Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
heterozigot

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 9:54 am

hayatc66 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 7:35 am Sizce neden red geldi eksik belgeniz mi vardı bir de dil seviyeniz neydi
Dil belgem yok almancam yok. Yüksek lisans şartlı kabul için vizeye başvurdum.
"ooooo sönün dil belgen yohmuş yav" diyecekseniz aynı durumda 2 arkadaşım benden 1 ay önce Haziranda vize aldı.

Durumu şuna bağlıyorum Haziran 26 dan sonra alman hükümeti redlere itirazları durdurdu. Vize bölümü itirazlar durmadan önce redlere itiraz gelip iş yükü oluşturmaması açısından en azından şartları sağlayıp elinde somut belgeleri olanları dil belgesi olmadan bile kabul ederken hükümetin itirazları durdurması üzerine bir rahatlığa erişti ve nasıl olsa redlere itiraz edip önümüze aynı evraklar tekrar gelmeyecek işimizi arttırmayacak diye düşünerek reddi çakıp geçiyor.

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 9:59 am

itsemin53 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 9:05 am dil seviyen neydi? sebep neymiş?
Sebep şey ben 2021 temmuzda okulu bitirdim kasımda tecil bozup şubatta askere gittim. Almanyada Yüksek lisans yapmaya da aslında askerde karar verdim bir komutanım vardı Irakta alman bir general ile görev yapmış onunla tanıştırdı vs. neyse 2023 şubatta askerden döndüm uzun yaptım. gelir gelmez de şartlı kabule başvurdum. Büyükelçilik askerden şubatta gelmişsin şuan temmuz ayındayız almanca öğrenmek için niyetin olduğunu göremedik 6 ayda bir kursa gidebilirdin demişler. ama inan ben hem askerde hem askerden önce 2020 yılından beri her gittiğim ilde halk eğitimlere falan kurs açılması için dilekçeler yazdım hatta sistemde duruyor 6 tane dilekçe vermişim 2 yıl boyunca 2 farklı şehirde sonra Busuu Udemy de falan kurslar denemiştim ama işte askerlik araya girince uğraşamadım özel ders almak için almanca öğretmenleriyle whatsapp konuşmalarım duruyor ama hep yeterli öğrenci olmadığı için kursları iptal ettiler aslında çok niyetim vardı bilmiyorum belki whatsapp konuşmalarımın eski kurs dilekçelerimin çıktılarını falan alsam aslında niyetim olduğuna ikna edebilirdim belki

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cmt Ağu 19, 2023 10:08 am

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 9:59 am Sebep şey ben 2021 temmuzda okulu bitirdim kasımda tecil bozup şubatta askere gittim. Almanyada Yüksek lisans yapmaya da aslında askerde karar verdim bir komutanım vardı Irakta alman bir general ile görev yapmış onunla tanıştırdı vs. neyse 2023 şubatta askerden döndüm uzun yaptım. gelir gelmez de şartlı kabule başvurdum. Büyükelçilik askerden şubatta gelmişsin şuan temmuz ayındayız almanca öğrenmek için niyetin olduğunu göremedik 6 ayda bir kursa gidebilirdin demişler. ama inan ben hem askerde hem askerden önce 2020 yılından beri her gittiğim ilde halk eğitimlere falan kurs açılması için dilekçeler yazdım hatta sistemde duruyor 6 tane dilekçe vermişim 2 yıl boyunca 2 farklı şehirde sonra Busuu Udemy de falan kurslar denemiştim ama işte askerlik araya girince uğraşamadım özel ders almak için almanca öğretmenleriyle whatsapp konuşmalarım duruyor ama hep yeterli öğrenci olmadığı için kursları iptal ettiler aslında çok niyetim vardı bilmiyorum belki whatsapp konuşmalarımın eski kurs dilekçelerimin çıktılarını falan alsam aslında niyetim olduğuna ikna edebilirdim belki
yani kardeşim, sebep olarak ne yazmışlar tam olarak kağıda?

