Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
batuhan.gunduz

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen batuhan.gunduz » Cum Eyl 01, 2023 6:56 pm

utkusb yazdı: Cum Eyl 01, 2023 6:45 pm Ingilizce dil bilgini kanitlamadigindan bahsetmis. Lisansi %100 okuduguna gore bunu universitenden belgeletip konsolosluga sunabilirsin. Yoksa Ingilizce sertifikasina ihtiyacin var.
Diploma ekini, lisans diplomamı ve prociency sınavını geçtiğime dair belgeyi sunmuştum aslında. Zaten okul kabul verdi neden kanıtlanmadı anlamadım. Kabul aldığım okula mail attım onlar dil yeterliliğimi kontrol ettiğini belge ile iletirse sunarım diye düşündüm

emreyapici

Mesaj gönderen emreyapici » Cum Eyl 01, 2023 7:06 pm

Arkadaşlar temmuz sonu veya ağustos başında girip vizesi gelenler oldu mu ?

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cum Eyl 01, 2023 7:08 pm

hayatc66 yazdı: Cum Eyl 01, 2023 6:52 pm Okulumun kendi dil kursu olmadığı için bende yoğunlaştırılmış dil kursuna kayıt oldum ocakta başlıyor ama büyük ihtimalle benim vize görüşmem Ekim ya da kasımda olacak Ankara idata 1.5 ay içinde randevu ataması yapıyor bende eylülün ortasında idataya başvuracağım. Sizce Ocak ayında olması kursumun sorun yaratır mı
Yoo olmaz erken de olsa randevuda ocak ayında gideceğinizi söylemelisiniz. Dil kursu kayıt ve okul kabulü ile birlikte. Ama mutlaka dil kursununun haftada kaç saat olduğunu gösteren belge isteyin dil okulundan. Haftada en az 18-20 saat olması gerekli.

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cum Eyl 01, 2023 7:10 pm

hayatc66 yazdı: Cum Eyl 01, 2023 6:05 pm Bugün bana geldi Duisburg essenden Şartlı kabul edildiğimin belgesi ama sanırım bu tam olarak vize için yeterli olmuyormuş başka bir belge daha istiyorlarmış Immatrikulations veya Bescheinigungsdokument biliyor musunuz onlar nedir ve de onu nasıl isteyebilirim okuldan
Immatrikulations okula kayıt belgesi, sisteme öğrenci olarak sizi kayıt ettiklerinde oluyor. Ben de normalde sadece okula kabul yazısı yeterli olduğunu düşünmüştüm fakat benden de ekstra olarak mail atarak istediler. 11 Ağusyosta başvurmuştum 16 Ağustosta öğrenci kontratlarımı, bir yıllık ödediğime dair belge ve okula kayıt olduğuma dair belge istediler mailde. Neden olduğunu açıkça ben de bilmiyorum çünkü istedikleri belgeler arasında yoktu fakat benim kaydımı okulumun öğrenci işleri gerçekleştirdiği için bu belgeleri yollayabildim onlara mail yoluyla. Belki başvurduğunuz okuldan kayıtların daha başlamadığı/olmadığına dair bir belge isteyebilirsiniz mail atarak. Diğer dediğiniz belgeyi bilmiyorum malesef

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Cum Eyl 01, 2023 7:11 pm

batuhan.gunduz yazdı: Cum Eyl 01, 2023 6:56 pm Diploma ekini, lisans diplomamı ve prociency sınavını geçtiğime dair belgeyi sunmuştum aslında. Zaten okul kabul verdi neden kanıtlanmadı anlamadım. Kabul aldığım okula mail attım onlar dil yeterliliğimi kontrol ettiğini belge ile iletirse sunarım diye düşündüm
Hazirlik sinavi pek bir anlam ifade etmiyor. Uluslararasi gecerliligi olan bir Ingilizce sertifikasi lazim. Sanirim diploma ekinde de universitenin %100 Ingilizce olarak okundugu belirtilmemis anladigim kadariyla.

