Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

bafog

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
murat181818

bafog

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Kas 25, 2010 9:36 pm

merhaba arkadslar BAFOG bu almanayda ogrenilcer universite verilen yardim parasi gibi bisey?yani
bunu arakdasim duymsuta BAFOG bu dogrumudr? normalde ogrenlcer aliyor bunu biliyomda..biz turkiyeden veya baska ulkerkden okuan ogreniclerde alabiliyomu?
yonetilcer ve arakdasalrim...cvb..lariniz bekliyom saygilimlar..

ybrk

bafog

Mesaj gönderen ybrk » Cum Kas 26, 2010 11:29 am

[quote]murat181818 tarafindan yazilan metin:
merhaba arkadslar BAFOG bu almanayda ogrenilcer universite verilen yardim parasi gibi bisey?yani
bunu arakdasim duymsuta BAFOG bu dogrumudr? normalde ogrenlcer aliyor bunu biliyomda..biz turkiyeden veya baska ulkerkden okuan ogreniclerde alabiliyomu?
yonetilcer ve arakdasalrim...cvb..lariniz bekliyom saygilimlar..[/quote]

Bafog ogrenim kredisidir. Okul bittiginde geri odemesi vardir.
Lakin Alman arkadaslardan duyduguma gore, pesin odersen belli bir yuzde indirim yapiliyormus, belli bir ortalama ile bitirirsen indirim oluyormus falan filan.

Almanya disindan gelenler de Bafog alabiliyor ancak bildigim kadariyla belli sartlari var.
Mesela annenin veya babanin, sen burada (Almanya\'da) okula baslamadan onceki 6 sene icerisinde, Almanya\'da belli bir sure yasamis ve calismis olmasi gerekiyor diye biliyorum. Baska sartlari da vardir mutlaka.

murat181818

bafog

Mesaj gönderen murat181818 » Cum Kas 26, 2010 6:45 pm

kasrlikisz yani sadece burs verliyomur? alacapim parayi geri odemeyip...veya bafog den tam olarak? kac euro?veiyolar..sartlaini nail ogrenebilizki acababa??

Serhan

bafog

Mesaj gönderen Serhan » Cmt Kas 27, 2010 1:12 am

anne yada babanin 6-7 sene araliksiz almanyada bulunup calisiyo olmasi gerekiyor. Bafog un sartlari agir diye biliyorum bende. almanya disindan gelen ogrenciler icin zor.

murat181818

bafog

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Kas 27, 2010 11:47 am

detayli gereken belgleri ? nerden bulabilriz?kasrliklimi burs?bu kredlimi? karsliksiz yokmu?ve babami calistida oturma izni yoktu ama sigorta yatiyotdu bu oluyomru acaba?

alp22

bafog

Mesaj gönderen alp22 » Cmt Kas 27, 2010 5:07 pm

kardesim bafog yazsan zaten google da ilk cikan sey sartlari.karsiliksiz degil.turkceye uyarlasan kismi kredi denebilir.benm arkadasim egitimi boyunca 25 bin euro kullandi.bana soyledigi 15 binin ustunde kullandigini odemiyor.15 bini de iki yilda oderse yarisini oducek.yani adam 25 bin euro kullandi 7,5 bin euro oducek.ama alman pasaportu var.benm ne anne babam burda calistigi ne de alman pasaportum oldugu icin ustune cok dusmedim.ailenin o sure calismis olmasi yetiyor denmisti bana ama yine de sen google da yaz.ama dedigim gibi kismi kredi.

87romeo

bafog

Mesaj gönderen 87romeo » Cmt Kas 27, 2010 6:33 pm

Bafog icin anne yada babanin,son uc yildan beridir calisiyor olmasi gerek,yani su an hala calisiyor olmasi lazimki bafog alinabilsin.ayrica burada evliysenizde isci oturumu statusune sahip oldugunuz icin alma hakkiniz var.bafog den aldiginiz paranin sadece yarisini geri oduyorsunuz.
ama anne yada babaniz daha once 10 sene bile calismis olsa ve su an calismiyorsa bu haktan yararlanamiyorsunuz.tabi bafogu hesaplarken ailenin gelir durumuna bakip oyle veriyorlar.

murat181818

bafog

Mesaj gönderen murat181818 » Sal Kas 30, 2010 9:57 pm

peki bafog giti bunu yerini burs veiliyomeu?kasrlikli bursta olabilir?kredili burs annem babam calismiyor yani zatan onlar turkiyede ben sadec almanayda olciam?bole alabicgeim burs kredi kasrlikli felan varmi?

Gurhan

bafog

Mesaj gönderen Gurhan » Çrş Ara 01, 2010 12:29 am

yok olsa aliyor olurduk almanyadan bize karsi verilen 1 cent bile yok suana kadar duymadim varsada alan helal olsun :)

memo21

bafog

Mesaj gönderen memo21 » Cum Ara 03, 2010 11:19 am

Bafog konusunda benimde bir sorum var arkasalar.
Ben Turkiye vatandasiyim, burada bana dedilerki (Sozialamt) eger stduienkollege gidersen sana Bafog verecegiz dediler. Hatta ben birsey demedim, onlar kendileri bana formlari filan verdiler, uniyede gitsen yine alabilirsin dedi.

Acaba dogrumu, dalga mi gecmisler, bende anlamadim.

