Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yapı Kredi Global Fast ile Expatrioya Para Gönderme

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Alifer_

Re: Yapı Kredi Global Fast ile Expatrioya Para Gönderme

Mesaj gönderen Alifer_ » Pzr Tem 16, 2023 5:56 pm

Expatrio'ya Yapı Kredi Global Fast ile para gönderirken Yapı Kredi alıcı hesap sterlin hesabı diye yalan beyanda bulunarak Sterlin'e çevirebiliyor paranızı zoraki, dikkat edin. Aynısını yaşadım özellikle uyarı çıkıyor alıcı hesaba göre çevireceğiz paranızı diye, inanmayın. Euro hesabına Sterlin gönderttiler sonrasında alıcı Euro hesabı olduğu için bir daha çevrildi param. Ayrıca hatanın sizde olduklarını da söylerler.

Kerem98

Mesaj gönderen Kerem98 » Pzr Tem 16, 2023 7:13 pm

Alifer merhaba, ben yarın göndermeyi düşünüyorum da problemi tam olarak anlayamadım

Senin göndereceğin iban hangi harf ile başlıyor, GB, DE, TR, GR?

Bir de uyarı verdi mi, yoksa yaptıktan sonra mı makas kesti?

Kerem98

Mesaj gönderen Kerem98 » Pzt Tem 17, 2023 1:00 pm

Param 35 dakikada, kesinti yapılmadan expatrio'ya ulaştı.

5600 euroya 750 lira işlem ücreti kesiyor. Swift'e göre çok daha mantıklı bence. Swiftin sırf işlem ücreti 20 euronun üzerinde, bir de karşı banka kesintisi oluyor her türlü bu miktarı geçiyor. Bir de Swift yapınca uzun bekleme süreleri olabiliyor, bunun olayı zaten 'Fast' olması.

Ben kendi sürecimden memnun kaldım.
Kısaca özet geçeyim sistemin nasıl kullanıldığını yeni yapacak arkadaşlar için.

Expatrio sitesinden initiate kısmından ödeme oluştururken 3 tane ödeme seçeneği sunuyor.

Bu yöntemle yapacaksanız orada en alttaki seçeneği yani international bank transfer (Euro) olanı seçeceğiz. Sonrasında kısa zaman içinde 05 numaralı belge sisteme yüklenecek.

Yapıkredi Global Fast'i açıp

Transferler, uluslararası transferler, global Fast'i seçeceğiz. İsim soy isim kısmına kendi isim soyismimizi 05 nolu evrakta yazan şekilde yazacağız. Adres kısmına bankanın adresini yazacağız ve paranın içinde olduğu euro hesabını seçeceğiz. Sonraki sayfadaki boşlukları da 05 nolu evraka göre dolduracağız. Orada iban ve toplam ücret zaten yazıyor.

Sonrasında masrafın kesileceği hesap olarak TL hesabını seçeceğiz. 5600 euro (bloke hesap tüm ücretinin yarısı) için 700 küsür TL ücret kesiyor.

Sonrasında dekontu expatrio sistemine yükleyebilirsiniz.

Yapıkredi müşteri hizmetlerine danıştım, 7500 dolar ve karşılığı kadar işlem yapılabildiğini söylediler. Sanırım günlük işlem limiti bu kadar ama emin değilim. Bir de paranın dakikalar içinde geçtiğini, ama resmi olarak en fazla 4 gün içerisinde geçmiş olacağını söylediler. 4 gün sonunda geçmeyen para iade ediliyor diye tahmin ediyorum. Bu işlerle uğraşan arkadaşlara kolaylıklar diliyorum umarım yardımcı olur.

Alifer_

Mesaj gönderen Alifer_ » Pzt Tem 31, 2023 3:40 pm

Kerem98 yazdı: Pzr Tem 16, 2023 7:13 pm Alifer merhaba, ben yarın göndermeyi düşünüyorum da problemi tam olarak anlayamadım

Senin göndereceğin iban hangi harf ile başlıyor, GB, DE, TR, GR?

Bir de uyarı verdi mi, yoksa yaptıktan sonra mı makas kesti?
GB ile başlıyordu aldığım IBAN. YapıKredi hesabın Sterlin hesabı olduğunu beyan edip paranızı Sterlin'e çevirmek zorunda olduğunuzu belirtiyor. Ancak sonradan anlaşılıyor ki hesap Euro hesabı.

