Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
thenord

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen thenord » Cum Ağu 25, 2023 10:54 pm

bb98 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 10:29 pm 40f İstanbul Gayrettepe İDATA ofisi

Randevu başvuru : 10.07.2023
Randevu atama : 02.08.2023
Randevu tarihi : 09.08.2023

Vize bekliyorum. Gidiş tarihi 1 ekim yazdım.
Bence 23 gün tamamlansın ondan sonra ek belge isteyeceklerini sanmam

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cum Ağu 25, 2023 11:05 pm

thenord yazdı: Cum Ağu 25, 2023 10:54 pm Bence 23 gün tamamlansın ondan sonra ek belge isteyeceklerini sanmam
Tamamdıır, siz de vizeniz geldiğinde yazın mutlaka. Umarım en kısa zamanda gelir. Hangi şehir?

Uzaktangelenyolcu

Mesaj gönderen Uzaktangelenyolcu » Cum Ağu 25, 2023 11:17 pm

Merhabalar ben de 2 aydır bekliyorum. Belgeleri verdikten sonra direkt sessizlik süresi başlıyor mu olay nasıl işliyor? Veya sessizlik süresi bittiğinde konsolosluk bekletiyor mu?

thenord

Mesaj gönderen thenord » Cum Ağu 25, 2023 11:26 pm

bb98 yazdı: Cum Ağu 25, 2023 11:05 pm Tamamdıır, siz de vizeniz geldiğinde yazın mutlaka. Umarım en kısa zamanda gelir. Hangi şehir?
İstanbul başkonsolosluğunda vize görüşmem vardı . Bremen şehrine gitmek istiyorum.Umarım. Ya siz hangi şehire gideceksiniz?

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cum Ağu 25, 2023 11:30 pm

thenord yazdı: Cum Ağu 25, 2023 11:26 pm İstanbul başkonsolosluğunda vize görüşmem vardı . Bremen şehrine gitmek istiyorum.Umarım. Ya siz hangi şehire gideceksiniz?
Berlin.

Kullanıcı avatarı
herrülker
İletişim:

Mesaj gönderen herrülker » Cum Ağu 25, 2023 11:42 pm

thenord yazdı: Cum Ağu 25, 2023 10:54 pm Bence 23 gün tamamlansın ondan sonra ek belge isteyeceklerini sanmam
Maalesef bu doğru değil. Çünkü ben, ev sahibi ve kurs ile ilgili gecikme yaşadığım için son durum hakkında bilgi almak için bir mail gönderdim ve sonucunda benden ek belge istendi ve bu olayda vize görüşmesi sonrası 44. gün gerçekleşti.

thenord

Mesaj gönderen thenord » Cum Ağu 25, 2023 11:50 pm

herrülker yazdı: Cum Ağu 25, 2023 11:42 pm Maalesef bu doğru değil. Çünkü ben, ev sahibi ve kurs ile ilgili gecikme yaşadığım için son durum hakkında bilgi almak için bir mail gönderdim ve sonucunda benden ek belge istendi ve bu olayda vize görüşmesi sonrası 44. gün gerçekleşti.
Anladım sizin için kötü olmuş umarım beklemenize değer demekki belli olmuyor ek belge ne zaman istedikleri

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cmt Ağu 26, 2023 12:08 am

thenord yazdı: Cum Ağu 25, 2023 11:50 pm Anladım sizin için kötü olmuş umarım beklemenize değer demekki belli olmuyor ek belge ne zaman istedikleri
Bence her başvuru her kişide farklı şekilde ilerliyor, randevu atamaları da buna dahil. Çok farklı şekilde ilerleyebiliyor. Vize türü ve herkesin durumu farklı olduğu için olsa gerek. Birçok etken var.

