Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize, saglik sigortasi ve diger sorular

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Ağu 12, 2010 2:26 pm

[quote]wohll tarafindan yazilan metin:
[quote]
Oturum almak icin gerekiyor mu tam bilmiyorum ancak universiteye kayit olmak icin mutlaka Ogrenci Saglik Sigortasi yapilmasi gerekiyor.
Onu da sadece Almanya\'da yaptirabiliyorsun. Ben email ile uzun uzun yazisip derdimi anlatarak buradan Almanya\'daki bir saglik kasasinda sigorta yaptirabildim. Cunku benim okula da kayit yaptirmam gerekiyordu. Okul da bu sigorta olmadan asla kayit yapmiyor.[/quote]

Ben de Turkiye den direk gidecegim, Zulassungsbescheid im geldi ve benim de Einschreibung icin AOK a basvurmam lazim, Almanya ya da ancak okul basladiginda gidebilecegim.
AOK ile mi maillestin? Ucreti banka hesabiyla mi nasil odedin,hangi belgeleri istediler... biraz detaylarini anlatirsan sevinirim ben de ayni sorunu yasiyorum su anda cunku:)[/quote]

Evet ben sigortami AOK\'a yaptirdim. Neler yasadigimi adim adim anlatayim sana yol gostermesi icin.

Once AOK\'a derdimi anlatan bir mail yazdim. Bu mailde okuldan kabul aldigimi, ancak kesin kayit icin sigorta yaptirmam gerektigini soylediklerini, henuz Turkiye\'de oldugumu ve Almanya\'ya okul basladiginda anca gelebilecegimi, Almanya\'da bir banka hesabimin olmadigini falan yazdim.
Aslina bakarsan kabul geldiginde zaman sikisikligindan dolayi apar topar butun Alman saglik kasalarina mail attim. En hizli yaniti AOK verdi ve tum maillerimle ilgilendiler.

Derdimi anlattiktan sonra AOK\'taki kadin bana, sana mail ile kayit formu yollayacagim, bunu doldur, yazicidan cikar imzala ve scan edip bana mail ile geri yolla dedi. Aynen dediklerini yaptim.

Simdi formda senden adres istiyor. Kadin bana bir Alman adresi belirtirsen cok iyi olur demisti. Ben de kiz arkadasimin ailesinin adresini verdim.
Tabii adres boyle olunca sigortanin gonderdigi tum mektuplar o adrese gidiyor. Senin Almanya\'dan adres verme sansin yoksa mailde mutlaka belirt.

Kadin bana sigortayi yaptiginda soyle bir teklifle geldi. Dediki islemleri hizlandirmak icin, bu sigorta kagidini hic sana yollamayalim, direkt okuluna yollayalim. Okula yollanan kagitta okul senin oranin ogrencisi oldugunu, somestr tarihlerini falan onayliyor, damgaliyor ve sigortaya geri yolluyor. Boylece sigortan aciliyor.

Ben bu teklifi kabul ettim ama dedim, bu okula yolladiginizin aynisini benim Turkiye\'deki adresime de yollayin.
Cunku bunun ilk sayfasinda senin o saglik kasasinda sigortali oldugun, sigortan numaran falan yaziyor. Hani konsolosluga gostermek acisindan iyi olur diye dusundum.

Sigorta bana belgeleri okuluna yollayacagiz dedikten sonra, okula mail attim. Dedim sigorta size gereken belgeleri yollayacak.
Antrag auf Einschreibung dilekcesini de ben doldurup atacagim.
Bu islemleri yaptiktan sonra okula tekrar mail attim, tum belgeler (yani benim Turkiye\'den gonderdigim kayit formu ile sigortanin oradan yolladigi form) ellerine gecti mi diye. Okul da ellerine gectigini, kaydimi yaptiklarini ve ogrenci kartlarimi ve belgelerimi Turkiye\'ye yolladiklarini soyledi.

Tabii yarin vize gorusmem var ve hala ogrenci kartim gelmedi.. Isin yoksa simdi yarin konsoloslukta bunlari acikla :)

Bu arada sigorta benim Almanya\'da verdigim adrese sigorta kartimi falan da yollamis. Onlar da bana gonderdi.
Boylece sigorta isi tamam oldu.

