Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Apkods

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Mesaj gönderen Apkods » Cmt Eyl 16, 2023 11:38 am

Garantör belgesinde 10 ocak diye giriş yazıyor vizeye ekimde girsem sıkıntı çıkarır mı bu daha önce giremez miyim Almanya ya

TurkerC

Mesaj gönderen TurkerC » Pzr Eyl 17, 2023 1:33 pm

Almanya'da garantör belgesini hazırlayacak kişi, hazırlayacağı kişinin üniversite şartlı kabul belgesine ihtiyacı var mıdır? O belge olmadan garantörlüğe başvurabilir mi yabancılar dairesinde?
Vize Türü: 36F / İstanbul
İDATA Başvuru : 11.12.2023
Randevu Atama: 20.02.2024
Randevu Tarihi : 11.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 17.04.2024

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Pzr Eyl 17, 2023 1:40 pm

TurkerC yazdı: Pzr Eyl 17, 2023 1:33 pm Almanya'da garantör belgesini hazırlayacak kişi, hazırlayacağı kişinin üniversite şartlı kabul belgesine ihtiyacı var mıdır? O belge olmadan garantörlüğe başvurabilir mi yabancılar dairesinde?
Aslında gerek yok fakat benden istemişlerdi, verdim bir sorun çıkmadı
TU Dortmund

TurkerC

Mesaj gönderen TurkerC » Pzt Eyl 18, 2023 5:07 pm

kahnri yazdı: Pzr Eyl 17, 2023 1:40 pm Aslında gerek yok fakat benden istemişlerdi, verdim bir sorun çıkmadı
Amcamdan garantörlük işlemlerini başlatmasını istemiştim ama orada bu işleri bildiğini iddia eden bir adam, üniversiteden kabul gelmediği takdirde buna başvurursa boşuna başvurmuş olur, ret gelir dedi. Önce üniversitenin kabulü gelsin öyle başvuralım dedi. Sizde de istediklerine göre bir sorun olabilir o zaman. Daha 5 gün oldu başvuralı, sonuçları bekliyoruz. Siz hangi şehirdeki yabancılar dairesine başvurdunuz? Benim amcamlar Köln'de yaşıyor.

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Pzt Eyl 18, 2023 5:26 pm

TurkerC yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 5:07 pm Amcamdan garantörlük işlemlerini başlatmasını istemiştim ama orada bu işleri bildiğini iddia eden bir adam, üniversiteden kabul gelmediği takdirde buna başvurursa boşuna başvurmuş olur, ret gelir dedi. Önce üniversitenin kabulü gelsin öyle başvuralım dedi. Sizde de istediklerine göre bir sorun olabilir o zaman. Daha 5 gün oldu başvuralı, sonuçları bekliyoruz. Siz hangi şehirdeki yabancılar dairesine başvurdunuz? Benim amcamlar Köln'de yaşıyor.
Benim Karlsruheydi 1 haftada işlemlerhalloluyordu orda , İstediler fakar garnatör belgesinde kesinlikle gerek yok diye biliyorum, iş bilmez memurlar yüzünden oluyor bu.
TU Dortmund

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Pzt Eyl 18, 2023 5:27 pm

kahnri yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 5:26 pm Benim Karlsruheydi 1 haftada işlemlerhalloluyordu orda , İstediler fakar garnatör belgesinde kesinlikle gerek yok diye biliyorum, iş bilmez memurlar yüzünden oluyor bu.
Tabi size tavsiyem en hızlı şekilde halledin memurunda ne yazık ki dediğini yapmak zorundasınız
TU Dortmund

