Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Mulukaya

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen Mulukaya » Sal Ağu 29, 2023 4:01 pm

ycinar yazdı: Sal Ağu 29, 2023 3:43 pm Merhaba, hangi yabancılar dairesine gitti sizin dokümanlarınız. Şehirden şehire de çok değişiyor gibi dönüş süreleri.
Dormagen, okul kölnde ama konaklayacagimiz yer dormagen

thenord

Mesaj gönderen thenord » Prş Ağu 31, 2023 9:59 pm

Merhaba arkadaşlar ben 1 yıl oldu inşaat mühendisi mezun olanı bende yüksek lisans şartlı kabulle gitmek istiyorum ama gecen red yedim dil sertifikası sunmadım ama üniversite kaydımı tam tamamlamadığım için red geldi ve ikinci lisansı şüpheli buldu bende ikinci lisansa başvurmuştum . Sizce ben ne yapmam lazım bana yol gösterecek birileri varmı ya da danışmanlık gereklimi sağlam bi danışman tanıdığınız varmı yardımcı olabilir misiniz?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Ağu 31, 2023 10:27 pm

thenord yazdı: Prş Ağu 31, 2023 9:59 pm Merhaba arkadaşlar ben 1 yıl oldu inşaat mühendisi mezun olanı bende yüksek lisans şartlı kabulle gitmek istiyorum ama gecen red yedim dil sertifikası sunmadım ama üniversite kaydımı tam tamamlamadığım için red geldi ve ikinci lisansı şüpheli buldu bende ikinci lisansa başvurmuştum . Sizce ben ne yapmam lazım bana yol gösterecek birileri varmı ya da danışmanlık gereklimi sağlam bi danışman tanıdığınız varmı yardımcı olabilir misiniz?
hocam geçmiş olsun. ikinci lisans derken tam anlamadım? bir de sadece okulun kayıt ücretini ödemediğiniz için mi red gelmiş? baya beklediğinizi hatırlıyorum, ne yazmışlar red mektubuna?

thenord

Mesaj gönderen thenord » Prş Ağu 31, 2023 10:51 pm

itsemin53 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 10:27 pm hocam geçmiş olsun. ikinci lisans derken tam anlamadım? bir de sadece okulun kayıt ücretini ödemediğiniz için mi red gelmiş? baya beklediğinizi hatırlıyorum, ne yazmışlar red mektubuna?
Hocam üni kaydını tam yapamamışım ve dil sertifikası sunmam daha iyi olurmuş

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Pzt Eyl 04, 2023 4:20 pm

buralar neden sessiz artık kimse eşli başvuru yapmıyor mu yoksa :):)

lixewar

Mesaj gönderen lixewar » Pzt Eyl 04, 2023 5:05 pm

merhaba belki bremene üniversite için şartlı kabullü eya uzun dönem dil okuluna gelecekler vardır onlar için yazıyorum. Bremen CASA dil okulu hakkında kendi gördüklerimi ve tecrübelerimi söyleyeyim belki birilerine faydam dokunur. bu dil okulu ilk bakışta bremendeki en iyi dil okulu gibi görünüyor ama asla öyle değil. kısa dönem (tek kur için vs) gelenlerin sorun yaşayacağını sanmıyorum ancak uzun dönem düşünenler yaşayacaklardır. Şartlı kabulle almanyaya geldiyseniz ve burada üniversite okumak istiyorsanız genelde bu dil okuluna gidiyorsunuz ve okul için de c1 Telc testdaf Goethe vb dil sertifikası gerek. B1+ kuru da dahil olmak üzere A1-C1 arası 6 kur seçeneği var. b1+ zorunlu değil diyorlar ama almaya zorunlu bırakılıyorsunuz.