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Çrş Ağu 02, 2023 9:24 pm

merhabalar,global fastten toplam kesinti kaç euro oluyor ? yapı kredi kaç tl kesiyor ayrıca muhabir banka ücreti ne kadar kesiliyor?

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Çrş Ağu 02, 2023 10:49 pm

mtakg yazdı: Çrş Ağu 02, 2023 9:24 pm merhabalar,global fastten toplam kesinti kaç euro oluyor ? yapı kredi kaç tl kesiyor ayrıca muhabir banka ücreti ne kadar kesiliyor?
Global fast’in olayı zaten muhabir banka olmaması diye biliyorum. 11.500 euro’yu iki ye bölerek gönderdim ben. Toplam 1400-1500 tl arası bi şey kesmişti benden. Yani tek seferde gönderimde 750 tl gibi bi şey ödedim. Ben gönderirken sistemde sıkıntı vardı. Bi kısmı pzt bi kısmı cuma gönderebilmiştim. İlk gönderdiğimde 5 dk sonra hesaba düştü diğerinde 2 saat sonra düştü para hesaba. Ama bence her türlü swifte göre hesaplı ve hızlı.

verluit

Mesaj gönderen verluit » Prş Ağu 03, 2023 12:22 pm

11417 euro olan bloke hesabı Global Fast ile işlemi iki günde tamamladım. İki işleme toplam 1500TL ödedim.

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Prş Ağu 03, 2023 12:50 pm

Kaç saatte geçti hesaba acaba?

verluit

Mesaj gönderen verluit » Prş Ağu 03, 2023 1:00 pm

mtakg yazdı: Prş Ağu 03, 2023 12:50 pm Kaç saatte geçti hesaba acaba?
İlk 1 saat içersinde ikincisi sanırım mesai saati dışında yaptığım için ertesi sabah.

outofblue

Mesaj gönderen outofblue » Pzt Ağu 14, 2023 10:48 am

ozlemsevindik yazdı: Cmt Tem 15, 2023 9:35 pm Şöyle parayı iki defada gönderecekseniz, ikinciyi yapmak için tekrar ödeme oluşturmanız lazım. 05 numaralı belge kısmını anlamadım? Yani ben international banking i seçmiştim aşağıdaki dökümanlarda 05 direkt görünüyor aslında zaten.

Expatrio kısmında sorun yaşamaya devam ederseniz ya telegramdan gruba kaydolup sorabilirsiniz ya da mail atabilirsiniz ya da buradaki expatrio başlığı altına yazabilirsiniz.
Merhaba,

çok çok faydalı açıklamalar mevcut sayfada. Çok teşekkürler bunun için. Ben de 2 aşamalı gönderim yapacağım. Diğer kısmı Almanya'Dan bir hesaptan gelecek. Acaba işlem aynı usulle mi işliyordur ?

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Pzt Ağu 14, 2023 1:38 pm

outofblue yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 10:48 am Merhaba,

çok çok faydalı açıklamalar mevcut sayfada. Çok teşekkürler bunun için. Ben de 2 aşamalı gönderim yapacağım. Diğer kısmı Almanya'Dan bir hesaptan gelecek. Acaba işlem aynı usulle mi işliyordur ?
Merhaba, bilgilerin faydalı olmasına çok sevindim❤️ yani almanyadan gelmesinin pek bi farkı olmaz aynı işlemi yapacaksanız. Ama aklınızda çok soru varsa yk müşteri hizmetlerini arayın global fast birimine bağlasınlar sizi:)

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Pzt Ağu 21, 2023 1:32 pm

Kerem98 yazdı: Pzt Tem 17, 2023 1:00 pm Param 35 dakikada, kesinti yapılmadan expatrio'ya ulaştı.

5600 euroya 750 lira işlem ücreti kesiyor. Swift'e göre çok daha mantıklı bence. Swiftin sırf işlem ücreti 20 euronun üzerinde, bir de karşı banka kesintisi oluyor her türlü bu miktarı geçiyor. Bir de Swift yapınca uzun bekleme süreleri olabiliyor, bunun olayı zaten 'Fast' olması.

