Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Avendrelda

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Avendrelda » Prş Eyl 14, 2023 4:38 pm

glowingkakao yazdı: Prş Eyl 14, 2023 4:21 pm Dün mail yazdım, bugün "pasaportunuzun fotoğrafını, oturum belgenizi, ad soyad ve ikametinizi gönderin lütfen" içerikli bir cevap attılar. Gönderdiklerime hala cevap vermediler. Küçücük şehir olmasa anlayacağım ama koca Berlin, Detmold'dan daha hızlı ve ilgili.

Tam metin şu:

Guten Morgen,

bitte lassen Sie uns einmal ein Bild von Ihrem Nationalpass samt Visum, ggf. Ihrem elektronischen Aufenthaltstitel, Ihr Name, Geburtsdatum und Ihrem Wohnort zukommen.

Freundliche Grüße
termin@kreis-lippe.de bu adrese mi gönderdiniz?
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim
10.10.23-pasaport teslim alma

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Prş Eyl 14, 2023 4:57 pm

adilaskan yazdı: Prş Eyl 14, 2023 3:55 pm 36F/İstanbul Konsolosluğu

Vize randevu başvurusu: 30 Mart
Vize randevu tarihi atanması: 7 Temmuz
Randevu tarihi: 10 Ağustos
Ek evrak istenmesi: 18 Ağustos
Ek evrak gönderilişi: 18 Ağustos
Vize geliş tarihi: 14 Eylül
Vize başlangıç: 22 Eylül

Bremen üniversite şartlı kabul ve dil kaydı belgelerimin dışında Telc A2 belgesi ve IELTS belgemi sundum.

3 aylık vize verilmesi biraz şaşırttı beni ama gidince uzatılabileceğini öğrenmem biraz sevindirdi.
Dil kursun ne zaman başlıyor

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Prş Eyl 14, 2023 5:04 pm

ramazansen1 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 3:38 pm 36F İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu Tarihi: 10 Ağustos
Kargo Sms: 14 Eylül
Pasaport Teslim: 14 Eylül
Sonuç: 1 Yıllık Multi

Herkese merhabalar,

Sonunda vizemizi aldık ve bizde kısaca tecrübemizden bahsetmek istedik. Aslında vize görüşmesinden çıktıktan sonra buraya yazıcaktım ama belki o tarihte forumu okuyanlar vardır o gün çok fazla olumsuz yazılar dolaşıyordu forumda ve kendi tecrübemizi yazdıktan sonra da altında gelebilecek yorumların moralimi bozmasını istemediğim için yazmaktan vazgeçtim. Öncelikle aslında eşim ile benim maceramız olduğundan uzun sürdü ilk vize görüşmemiz 31 Mart tarihindeydi ama bloke hesabımızın parasını transfergo'ya kanıtlarıyla beraber sunmamıza rağmen işlemimizi ret ettiler ve bizde 31 Martta'ki görüşmemizi ertelemek zorunda kaldık. Sonrasında ise bizim için 3-4 aylık yeni bir randevu ataması bekleme sürecine girdik. Bizim için oldukça stresli ve belirsiz bir durumdu. Süreçten kısaca bahsettiğime göre gelelim vize görüşmemizin detaylarına öncelikle ben yüksek lisansa eşim ise lisans bölümüne başvurmuştu. Vize görüşmemize giderken evraklarımızı tam olarak hazırlamaya özen gösterdik. İlk olarak içeride vezne gibi bir yerde evraklarımızı ayırdılar ve sonrasında sıra alarak görüşmemizin sırasını bekledik. Sıra bize geldiğinde vize memuru yerine göre güler yüzlü yerine göre soğuktu ama negatif bir enerji vermiyordu. İlk olarak evraklarımızı oda kontrol etti ve dil belgemizin olup olmadığını sordu ve bizde özel ders aldığımızı ve özel ders hocamızdan ders içeriklerini detaylı bir şekilde yazdırıp imzalattığımız evrağı verdik. Tabi haliyle bunun resmi olmadığını söyledi ama yine dosyamıza evrağı ekledi. Biz özel ders ile A2 bitirmiştik ve Almanya'da yeniden A2 kursuna yazılmıştık vize memuruna da uzun bir bekleme süreci oldu ve bu yüzden yeniden A2 den başlayacağımızı ve oraya gittiğimizi kendimizi rahatlıkla anlatabileceğimizi söyledik. Daha sonra ise vize memuru bir an da o zaman Almanca devam edelim diyerek Almanca konuşmaya başladı. Burada yanlış hatırlamıyorsam 3 yada 4 soru falan sordu aklımda kalanlar sadece aşağıdakileri;