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cum Eyl 01, 2023 7:11 pm

emreyapici yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:06 pm Arkadaşlar temmuz sonu veya ağustos başında girip vizesi gelenler oldu mu ?
11 Ağustosta başvurdum çok başı sayılmaz ama en azında 11 Eylüle kadar minimal ihtimalle bekleyeceğim :D
Yine de bu soru için rez alayım

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cum Eyl 01, 2023 7:16 pm

Bu arada bir arkadaşıma 41f vizesi çıktı.
Sanırım İstanbulda başvuru yaptı, vize evrak teslimi 20.07, vize gelişi 24.08.
Gidiş tarihi olarak 20.08 belirtmiş. Yani hemen hemen yakın çıkartmışlar anladığım kadarıyla.

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cum Eyl 01, 2023 7:20 pm

ecekaya yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:10 pm Immatrikulations okula kayıt belgesi, sisteme öğrenci olarak sizi kayıt ettiklerinde oluyor. Ben de normalde sadece okula kabul yazısı yeterli olduğunu düşünmüştüm fakat benden de ekstra olarak mail atarak istediler. 11 Ağusyosta başvurmuştum 16 Ağustosta öğrenci kontratlarımı, bir yıllık ödediğime dair belge ve okula kayıt olduğuma dair belge istediler mailde. Neden olduğunu açıkça ben de bilmiyorum çünkü istedikleri belgeler arasında yoktu fakat benim kaydımı okulumun öğrenci işleri gerçekleştirdiği için bu belgeleri yollayabildim onlara mail yoluyla. Belki başvurduğunuz okuldan kayıtların daha başlamadığı/olmadığına dair bir belge isteyebilirsiniz mail atarak. Diğer dediğiniz belgeyi bilmiyorum malesef
Anladim bir kaç sorum olcaktı🙏🏼 1 yıllık ücret dediğiniz dil kursu ücret ödemesi mi? Öğrenci kontratları için üniversite ile mi görüşmem gerekiyor? Bir de ben kış sömestir ücretini ödemeyi düşünüyorum yani öğrenci harç ücretini vize de kolaylık sağlamak için. Sizce mantıklı mı

cenkbeyler

Mesaj gönderen cenkbeyler » Cum Eyl 01, 2023 7:22 pm

ecekaya yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:16 pm Bu arada bir arkadaşıma 41f vizesi çıktı.
Sanırım İstanbulda başvuru yaptı, vize evrak teslimi 20.07, vize gelişi 24.08.
Gidiş tarihi olarak 20.08 belirtmiş. Yani hemen hemen yakın çıkartmışlar anladığım kadarıyla.
Merhaba,

Arkadaşınız tek kişi mi acaba? Eşi/çocuğu da var mı kendisiyle birlikte?

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cum Eyl 01, 2023 8:05 pm

hayatc66 yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:20 pm Anladim bir kaç sorum olcaktı🙏🏼 1 yıllık ücret dediğiniz dil kursu ücret ödemesi mi? Öğrenci kontratları için üniversite ile mi görüşmem gerekiyor? Bir de ben kış sömestir ücretini ödemeyi düşünüyorum yani öğrenci harç ücretini vize de kolaylık sağlamak için. Sizce mantıklı mı
Yok benimki %100 İngilizce Master, 41f ye başvurdum. Evet öğrenci kontratı için öğrenci işlerine/Studienbüero ya mail atıp sorabilirsiniz sanırım. Bence mantıklı olabilir benim okulum özel olduğu için muhtemelen benden bir senelik ödediğimi kanıtlamamı istediler çünkü aylık 690€

ecekaya

Mesaj gönderen ecekaya » Cum Eyl 01, 2023 8:06 pm

cenkbeyler yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:22 pm Merhaba,

Arkadaşınız tek kişi mi acaba? Eşi/çocuğu da var mı kendisiyle birlikte?
Yok tek kişi olarak başvurdu

ebanri

Mesaj gönderen ebanri » Cum Eyl 01, 2023 9:25 pm

Moarbidcan yazdı: Cum Eyl 01, 2023 5:10 pm Vize'den red geldi, bu kadar çabuk geri dönüş olmasından kıllandığım üzere.
Gönderen sanıyorum Ankara konsolosluğu, red kağıdının sağ üst köşesinde "ankara den 30.08.2023" yazıyor.