Odeme konusuna gelince, inan onu hic konusmadik :D
Kadina Almanya\'da hesabim yok dedim, tamam demisti, form doldururken de hesabim yok yazmistim.
Bir ara mail atip soracagim nasil odeyecegiz diye :)

Bu arada aklinda olsun, eger Turkiye\'de SSK\'li isen buradan alacagin bir belge ile oradaki aylik sigorta priminden yirtabiliyorsun.
Benim islemler yetismedigi icin simdilik yirtamadim ama oraya gidince mutlaka bu islemlerle ilgilenecegim. Olursa cok iyi olur, buyuk bir masraftan yirtiyorsun :)

wohll

Mesaj gönderen wohll » Cum Ağu 13, 2010 12:16 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:
[quote]wohll tarafindan yazilan metin:
[quote]
Oturum almak icin gerekiyor mu tam bilmiyorum ancak universiteye kayit olmak icin mutlaka Ogrenci Saglik Sigortasi yapilmasi gerekiyor.
Onu da sadece Almanya\'da yaptirabiliyorsun. Ben email ile uzun uzun yazisip derdimi anlatarak buradan Almanya\'daki bir saglik kasasinda sigorta yaptirabildim. Cunku benim okula da kayit yaptirmam gerekiyordu. Okul da bu sigorta olmadan asla kayit yapmiyor.[/quote]

Ben de Turkiye den direk gidecegim, Zulassungsbescheid im geldi ve benim de Einschreibung icin AOK a basvurmam lazim, Almanya ya da ancak okul basladiginda gidebilecegim.
AOK ile mi maillestin? Ucreti banka hesabiyla mi nasil odedin,hangi belgeleri istediler... biraz detaylarini anlatirsan sevinirim ben de ayni sorunu yasiyorum su anda cunku:)[/quote]

Evet ben sigortami AOK\'a yaptirdim. Neler yasadigimi adim adim anlatayim sana yol gostermesi icin.

Once AOK\'a derdimi anlatan bir mail yazdim. Bu mailde okuldan kabul aldigimi, ancak kesin kayit icin sigorta yaptirmam gerektigini soylediklerini, henuz Turkiye\'de oldugumu ve Almanya\'ya okul basladiginda anca gelebilecegimi, Almanya\'da bir banka hesabimin olmadigini falan yazdim.
Aslina bakarsan kabul geldiginde zaman sikisikligindan dolayi apar topar butun Alman saglik kasalarina mail attim. En hizli yaniti AOK verdi ve tum maillerimle ilgilendiler.

Derdimi anlattiktan sonra AOK\'taki kadin bana, sana mail ile kayit formu yollayacagim, bunu doldur, yazicidan cikar imzala ve scan edip bana mail ile geri yolla dedi. Aynen dediklerini yaptim.

Simdi formda senden adres istiyor. Kadin bana bir Alman adresi belirtirsen cok iyi olur demisti. Ben de kiz arkadasimin ailesinin adresini verdim.
Tabii adres boyle olunca sigortanin gonderdigi tum mektuplar o adrese gidiyor. Senin Almanya\'dan adres verme sansin yoksa mailde mutlaka belirt.

Kadin bana sigortayi yaptiginda soyle bir teklifle geldi. Dediki islemleri hizlandirmak icin, bu sigorta kagidini hic sana yollamayalim, direkt okuluna yollayalim. Okula yollanan kagitta okul senin oranin ogrencisi oldugunu, somestr tarihlerini falan onayliyor, damgaliyor ve sigortaya geri yolluyor. Boylece sigortan aciliyor.

Ben bu teklifi kabul ettim ama dedim, bu okula yolladiginizin aynisini benim Turkiye\'deki adresime de yollayin.
Cunku bunun ilk sayfasinda senin o saglik kasasinda sigortali oldugun, sigortan numaran falan yaziyor. Hani konsolosluga gostermek acisindan iyi olur diye dusundum.

Sigorta bana belgeleri okuluna yollayacagiz dedikten sonra, okula mail attim. Dedim sigorta size gereken belgeleri yollayacak.
Antrag auf Einschreibung dilekcesini de ben doldurup atacagim.
Bu islemleri yaptiktan sonra okula tekrar mail attim, tum belgeler (yani benim Turkiye\'den gonderdigim kayit formu ile sigortanin oradan yolladigi form) ellerine gecti mi diye. Okul da ellerine gectigini, kaydimi yaptiklarini ve ogrenci kartlarimi ve belgelerimi Turkiye\'ye yolladiklarini soyledi.