Ben kendi sürecimden memnun kaldım.
Kısaca özet geçeyim sistemin nasıl kullanıldığını yeni yapacak arkadaşlar için.

Expatrio sitesinden initiate kısmından ödeme oluştururken 3 tane ödeme seçeneği sunuyor.

Bu yöntemle yapacaksanız orada en alttaki seçeneği yani international bank transfer (Euro) olanı seçeceğiz. Sonrasında kısa zaman içinde 05 numaralı belge sisteme yüklenecek.

Yapıkredi Global Fast'i açıp

Transferler, uluslararası transferler, global Fast'i seçeceğiz. İsim soy isim kısmına kendi isim soyismimizi 05 nolu evrakta yazan şekilde yazacağız. Adres kısmına bankanın adresini yazacağız ve paranın içinde olduğu euro hesabını seçeceğiz. Sonraki sayfadaki boşlukları da 05 nolu evraka göre dolduracağız. Orada iban ve toplam ücret zaten yazıyor.

Sonrasında masrafın kesileceği hesap olarak TL hesabını seçeceğiz. 5600 euro (bloke hesap tüm ücretinin yarısı) için 700 küsür TL ücret kesiyor.

Sonrasında dekontu expatrio sistemine yükleyebilirsiniz.

Yapıkredi müşteri hizmetlerine danıştım, 7500 dolar ve karşılığı kadar işlem yapılabildiğini söylediler. Sanırım günlük işlem limiti bu kadar ama emin değilim. Bir de paranın dakikalar içinde geçtiğini, ama resmi olarak en fazla 4 gün içerisinde geçmiş olacağını söylediler. 4 gün sonunda geçmeyen para iade ediliyor diye tahmin ediyorum. Bu işlerle uğraşan arkadaşlara kolaylıklar diliyorum umarım yardımcı olur.
tesekkurler

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cum Ağu 25, 2023 12:34 am

arkadaslar neden kimse transfergo veya wise kullanmiyor ?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Cum Ağu 25, 2023 1:51 pm

Konuyla biraz alakasız olabilir ama yurt için depozito ödememi yapı krediden yaptım, yapmaz olaydım. Dekontta alıcının ibanı ve yazdığım açıklama yazmıyor. Farklı dekont alabilir miyim diye nazikçe rica ettiğimde KVKK gereği alıcının iban bilgilerinin dekonta yazılmasının yasal olmadığı gibi saçma bir cevap alıyorum. Kısacası bloke hesap için mantıklı olabilir ama Almanya’da kendi hesabınız dışında dekont da gerekli bir iş için kullanıcaksanız pek önermiyorum. Yaklaşık 3 gündür aynı dekontu sürekli gönderiyorlar yaklaşık 10 kez müşteri hizmetleriyle görüştüm, hepsinde de dalga geçtiler.

isetta

Mesaj gönderen isetta » Pzt Eyl 11, 2023 1:48 pm

devletamca yazdı: Cum Ağu 25, 2023 1:51 pm Konuyla biraz alakasız olabilir ama yurt için depozito ödememi yapı krediden yaptım, yapmaz olaydım. Dekontta alıcının ibanı ve yazdığım açıklama yazmıyor. Farklı dekont alabilir miyim diye nazikçe rica ettiğimde KVKK gereği alıcının iban bilgilerinin dekonta yazılmasının yasal olmadığı gibi saçma bir cevap alıyorum. Kısacası bloke hesap için mantıklı olabilir ama Almanya’da kendi hesabınız dışında dekont da gerekli bir iş için kullanıcaksanız pek önermiyorum. Yaklaşık 3 gündür aynı dekontu sürekli gönderiyorlar yaklaşık 10 kez müşteri hizmetleriyle görüştüm, hepsinde de dalga geçtiler.
Sorunu çözebildiniz mi?

Bire bir aynı sorunu yaşıyorum. Yurt ödeme gelmedi diyor. Dekontlarda alıcı ibanı yazmıyor. Bu işlemler için global fast kesinlikle kullanmayın. Keşke pahalı mahalı swift yapsaydım.

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Eyl 11, 2023 3:05 pm

isetta yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 1:48 pm Sorunu çözebildiniz mi?