1- Kendinizi tanıtabilir misiniz?
2- Almanya'da ne yapıcaksız?
3- Almanda'da ki üniversitenizde derslerinizi söyler misiniz?

şeklindeydi. Bu üç soruya da hızlı ve akıcı bir şekilde cevap verdikten sonra başka bir soru Almanca olarak sormadı daha sonrasında Türkçe olarak devam etti ve görüşmemiz sonlandı. Bize daha sonra normalde sonuçlar 4 hafta da geliyor ama yoğun bir süreç olduğu için gecikebilir demişti ve dediği gibi de oldu 5. hafta da 1 yıllık vizemiz elimize ulaştı.

Süreç herkes için yorucu ve zor olabiliyor. Ben de herkes gibi süreç içerisinde bu forumdan çok yararlandım. Ama yukarıda da belirttiğim gibi forum artık benim için kaygı kaynağı olmaya başladığında forumu okumayı bıraktım. Burada herkes tecrübelerini yazıyor ama olayın stresi ile herkes birbirinin tecrübesini üstüne alıyor ve ya ben de diğer insanlar gibi olumsuz tecrübe yaşarsam demeden edemiyor. Bizim için oldukça stresli olan tecrübemiz kısaca böyledi. Umarım bazılarınıza ümit/motivasyon olmuştur.

Şimdi bizim için çok heyecanlı macera başlıyor. :)

Umarım herkesin gönlüne göre olur . :)
ben de gerekli evraklar listesinde olmayan bir resmi sertifika sunacagim benim icin guzel bir motive kaynagi oldu. Hayirli olsun vizeniz

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Eyl 14, 2023 5:05 pm

Avendrelda yazdı: Prş Eyl 14, 2023 4:38 pm termin@kreis-lippe.de bu adrese mi gönderdiniz?
Hayır, auslaenderamt@kreis-lippe.de adresine gönderdim. termin@kreis-lippe.de adresini mi tavsiye edersiniz?
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

adilaskan

Mesaj gönderen adilaskan » Prş Eyl 14, 2023 5:35 pm

erdemoozclk yazdı: Prş Eyl 14, 2023 4:57 pm Dil kursun ne zaman başlıyor
1 Ekim

Phsiker-Hmz

Mesaj gönderen Phsiker-Hmz » Prş Eyl 14, 2023 5:43 pm

ramazansen1 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 3:38 pm 36F İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu Tarihi: 10 Ağustos
Kargo Sms: 14 Eylül
Pasaport Teslim: 14 Eylül
Sonuç: 1 Yıllık Multi