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 10:14 am

itsemin53 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:08 am yani kardeşim, sebep olarak ne yazmışlar tam olarak kağıda?
1)Gönderdiğiniz belge bir kabul belgesi değil, bir dil hazırlık kabul belgesidir.
2)6 Ay gibi süreç içinde almanca öğrenebilirdiniz, bu konuda sizi istekli göremedik

ilk neden için üniversiteye yazdım büyükelçilğin cevabını onlar da şaşırdı "biz tüm öğrencilerimize aynı belgeyi gönderiyoruz bu bir şartlı kabul belgesidir master yapmak için tüm şartları sağlıyorsnuz sadece dil şartını sağlamıyorsunuz bizde sizi bu yüzden dil okuluna çağırdık kurs sonunda sınavı geçip aynı kabul mektubu ile bölümünüze kayıt yaptırabilirsiniz." yazdılar.

ikinci neden için onları ikna edemedim sanırım çünkü cidden vize alabileceğimden emindim baktığın zaman 5 yıllık devlet memuruyum 1 lisans 2 önlisans bitirdim hiç boş durmadım sürekli üniversite okudum yani eğitimi hiç bırakmadım diye rahatlık vardı maddi olarak da yeterliydim dolayısıyla bu konuda ikna etmek için çok dil dökmek istemedim.

Birde dil belgesiz dilsiz iki arkadaşım vize alınca dedim yani elinde somut evrakları olanlara düşünüldüğü gibi keyfi zorluk çıkarmıyorlar baksana adamlar aldı vizeyi demekki abartıyorlarmış haberlerde falan dedim ama çat red aldım :D

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cmt Ağu 19, 2023 10:19 am

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:14 am 1)Gönderdiğiniz belge bir kabul belgesi değil, bir dil hazırlık kabul belgesidir.
2)6 Ay gibi süreç içinde almanca öğrenebilirdiniz, bu konuda sizi istekli göremedik

ilk neden için üniversiteye yazdım büyükelçilğin cevabını onlar da şaşırdı "biz tüm öğrencilerimize aynı belgeyi gönderiyoruz bu bir şartlı kabul belgesidir master yapmak için tüm şartları sağlıyorsnuz sadece dil şartını sağlamıyorsunuz bizde sizi bu yüzden dil okuluna çağırdık kurs sonunda sınavı geçip aynı kabul mektubu ile bölümünüze kayıt yaptırabilirsiniz." yazdılar.

ikinci neden için onları ikna edemedim sanırım çünkü cidden vize alabileceğimden emindim baktığın zaman 5 yıllık devlet memuruyum 1 lisans 2 önlisans bitirdim hiç boş durmadım sürekli üniversite okudum yani eğitimi hiç bırakmadım diye rahatlık vardı maddi olarak da yeterliydim dolayısıyla bu konuda ikna etmek için çok dil dökmek istemedim.

Birde dil belgesiz dilsiz iki arkadaşım vize alınca dedim yani elinde somut evrakları olanlara düşünüldüğü gibi keyfi zorluk çıkarmıyorlar baksana adamlar aldı vizeyi demekki abartıyorlarmış haberlerde falan dedim ama çat red aldım :D
Hayırlısı hocam, tekrar birazcık dil öğrenip deneyebilirsin belki? Ben de ortaokulda (5-9). sınıflar arası 4 sene kadar ailemin mesleği yüzünden Almanyada okudum. Lisede Almancadan sınava girdim hiç mezuna kalmadım, 2 sene Istanbul Üniversitesinde Almanc tercümanlık okudum, sonra bir anda dedim Almanyada devam edeyim okuluma, B2.2 belgesi aldım, C1 kursuna yazdırdım kendimi 2000 euro vs ödeme yaptım. Bremenden de kabul ve direkt ücretini ödeyip öğrenci belgesiyle birlikte vizeye gittim, 9 ağustosta görüşmem vardı, hala sonucu bekliyorum umarım red yemem, yiyeceğim bir sebep de göremiyorum ama Hayırlısı. Allah da size kolaylık versin umarım istediğiniz olur.