öğretmenler fena değil fakat sınıf ortamlarında büyük bir ayrımcılık söz konusu. iki kelime türkçe konuştuğunuzda size demedikleri kalmaz ancak Arap ve ukraynalılara tek kelime etmezler. türkçe bilenlerin almancada zorluk yaşadıklarını söyleyip sizi küçümserler ve öğrenmenizin zor olacağını her gün size söylerler. bir kelimeyi yanlış okurunuz ahh bu türkçe bilenler hep böyle der ve t*şak geçer gibi gülerler. soru sorarsınız takmazlar. anlamadığını arkadaşınla türkçe konuşarak çözmeye çalıştın diye ağzına sıçarlar ama ukraynalılara bir *** söylemezler. (dersime giren ukraynalı hoca dersi onlara ukraynaca anlatıyordu, aynı hocaya biz İngilizce kelime karşılığı sorunca azarlıyordu). siz ne kadar çabalarsanız çabalayın sizi yeterli görmezler ve sürekli kurları tekrar etmenizi isterler.

bürodaki çalışanlar ilk geldiğinizde aşırı güler yüzlü davranırlar, anlamazsınız. sonradan öpüyorlar. kaba ve saygısızlar. bir probleminiz olduğunda size yardım etmezler ve aşırı ukalalar. daha a2 kurundayken almanca konuşmuyorsunuz diye "burası Almanya, almanca konuş. kursta almanca öğreniyorsun derdini almanca anlat" gibi şeyler zırvalarlar.

herkes aynı parayı vermesine rağmen kimseye aynı şekilde davranılmaz. vormittags ve nachmittags kursları var intensivkurs alıyorsanız. atıyorum 4 kur var toplam (b1 için). herkese kur geçme sınavı yapılır ama kimseye aynı geçme notu uygulanmaz. Bir sınıfınki %60 iken diğerinin %80 olur (yetmezmiş gibi sınavı da zor yaparlar ki ktekrar para ver sınıfta kal tekrar kur al), bazı sınıflar ise hiç sınav olmaz. siz sınavdan yeterli notu alsanız bile sizi geçirmemek için ellerinden geleni yaparlar. hastalanırsınız, bir randevunuz olur (oturum, İkametgah vb.) öğretmeninize söylersiniz ve o size bunun bir sorun olmayacağını, senin yetişkin biri olduğunu ve gelip gelmemeni bildirmen gerekmediğini söyler. daha sonra size devamsızlık problemi yaratırlar. toplam 45 gün gittiğiniz kurdan 5 gün ders kaçırdığınız için sizi okula asla gelmemekle suçlar, diğer kura devam edemeyeceğinizi söyleyip sizden tekrar almanızı isterler. (her kur 950 euro bugünün fiyatlar ile). üzerine size "sınav hazırlık kursu" adı altında kur kitlemeye çalışırlar, alamazsan sertifika almanın imkansız olduğunu vb söylerler. bunun üzerine size söylemeden adınızı listeye yazarlar ve sizin istemediğiniz kursun iptal istediğinizi söylediğinizde 100 euro iptal ücreti talep ederler.

resmi dil sertifikanızla geldiğiniz halde o sertifikanın geçerli olmadığını söyleyip "türkiyede sizi kandırıyorlar, sizin bildiğiniz almanca doğru değil" diyerek emeklerinizi hiçe sayıp anne babanız parayı ağaçtan topluyormuş gibi sizden iki kur parası isterler. toplu ödediyseniz ve daha fazla gitmek istemiyorsanız kurstan paranızı geri istersiniz ama size yalan söylediğinizi söyleyip polise vermekle tehdit ederler.

daha buraya sayabileceğim binlerce şey var. siz siz olun paranızı burada boşa harcamayın. mental olarak da maddi olarak da aşırı yorucu bir ortamları var. bu kursta en az 100 türk öğrenci varken "sizin paranıza ihtiyacımız yok" tarzında saçma bir söylemde bulunmayı da ihmal etmezler. asla tavsiye etmem. buraya vereceğiniz 6000 euro ile çok daha başka şeyler yapabilirsiniz.