Red sebepleri;
iki üniversite bitirmişsiniz, başvurduğunuz üniversite bölümü bitirdiğiniz bölümler ile alakalı değil (sanki master'a başvuruyormuşum gibi)

2019'dan bu yana hiç bir okul icraatı yapmamışsınız, hiç bir işte çalışmamışsınız. (2019da lisans, sonrasında askere gittim, yüksek okul bitirdim, ve Türkiye dışında faaliyet gösteren 3 farklı firmada çalıştım ve hala birisi ile çalışmaya devam ediyorum)

Bu süre zarfında almanca öğrenmek için hiç bir gayrette bulunmamışsınız. Ankarada olmanıza rağmen. (hadi bunu kabul edelim. Ki bu süre zarfında Kırıkkalenin bir köyünde hayvancılık ile uğraştım bir yandan internet üzerinden çalıştığım işlerin yanında, tarihler olarak bunlar cv'mde mevcut.)

En bomba kısmı;
"Auch englische Sprachkenntnisse kontten Sie nich in nachprüfbarer Form nachwiesen." - "Ayrıca İngilizce dil becerilerinizin doğrulanabilir kanıtını da sağlayamadınız."
(Bölüm %100 ingilizce, bölüm için gerekli ingilizce seviyesi B2. Pte academics'den c1 e tekabül eden ingilizce dil yeterliliği dökümanı'da belgeler arasında vardı. )

Açıkcası İtiraz için motivasyonum'da kalmadı. Başvursam okulun son kayıt tarihi ekim 15. Kaydı Türkiye'den yapabiliyorum ama, vizem daha da uzarsa sen almanyada değilsin diyip okul ile ilişiğimi keserler mi onu da bilmiyorum.

Benim bu red'de itiraz için gelen belgedeki Berlin idari mahkemesine mi yoksa ankara baş konsolosluğuna mı itiraz talebinde bulunmam gerekiyor bilen arkadaşlar, Benzeri bir başlığa yönlendirebiler ise sevinirim.
Çok üzüldüm :( Ben 22 yaşındayım bölümüm tamamen ingilizce. IELTS sertifikam var 6.5. Yurt çıktı okulun dibinde yasal olarak kiracıyım ücretleri de ödedim deposit vs. Okula kaydım bugün gerçekleşti resmi olarak öğrenciyim. Herşey tamam ama siz red yiyince biraz korktum açıkçası. Almanca istemeleri saçma olmuş sonuçta bölüm full ingilizce ama bence onu red metnini doldurmak için yazmışlar gibi. Ayrıca almanca istiyoruz ibaresinden ziyade 4 yıldır neden hiç Almanca öğrenmedin ingilizce bölüme gittin gibisinden bir şey anladım. Ayrıca bölümlerin alakalı olması da büyük etken diye biliyorum. Hayırlısı olsun yine de.

Moarbidcan

Mesaj gönderen Moarbidcan » Cum Eyl 01, 2023 11:02 pm

ebanri yazdı: Cum Eyl 01, 2023 9:25 pm Çok üzüldüm :( Ben 22 yaşındayım bölümüm tamamen ingilizce. IELTS sertifikam var 6.5. Yurt çıktı okulun dibinde yasal olarak kiracıyım ücretleri de ödedim deposit vs. Okula kaydım bugün gerçekleşti resmi olarak öğrenciyim. Herşey tamam ama siz red yiyince biraz korktum açıkçası. Almanca istemeleri saçma olmuş sonuçta bölüm full ingilizce ama bence onu red metnini doldurmak için yazmışlar gibi. Ayrıca almanca istiyoruz ibaresinden ziyade 4 yıldır neden hiç Almanca öğrenmedin ingilizce bölüme gittin gibisinden bir şey anladım. Ayrıca bölümlerin alakalı olması da büyük etken diye biliyorum. Hayırlısı olsun yine de.
teşekkür ederim. naçizane tavsiyem, vize görüşmesinde verdikleri kağıdı doldururken vereceğiniz cevapları elinizden geldiğince detaylı ve önceden hazırlıklı olarak doldurmak olabilir. Çünkü anladığım üzere benim vize için gönderdiğim diğer kağıtları kaale almamışlar gibi geldi verdikleri red dilektçesinden sonra.