TurkerC

Mesaj gönderen TurkerC » Pzt Eyl 18, 2023 7:08 pm

kahnri yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 5:27 pm Tabi size tavsiyem en hızlı şekilde halledin memurunda ne yazık ki dediğini yapmak zorundasınız
Oradaki memur demedi bunu sadece bu işleri daha önce görmüş, bilmiş olduğunu söyleyen bir abi dedi oradaki. Bu arada saçma bir şekilde amcam oraya garantörlük belgesine başvurmak için gittiğinde; memur, eğitim için garantörlük belgesi çok zahmetli bir sürü belge gerekiyor onun yerine o oradan çalışma vizesine başvursun daha kolay vize alır(?) gibi saçma bir şey demiş bende anlamadım konuyla alakası neyse artık. Bu ayın 28'inde randevusu var amcamın orada, bi tekrardan bakıp soracak. Ekimin başında da o görmüş, bilmiş dediğimiz abide İstanbul'a gelecek ve onunla konuşacağım bu konuyu, bana yardım edeceğini söyledi. Neyse artık garantörlük belgesi bi 10 gün falan geç çıkacak gibi. Tam olarak sürede 3-4 ayı bulacak sanırım. Vizeye garantörlük belgesi yetişmezse sonradan teslim edebiliyor muyduk ve eğer oluyorsa ne kadar zaman sonra verebilirim en geç?

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Pzt Eyl 18, 2023 7:34 pm

TurkerC yazdı: Pzt Eyl 18, 2023 7:08 pm Oradaki memur demedi bunu sadece bu işleri daha önce görmüş, bilmiş olduğunu söyleyen bir abi dedi oradaki. Bu arada saçma bir şekilde amcam oraya garantörlük belgesine başvurmak için gittiğinde; memur, eğitim için garantörlük belgesi çok zahmetli bir sürü belge gerekiyor onun yerine o oradan çalışma vizesine başvursun daha kolay vize alır(?) gibi saçma bir şey demiş bende anlamadım konuyla alakası neyse artık. Bu ayın 28'inde randevusu var amcamın orada, bi tekrardan bakıp soracak. Ekimin başında da o görmüş, bilmiş dediğimiz abide İstanbul'a gelecek ve onunla konuşacağım bu konuyu, bana yardım edeceğini söyledi. Neyse artık garantörlük belgesi bi 10 gün falan geç çıkacak gibi. Tam olarak sürede 3-4 ayı bulacak sanırım. Vizeye garantörlük belgesi yetişmezse sonradan teslim edebiliyor muyduk ve eğer oluyorsa ne kadar zaman sonra verebilirim en geç?
Eksik evrak olarak verebiliyorsun ,zamanı bilmiyorum ama
TU Dortmund

TurkerC

Mesaj gönderen TurkerC » Çrş Eyl 20, 2023 7:57 pm

Bana garantör olacak kişinin maaşı 2600 Euro'imiş. 3 çocuğu var ama bunlardan ikisi çalışıyor sadece biri daha ilkokula gidiyor. Yengem çalışıyor mu tam olarak bilmiyorum ama bazı günler işe gidiyor diye biliyorum. Devletten çocuk parası alıyor(Gürkan beye sormuştum, bu bir problem değilmiş). Aylık giderler çıktığında bi 930 Eurodan fazla parası kalıyor ama bazen "kısa dönem" çalıştıkları zaman oluyormuş, o paranın aşağısında kazanabiliyormuş. Bu bir sorun yaratır mı? Daha önce yaşamış birisi var mı böyle bir durumu? Ek olarak benim Almanya'da 5 tane amcam var(babamın kuzeni), yani eğer birisinin geliri tam olarak yetmiyorsa iki kişiyi falan gösterebiliyor muyum? Veyahut bu durumu vizede izah edersek sorun çözülür mü? NOT: Amcam Köln'de yaşıyor. Bilgisi olan lütfen yazsın, garantörlük işlemlerinde çokta gecikmek istemiyorum eğer bir sorun oluyorsa diğer amcamlara danışacağım.