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 10:34 am

itsemin53 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:19 am Hayırlısı hocam, tekrar birazcık dil öğrenip deneyebilirsin belki? Ben de ortaokulda (5-9). sınıflar arası 4 sene kadar ailemin mesleği yüzünden Almanyada okudum. Lisede Almancadan sınava girdim hiç mezuna kalmadım, 2 sene Istanbul Üniversitesinde Almanc tercümanlık okudum, sonra bir anda dedim Almanyada devam edeyim okuluma, B2.2 belgesi aldım, C1 kursuna yazdırdım kendimi 2000 euro vs ödeme yaptım. Bremenden de kabul ve direkt ücretini ödeyip öğrenci belgesiyle birlikte vizeye gittim, 9 ağustosta görüşmem vardı, hala sonucu bekliyorum umarım red yemem, yiyeceğim bir sebep de göremiyorum ama Hayırlısı. Allah da size kolaylık versin umarım istediğiniz olur.
Sana red vermeleri için sebep yok yani suçlu falan olman lazım yada mezuniyetinin üstünden 10 yıl falan geçmesi lazım.
Ben dil kursuna ön kayıt yaptırarak gitmiştim tek kur A1 kaydı yaptırdım acaba onun etkisi olabilir mi A1'den C1'e kadar kayıt yaptırıp ödesem etkisi olabilir mi ?
Bizim dil kursu kayıt belgemizi dil kursuna teyit ettiriyorlar mı sizce bu öğrenci size kayıtlı mı diye

denizehra

Mesaj gönderen denizehra » Cmt Ağu 19, 2023 10:42 am

painhatesad yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 2:53 am nazar degdirmek istemiyorum ama red yeme ihtimaliniz cok dusuk gibi simdiden hayirli olsun
Çok teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi olur

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cmt Ağu 19, 2023 10:48 am

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:14 am 1)Gönderdiğiniz belge bir kabul belgesi değil, bir dil hazırlık kabul belgesidir.

Ya peki sizce okuldan şartlı kabul olduğunu gösteren nasıl bir belge istiyor olabilirler bende 36 f vizesine gideceğim bazi kişiler üni asist ile olan kabulleri kabul etmiyor vize için dediler bileniniz var mı acaba

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 10:58 am

hayatc66 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:48 am Ya peki sizce okuldan şartlı kabul olduğunu gösteren nasıl bir belge istiyor olabilirler bende 36 f vizesine gideceğim bazi kişiler üni asist ile olan kabulleri kabul etmiyor vize için dediler bileniniz var mı acaba
Bana bizzat okul gönderdi onu bile kabul etmediler. :D bilmiyorum galiba kabul belgesini Albert Einstein'ın vermesi falan gerekiyor olabilir yani :D

erdeemaydin

Mesaj gönderen erdeemaydin » Cmt Ağu 19, 2023 11:26 am

Merhabalar,
19 Mayıs iData 36F başvurum için geçen gün 15 Eylül tarihine randevu verildi.

Duisburg Essen ve Tu Dortmund üniversitelerinden Zulassungbescheid belgem var.
Lise diplomam, not ortalamam ve ösym NC denkliğim gayet iyi düzeyde (NC 1.4)
Almanca eğitimimi Türk Alman üniversite aldım ve okuldan girdiğim kur sınavlarının sonuçları ile ilgili belge alabiliyorum ve vize görüşmesine götürmeyi düşünüyorum.
Ayrıca Temmuz ayında girdiğim Testdafın sonucu var fakat bir problem var ki sonucum:
TDN3
TDN3
TDNU3
TDN3
1-şeklinde fakat yine de vize görüşmesine belgeyi götürmeyi düşünüyorum bir tane u3 olması sertifikayı geçersiz kılar mı?
2-Almanyaya bu yıl mart ayında 45 gün giriş çıkış yapıp yeşil pasaport ile 1 ay dil kursuna gittim ve akrabamda kaldım vize görüşmesinde bu akrabamda kalcağımı söylemek bir artı mı olur bir eksi mi?
3-Ayrıca dil kursuna kayıt yaptırdıktan sonra vize görüşmesinden önce okula da semester fee ücretini yatırıp kayıt yaptırmam gerekir mi?

Soracakları sorulara bu şekilde vereceğim cevaplarla ben sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum, değiştir dediğiniz bir konu varsa önerilerinize açığım.
Teşekkürler.

