Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU Clausthal -Mariaspring Dil Kursu

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
uraskyra

TU Clausthal -Mariaspring Dil Kursu

Mesaj gönderen uraskyra » Çrş Şub 02, 2022 3:13 pm

Herkese merhaba arkadaşlar,

Bir aracı firma ile TU Clausthal'a başvuru yapmıştım. Geçtiğimiz Ağustos ayında 15/08/2021 tarihinde şartlı kabul tarafıma ulaştı. Geçtiğimiz hafta ek başvuru yaptık. Şartlı kabul olduğu için önce dil eğitimi daha sonra üniversite başlangıç olarak. Ancak TU Clausthal Mariaspring ile anlaşmış dil hazırlık konusunda. Ve kurs başlangıç tarihi 25 Temmuz olarak geldi. Anlayamadığım konu şu benim. 25 Temmuz biraz geç bir tarih değil mi? Yoksa Clausthal'a başvuru yapan arkadaşlar var ise onlarında mı o şekilde geldi. Birisi bana bu konuda yardımcı olabilir mi? Gerçekten kafam fazlasıyla karıştı şuan. Daha konsolosluk başvurusu yapmadım onu yapmam gerekiyor biliyorum. ÖSD Sınavında girdiğimide sonucu A.2 olarak aldım. Vize için yeterli olacağını düşünüyorum ama olmaz ise de. Goethe-Instut'un B1 kursuna başlayacağım bu zamanda. Dediğim gibi bu süreç bana biraz fazla uzun geldi nereden baksak 5 aylık bir zaman var önümde. Hani gitmiş olan yada Clausthal ile daha erken bir kabul almış olan varsa yardımcı olabilir mi?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Cezeri

Re: TU Clausthal -Mariaspring Dil Kursu

Mesaj gönderen Cezeri » Çrş Şub 02, 2022 10:42 pm

uraskyra yazdı: Çrş Şub 02, 2022 3:13 pm Herkese merhaba arkadaşlar,

Bir aracı firma ile TU Clausthal'a başvuru yapmıştım. Geçtiğimiz Ağustos ayında 15/08/2021 tarihinde şartlı kabul tarafıma ulaştı. Geçtiğimiz hafta ek başvuru yaptık. Şartlı kabul olduğu için önce dil eğitimi daha sonra üniversite başlangıç olarak. Ancak TU Clausthal Mariaspring ile anlaşmış dil hazırlık konusunda. Ve kurs başlangıç tarihi 25 Temmuz olarak geldi. Anlayamadığım konu şu benim. 25 Temmuz biraz geç bir tarih değil mi? Yoksa Clausthal'a başvuru yapan arkadaşlar var ise onlarında mı o şekilde geldi. Birisi bana bu konuda yardımcı olabilir mi? Gerçekten kafam fazlasıyla karıştı şuan. Daha konsolosluk başvurusu yapmadım onu yapmam gerekiyor biliyorum. ÖSD Sınavında girdiğimide sonucu A.2 olarak aldım. Vize için yeterli olacağını düşünüyorum ama olmaz ise de. Goethe-Instut'un B1 kursuna başlayacağım bu zamanda. Dediğim gibi bu süreç bana biraz fazla uzun geldi nereden baksak 5 aylık bir zaman var önümde. Hani gitmiş olan yada Clausthal ile daha erken bir kabul almış olan varsa yardımcı olabilir mi?

Merhaba, sorunuza gelmeden önce, dil sınavına girerken o sayede birisiyle tanışmıştım. Kendisi Clausthal'den başka bir şehre dönüş amaçlı Türkiye'ye geldiğini söylemişti. Şehirden ziyade bir kasaba olduğunu ve birçok imkanın, buna dil kursu da dahil, kısıtlı olduğunu ve oraya gittiğine pişman olduğundan bahsetmişti. Aklınızı da karıştırmak istemem ama siz Clausthal ile alakalı başlık açınca yazmak istedim. Mariaspring dil kursuydu galiba ismi siz deyince anımsadım, pek hoşnut kalmadığını söylemişti. Hatta kasabada öğrenci olarak iş bile bulacak imkana sahip olmadığından falan bahsetmişti. Şaşırmıştım baya çünkü Clausthal'den baya kabul alan duymuştum öncesinde. Tabi bu bahsettiklerim nerdeyse 1.5 sene öncesindeydi şimdi nasıldır bilemiyorum fakat yine de bu kasabayı iyice araştırmadan, koşulların sizin için uygun olup olmadığını iyice öğrenmeden hareket etmemenizi öneririm. Kurs başlangıç tarihini değiştirebilirsiniz diye düşünüyorum mail atıp mutlaka bilgi almalısınız.
Bunları söylememin sebebi yanlış anlamayın böyle bir sohbet geçmişti aramızda siz de Clausthal ile ilgili başlık açınca havada kalmasın istedim, başarılar diliyorum:))