juli

Mesaj gönderen juli » Pzr Eyl 10, 2023 11:49 am

Merhaba,
41f eşli başvurularda, başvuru sahibi olan eşin vizesi önden gelebiliyor. Eşine daha sonra vize gelmesi durumunda, eşlerin vizesi arasında kaç hafta fark oluyor tahminen? Bu şekilde eşinin vizesi sonradan iletilen olduysa ne kadar süre sonra iletildiğini yazabilir mi?
Vize randevusu: 1.08.2023
Eşimin pasaportunun teslim tarihi: 1.09.2023
Ben beklemedeyim. Evrak talebi de olmadı.
41F Eşli Başvuru(Nürnberg) İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 05.06.2023
Randevu atama: 02.07.2023
Randevu tarihi(evrak teslim): 01.08.2023
Başvuru sahibinin pasaport teslimi: 01.09.2023
Başvuru sahibinin eşinin(ben) pasaport teslimi: -

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Pzr Eyl 10, 2023 1:01 pm

juli yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 11:49 am Merhaba,
41f eşli başvurularda, başvuru sahibi olan eşin vizesi önden gelebiliyor. Eşine daha sonra vize gelmesi durumunda, eşlerin vizesi arasında kaç hafta fark oluyor tahminen? Bu şekilde eşinin vizesi sonradan iletilen olduysa ne kadar süre sonra iletildiğini yazabilir mi?
Nerden basvurdunuz atamaniz kac gunde yapildi baya hizli olmus surec birde bloke hesap ve ev kirasi icin istekte bulundu mu konsolosluk size nasil ayarladiniz gorusme icin tskler

juli

Mesaj gönderen juli » Pzr Eyl 10, 2023 2:57 pm

szn33 yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 1:01 pm Nerden basvurdunuz atamaniz kac gunde yapildi baya hizli olmus surec birde bloke hesap ve ev kirasi icin istekte bulundu mu konsolosluk size nasil ayarladiniz gorusme icin tskler
41 F, İstanbul idata

Bloke hesap gösterdik. Ev kiralamadık henüz. Konsolosluktan ek evrak isteği gelmedi. Ben hala bekliyorum pasaportumun gelmesini.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Pzr Eyl 10, 2023 3:52 pm

juli yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 2:57 pm 41 F, İstanbul idata

Bloke hesap gösterdik. Ev kiralamadık henüz. Konsolosluktan ek evrak isteği gelmedi. Ben hala bekliyorum pasaportumun gelmesini.

Cok tesekkurler cevaplar icin kusura bakmayin bizde basvuracagiz eksik evrak olmasin diye ugrasiyoruz esimle

Bloke hesabi 934 + 400 mu gosterdiniz ciftlerden genelde kira konrati isteniyor imis siz kalacak yeri nasil gosterdiniz

Ayrica dil kursu icin kaydiniz var miydi

Tskler

juli

Mesaj gönderen juli » Pzr Eyl 10, 2023 4:04 pm

szn33 yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 3:52 pm Cok tesekkurler cevaplar icin kusura bakmayin bizde basvuracagiz eksik evrak olmasin diye ugrasiyoruz esimle

Bloke hesabi 934 + 400 mu gosterdiniz ciftlerden genelde kira konrati isteniyor imis siz kalacak yeri nasil gosterdiniz

Ayrica dil kursu icin kaydiniz var miydi

Tskler
Bizim vize türümüz 41f. Eşimin okuyacağı bölüm İngilizce. IELTS belgesi ile başvuru yaptı. Dil kursuna kayıt gerekmiyor. Bloke hesabı 934 +934 gösterdik. Kira kontratı istemediler. Henüz ev kiralamadık.

Sanırım sizin vize türünüz farklı. Aynı belgeler istenmiyor olabilir.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Pzr Eyl 10, 2023 6:57 pm

juli yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 4:04 pm Bizim vize türümüz 41f. Eşimin okuyacağı bölüm İngilizce. IELTS belgesi ile başvuru yaptı. Dil kursuna kayıt gerekmiyor. Bloke hesabı 934 +934 gösterdik. Kira kontratı istemediler. Henüz ev kiralamadık.

