Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Universitelere Giris Hakkinda

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
hakancn

Mesaj gönderen hakancn » Prş Kas 25, 2010 6:14 pm

merhaba arkadaslar. sizlere bikac sorum olacak. oncelikle almanyadaki bi universiteye - turkiyede 4 yillik uni. kazanmadan- gitme sansim varmi ?? Bide biliyosunuz bu sene turk universitelerinde M.T.O.K die bisrsey acildi. Yani sadece meslek liseliler icin olan muhendislikler. Almanyadaki universiteler M.T.O.K dan alim yapacakmi?? simdiden tesekkurler..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 26, 2010 1:54 pm

MTOK lara giris nasil oluyor bilgilendirirsen daha net cevap verebilirim,

hakancn

Mesaj gönderen hakancn » Cum Kas 26, 2010 1:59 pm

eger meslek lisesi mezunuysan sadece ygs sinavina girip(yani lys ye gerek olmadan) alacagin puanla M.T.O.K muhendisliklerine girebiliosun. yani demek istedigim normal mmuhendislikler lys ile alim yapiyor. ama mtokya ygs ile giriosun.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 26, 2010 2:28 pm

Bir kere Meslek Lisesi cikisliysan kazandigin Universitede en azindan 1 yil okuman gerekiyor ki Studienkolleg den muaf olasin. Bunun disinda MTOK ile universiteye kabul edildigine dair YOK den aldign bir kagit varsa elbette burda gecerlidir.

hakancn

Mesaj gönderen hakancn » Cum Kas 26, 2010 2:36 pm

peki bu 1 yili almanyada okuma sansim varmi?? bide bi sorum daha olacak almanyada ozel universite hakkinda eger varsa fiyatlari hakkinda bilgi verebilirsin.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 26, 2010 6:20 pm

o bir yili Studienkolleg yaparak kapatabilirsin. Fakat anlamadigim devlet universitelerine cok da zor olmadan girme imkanin varken neden yillik 20 bin euro gereksiz yere oduyorsun ß

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Cum Kas 26, 2010 6:55 pm

Bu studiekolleg 4 yillik duz lise okuyup bitirenler icin, lisans egitimi yapmak istediklerinde uygulanmiyor degilmi yani liseden mezun olduktan sonra direk uniye basvuru yapabilirler sartli kabul almak icin?

hakancn

Mesaj gönderen hakancn » Cum Kas 26, 2010 11:42 pm

beyler cvplar icin cok saolun.. physiker ben aslinda devlet universitesine gelicemde iste su dedigim mtok olayi yuzunden biraz korkuorum eger kabul etmezlerse die. bide bu studienkolleg i nasil ayarlayacaz??

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Kas 27, 2010 1:03 am

Meslek liselerinin girebildigi Teknik Egitim fakulteleri kapatildi. Onceden Elektrik elektronik ogretmenligi dokum ogretmenligi gibi bolumlerin bulundugu bu fakulteler kapatilip yerine TEKNOLOJI fakultesi adi altinda yeni muhendislik bolumleri getirildi. Bunun artilari ve eksileri cok. Bi kere anadolu lisesi mezunu yada duz lise mezunu bir ogrenci 2. bolumden bu muhendisliklere girebilirken. meslek lisesi ogrencileri ilk bolumden yaklasik 290-350 ham puan elde ederse. M.T.O.K(MESLEKI VE TEKNIK EÐITIM ORTAOÐRETIM KURUMLARI ICIN) muhendislik bolumlerine girebilyor. Yani artik meslek lisesi ogrencileride muhendislik okuyabiliyor. meslek lisesinden mezunsaniz her okul hazirlik haricinde bir de muafiyet sarti getiriyor. Yani yaklasik 6 senede muhendislik bolumu bitiriyorsunuz. Ki bu M.T.O.K. muhendislik bolumlerinin imza yetkisi henuz yok tarafindan onaylanmadi ve danistay tarafindan da dava acildi bilginize.
Ayrica Bu bolumlerden mezun oldugunuzda elinizde muhendislik diplomasi yerine teknoloji fakultesi oldugu icin buyuk ihtimalle TEKNOLOg adi altinda diplomalar verilecek. Ayrica muafiyet denen olay var. Bu sene bi arkadasim kazandi anadolu lisesi mezunu ve 2. bolumden girdi Gazi elek. elektronik. muh. 70 tane meslek lisesi mezunundan sadece 1 tanesi muafiyet sinavini gecmis. yani meslek liseleri icin gercekten bu sinavi gecmek zor. 1 sene muafiyet+ingilizce hazirlik+4 yil okul 6 sene sonunda da elinizde muhendislik yerine teknolog adi altinda diplomalar. Tekrar tekrar dusunmekte fayda var. Puanlarinda bu denli dusuk olmasi da dusundurucu.

hakancn

Mesaj gönderen hakancn » Cmt Kas 27, 2010 1:35 am

serhan bilgilerin icin cok tesekkurler.. ama soyle bi sorun var ben meslek lisesi mezunu oldugum icin giirebilecegim en iyi yer mtok lar. yani benim kapasitem bu. kazanmasi kolaymi evet kolay.. ama iste ogrenmek istedigiim ben bunu kazaninca almanyadaki bi universite beni kabul edecekmi???