geçiş yapabiliyoruz

millie

Mesaj gönderen millie » Pzt Eyl 25, 2023 9:18 pm

muratkerem yazdı: Pzt Eyl 25, 2023 8:19 pm bildiğim kadarıyla eğer dil kursu alacaksak başka bir alternatifimiz yok. ''resmi öğrenci olmadan devlet sigortasına çeviremiyorsun. okula kayıt olunca devlete geçeceksin'' dedi bana bir arkadaş. özelden devlete geçerken bir sorun oluyor mu diye sorduğumda ise '' sorun olmuyor değil zaten devlet sigortaları öğrenci olmadan yapmıyor senlik veya bizlik bir durum değil'' dedi.
anladığım kadarıyla dil kursu sırasında resmi öğrenci olmadığımız için ve okula kaydımız olmadığı için ( en azından benim hazırlık okuyacağım ünide öyle) özel yaptırıyoruz daha sonrasında okula kayıt olup bölüme başladığımızda resmi öğrenci statüsüne geçince devlete geçiş yapabiliyoruz
tamamen katılıyorum. ben bu konuyu barmer'dan bir sigortacıyla da görüştüm ek olarak, tecrübeli arkadaşlarla da çokca konuştuk. dil kursu süresinde zaten tek seçenek özel sigorta... okula kayıt yaptırdığınızda yani lisans/master eğitiminize başladığınızda public sigortaya geçmeniz lazım. eğer bundan sonra özel yaptırır veya özele geçerseniz bir daha dönüşü çok zor. okulunuza da mail atıp detaylı bilgi alabilirsiniz.
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Pzt Eki 02, 2023 5:48 pm

millie yazdı: Pzt Eyl 25, 2023 9:18 pm tamamen katılıyorum. ben bu konuyu barmer'dan bir sigortacıyla da görüştüm ek olarak, tecrübeli arkadaşlarla da çokca konuştuk. dil kursu süresinde zaten tek seçenek özel sigorta... okula kayıt yaptırdığınızda yani lisans/master eğitiminize başladığınızda public sigortaya geçmeniz lazım. eğer bundan sonra özel yaptırır veya özele geçerseniz bir daha dönüşü çok zor. okulunuza da mail atıp detaylı bilgi alabilirsiniz.
Merhaba, benim de dil kursum başlıyor haftaya orada olacağım özel dil kursu benimki de. At11 de almadım henüz aslında alsam mı diye düşündüm ama bu yazdığınızı okuyunca sormak istedim. Dil okulunda at11 geçersiz mi oluyor? Başka bilginiz var mı acaba yazarsanız çok sevinirim, ya da herhangi başka konu başlığı var mı ben tam bulamadım da