Ben kağıdı, elimden geldiğince hızlı bir şekilde doldurmak için elimi çabuk tutarken, yazdığım ingilizce metinleri, sorular günlük hayatta soru cevap veriliyor gibi cevapladım.Yabancı dili nasıl öğrendiniz sorusuna "İngilizceyi kendi çabalarımla öğrendim" ve almanyadaki bölümü bitirdikten sonra ne yapmak istiyorsunuz sorusuna, " Eğer mezuniyet puan'ım yeterli görülürse, Almanya'daki başvurumu kabul eden, bölümümle alakalı bir işe başvurabilir veya Göttingen' de bölümüm ile alakalı bir master yapmayı düşünebilirim diye açık uçlu cevaplar vermiştim. Bu konuda daha deneyimli arkadaşlar belki vize sorularına verilebilecek yuvarlak cevapları daha önce forum içerisinde cevaplamışlardır. Biraz ezber yapıp gitmekte fayda va sanırım.

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Cmt Eyl 02, 2023 12:29 am

Merhabalar ben ulusal vize formunda referans olarak bana garantör olan akrabamın bilgilerini yazmıştım çogu kişi kabul aldığı okulu yazmış. Bu bana eksi yönde döner mi? Bir de 19 Haziran'da girmiştim gorusmeye ve referans gösterdiğim kişi temmuz 25 inden sonra yaklaşık 3-4 hafta Türkiye'de bulundu. Bu süreç içinde Almanya'dan gelen telefonlara ulaşması imkansızdı. Referans gösterdiğim kişiyi arama durumları var mı? Tecrübeli olanlar yardımcı olursa sevinirim

Oriqanqus

Mesaj gönderen Oriqanqus » Cmt Eyl 02, 2023 12:47 am

emreyapici yazdı: Cum Eyl 01, 2023 7:06 pm Arkadaşlar temmuz sonu veya ağustos başında girip vizesi gelenler oldu mu ?
Merhaba, ben 4 Ağustos'ta belgelerimi teslim etmiştim. Dortmund Yabancılar Ofisi işleminizi yaptık nihai karar elçiliğin, elçiliğe sorun diye geri dönüt verdi 3 gün önce. Muhtemelen haftaya mesaj gelir diye düşünüyorum.

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Eyl 02, 2023 12:53 am

39F, İstanbul Gayrettepe İdata Ofisi
Randevu talebi oluşturma: 30 Mayıs 2023
Randevu atama: 26 Haziran 2023
Randevu tarihi: 26 Temmuz 2023
Pasaportun İdataya ulaşması: 01 Eylül 2023
Pasaportun teslim alınması: 04 Eylül 2023

Herkese merhabalar, randevuda sordukları sorular şu şekildeydi:
1- Hangi bölüm ve hangi üniversitede okuyacaksın?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümünden birkaç ders ismi say.
4- Almanya'da tanıdığınveya akraban var mı?
5- Almanca veya ingilizce bilmiyorsan cevaplayacağın başka bir soruydu (okumadım)

Soruların tamamını yazılı bir şekilde, Almanca olarak cevapladım. Başvurum gayet olumlu geçmişti. Getirdiğim belgelerde herhangi bir eksiklik yoktu ve TestDaF belgesine sahibim. Eğer Pazartesi günü baktığımda kabul gelmişse Ilmenau Teknik Üniversitesinde Wirtschaftsinformatik okumaya başlayacağım. 5 Ekim'de gitmeyi düşünüyorum. Sorusu olan varsa seve seve cevaplayabilirim.

