Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversiteye kayıt olmadığı durumda vize geçerliliği

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sanaldeha

Üniversiteye kayıt olmadığı durumda vize geçerliliği

Mesaj gönderen sanaldeha » Pzr Eyl 10, 2023 9:24 pm

Öncelikle herkese merhabalar,

Ben bir üniversiteden kabul aldım ve vizemi de bu kabul belgesi üzerinden çıkardım ancak okula kaydımı ders saydırma durumundan dolayı yaptıramadım. Sommersemester dönemi 1. dönemden başlamak üzere tekrar başvurup kaydımı yaptıracağım. Bu süreç içerisinde vizemin durumu ne olur? Geçerliliğini yitirir mi yoksa kaydımı başka bir okula yaptığım zaman geçerli olmaya devam eder mi?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum :)

Emirhan35

Re: Üniversiteye kayıt olmadığı durumda vize geçerliliği

Mesaj gönderen Emirhan35 » Pzt Eyl 11, 2023 3:26 pm

sanaldeha yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 9:24 pm Öncelikle herkese merhabalar,

Ben bir üniversiteden kabul aldım ve vizemi de bu kabul belgesi üzerinden çıkardım ancak okula kaydımı ders saydırma durumundan dolayı yaptıramadım. Sommersemester dönemi 1. dönemden başlamak üzere tekrar başvurup kaydımı yaptıracağım. Bu süreç içerisinde vizemin durumu ne olur? Geçerliliğini yitirir mi yoksa kaydımı başka bir okula yaptığım zaman geçerli olmaya devam eder mi?

okul başladıktan sonra da derslerini saydırabilirsin diye biliyorum. Yapan tanıdığım var

sanaldeha

Mesaj gönderen sanaldeha » Pzt Eyl 11, 2023 3:59 pm

Emirhan35 yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 3:26 pm okul başladıktan sonra da derslerini saydırabilirsin diye biliyorum. Yapan tanıdığım var
Maalesef okul sadece Calculus I dersimi saydığı için direkt kayıt yaptırma işlemim gerçekleşmedi zaten o yüzden sıkıntı yaşıyorum :(

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Eyl 11, 2023 8:51 pm

sanaldeha yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 9:24 pm Öncelikle herkese merhabalar,

Yazdıklarımız doğru anladıysam 2024 Yaz Semesterı için tekrar başvuru yapıcaksanız ve vizeniz 1 yıllıksa bir problem olacağını düşünmüyorum. Vizeyle Almanya’ya giriş yapmanızda da problem olmaz ama Anmeldung ve oturum izni alamazsınız okul kaydınız yoksa.

Secil

Mesaj gönderen Secil » Çrş Eyl 13, 2023 12:21 am

devletamca yazdı: Pzt Eyl 11, 2023 8:51 pm Yazdıklarımız doğru anladıysam 2024 Yaz Semesterı için tekrar başvuru yapıcaksanız ve vizeniz 1 yıllıksa bir problem olacağını düşünmüyorum. Vizeyle Almanya’ya giriş yapmanızda da problem olmaz ama Anmeldung ve oturum izni alamazsınız okul kaydınız yoksa.
Merhaba, bu konuda emin misiniz acaba? Ben de benzer bir durumdayım. Vizem 1 senelik, seneye yazın gidebileceğim. Bu durum bir sıkıntı çıkarır mı? Giriş-çıkış yaparsam eğer, vizeyi suistimal ettiğimi düşünüp iptal ederler mi? Ya da seneye gittiğimde şimdiye kadar neredeydin diyip geri gönderirler mi?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Çrş Eyl 13, 2023 1:47 am

Secil yazdı: Çrş Eyl 13, 2023 12:21 am Merhaba, bu konuda emin misiniz acaba? Ben de benzer bir durumdayım. Vizem 1 senelik, seneye yazın gidebileceğim. Bu durum bir sıkıntı çıkarır mı? Giriş-çıkış yaparsam eğer, vizeyi suistimal ettiğimi düşünüp iptal ederler mi? Ya da seneye gittiğimde şimdiye kadar neredeydin diyip geri gönderirler mi?
İnanın net şekilde bilmiyorum ama şu ana kadar anladığım kadarıyla vize sadece ülkeye giriş çıkış yapmanız için kullanılıyor. Vizeden çok Aufenhaltserlaubnis (oturum kartı) almanız önemli olan. Önümüzdeki sene vize bitmeden önce Almanya’ya girip kabul mektubunuz vs. ile oturum izni için başvuru yaparsanız sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum zaten mantıklı bir sebebiniz varsa bence rahat olun. Size tavsiyem durumu elçiliğe almanca olarak e-posta ile belirtin, dediğim gibi vizeniz bitmeden giderseniz en azından elçilik bana bunu bunu yapabilirsiniz yazmıştı deme şansınız olur n

Secil

Mesaj gönderen Secil » Çrş Eyl 13, 2023 9:52 am

devletamca yazdı: Çrş Eyl 13, 2023 1:47 am İnanın net şekilde bilmiyorum ama şu ana kadar anladığım kadarıyla vize sadece ülkeye giriş çıkış yapmanız için kullanılıyor. Vizeden çok Aufenhaltserlaubnis (oturum kartı) almanız önemli olan. Önümüzdeki sene vize bitmeden önce Almanya’ya girip kabul mektubunuz vs. ile oturum izni için başvuru yaparsanız sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum zaten mantıklı bir sebebiniz varsa bence rahat olun. Size tavsiyem durumu elçiliğe almanca olarak e-posta ile belirtin, dediğim gibi vizeniz bitmeden giderseniz en azından elçilik bana bunu bunu yapabilirsiniz yazmıştı deme şansınız olur n
Elçiliğe daha önce Türkçe birkaç tane mail attım ama dönüş olmadı. Sadece adımı ve mail adresimi biliyorlar. Orada çok geçerli bir sebep belirtmeden attım maili. Şimdi tekrar geçerli bir sebeple maili atarsam acaba fark ederler mi, sorun yaşar mıyım ?

Bir de oturum süreci nasıl işliyor biliyor musunuz? Bir mülakat/değerlendirme süreci oluyor mu yoksa hemen orada öğrenebiliyor muyuz oturumu alıp almadığımızı?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Çrş Eyl 13, 2023 10:35 am

Secil yazdı: Çrş Eyl 13, 2023 9:52 am Elçiliğe daha önce Türkçe birkaç tane mail attım ama dönüş olmadı. Sadece adımı ve mail adresimi biliyorlar. Orada çok geçerli bir sebep belirtmeden attım maili. Şimdi tekrar geçerli bir sebeple maili atarsam acaba fark ederler mi, sorun yaşar mıyım ?

Bir de oturum süreci nasıl işliyor biliyor musunuz? Bir mülakat/değerlendirme süreci oluyor mu yoksa hemen orada öğrenebiliyor muyuz oturumu alıp almadığımızı?
https://www.dresden.de/de/rathaus/diens ... s_d115.php

Attığım siteyi okulanız yeterli. Değerlendirme oluyor tabii fakat belgeleriniz tam giderseniz oturum alırsınız. Attığım linkte gerekli her şey yazıyor, kendi gideceğiniz şehir için de şartlar ve gerekli belgeler aynıdır.