Bire bir aynı sorunu yaşıyorum. Yurt ödeme gelmedi diyor. Dekontlarda alıcı ibanı yazmıyor. Bu işlemler için global fast kesinlikle kullanmayın. Keşke pahalı mahalı swift yapsaydım.
Şikayetvara yazdım, cevap vermediler. İstanbul Müdürlüğünü aradım dalga geçilecek cevaplar verdiler. Tek yöntem uygulamadan bir ekranda işlem detayları görünüyor oradan ekran görüntüsü alıp öğrenci işlerine attım, kabul ettiler.

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Sal Eyl 12, 2023 1:38 am

devletamca yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 3:05 pm Şikayetvara yazdım, cevap vermediler. İstanbul Müdürlüğünü aradım dalga geçilecek cevaplar verdiler. Tek yöntem uygulamadan bir ekranda işlem detayları görünüyor oradan ekran görüntüsü alıp öğrenci işlerine attım, kabul ettiler.
bloke hesap ucretini nereden yatirdiniz?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Sal Eyl 12, 2023 2:11 am

painhatesad yazdı: Sal Eyl 12, 2023 1:38 am bloke hesap ucretini nereden yatirdiniz?
Hocam kendimi garantiye almak amacıyla ziraat bankası şubesinden müşteri temsilcimle işlem yaptım. Parayı gişeden yatırıp 3 iş gününde yaptım ödemenin tamamını. Günlük 5000€ işlem limiti olduğu için 3 kez işlem ücreti ödedim toplam 90€ tuttu. Şubeden yatırmamın sebebi de yurt dışı para transferlerinde bazı durumlarda banka, bazı durumlarda da merkez bankası ödeme açıklamasını yetersiz bulup reddediyor, o yüzden müşteri temsilcimden rica edip 12 tane belgeyi (kabul belgelerim, vize randevum, sağlık sigortası vb.) banka sistemine yüklettim. Para zaten gönderdiğim her gün fintibaya düştü , 4. gün vize işlemleri için belgeleri aldım.

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Sal Eyl 12, 2023 2:29 am

devletamca yazdı: Sal Eyl 12, 2023 2:11 am Hocam kendimi garantiye almak amacıyla ziraat bankası şubesinden müşteri temsilcimle işlem yaptım. Parayı gişeden yatırıp 3 iş gününde yaptım ödemenin tamamını. Günlük 5000€ işlem limiti olduğu için 3 kez işlem ücreti ödedim toplam 90€ tuttu. Şubeden yatırmamın sebebi de yurt dışı para transferlerinde bazı durumlarda banka, bazı durumlarda da merkez bankası ödeme açıklamasını yetersiz bulup reddediyor, o yüzden müşteri temsilcimden rica edip 12 tane belgeyi (kabul belgelerim, vize randevum, sağlık sigortası vb.) banka sistemine yüklettim. Para zaten gönderdiğim her gün fintibaya düştü , 4. gün vize işlemleri için belgeleri aldım.
saolun hocam vizeniz de hayirli olsun

alicancelik

Mesaj gönderen alicancelik » Sal Eyl 12, 2023 6:03 pm

arkadaşlar merhaba, expatrio aracılığıyla bloke hesabımı oluşturacağım. mevcut 11.417 euro zıraat bankası hesabımda ve swift olarak gönderebiliyorum.
Bazı sorularım var burda okudum hepsini aslında da netleştirmek adına soruyorum;
1. gönderim yaparken tl hesabımdan kesinti yapmasını istiyorum gidecek olan bloke hesap ücretinden kesinti olmasını istemiyorum. keza kesinti olursa da oradan eksilecek para bir sorun yaratır mı ilk etapta daha sonra tamamlanabilir diye düşünüyorum.
2. yapı kredi global fast hiç kullanmadım ama banka hesabım var döviz hesabım yok bankalar arası döviz transferi yapıp göndermek sizce daha mı mantıklı olur oraya da transfer ücreti keseceğini düşünürsek.
3. zıraat üzerinde gönderim yaparken ''banka şubesi'', ''ad soyad'' ve ''adres'' kısmına tam yazılması gerekenler nelerdir teşekkür ederim.

pazartesi vize görüşmesine katılacağım o yüzden zaman olarak çok önemli, saygılar herkese