uraskyra

Mesaj gönderen uraskyra » Prş Şub 03, 2022 3:51 pm

Merhaba,

Öncelikle iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Clausthal'da şuanlık sadece dil eğitimini almayı planlıyorum daha sonra Hamburg'a geçiş yaparım diye düşünüyorum. Gitmeden çünkü staj ve çalışabileceğim yerleri ayarladım öyle söyleyim. 25 temmuz düşününce geç değil gibi geliyor dün akşam biraz etüt ettim gelecek hafta bloke hesap oluşturup vize başvurusu için hazırlanmaya başlayacağım. Ne kadar danışman ile işimi götürmeye çalışıyor olsam bile yine de kendim araştırıyorum. Sağlık sigortası olarak Türkiye'nin sgk ile işimi götürebiliyor muyum? AT-11 ile tabiki. Bu konu hakkında bilgi sahibi misiniz? Clausthal'da çalışma olarak biraz basit düşündüm doğrusunu söylemem gerekirse haftasonları kar küreme bile yapabililrim :D İlk sene daha çok ocak ayında kadar almancayı öğrenmek asıl amacım olabilidiğince pratik yapıp dilimi geliştirmek. Clausthal'ı seçmemdeki en büyük etkenlerden biriside o doğrusu hem farklı bir ülkeye taşınınca kültüre hakim olmak hemde az nüfüs ile farklı aksanlar ile Almanca yı öğrenmekten kaçınmak öyle söyleyebilirim.

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cum Şub 04, 2022 12:06 pm

uraskyra yazdı: Prş Şub 03, 2022 3:51 pm Merhaba,

Öncelikle iyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Clausthal'da şuanlık sadece dil eğitimini almayı planlıyorum daha sonra Hamburg'a geçiş yaparım diye düşünüyorum. Gitmeden çünkü staj ve çalışabileceğim yerleri ayarladım öyle söyleyim. 25 temmuz düşününce geç değil gibi geliyor dün akşam biraz etüt ettim gelecek hafta bloke hesap oluşturup vize başvurusu için hazırlanmaya başlayacağım. Ne kadar danışman ile işimi götürmeye çalışıyor olsam bile yine de kendim araştırıyorum. Sağlık sigortası olarak Türkiye'nin sgk ile işimi götürebiliyor muyum? AT-11 ile tabiki. Bu konu hakkında bilgi sahibi misiniz? Clausthal'da çalışma olarak biraz basit düşündüm doğrusunu söylemem gerekirse haftasonları kar küreme bile yapabililrim :D İlk sene daha çok ocak ayında kadar almancayı öğrenmek asıl amacım olabilidiğince pratik yapıp dilimi geliştirmek. Clausthal'ı seçmemdeki en büyük etkenlerden biriside o doğrusu hem farklı bir ülkeye taşınınca kültüre hakim olmak hemde az nüfüs ile farklı aksanlar ile Almanca yı öğrenmekten kaçınmak öyle söyleyebilirim.
Sağlık sigortası olarak ben de AT11 ile vize başvurusu yaptım. Bir sıkıntı olmaz o yönden yani. 25 temmuz olayını da dediğim gibi kesinlikle dil kursuyla iletişime geçin tarihi daha öne çekmekte yardımcı olabilirler.

alperenckr

Mesaj gönderen alperenckr » Çrş Ağu 31, 2022 8:20 am

uraskyra yazdı: Çrş Şub 02, 2022 3:13 pm Herkese merhaba arkadaşlar,

Merhaba, başladınız mı acaba kursa? Şu an Clausthal'da mısınız?

dodurgalı11

Mesaj gönderen dodurgalı11 » Çrş Ağu 31, 2022 9:58 pm

Tu Clausthal'dan şartlı kabul başka eyalette bir kursa gitmemize izin veriliyor mu ? Yoksa sadece üniversitenin anlaştığı kursa mı gitmek zorundayız?

alperenckr

Mesaj gönderen alperenckr » Prş Eyl 01, 2022 1:00 am

dodurgalı11 yazdı: Çrş Ağu 31, 2022 9:58 pm Tu Clausthal'dan şartlı kabul başka eyalette bir kursa gitmemize izin veriliyor mu ? Yoksa sadece üniversitenin anlaştığı kursa mı gitmek zorundayız?
Hocam öğrenebildiniz mi ne oldu acaba?

EfeDemir

Mesaj gönderen EfeDemir » Cmt Eyl 02, 2023 4:43 pm

alperenckr yazdı: Prş Eyl 01, 2022 1:00 am Hocam öğrenebildiniz mi ne oldu acaba?
Kanka ben başlık açtım bu konuda. Takip edebilirsin cevap gelirse.