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Cmt Ağu 19, 2023 12:14 pm

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 10:34 am Sana red vermeleri için sebep yok yani suçlu falan olman lazım yada mezuniyetinin üstünden 10 yıl falan geçmesi lazım.
Ben dil kursuna ön kayıt yaptırarak gitmiştim tek kur A1 kaydı yaptırdım acaba onun etkisi olabilir mi A1'den C1'e kadar kayıt yaptırıp ödesem etkisi olabilir mi ?
Bizim dil kursu kayıt belgemizi dil kursuna teyit ettiriyorlar mı sizce bu öğrenci size kayıtlı mı diye
Dil kursu kaydı kaç aylıktı?

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Cmt Ağu 19, 2023 12:16 pm

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 9:54 am Dil belgem yok almancam yok. Yüksek lisans şartlı kabul için vizeye başvurdum.
"ooooo sönün dil belgen yohmuş yav" diyecekseniz aynı durumda 2 arkadaşım benden 1 ay önce Haziranda vize aldı.

Durumu şuna bağlıyorum Haziran 26 dan sonra alman hükümeti redlere itirazları durdurdu. Vize bölümü itirazlar durmadan önce redlere itiraz gelip iş yükü oluşturmaması açısından en azından şartları sağlayıp elinde somut belgeleri olanları dil belgesi olmadan bile kabul ederken hükümetin itirazları durdurması üzerine bir rahatlığa erişti ve nasıl olsa redlere itiraz edip önümüze aynı evraklar tekrar gelmeyecek işimizi arttırmayacak diye düşünerek reddi çakıp geçiyor.
Ooooo senin dil belgen yoğmuşşş yiğenim sen gelme :lol:
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Cmt Ağu 19, 2023 12:29 pm

denizehra yazdı: Cum Ağu 18, 2023 4:07 pm 39f, Ankara Konsolosluğu

Vize Randevu Başvuru: 19.06.2023
Vize Randevu Tarihi Ataması (Birinci): 14.07.2023
Vize Randevu Tarihi (Birinci): 27.07.2023
---Kabul belgem olmadığı için erteleme istedim----
Vize Randevu Tarihi Ataması (İkinci): 18.07.2023
Vize Randevu Tarihi (İkinci): 17.08.2023 Saat 14:00
Vize Veriliş Tarihi: --------

Bonn Üniversitesi - English Studies bölümünden kabul aldım.

Randevumdan yarım saat önce konsolosluğa gittim. Pasaportun kargolanması için kargo formu doldurdum. Formu doldurduktan sonra içeriye aldılar. Hava çok sıcaktı şansıma dışarıda bekleme gibi bir durum olmadı. Kapalı alandan içeri girdiğimde belgeleri kontrol eden görevliye belgeleri verdim. Dil sertifikalarımın (almanca ve ingilizce) fotokopisi eksik olduğu için fotokopilerini aldı biraz da sinirlendi böyle olur mu diye. Onlar dışında her şey tam ve sıralıydı. :roll: Daha sonra sıra numarası aldım. Sıra numarası aldığımda saat 13:45ti sıram geldiğinde de 14:00tü galiba (saat olmadığı için tahmini söylüyorum). Vize memuru eğitim için mi diye sordu evet dedim yüksek lisans değil değil mi diye sordu evet lisans bachelor için dedim. Kabul belgemi ayrıntılı okudu. Kaydım tamamlandığı için kayıt belgemi de eklemiştim. Bölümümün hangi dilde eğitim vereceğini sordu ingilizce dedim. Belgeleri iyice kontrol ettikten sonra 10 sorunun olduğu birkaç kağıt verdi ve ingilizce mi doldurmalıyım diye sordum evet dedi (Bu herkeste değişiklik gösterebilir diye düşünüyorum. Almancasından emin olmayanların da ingilizce doldurmasını sorun etmezler bence.) Soruları ekliyorum fakat sıralarını hatırlamıyorum:

1. Almanca/İngilizce dil bilgisi seviyeleri ve nasıl öğrenildiği
2. Kariyerini anlat (eğitim-iş vs)
3. Okuldan mezun olduktan sonra neler yaptınız?
4. Okumak istediğim bölüm/ üniversite/ lokasyon
5. Neden bu üniversite?
6. Neden bu bölüm?
7. Daha önce hiç Almanya'da bulundunuz mu? Ayrıntılı anlatın
8. Almanya'da akrabanız var mı? Varsa ismi, yaşadığı şehir, akrabalık derecesi
9. Geçiminizi neyle sağlayacaksınız?
10. Mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Neden bu üniversite kısmında bu üniversitenin Almanca dil gereksiniminin b2 olduğunu bu yüzden tercih ettiğimi söyledim. Yani her şeyi dürüstçe yazdım. Kariyerini anlat kısmını uzun uzun yazdım. Neden bu bölümü tercih ettiğim sorusunda da küçüklükten beri hayalimin ya sağlık alanı ya da dil alanında çalışmak olduğunu, burada fizyoterapi ve rehabilitasyon bitirdikten sonra dil okumak istediğimi söyledim.