Tabii yarin vize gorusmem var ve hala ogrenci kartim gelmedi.. Isin yoksa simdi yarin konsoloslukta bunlari acikla :)

Bu arada sigorta benim Almanya\'da verdigim adrese sigorta kartimi falan da yollamis. Onlar da bana gonderdi.
Boylece sigorta isi tamam oldu.

Odeme konusuna gelince, inan onu hic konusmadik :D
Kadina Almanya\'da hesabim yok dedim, tamam demisti, form doldururken de hesabim yok yazmistim.
Bir ara mail atip soracagim nasil odeyecegiz diye :)

Bu arada aklinda olsun, eger Turkiye\'de SSK\'li isen buradan alacagin bir belge ile oradaki aylik sigorta priminden yirtabiliyorsun.
Benim islemler yetismedigi icin simdilik yirtamadim ama oraya gidince mutlaka bu islemlerle ilgilenecegim. Olursa cok iyi olur, buyuk bir masraftan yirtiyorsun :)[/quote]

Cok tesekkur ederim gercekten usenmeyip yazdigin icin, cok yardimci oldun :)
Ama sanirim ben okula gonderme riskini alamayacagim bana direk Maille yollasinlar ben print edeyim^^
Tekrar tesekkurler.
Evet ben de SSK olayini duydum ben de oyle yapacagim, merak etme o SSK olayini Almanya ya gitmeden yapamiyormussun zaten, velinin turkiye den aldigi at11 diye bir kagidi Almanya daki AOK burosuna kisisel olarak gidip tescil ettirmen gerekiyormus.

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cum Ağu 13, 2010 12:28 am

Hayir yaptirabiliyorsun. Ben bu olayi ilk once internette okumustum. Bana AOK\'tan benimle iletisim kuran kadin kendisi soyledi, TA-11 belgesi var, ondan cikart ve bana yolla sigortani yapalim dedi.

Ben SGK\'ya gittim. SGK\'da soyle problem oldu. Bu isi donem donem yapiyorsun ve SGK benden tam olarak okulun ilk doneminin baslangic ve bitis tarihlerini istedi. Ben de okulun internet sitesinden cikartip goturdum.
Ama soyle bir problem oldu. Okul biliyorsun sigortan olmadan kayit yapmiyor. Okul bana sigortan 1 Eylul 2010\'dan itibaren gecerli olmak zorunda dedi, cunku o tarihte ogrenciligin baslayacak dediler.

Ama SGK bunu bir turlu anlamiyor ve okulun sitesinde de akademik takvimde 1 Eylul diye bir tarih yok dogal olarak.
27 Eylul ders baslangici yaziyor. SGK ben 27 Eylul\'u dikkate alirim dedi. Ben de 1 Eylul olmak zorunda dedim, hatta okuldan gelen maili cikartip gosterdim ama nafile. O yuzden mecburen ilk etapta AOK\'a kayit oldum. Oraya gidince okuldan bir kagit alip Turkiye\'ye yollarim diye dusunuyorum (tabii vize cikar da gidebilirsem)

Ikinci bir sorun da su, SGK\'ya gittiginde okulun YOK denkligi olup olmadigina bakiyorlar. Ellerinde bir klasor var, o klasorde bircok Alman okulunun denklik yazilari mevcut. Ama mesela benim okulla ilgili yazi yoktu.
Denklik yazisi icin SGK YOK\'e basvuruyormus ve cikmasi en az 3 ay surer dediler.

duffie

Mesaj gönderen duffie » Cum Kas 19, 2010 8:23 pm

Merhaba, benim vize 16/09 da cikti ve onumzdeki hafta Almanya\'ya gidiyorum.
Merak ettigim vize oncesi yaptirdigim 90 gunlk saglik sigortasini gitmeden yenilemem gerekiyor mu?

duffie

Mesaj gönderen duffie » Pzt Kas 22, 2010 1:57 pm

[quote]duffie tarafindan yazilan metin:
Merhaba, benim vize 16/09 da cikti ve onumzdeki hafta Almanya\'ya gidiyorum.
Merak ettigim vize oncesi yaptirdigim 90 gunlk saglik sigortasini gitmeden yenilemem gerekiyor mu?[/quote]

bilgisi olan var miiiiiiii??:help