87romeo

bafog

Mesaj gönderen 87romeo » Cum Ara 03, 2010 4:08 pm

yukaridaki dediklerim senin icinde gecerli,yani annen yada baban son uc yildan beri hala calisiyorsa alabilirsin.Studienkolleg yada uni farketmiyor.ha Studienkollegde schulerbafog aliyorsun.yani almanyada ailenin gelir durumunu hesaplayip ona gore para veriyorlar.o yuzden studienkollegdede olsaniz hatta aufnahmeprufungu kazanamadiniz bazi studienkollegler vorbereitungskurs veriyorlar onda bile bafog alabiliyorsunuz.varsa boyle bir durumunuz kesinlikle kacirmayin derim.ama dsh kursu icin bafog vermiyorlar.ayrica bu ayricaliklara sahipseniz calisan aileniz sizin adiniza cocuk parasida alabilirler,onun icinde tek sart hala okudugunuzu belgelemek.

memo21

bafog

Mesaj gönderen memo21 » Cmt Ara 04, 2010 5:53 pm

Vallahi benim annem ile babam Turkiyedeler. :)
Ben aile birlesimi (Evlilik) vizesini alarak geldim.
Benim esimin Alman passi var ve o calismisti.
Acaba bundan olabilir mi?

87romeo

bafog

Mesaj gönderen 87romeo » Cmt Ara 04, 2010 8:24 pm

evet alabilirsin o zaman.

memo21

bafog

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Oca 19, 2011 6:30 pm

Ben bugun Job Centerdaydim. 1.Subatta Studienkollege baslayacagimi bildirdim onlara. Ama bana Bafog alacaksin dediler, hatta zorunlu dediler. Adam bana formlari yine verdi ve istemesen de alacaksin dedi. Bir yeri aradiktan sonra ebeveylerimin nasil gecimini yaptiklarini sordu. Bende onlar Turkiye\'de dedim. Olsun dedi onlar bir belge gondermek zorundalar, dedi. Sonra Avrupa Bafog\'unu alacaksin dedi. Bu Bafog\'de nasil, bide ebeveynler Turkiye\'de, onlarla ne alaka vardir, anlamadim.
Adama orasi pek buraya benzemez dedim. Olsun dedi, kagida birseyler yazip gondersin, muhursuz de olur dedi.
Madem oyle: Bende elle yazip imzami ekleyip gonderecegim. :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

bafog

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 19, 2011 8:26 pm

[quote]Tl9 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar bi sorum olucakdi . ben alman vatandasiyim ama annem ve babam tr de.ve almanyada hic calismadilar . benim Bafog alma sansim var mi?
Bide almanya devleti bu bursu Avustryada viyanada okuyan almanlara veriomu acaba ?[/quote]

Yukarida ki arkadasin durumu senin gibi sanirim,eger kendisi durumunu detayli aciklarsa sorunun cevabini bulabiliriz.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

memo21

bafog

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Oca 19, 2011 8:45 pm

:)
Ben Turk vatandasiyim, fakat esim Alman vatandasidir. Annem ve Babam Turkiyedeler. 12.09.2008 den beri Almanya\'da yasiyorum. Buradaki(yasadigim yerdeki) Jobcenter bana bafog almak zorundasin dedi. Fakat dedigim gibi Annem ve Babam daha dogrusu ailem Turkiye\'de.
Onlarin nasil gecimi yaptigini ve bunu gosteren bir belge istedi. Insallah aciklayici olmustur.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

bafog

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 19, 2011 9:40 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:
:)
Ben Turk vatandasiyim, fakat esim Alman vatandasidir. Annem ve Babam Turkiyedeler. 12.09.2008 den beri Almanya\'da yasiyorum. Buradaki(yasadigim yerdeki) Jobcenter bana bafog almak zorundasin dedi. Fakat dedigim gibi Annem ve Babam daha dogrusu ailem Turkiye\'de.
Onlarin nasil gecimi yaptigini ve bunu gosteren bir belge istedi. Insallah aciklayici olmustur. [/quote]

Tesekkurler memo21..Anladigim sen esin uzerinden bafog almaya hak kazanmissin.Hayirli olsun :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

bafog

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 19, 2011 9:45 pm

[quote]Tl9 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar bi sorum olucakdi . ben alman vatandasiyim ama annem ve babam tr de.ve almanyada hic calismadilar . benim Bafog alma sansim var mi?
Bide almanya devleti bu bursu Avustryada viyanada okuyan almanlara veriomu acaba ?[/quote]

Tahminimce hakkin var..Bu konuda ailenin pek bir onemi kalmiyor sanirim cunku kendin Alman Vatandasi\'sin ve yardim almaya hakkin var.
Almanya disinda bir ulkede okursanda bu gecerli olmasi lazim..Gecen bir Alman arkadasla konusuyordum ve kendiside Viyana\'da okumak istiyor ve bana bafog alabilecegini soylemisti.

Cok emin olamiyorsan Bafog konusunda herhangi bir universiteden bilgi alabilirsin. Ya da su adrese bir goz at ;
http://www.das-neue-bafoeg.de/

memo21

bafog

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Oca 19, 2011 9:48 pm

Eyvallah. Ama adamin dedigine gore, herhalde bir kismini ileriki zamanlarda geri odeyecegim. Simdi Antrag\'lari dolduruyorum. :)
Adam alacagim Bafog yuksek olacak dedi, Avrupa bir sey filan dedim ama.
Herneyse, aliyorum ya.

Bide ailem orada nasil gecimini sagliyorsa onu kanitlyan belgeyi de getirsem bunun herhangi bir olumsuzlugu olur mu, yani belki durum degisir o zaman.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

bafog

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 19, 2011 10:00 pm

Bilemiyorum ailenin gecim durumu iyi olursa daha az bafog alir misin yoksa hic bir etkisi olmaz mi bilgim yok..

Bafog\'de iki secenekli bir tanesi geri odemesiz digeri ise geri odemeli ama hepsini odemiyorsun ileride ise basladiginda vs. senden kesiliyiyor otomatikmen.