ytbumut15

Mesaj gönderen ytbumut15 » Cum Eyl 22, 2023 2:26 pm

TurkerC yazdı: Çrş Eyl 20, 2023 7:57 pm Bana garantör olacak kişinin maaşı 2600 Euro'imiş. 3 çocuğu var ama bunlardan ikisi çalışıyor sadece biri daha ilkokula gidiyor. Yengem çalışıyor mu tam olarak bilmiyorum ama bazı günler işe gidiyor diye biliyorum. Devletten çocuk parası alıyor(Gürkan beye sormuştum, bu bir problem değilmiş). Aylık giderler çıktığında bi 930 Eurodan fazla parası kalıyor ama bazen "kısa dönem" çalıştıkları zaman oluyormuş, o paranın aşağısında kazanabiliyormuş. Bu bir sorun yaratır mı? Daha önce yaşamış birisi var mı böyle bir durumu? Ek olarak benim Almanya'da 5 tane amcam var(babamın kuzeni), yani eğer birisinin geliri tam olarak yetmiyorsa iki kişiyi falan gösterebiliyor muyum? Veyahut bu durumu vizede izah edersek sorun çözülür mü? NOT: Amcam Köln'de yaşıyor. Bilgisi olan lütfen yazsın, garantörlük işlemlerinde çokta gecikmek istemiyorum eğer bir sorun oluyorsa diğer amcamlara danışacağım.
Kendisi çalışan cocuklari onun bakmakla yükümlü olduklarına girmiyor , sadece eşi ve ilkokula giden çocuğun giderleri düşürülür ( yani kira yol su vs felan da)

TurkerC

Mesaj gönderen TurkerC » Cum Eyl 22, 2023 5:50 pm

ytbumut15 yazdı: Cum Eyl 22, 2023 2:26 pm Kendisi çalışan cocuklari onun bakmakla yükümlü olduklarına girmiyor , sadece eşi ve ilkokula giden çocuğun giderleri düşürülür ( yani kira yol su vs felan da)
sizce bu duruma 2600 euro yeterli olur mu? yani sonuçta kendisi aylık 930 eurodan fazla parasının arttığını söylemişti, sadece bazı aylarda işinden dolayı kısa dönem çalıştıkları zaman daha az çıkabiliyormuş.

minevra

Mesaj gönderen minevra » Cum Eyl 22, 2023 11:19 pm

Physiker yazdı: Prş Ara 30, 2021 12:22 pm Ögrenci adayi, dil kursu veya ögrenci vizesi icin bagli bulundugunuz Alman konsoloslugunda vize basvurusu yaparken, Almanya daki maddi giderlerinizin garanti altina altina alindigini teyit etmeniz gerekiyor. Bunun icin iki tane yol var: Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap.

Eger Almanya da tanidiginiz (illaki akbara olmasi gerekmiyor) birisi size garantör olursa bloke hesap acmaniza gerek yok.

Bir kisinin sizin adiniza garantör olabilmesi icin gerekli sartlar:

1- Garantör belgesi icin basvuru yapilirken garantör olacak kisinin basvuru yapildigi tarihten itibaren en az 1 yil Almanya da oturumunun olmasi gerekiyor.

2- Garantörün Almanya da ikamet etmesi lazim. Diger AB ülkelerinden garantör kabul edilmiyor.

3- Birinci dereceden yakin akraba olmasi gerekmiyor. Veya illaki Almanya da gideceginiz sehirde ikamet etmesi sart degil.

4- Garantör olacak kisinin Alman devletinden herhangi bir sosyal yardim almamasi gerekiyor.

5- Garantör olacak kiside aranan maddi sartlar:

- Eger tek yasiyorsa netto gelirinin en az 2450 Euro olmasi gerekiyor.
- Eger kendi disinda ailesinden bir kisinin daha gecimini tek basina sagliyorsa net gelirin en az 3340 Euro olmasi lazim.
- Eger kendi disinda ailesinden 2 kisinin gecimini tek basina sagliyorsa aylik net gelirinin en az 3935 Euro olmasi lazim.
- Sayet ailesinde calisan baska birinin de sabit geliri varsa bu gelir yukardaki net gelirden cikarilir ve istenen miktar düser.

Garantör Belgesi Nasil ve Nerden Alinir?

Garantor Belgesini alabilmek icin, garantör olacak kisi oturdugu sehirdeki yabancilar polisine ( Auslaenderbehorde ) giderek, sizin Almanyadaki egitiminiz suresince giderlerinizi odeyebilecek durumda oldugunu kanitlamasi gerekiyor.. Kanit icin kendi gider ve gelirlerini gosterip, ayri olarak size su anda aktuel olan 861 euroyu giderleriniz icin ayirabilecegini kanitlarsa garantör belgesini alir.