Sanırım sizin vize türünüz farklı. Aynı belgeler istenmiyor olabilir.
Tsk ederm evet bizim 36f olacak bizde sorun cikmasin diye 934 934 gosterelim diyoruz ev kontrati sormamalari ilginc burda genelde hep soruyorlar diye okumustum umarm sizinde vizeni hemen cikar hayirli olsun simdiden

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Pzt Eyl 11, 2023 11:04 am

juli yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 11:49 am Merhaba,
Merhabalar,

Biz de sizinle aynı durumdayız. 41F vizesine 28 Temmuzda başvurduk. Eşinizin üniversitesi hangisiydi. Bir de vize başvuru formunda ve sigorta başlangıcında gidiş tarihine ne yazmıştınız?

Şimdiden teşekkürler.

juli

Mesaj gönderen juli » Pzt Eyl 11, 2023 11:29 am

ycinar yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 11:04 am Merhabalar,

Biz de sizinle aynı durumdayız. 41F vizesine 28 Temmuzda başvurduk. Eşinizin üniversitesi hangisiydi. Bir de vize başvuru formunda ve sigorta başlangıcında gidiş tarihine ne yazmıştınız?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Eşimin okulu FAU. Gideceğimiz yer ile ilgili midir emin olamıyorum. Gidiş tarihine de 1.09.2023 yazdık ikimiz de.
Sizin pasaportlarınızın durumu nedir acaba? Aynı şekilde eşinize geldi ve siz bekliyor musunuz? Veya tam tersi:)
Sevgiler,

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Pzt Eyl 11, 2023 1:57 pm

juli yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 11:29 am Merhaba,
Eşimin okulu FAU. Gideceğimiz yer ile ilgili midir emin olamıyorum. Gidiş tarihine de 1.09.2023 yazdık ikimiz de.
Sizin pasaportlarınızın durumu nedir acaba? Aynı şekilde eşinize geldi ve siz bekliyor musunuz? Veya tam tersi:)
Sevgiler,
Gidiş tarihine biz 01.10.2023 yazdık. Gidiş tarihine keşke biz de sizin gibi 01.09.2023 yazsaymışız. Galiba gidiş tarihine yaklaşık bir ay kala gönderiyorlar Almanya’ya belgeleri. Bize daha geçen hafta mail geldi visa.bva’dan. 4 Eylül’de gönderilmiş belgeler gideceğimiz şehrin yabancılar dairesine. Yüksek lisansa başvuran kişinin daha önce pasaportunu alması genelde yaşanılan bir şey gibi. Bizim ikimizin de henüz gelmedi vizesi. Siz soruşturdunuz mu kendi durumunuzu visa.bva üzerinden? Eğer sormadıysanız açıklayıcı bir e-mail ile dönüyorlar genelde.
Umarım uğraştırmadan sizinkini de yakın zamanda sonuçlandırırlar.

gidiyorumburalardan

Mesaj gönderen gidiyorumburalardan » Pzt Eyl 11, 2023 5:07 pm

juli yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 11:29 am Merhaba,
Sevgiler,
Merhaba, benim eşim de FAUya gidiyor, aynı durumdayız sanırım :) Forumu takip ediyordum, sizin bu mesajınızı görünce hesap açayım dedim :) İletişim kurabilmek için telegram/eposta adresi verebilir misiniz? Ben size gecici eposta adresi yaziyorum (bilgilerinizi buradan paylaşmak istemeyebilirsiniz diye) buradan da iletisim kurabiliriz: 629d94ef-b52b-45b4-9c5b-d73b23eaa0ce@simplelogin.com

Forumda özel mesaj gönderme özelliği yok sanırım, gelse iyi olabilir.

melldnc

Mesaj gönderen melldnc » Sal Eyl 12, 2023 11:59 am

Bir aydır Almanya'da yım bremene şartlı kabulle geldim şuan garantorumun evinde Cloppenburg ta kalıyorum eşimle aynı anda başvurduk bana vizeyi verdiler ama eşime gondermediler sürekli Ausländerbehördeyle ilestisim halindeyiz bugün evrakları gönderdiklerini ve eşimin buraya gelmesine gerek olmadığına karar vermişler Ankara'ya evrakları yollamışlar eşime neden red verdiklerini telefonda aciklamiyorlar ne yapmamız gerekiyor bilgisi olan var mı Almanya'nın uygun görmediğine Ankara konsolosluk son sözü söyleyip okey verebilir mi yada nasıl itiraz etmemiz gerekiyor bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

cenkbeyler

Mesaj gönderen cenkbeyler » Sal Eyl 12, 2023 12:34 pm

Herkese tekrar selamlar,

18.07.2023 tarihinde İstanbul Gayrettepe IData'dan eşli 41F başvurumuz hala sonuçlanmadı malesef. Süreçte buraya da birkaç kez yazdım hatırlayanlar veya denk gelenler olmuştur. Öneri ve tavsiye almak adına tekrar yazıyorum.