Soruları cevaplayıp vize memuruna verdikten sonra vize ücretini aldı ve parmak izi taramasını yaptı. Çok güler yüzlü bir kadındı çok gergin girdiğim görüşmeden mutlu bir şekilde ayrıldım. Bir eksik olursa ararım dedi ama daha aramadığı için eksik bir şey olduğunu sanmıyorum.

Eğer vizem verilirse tarihini de güncelleyeceğim.

Sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
Liseden yeni mezun biri kariyer olarak ne yapmış olabilir ki? Siz ne yazdınız oraya ve sorular ingilizce olarak mı yazılmıştı teşekkürler cevabınız için şimdiden

Kılınc

Mesaj gönderen Kılınc » Cmt Ağu 19, 2023 12:33 pm

erdeemaydin yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 11:26 am Merhabalar,
19 Mayıs iData 36F başvurum için geçen gün 15 Eylül tarihine randevu verildi.

Duisburg Essen ve Tu Dortmund üniversitelerinden Zulassungbescheid belgem var.
Lise diplomam, not ortalamam ve ösym NC denkliğim gayet iyi düzeyde (NC 1.4)
Almanca eğitimimi Türk Alman üniversite aldım ve okuldan girdiğim kur sınavlarının sonuçları ile ilgili belge alabiliyorum ve vize görüşmesine götürmeyi düşünüyorum.
Ayrıca Temmuz ayında girdiğim Testdafın sonucu var fakat bir problem var ki sonucum:
TDN3
TDN3
TDNU3
TDN3
1-şeklinde fakat yine de vize görüşmesine belgeyi götürmeyi düşünüyorum bir tane u3 olması sertifikayı geçersiz kılar mı?
2-Almanyaya bu yıl mart ayında 45 gün giriş çıkış yapıp yeşil pasaport ile 1 ay dil kursuna gittim ve akrabamda kaldım vize görüşmesinde bu akrabamda kalcağımı söylemek bir artı mı olur bir eksi mi?
3-Ayrıca dil kursuna kayıt yaptırdıktan sonra vize görüşmesinden önce okula da semester fee ücretini yatırıp kayıt yaptırmam gerekir mi?

Soracakları sorulara bu şekilde vereceğim cevaplarla ben sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum, değiştir dediğiniz bir konu varsa önerilerinize açığım.
Teşekkürler.
İstanbuldan mı başvurdunuz ve net olarak hangi gün verildi randevunuz

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cmt Ağu 19, 2023 1:27 pm

Bir tane bile U3 olması belgeyi geçersiz kılar en az hepsinin 3 olması gerekli ki belge b2 seviyeye eşdeğer olsun. Örneğin 4443 aldınız fakat bu demek değil ki bu bir C1 belgesi, bu bile b2 ye eşdeğer görülüyor. Hepsi 3 olduğunda b2 hepsi 4 olduğunda c1 belgesi niteliği taşır. Yani maalesef belgenizi kabul etmeyebilirler.

kinaschi

Mesaj gönderen kinaschi » Cmt Ağu 19, 2023 2:26 pm

41F vizesi için birden fazla üniversiteden kabul alma durumu ile ilgili bir sorum var:
4 Ağustos'ta randevuya ilk kabul aldığım ve kaydımı tamamladığım üniversitenin belgeleriyle gittim. Başvuru formu, motivasyon mektubu gibi belgelerde bu üniversiteyi belirttim. Fakat randevu sonrası ikinci bir üniversiteden kabul aldım.