Herkese merhabalar,

Sonunda vizemizi aldık ve bizde kısaca tecrübemizden bahsetmek istedik. Aslında vize görüşmesinden çıktıktan sonra buraya yazıcaktım ama belki o tarihte forumu okuyanlar vardır o gün çok fazla olumsuz yazılar dolaşıyordu forumda ve kendi tecrübemizi yazdıktan sonra da altında gelebilecek yorumların moralimi bozmasını istemediğim için yazmaktan vazgeçtim. Öncelikle aslında eşim ile benim maceramız olduğundan uzun sürdü ilk vize görüşmemiz 31 Mart tarihindeydi ama bloke hesabımızın parasını transfergo'ya kanıtlarıyla beraber sunmamıza rağmen işlemimizi ret ettiler ve bizde 31 Martta'ki görüşmemizi ertelemek zorunda kaldık. Sonrasında ise bizim için 3-4 aylık yeni bir randevu ataması bekleme sürecine girdik. Bizim için oldukça stresli ve belirsiz bir durumdu. Süreçten kısaca bahsettiğime göre gelelim vize görüşmemizin detaylarına öncelikle ben yüksek lisansa eşim ise lisans bölümüne başvurmuştu. Vize görüşmemize giderken evraklarımızı tam olarak hazırlamaya özen gösterdik. İlk olarak içeride vezne gibi bir yerde evraklarımızı ayırdılar ve sonrasında sıra alarak görüşmemizin sırasını bekledik. Sıra bize geldiğinde vize memuru yerine göre güler yüzlü yerine göre soğuktu ama negatif bir enerji vermiyordu. İlk olarak evraklarımızı oda kontrol etti ve dil belgemizin olup olmadığını sordu ve bizde özel ders aldığımızı ve özel ders hocamızdan ders içeriklerini detaylı bir şekilde yazdırıp imzalattığımız evrağı verdik. Tabi haliyle bunun resmi olmadığını söyledi ama yine dosyamıza evrağı ekledi. Biz özel ders ile A2 bitirmiştik ve Almanya'da yeniden A2 kursuna yazılmıştık vize memuruna da uzun bir bekleme süreci oldu ve bu yüzden yeniden A2 den başlayacağımızı ve oraya gittiğimizi kendimizi rahatlıkla anlatabileceğimizi söyledik. Daha sonra ise vize memuru bir an da o zaman Almanca devam edelim diyerek Almanca konuşmaya başladı. Burada yanlış hatırlamıyorsam 3 yada 4 soru falan sordu aklımda kalanlar sadece aşağıdakileri;

1- Kendinizi tanıtabilir misiniz?
2- Almanya'da ne yapıcaksız?
3- Almanda'da ki üniversitenizde derslerinizi söyler misiniz?

şeklindeydi. Bu üç soruya da hızlı ve akıcı bir şekilde cevap verdikten sonra başka bir soru Almanca olarak sormadı daha sonrasında Türkçe olarak devam etti ve görüşmemiz sonlandı. Bize daha sonra normalde sonuçlar 4 hafta da geliyor ama yoğun bir süreç olduğu için gecikebilir demişti ve dediği gibi de oldu 5. hafta da 1 yıllık vizemiz elimize ulaştı.

Süreç herkes için yorucu ve zor olabiliyor. Ben de herkes gibi süreç içerisinde bu forumdan çok yararlandım. Ama yukarıda da belirttiğim gibi forum artık benim için kaygı kaynağı olmaya başladığında forumu okumayı bıraktım. Burada herkes tecrübelerini yazıyor ama olayın stresi ile herkes birbirinin tecrübesini üstüne alıyor ve ya ben de diğer insanlar gibi olumsuz tecrübe yaşarsam demeden edemiyor. Bizim için oldukça stresli olan tecrübemiz kısaca böyledi. Umarım bazılarınıza ümit/motivasyon olmuştur.

Şimdi bizim için çok heyecanlı macera başlıyor. :)

Umarım herkesin gönlüne göre olur . :)
Hayırlı olsun inşallah her şey gönlünüzce olur.
Ben ve eşimde şartlı yüksek lisans kabulü aldık. Bloke hesap açarken ayrı ayrı mı açtınız bide sağlık sigortasını da aynı şekilde ayrı ayrı mı yaptınız.
Ankara-Konsolosluk - 40F
Şartlı Yüksek Lisans
Eşli ve 2 Çocuk
Randevu Talep: 30.11.2023
Randevu Atama: 12.01.2024
Randevu Tarihi: 01.02.2024
Dijital İletim: 05.02.2024
Fiziksel İletim: 14.02.2024
Vize Geliş Tatihi: —.—.——
TU Clausthal

dreamlion

Mesaj gönderen dreamlion » Prş Eyl 14, 2023 5:49 pm

41f Münih

9 mayıs randevu talebi
19 haziran randevu atama
17 temmuz randevu tarihi (garantör belgem eksikti)
24 temmuz eksik evrak talebi (1 ay süre verdiler)
14 ağustos garantör belgesini pdf olarak ilettim
29 ağustosta belgenin orijinalini götürmem istendi
29 ağustos aynı gün orijinal belgeyi götürdüm
12 eylül vizem geldi
1 yıllık