zaniolo34

Mesaj gönderen zaniolo34 » Cmt Ağu 26, 2023 1:12 am

shad0w123 yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 10:30 pm Öncelikle tebrik ederim, en kısa zamanda pasaportunuz gelir umarım :) Gelince onu da buraya yazarsanız çok sevinirim :) Bir sorum olacak. Okul sizden dil yeterliliği için bu IELTS vs istediği için bu sınavları gösterdiniz değil mi? Benim başvurduğum bölümde lisans diplomam İngilizce eğitim olduğu için IELTS istemedi ve bana İngilizcesi yeterlidir diye yazı yazdı. Sırf vize için ayrıca IELTS'e girmem gerekmiyordur diye düşünüyorum? Sonuçta iDATA belgesinde üniversitenin belirlediği şartlara göre dil yeterliliğine dair belge demişler, direkt profesörden yazım var.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. 26 Ağustos itibarıyla hala pasaportum gelmedi :) Ben IELTS'e her halükarda elimde bulunsun diye girmiştim, böyle bir gereklilik yok eğer lisansınız İngilizce dilindeyse

zaniolo34

Mesaj gönderen zaniolo34 » Cmt Ağu 26, 2023 1:14 am

zaniolo34 yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 5:12 pm TUM'dan Master kabulü aldıktan sonraki sürecim;

28 Mayıs: 41F'e başvuru yaptım
26 Haziran: 26 Temmuz tarihine İstanbul iData ofisine randevum atandı
26 Temmuz: Görüşmem gayet rahat geçti. Tüm belgelerim tamdı, IELTS ve AT-11'in orijinalini de istediler (ben getirmiştim). 5 soruluk bir kağıt doldurdum (hangi bölüm, hangi dersleri alacaksın vb.) Parmak izi verip süreci tamamladım. Pasaportum elime daha ulaşmadı. Sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım. Bol şans herkese :D
26 Ağustos itibarıyla hala vizem gelmedi :) Yakın zamanda 41F vizesi eline ulaşan var mıdır? TUM'a kaydım tamamlandı ama vize hala tamamlanmadı, bekliyorum

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Cmt Ağu 26, 2023 10:05 am

41F - İstanbul Gayrettepe

Gidilecek şehir: Freiburg
Randevu talebi: 26 Haziran
Randevu atama: 21 Temmuz
Randevu: 25 Ağustos
Vize: --

Merhaba arkadaşlar, Freiburg Uniden %100 ing bölüm (İngiliz Edebiyatı) kabul aldım ve dün İdata'da başvurumu yaptım. Bana da sim kart verdiler ancak bir firmanın reklam amaçlı yaptığı bir şey olduğunu söylediler. Gidiş tarihi 1 Ekim yazdım umarım sorunsuz ulaşır o kadar çok red duydum ki korkuyorum cidden. Okula kaydımı yaptığıma dair belge verdim IELTS verdim ve Almanca gereklilik olmamasına rağmen ÖSD B1 sınavına girmiştim henüz sonuç açıklanmadı ancak girdiğime dair belge verdim. SGK dökümümü Türkçe verdim diğer belgelerim tamamı ingilizce. 30 yaşındayım ancak alanımda daha önce Türkiye'da yüksek lisansa başlamıştım ve tezimi kişisel sebeplerden veremediğim için kaydım silindi. Bunları da açıkladım motivasyon mektubumda. Eşim de Freiburg'da dil kursunda şu an ve onun belgelerini ekledim onun kaldığı adresi gösterdim ben de kalacağım adres olarak. Bu arada eşim dil kursuna giderken aile birleşimi denedik ancak red verdiler dil kursunda aile birleşimi olmuyor diye. Aslında o dil kursundan sonra orada mesleğini yapmak istediğini belirterek onay almıstı. Olsaydı aile birleşimi ile gittiğimde gene kendi alanımda yüksek lisans başvuracaktım zaten. Bir de schengen reddi verdiler bir kaç ay önce ki daha önce Almanya'dan 2 tane ulusal 4-5 tane schengenim vardı. O yüzden su an bu vize de geriyor beni maalesef. Umarım bir sorun cıkmadan gelir ders kaydımı bile yaptım. Bilgi amaçlı yazdım umarım birilerinin işine yarar.