Garantör belgesi ücreti 29 Euro.

Garantör icin aranan maddi sarti kisaca özetleyecek olursak (AYLIK ORTALAMA GELIRLER) - (AYLIK ORTALAMA GIDERLER) > 861 EURO.

Garantor olacak kisi Yabancilar Polisine asagidaki belgelerle basvuru yapar :

- Pasaport
- Aylik gelirini gosteren belge ( Einkommensnachweis ).. Sayet garantor olacak kisi emekliyse maas dokumani ( Gehaltsnachweis ) , sayet serbest meslek sahibi ise Steuerbescheid ( ne kadar vergi odedigini gosteren belge ) veya Finansal danismanindan aldigi Gelir ve Gider Belgesi ( aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters )..

Bunun yaninda garantor veya davet edecegi kisinin asagidaki bilgilerine ihtiyaci vardir :

- Isim Soyisim
- Dogum Tarihi ve Yeri
- Gelecek olacak kisinin Turkiyedeki adresi
- Davetiye yollanan kisinin Pasaport Numarasi..

Garantör Belgesinin Gecerlilik Süresi:

Alinan garantör belgesiyle en gec 6 ay icinde vize basvurusu yapmaniz gerekiyor. Sebebi ise garantor olan kisinin 6 ay icinde maddi durumunda bir degisiklik olabileceginden kaynaklanmaktadir..

Vize aldiktan sonra Garantör belgesi, Almanya da yasayacaginiz 5 yillik süre icin gecerli.

Daha önceki garantörlük belgesi ile ilgili konu basligimiza asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

viewtopic.php?t=11548
Arkadaşlar merhaba, önemli bir şey sorucam. Garantör belgesini 2 kişiden istesek sorun olur mu? Yani bir yerde bu belgenin cikmasi 3 ay, diğer yerde 2 hafta. Kendimi garanti altına almak için iki kişiden isteyeceğim. Yani sistemde bir sıkıntı çıkar mı sizce 2 tane garantör belgem olsa?

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Eyl 23, 2023 4:54 am

minevra yazdı: Cum Eyl 22, 2023 11:19 pm Arkadaşlar merhaba, önemli bir şey sorucam. Garantör belgesini 2 kişiden istesek sorun olur mu? Yani bir yerde bu belgenin cikmasi 3 ay, diğer yerde 2 hafta. Kendimi garanti altına almak için iki kişiden isteyeceğim. Yani sistemde bir sıkıntı çıkar mı sizce 2 tane garantör belgem olsa?
Dostum neden sorun olsun ki mantıken sorun olması için bir neden yok. Ama vizeye hangi belge daha hızlı geldiyse onu götürmeni tavsiye ederim çünkü belgeyi hızlı çıkaran daire senin evrakların Almanya'ya gittiginde de hızlı inceleyecektir düz mantık düşünürsek

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Sal Eyl 26, 2023 10:03 am

Merhabalar, garantör belgem çıktı bugün ancak birkaç sorum var. Garantör alıp kullananlar cevaplarsa çok sevinirim.

-Benim adresimin yazdığı yerde oturduğum sitenin ismi eksik/yanlış yazılmış ancak adres doğru. Bu sorun teşkil edebilir mi?

-Arka sayfada nachgewiesen tikli olsa yeterli mi yoksa glaubhaft gemacht kısmının da mı işaretli olması gerekli?
Stuttgart/Baden-Württemberg

anilcemkantar

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung - 2022

Mesaj gönderen anilcemkantar » Sal Eyl 26, 2023 3:59 pm

watrik yazdı: Pzt Eyl 05, 2022 12:15 pm Merhabalar dostlar bilgilendirmek adına yazıyorum, Berlin’den bir tanıdığım ile başvurduk. 5 Temmuzda
12 Ağustosta randevu verdiler, aynı gün yolladı bana belgeyi, 15 Ağustosta elime ulaştı.
merhabalar, berlinde benim garantörüme evlisiniz 3750 euro maaş almanız gerekiyor dendi ve red verildi .sizde de böyle bir durum oldu mu sizin garantörünüzün geliri ne kadardı ?