Herkese başarılar.
Technische Universität Ilmenau
Wirtschaftsinformatik

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Cmt Eyl 02, 2023 12:57 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:53 am 39F, İstanbul Gayrettepe İdata Ofisi
Randevu talebi oluşturma: 30 Mayıs 2023
Randevu atama: 26 Haziran 2023
Randevu tarihi: 26 Temmuz 2023
Pasaportun İdataya ulaşması: 01 Eylül 2023
Pasaportun teslim alınması: 04 Eylül 2023

Herkese merhabalar, randevuda sordukları sorular şu şekildeydi:
1- Hangi bölüm ve hangi üniversitede okuyacaksın?
2- Neden bu bölüm?
3- Bölümünden birkaç ders ismi say.
4- Almanya'da tanıdığınveya akraban var mı?
5- Almanca veya ingilizce bilmiyorsan cevaplayacağın başka bir soruydu (okumadım)

Soruların tamamını yazılı bir şekilde, Almanca olarak cevapladım. Başvurum gayet olumlu geçmişti. Getirdiğim belgelerde herhangi bir eksiklik yoktu ve TestDaF belgesine sahibim. Eğer Pazartesi günü baktığımda kabul gelmişse Ilmenau Teknik Üniversitesinde Wirtschaftsinformatik okumaya başlayacağım. 5 Ekim'de gitmeyi düşünüyorum. Sorusu olan varsa seve seve cevaplayabilirim.

Herkese başarılar.
Merhabalar, vize görüşmesinde görevli ile Almanca konuştunuz mu yoksa sadece size soruların yazılı olduğu kağıdı mi verdi?

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Eyl 02, 2023 12:59 am

deutschequalitat yazdı: Cmt Eyl 02, 2023 12:57 am Merhabalar, vize görüşmesinde görevli ile Almanca konuştunuz mu yoksa sadece size soruların yazılı olduğu kağıdı mi verdi?
Görevliyle hiç Almanca konuşmadım. Benden sadece belgeleri Türkçe olarak istedi. Verilen kağıttaki soruların tamamını Almanca cevapladım.
Technische Universität Ilmenau
Wirtschaftsinformatik

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Cmt Eyl 02, 2023 1:53 am

utkusb yazdı: Çrş Ağu 30, 2023 5:58 pm En az 3 ay olması lazım.
Hocam merhabalar... Ben de B1-B2 kurlarını vizede sunmuştum fakat Almanya'dan C1 i de almam gerektiğine dair bir mail geldi. 2 kur yeterli değil mi yani? 2 kur 4 ay yapıyor. Vize görüşmesinde de neden C1 kaydınız yok denilmedi.

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Eyl 02, 2023 2:31 am

itsemin53 yazdı: Cum Eyl 01, 2023 9:40 am 1-hocam bana üniversiteye başlamam için C1 lazımdı, ben B2.2 (testdaf) belgesiyle 3 aylık C1 kursuna yazıldım ( haftada 20 saat en az) ödemesini yaptım, kayıtlı bir şekilde vizeye gittim. Hocam öncelikle en az 3 aylıj kaydını yaptırıp git kesinlikle, paran varsa kur durumuna göre 2 kur da yazdırabilirsin garanti olur.
2-Hocam sömestir tarihlerinin yazdığı almanca veya ingilizce kabul belgesini yeminli tercümana çevirteceksin, edevletten kabul aldığın okulun yök okul tanıma belgesi alacaksın. Bunlarla beraber sgkya gideceksin yurt dışı bölümüne adamlar sana 6 aylık at11 verecek.
3-her şekilde okul kayıt ücretini vesaire yatır, orada okul okuyacağını kanıtlamaya çalış vizede.
okul yok okul tanima yerinde cikmiyorsa ne yapicaz?

Kilitli