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Cmt Ağu 26, 2023 11:55 am

zaniolo34 yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 1:14 am 26 Ağustos itibarıyla hala vizem gelmedi :) Yakın zamanda 41F vizesi eline ulaşan var mıdır? TUM'a kaydım tamamlandı ama vize hala tamamlanmadı, bekliyorum
21 Temmuzda başvuru yaptım bende hala bekliyorum

chacustom

Mesaj gönderen chacustom » Cmt Ağu 26, 2023 12:27 pm

Cumartesi veya pazar kargoya verildi mesajı gelebiliyor mu?

Berogitmekistiyor

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Cmt Ağu 26, 2023 12:40 pm

Merhaba. Motivasyon yazısı yazarken başta "x başkonsolosluğuna..." diye başlıyor ya. Şimdi asıl embassy Ankarada, ben İzmirden başvuruyorum. "Izmir Consulate General of the Federal Republic of Germany, Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İzmir" diye mi başlayacağım?
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023

zyracell

Mesaj gönderen zyracell » Cmt Ağu 26, 2023 1:02 pm

Son dönemde 41f olup red alan var mı? Varsa hangi nedenden red aldı bilenler yazabilir m?

zyracell

Mesaj gönderen zyracell » Cmt Ağu 26, 2023 1:03 pm

Berogitmekistiyor yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 12:40 pm Merhaba. Motivasyon yazısı yazarken başta "x başkonsolosluğuna..." diye başlıyor ya. Şimdi asıl embassy Ankarada, ben İzmirden başvuruyorum. "Izmir Consulate General of the Federal Republic of Germany, Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İzmir" diye mi başlayacağım?
Evet ben istanbul için öyle yapmıştım. Gönderilen yere yazmanız yeterli

Hatori

Mesaj gönderen Hatori » Cmt Ağu 26, 2023 1:13 pm

Merhabalar,

13 mayıs 2023te 36F ıcın İstanbul'a muracat etmiştim, sitede gordugum kadarıyla benden sonraki tarihlerde basvuru yapan arakadaslara gun atamaları yapılmış.
Bir yanlışlık olup olmadıgını ogrenmek icin IDATA'yı da aradım. Cevap olarak; randevu atamalarının vize turune gore gercekleşmesinin yanında randevu oluştururken sorulan sorulara verdıgımız cevaplara gore de sıralanarak atamaların yapıldıgıydı.

Daha once boyle bır problemle karsılasan arkaslar var mıdır ? Var ıse en saglıklı bılgıyı nereden alabılırım ?

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cmt Ağu 26, 2023 1:16 pm

Arkadaşlar merhaba vize görüşmesi için Telc a2 sınavına gireceğim ve biliyorsunuzdur ki Telc 60 puan üzerinden oluyor geçmek için 36 ve üstü puan lazim. Mesela ben 40 puan aldım ve sertifikam elimde ama vize görüşmesinde buna sorun çıkarırlar mı

jgutgbrk

Mesaj gönderen jgutgbrk » Cmt Ağu 26, 2023 1:28 pm

zaniolo34 yazdı: Cmt Ağu 26, 2023 1:14 am 26 Ağustos itibarıyla hala vizem gelmedi :) Yakın zamanda 41F vizesi eline ulaşan var mıdır? TUM'a kaydım tamamlandı ama vize hala tamamlanmadı, bekliyorum
randevum 19 temmuz'daydı. Bu hafta Salı günü vize geldi.

Moarbidcan

Mesaj gönderen Moarbidcan » Cmt Ağu 26, 2023 1:36 pm

39f Ankara Konsolosluğu- Kleve
Randevu talep: 20.07.2023
Randevu atama: 01.08.2023
Randevu tarihi: 24.08.2023
Talep edilen gidis: 20.08. - 01.09.2023
Vize geliş: ---

Evraklar; (tümü ingilizce)
Motivasyon yazısı,
CV
Vize başvuru formu(Almanca doldurdum)
Üniversiteden kabul belgesi,
PTE dil sınavı yeterlililiği,
Üniversite diplomaları ve Transcript'leri,
Pasaport Fotokopisi,
Bloke Hesap
Sağlık sigortası