burock

Mesaj gönderen burock » Çrş Eyl 27, 2023 11:34 am

Ben garantör belgesiyle şartlı kabule gideceğim. Kardeşimde şartlı kabulle gidecek.
Bir kişi hem kardeşime hem bana garantör olabilir mi??
Kardeşimin vize başvurusuna çok az kaldı lütfen bilen biri yardımcı olsun.
NOT: Garantör olacak kişinin maddi durumu vs. iki kişinin garantörü olabilecek düzeyde.
İstanbul 36f
Talep: 21.05.23
Atama: 16.08.23
Randevu: 15.09.23
BVA Dijital Teslim: 18.09.23
Vize: ??

Kurs Başlangıcı: 10.10.23
Paderborn/IT

avci

Mesaj gönderen avci » Prş Eyl 28, 2023 12:43 pm

emirogan9 yazdı: Sal Eyl 26, 2023 10:03 am Merhabalar, garantör belgem çıktı bugün ancak birkaç sorum var. Garantör alıp kullananlar cevaplarsa çok sevinirim.

-Benim adresimin yazdığı yerde oturduğum sitenin ismi eksik/yanlış yazılmış ancak adres doğru. Bu sorun teşkil edebilir mi?

-Arka sayfada nachgewiesen tikli olsa yeterli mi yoksa glaubhaft gemacht kısmının da mı işaretli olması gerekli?
Merhaba zaten nachgewiesen işaretli olması lazım. Diğeri işaretli olunca sıkıntı olabiliyor. Sizin belgeniz doğru işaretlenmiş.

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Prş Eyl 28, 2023 2:14 pm

avci yazdı: Prş Eyl 28, 2023 12:43 pm Merhaba zaten nachgewiesen işaretli olması lazım. Diğeri işaretli olunca sıkıntı olabiliyor. Sizin belgeniz doğru işaretlenmiş.
Ben İzmir konsolosluğundaki , görevliye de sormuştum glaubhaft gemacht sorun olur mu diye, evet olur nachgewiesen getirmeniz iyi olmuş dedi.
TU Dortmund

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Pzr Eki 01, 2023 10:09 am

Arkadaşlar merhaba 1 yıl içinde 3.kez garantör belgesine başvuracağım. İlki garantör süresi bitti 6 ay içinde sunamadım. İkincisinde Studium istemiyolarmıs. Studium+Sprachkurs istiyorlarmış. Ben bu ilk ikisini alırken insternette online randevu alabiliyordum ama bulamıyorum artık. Kalktı mı bilgisi olan var mı? Bir de 19ekime kadar süre verdiler eksik evrak. Ben mail attım elimdeki güncel garantör belgesine Sprachkurs da ekletmeye calisicam. Olumlu dönüş yaparlar mı buna benzer tecrübesi olan var mı?

Kullanıcı avatarı
kahnri
İletişim:

Mesaj gönderen kahnri » Pzr Eki 01, 2023 10:51 am

erdemoozclk yazdı: Pzr Eki 01, 2023 10:09 am Arkadaşlar merhaba 1 yıl içinde 3.kez garantör belgesine başvuracağım. İlki garantör süresi bitti 6 ay içinde sunamadım. İkincisinde Studium istemiyolarmıs. Studium+Sprachkurs istiyorlarmış. Ben bu ilk ikisini alırken insternette online randevu alabiliyordum ama bulamıyorum artık. Kalktı mı bilgisi olan var mı? Bir de 19ekime kadar süre verdiler eksik evrak. Ben mail attım elimdeki güncel garantör belgesine Sprachkurs da ekletmeye calisicam. Olumlu dönüş yaparlar mı buna benzer tecrübesi olan var mı?
Mühür bastırarak düzeltme olabiliyor diye biliyorum, ama bu dediğim arkadaki , glaubhaft gemacht nacgewiesendeydi , türden değişim yapıyorlar mı bilmiyorum
TU Dortmund