İkinci üniversiteyi tercih etmek istersem önümde ne gibi problemler olabilir? TK'ya sağlık sigortası için üniversite değişikliğim ile ilgili bilgi verdim. Digital notification gönderdiklerini söylediler. Vize henüz işlem aşamasındayken konsolosluk bunu sorun olarak görebilir mi? Ayrıca, araştırdığım kadarıyla pasaportun üzerine üniversitenin ismini de yazıyorlar. Yabancılar dairesine kayıt yaptırırken bu durum bir sorun oluşturur mu? Bilgisi olan birisi yazabilirse çok güzel olur.

erdeemaydin

Mesaj gönderen erdeemaydin » Cmt Ağu 19, 2023 2:29 pm

Kılınc yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 12:33 pm İstanbuldan mı başvurdunuz ve net olarak hangi gün verildi randevunuz
Evet İstanbul. 16 Ağustos günü geldi zaten atamalar bi kategori için toplu şekilde yapılıyor diye biliyorum arkadaşlarıma da aynı anda geldi.

erdeemaydin

Mesaj gönderen erdeemaydin » Cmt Ağu 19, 2023 2:31 pm

bb98 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 1:27 pm Bir tane bile U3 olması belgeyi geçersiz kılar en az hepsinin 3 olması gerekli ki belge b2 seviyeye eşdeğer olsun. Örneğin 4443 aldınız fakat bu demek değil ki bu bir C1 belgesi, bu bile b2 ye eşdeğer görülüyor. Hepsi 3 olduğunda b2 hepsi 4 olduğunda c1 belgesi niteliği taşır. Yani maalesef belgenizi kabul etmeyebilirler.
Evet belgenin Resmi bir b2 olmadığını biliyorum ama haricinde başka bir dil sertifikam yok bu yüzden hiç götürmemekten iyidir diye düşünüyorum. Belki de yanlış düşünüyorum eylül 5te de testdafa gireceğim fakat onun sonuçları randevuma yetişmeyecek. Almanyada bir kurstan aldığım B1 sınavı sertifikası var fakat onun da bir resmi geçerliliği yok. Bir de belirttiğim Üniversitede kurları geçtiğim ve sınav sonuçları ile ilgili not dökümü var.

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cmt Ağu 19, 2023 2:34 pm

kinaschi yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 2:26 pm 41F vizesi için birden fazla üniversiteden kabul alma durumu ile ilgili bir sorum var:
4 Ağustos'ta randevuya ilk kabul aldığım ve kaydımı tamamladığım üniversitenin belgeleriyle gittim. Başvuru formu, motivasyon mektubu gibi belgelerde bu üniversiteyi belirttim. Fakat randevu sonrası ikinci bir üniversiteden kabul aldım.

İkinci üniversiteyi tercih etmek istersem önümde ne gibi problemler olabilir? TK'ya sağlık sigortası için üniversite değişikliğim ile ilgili bilgi verdim. Digital notification gönderdiklerini söylediler. Vize henüz işlem aşamasındayken konsolosluk bunu sorun olarak görebilir mi? Ayrıca, araştırdığım kadarıyla pasaportun üzerine üniversitenin ismini de yazıyorlar. Yabancılar dairesine kayıt yaptırırken bu durum bir sorun oluşturur mu? Bilgisi olan birisi yazabilirse çok güzel olur.
Aynı durum bende de var ne yapmak gerekiyor acaba? Hem ilk üniyi kabul edip, ikincisini de onaylamak mümkün mü?

lallbade

Mesaj gönderen lallbade » Cmt Ağu 19, 2023 3:14 pm

Merhabalar, 29 Ağustos'ta 39F için vize randevum var, aklıma takılan birkaç soruyu sormak istedim:
1. Uçak bileti alıp vizede bunu göstermem gerekiyor mu? Idata'nın gerekli evraklar listesinde yok ama bilet alıp gösteren kişiler olmuş galiba.
2. Ben orda yurt/WG bulana kadar bir tanıdığın yanında kalacağım. Bunun için ondan bir dilekçe aldım almanca, bilgim vardır yazıp imzalanan. Ama artı olarak bir belge daha göstermem gerekiyor mu, bu konuda daha önce sorun yaşayan ya da eksik evrak talebi alan oldu mu?

Cevaplarsanız çok sevinirim, doğru bilgilere ulaşamadım bu konularda.

Kilitli