Randevu saatinden yarım saat önce gittim, Kapıdan iki adet pasaport gönderimi için adres doldurmamı isteyip, biraz beklettikten sonra içeri aldılar.
Tüm evraklarımı Merkblatt 39F belgesindeki sıra ile, ataçlanmış bir şekilde, vize görüşmesinden önce teslim etmem gereken görevliye sundum. Aradan gereksiz olan kağıtları çıkartıp, evraklarımı işleme koydu ve hemen ardından vize görüşmesi için sıram geldi. Vİze memuruna Evraklarımı teslim ettikten sonra bana doldurmam gereken sekiz soruluk kağıdı verdi, İngilizce olarak verilen kağıdı doldurdum ve geri verdim. Doldurma esnasında sadece iki soru sordu;
(Türkçe)
İngilizceyi nasıl öğrendiniz?
Almanya'da yaşayan bir akrabanız var mı?

Kağıdı doldurduktan sonra vize memuru 75 euro(nakit) ödeme yaptığıma dair bir a4 kağıt verdi ve üzerindeki "barkod" numarasından başvurumu takip edebileceğimi söyledi.
20 dakika sürmedi konsolosluk içerisinde geçirdiğim zaman. Karşıma hiç bir pürüz çıkmadan bu şekilde görüşmeyi bitirdim ve çıktım. Garip gelen kısım ise hiç bir pürüz çıkmamış olması.

Siz değerli üyelere sormak istediğim üç sorum var bu konu ile alakalı.

1. "Wie werden Sie untergebracht sein? Nerede kalacaksınız?" sorusuna;
"Kleve'deki yurtta bir oda için başvuruda bulundum. Orada bir yer bulana kadar Kleve'deki arkadaşımla birlikte yaşayacağım." yazdım ve
Vize başvuru formundaki "
6. Vorgesehener Aufenthaltsort in der Bundesrepublik Deutschland Almanya Federal Cumhuriyeti`nde kalmayı planladığınız yer" sorusunu boş bırakmıştım. burayı boş bırakıp, vize memuru "buraya bir adres yazmalısınız" diye sorarsa, Arkadaşımın adresini yazmayı planlıyordum ama sormadı. Bu belge almanyadaki auslenderbehörde'ye gittiğinde "boş bırakılmış, bize arkadaşının adresi lazım" diyip ek belge olarak bu soruyu cevaplamamı isterler mi acaba?

2. İData üzerinden, Başvuru takip sorgulama kısmına girip, Almanya'yı seçip barkod numarasını ve pasaport numaramı girdiğimde "Sistemimizde böyle bir pasaport tanımlı değil. Lütfen bilgilerinizi kontrol edin." uyarısı ile karşılaşıyorum.
Forumda bu uyarıyı arattığımda, Başvuru takip'in sadece schengen için çalıştığını, ulusal vize başvurularının takip edilemediğine dair bir mesaj ile karşılaştım. Bu başvuruyu takip etmem için başka bir link veya sistem var mı? Yoksa sadece email ve telefon yolu ile mi bu takip işlemi yapılıyor?

3. Üniversiteden kabul belgem var ama henüz "semestre fee" ödemedim ve bu ödemenin son tarihi 15 ekim ve kayıt işlemi için bir zorunluluk bildiğiniz üzere.
Daha zaman var ve kayıt tarihine ortalama 2 hafta kalana kadar da bu parayı ödemeyi ve başvurumu tamamlamayı düşünmüyorum. Eğer vize bahsettiğim tarihe(1 ekim) kadar gelmemiş olursa, körlemesine başvuru yapıp vizeyi beklemeye devam edicem. Diyelim vizem ekim ayının sonunda onaylanma aşamasına geldi. Bu durumda Almanya, senin okulun çoktan başlamış, bu sene gelsen de bi ayı kaçırmışsın zaten diyip vize verme işlemini reddedip bir sonraki seneye tekrar başvurmam gibi bir karar alabilir mi?(çok uç bir senaryo biliyorum ama insan düşünüyor böyle durumları)

Uzun bir mesaj oldu. Okuyan herkese sabırları için teşekkür ederim. Randevu ataması ve Vize geri dönüşü bekleyen herkese de sabırlar dilerim.

Kilitli