Başvuru Tarihi 16.05.2023
Randevu Atanma: 21.06.2023
Randevu Tarihi: 18.07.2023
Randevu Sonucu: ---------

Süreçte Visa BVA ile mailleştim. Dosyalarımızın Berlin'de olduğunu söylediler ve herhangi bir bilgi veremeyeceklerini belirttiler. Aynı şekilde Bonn'da bulunan +492289935850858'i aradığımızda, Berlin Göçmen ofisine ulaşmamızı önerdiler. Buradan sadece Berlin'de olduğunu görüntüleyebiliyoruz dediler.

Berlin Göçmen Ofisi'ni aradığımızda da, kendi ülkenizde bulunan konsolosluğa ulaşmanız lazım. Size ancak onlar bilgi verir dediler.

İstanbul Alman Konsolosluğuna telefon ile asla ulaşamıyoruz, IData Çağrı Merkezi'nin telefonuna yönlendiriyor telesekreter. Çağrı Merkezi ise asla bilgi veremeyeceklerini, konsolosluğa ulaşmamızı söylüyorlar. Konsolosluğa bir mail attık 06.09.2023 tarihinde fakat hala bir dönüş sağlanmadı.

Herhangi bir eksik evrak veya ek belge için tarafımıza ne mail ne de telefon ile ulaşılmadı (Keza eksik evrağımız yok fakat burada da tam olmasına rağmen tekrar evrak istenen kişiler gördüm)

Seyahat tarihimiz 24.09.2023, Almanya sağlık sigortalarımızı başlama tarihi 24.09.2023 ve okul başlangıç tarihim 02.10.2023. Ne önerirsiniz?

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Çrş Eyl 13, 2023 3:13 pm

Merhaba,

Geçen yıl Stuttgart'ta staj yapmıştım, şuan Erlangen'a mastera gideceğim. 2 aydan uzun süre önce başvurdum ancak vizem hala çıkmadı. Erlangen yabancılar ofisiyle iletişime geçtiğimde daha önceden Stuttgart ta yaşadığım için orada belgelerim bulunduğunu ve Stuttgart yabancılar ofisinin kendilerine bu belgeleri göndermesi gerektiğini söylediler. Erlangen'a her hafta mail atıyorum ve her seferinde Stuttgart'tan belgelerinizi hala göndermediler cevabını alıyorum. Vize sürecim ilerlemiyor dolayısıyla. Stuttgart yabancılar ofisine ne telefon ne mail yolu ile ulaşabiliyorum.

Benzer bir durum yaşamış olan var mı, ne yapabilirim?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Eyl 13, 2023 6:07 pm

Merhabalar, sürecimizi özetleyeyim öncelikle;

41F(Eşli) Gayrettepe iData
11.07.23 Randevu Talebi
05.08.23 Randevu Ataması
11.08.23 Randevu
13.09.23 Başvuran öğrenci için kargo sms'i

Sms yalnızca benim için geldi. Eşim için iData'nın sitesinde sorguladığımızda "Başvuru dosyanız ilgili Elçilik/Konsolosluğa gönderilmiş, işlem süreci başlamıştır." yazısı çıkmaya devam ediyor.

-Eşimin vize durumunu öğrenmek için nasıl bir yol izlemeliyiz (konsolosluğa/yabancılar dairesine mail mi atmalıyız)?
-Eşin vizesinin sonradan gelmesi olağan bir durum mudur, ortalama ne kadar zaman sonra vize gelir?

Teşekkürler şimdiden.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - 20.05.24