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Prş Eyl 14, 2023 5:58 pm

pancar yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 11:26 am Stuttgarta gidiyorum fakat zaten randevu ile pasaport gelmesi arasında 30 gün civarı olması normal bunun 23 günü sessizlik süresi. Randevu atamasını beklemek meseleydi. Çok uzun sürdü gerçekten
Merhaba, Stuttgart Ausländerbehörde ile hiç mailleştiniz mi? Eğer size yanıt gönderen/sizin mail gönderdiğiniz websitesindeki auslaenderrecht@stuttgart.de dışında bir mail adresi varsa lütfen paylaşabilir misiniz?

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Prş Eyl 14, 2023 5:58 pm

hildatsyn yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 12:52 pm Selamlar, ben de Stuttgart'tan kabul aldım da. Eksik belge talebinde bulundular mı? Eyalete ödeme yaptığınıza dair bir belge vs.? Bir de bloke hesabınızı 12 aylık yapmıştınız değil mi? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.
Merhaba, Stuttgart Ausländerbehörde ile hiç mailleştiniz mi? Eğer size yanıt gönderen/sizin mail gönderdiğiniz websitesindeki auslaenderrecht@stuttgart.de dışında bir mail adresi varsa lütfen paylaşabilir misiniz?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Eyl 14, 2023 6:02 pm

dreamlion yazdı: Prş Eyl 14, 2023 5:49 pm 41f Münih

9 mayıs randevu talebi
19 haziran randevu atama
12 eylül vizem geldi
1 yıllık
hocam ankaradan mı başvurdun ? ben de fiziksel olarak 31inde ek blegemi vermiştim, umarım benimki de gelir yarın bir gün.

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Prş Eyl 14, 2023 6:08 pm

itsemin53 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:02 pm hocam ankaradan mı başvurdun ? ben de fiziksel olarak 31inde ek blegemi vermiştim, umarım benimki de gelir yarın bir gün.
Bende eksik belge dahi istenmediği halde bu kadar gecikti, 9 ağustostu randevum. Üç kişi falan kaldık sanırım gelmeyen, aramadım ya da mail atmadım. Ne önerirsiniz?

eemanage

Mesaj gönderen eemanage » Prş Eyl 14, 2023 6:13 pm

dreamlion yazdı: Prş Eyl 14, 2023 5:49 pm 41f Münih

9 mayıs randevu talebi
19 haziran randevu atama
12 eylül vizem geldi
1 yıllık
Hocam bloke hesaba parayı hiç yatırmamış mıydınız yoksa yatırdınız ama size teyit bilgisini içeren doküman mı gelmemişti? Bir de görevlilere bu durumu nasıl açıkladınız sorguladılar mı?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Eyl 14, 2023 6:17 pm

bb98 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:08 pm Bende eksik belge dahi istenmediği halde bu kadar gecikti, 9 ağustostu randevum. Üç kişi falan kaldık sanırım gelmeyen, aramadım ya da mail atmadım. Ne önerirsiniz?
bvayı aramanı öneririm ben.

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Eyl 14, 2023 6:21 pm

itsemin53 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:17 pm bvayı aramanı öneririm ben.
Hocam BVA, Detmold'un telefonları açmadığını söylüyor. Bu durumda ne önerirsiniz? :roll:

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Prş Eyl 14, 2023 6:21 pm

itsemin53 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:17 pm bvayı aramanı öneririm ben.
Sessizlik süresini bozmayayım diye aramadım şimdiye kadar, bir sorun olmaz değil mi?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Eyl 14, 2023 6:21 pm

36F Ankara
10.07 randevu talebi
18.07 randevu atama
15.08 randevu tarihi verildi
21.07 randevu erteleme (henüz başvurularımdan sonuç gelmemişti)
25.08 randevu tarihi (10 gün sonraya ertelemişler :D)
18.08 randevu iptali (başvurularım sonuçlanmamıştı)

36F Ankara
18.08 (randevumu iptal edip aynı gün yeni randevu talebi oluşturdum)
14.09 randevu atama
02.10 randevu tarihi
Şu an için bloke/garantörüm yok. 5 Aralıkta Almanca B2 Hazırlık kursum JLU Giessen'da başlayacak. Eğer garantör/bloke bulamamam durumunda ertelemeyi düşünüyorum.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Eyl 14, 2023 6:23 pm

bb98 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:21 pm Sessizlik süresini bozmayayım diye aramadım şimdiye kadar, bir sorun olmaz değil mi?
hocam sessizlik süresinin aramanızla ne ilgisi var? Kimsenin de aa bu çocuk aradı red verelim diyeceğini de düşünmüyorsunuzdur umarım, bence arayın sorun bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Eyl 14, 2023 6:24 pm

glowingkakao yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:21 pm Hocam BVA, Detmold'un telefonları açmadığını söylüyor. Bu durumda ne önerirsiniz? :roll:
detmoldda yaşayan birini bulup sizin için bilgi almayı denemesini isteyebilirsiniz bence

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Eyl 14, 2023 6:44 pm

itsemin53 yazdı: Prş Eyl 14, 2023 6:24 pm detmoldda yaşayan birini bulup sizin için bilgi almayı denemesini isteyebilirsiniz bence
Çok sağ olun hocam, ben bunu bir deneyeyim.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Prş Eyl 14, 2023 7:31 pm

Herkese merhabalar,

41F(Eşli) Gayrettepe iData
11.07.23 Randevu Talebi
05.08.23 Randevu Ataması
11.08.23 Randevu
13.09.23 Başvuran öğrenci için vize çıktı

Benim vizem çıktı fakat eşim için şu anda herhangi bir haber yok. Bu süreçte yaşadıklarımızı anlatayım:

iData Gayrettepe randevu saatimizden yaklaşık 40 dakika önce oradaydık. Sıra numaramızı aldık ve sıra gelmesini yaklaşık 1.5 saat bekledik. Sıra bize geldiğinde görevli önce benim evraklarımı tek tek istedi, ben de tek tek verdim. Benim evraklarım bitince bana soruların olduğu kağıdı verdi ve o sırada eşimden evrakları tek tek almaya başladı. Sorular tahmin ettiğim gibi bölüm/okul adı, neden bu bölüm, bölümden birkaç konu/modül ismi yazar mısınız ve almanyada akrabalarınız var mı şeklindeydi. hepsini ingilizce cevapladım, 1-2 cümle ve 3-4 ders yazmam yeterli oldu. Zaten cevap alanları çok uzun değildi.

Tüm gerekli belgeleri verdikten sonra görevli ekstra belge vermek istiyor musunuz diye sordu. Biz de eşim için A1 belgesini verip zorunlu değil miydi bu dedik. A1 belgesinin zorunlu olmadığını belirtti ve aldı. Booking'den ücretsiz ve iptal seçenekli rezervasyon yapmıştık, onu vermek istedik ama kabul etmedi. Satın almadıysanız kabul etmiyoruz dedi. Bir de uçak biletlerini verdik, onu kabul etti. En son belgeler bittiğinde aynı sıra numarasıyla parmak iziniz alınacak, bekleyin dedi. Gidip bekledik, sıranın gelmesi yaklaşık 2.5-3 saat sürdü. Sıra bize gelince parmakları makineye okutup çıktık. Mesai saati bitimine yaklaşmasak daha da beklerdik herhalde.

Randevudan bugüne kadar herhangi bir eksik evrak talebi gelmedi veya bizimle herhangi bir iletişime geçilmedi Bloke hesabı (934+400)x12 şeklinde yaptırtmıştık.

Umarım herkesin vizesi yakın zamanda çıkar.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - 20.05.24

Kilitli