Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ZezeM

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen ZezeM » Cum Ağu 18, 2023 9:30 pm

hayriyeyilmaz_ yazdı: Cum Ağu 18, 2023 9:22 pm Ne için gidiyorsunuz?
Nerde kalacaksınız? (ablamda kalıcam dedim tek mi yaşıyor evli mi diye sordu)
Ünideki ilk yılınızdaki dersler? (İngilizce veya almancasını bilmenizde fayda var)
Ben dil sertifikası sunmadım almanca bilgim yok neden şimdiye kadar öğrenmedin diye sordu.
İelts belgem vardı İngilizce kendini tanıtır mısın dedi.
Bunlar bana sorduğu bide ben beklerken bi kıza dil kursunun haftalık kaç saat olduğunu sordu
Çok teşekkür ederim umarım inşallah bir an önce çıkar vizeniz :)

ZezeM

Mesaj gönderen ZezeM » Cum Ağu 18, 2023 9:30 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 18, 2023 9:20 pm hiçbir soru türkçe değildi, 10 soru vardı hepsi almanca ve ingilizce cevaplanması gereken sorulardı.
Daha önce almanyada bulundunuz mu?
Neden bu bölüm
Neden bu şehir
Liseden sonra naptınız
Almancayı nerde nasıl öğrendiniz
Almanyada akrabanız var mı
Eğitiminiz bittikten sonra ne yapmayı planlıyorsunuz
Bunlar gibi zor olmayan akla gelen sorular vardı, hatırladıklarımı yazdım.
Oldukça güler yüzlü olmaya çalış herkese gül, her soruya almanca cevap ver, almanca cevap yaz. A1, A2 ile gidiyorsan Ankara bu seviyelere çok az vize vermeye başladı, Allah yardımcınız olsun.
Çok teşekkür ederim inşallah vizeniz en kısa zamanda çıkar :)

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cum Ağu 18, 2023 10:33 pm

isilwen yazdı: Cum Ağu 18, 2023 5:19 pm idatadan dönüş beklemek yerine birkaç saatinize kıyın gerekiyorsa sürekli konsolosluğu arayın. Ben 50. aramada düşürmüştüm hattı, kimisi 200. aramada düşürüyor biraz şans meselesi. Telefon ettiğinizde genelde kaba konuşuyorlar ama öyle ya da böyle en azından cevabınızı alır, bir sorun varsa çözer yoksa da içinizi rahatlatmış olursunuz.
Teşekkür ederim fikirleriniz için bende şöyle düşündüm belki eksik evrak olarak değerlendirme olmayabilir eğer yoksa arayıp akıllarına bunu sokar mıyım ?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Ağu 18, 2023 11:31 pm

Garavel yazdı: Cum Ağu 18, 2023 10:33 pm Teşekkür ederim fikirleriniz için bende şöyle düşündüm belki eksik evrak olarak değerlendirme olmayabilir eğer yoksa arayıp akıllarına bunu sokar mıyım ?
Bence eksik bir şey yoksa işleme alınmıştır ve eksik evrağınız yok süreç devam ediyor derler zaten ya da eksik evrak varsa aradığınızda şu evrak eksik yollamamışsınız derler. Telefondaki kişinin siz soru sorduktan sonra açıp evraklarınıza bakacağını sanmıyorum ama bu konuda ne bir bilgim ne de bir deneyimim var, sadece tahmin yürütüyorum.

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cum Ağu 18, 2023 11:35 pm

isilwen yazdı: Cum Ağu 18, 2023 11:31 pm Bence eksik bir şey yoksa işleme alınmıştır ve eksik evrağınız yok süreç devam ediyor derler zaten ya da eksik evrak varsa aradığınızda şu evrak eksik yollamamışsınız derler. Telefondaki kişinin siz soru sorduktan sonra açıp evraklarınıza bakacağını sanmıyorum ama bu konuda ne bir bilgim ne de bir deneyimim var, sadece tahmin yürütüyorum.
Anladım son olarak ulusal vizede takip yapılabiliyor mu? çünkü idatadan sorguladığımda halen sisteme tanımlı pasaport yok diyor

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Ağu 19, 2023 12:30 am

Garavel yazdı: Cum Ağu 18, 2023 11:35 pm Anladım son olarak ulusal vizede takip yapılabiliyor mu? çünkü idatadan sorguladığımda halen sisteme tanımlı pasaport yok diyor
Yapılabiliyor. Ben 39F'ye 26 Temmuz tarihinde başvurdum o tarihten beri kontrol ettiğimde "Belgeleriniz konsolosluğa iletilmiş, işlem süreci başlatılmıştır." diye yazı çıkıyor.
Technische Universität Ilmenau
Wirtschaftsinformatik

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cmt Ağu 19, 2023 12:35 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 12:30 am Yapılabiliyor. Ben 39F'ye 26 Temmuz tarihinde başvurdum o tarihten beri kontrol ettiğimde "Belgeleriniz konsolosluğa iletilmiş, işlem süreci başlatılmıştır." diye yazı çıkıyor.
Anladım inşallah olumlu olur vizeniz peki idatadan mı yoksa direk konsolosluktan mı başvurmuştunuz ?

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Ağu 19, 2023 12:41 am

Garavel yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 12:35 am Anladım inşallah olumlu olur vizeniz peki idatadan mı yoksa direk konsolosluktan mı başvurmuştunuz ?
İnşallah. Haftaya vizemin gelmesini bekliyorum. İdata Gayrettepe ofisinden başvurmuştum ben. Belki ondan kaynaklanıyor olabilir. 39F başvuruları bildiğim kadarıyla çoğunlukla İdata ofisine veriliyor.
Wirtschaftsinformatik

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cmt Ağu 19, 2023 12:56 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 12:41 am İnşallah. Haftaya vizemin gelmesini bekliyorum. İdata Gayrettepe ofisinden başvurmuştum ben. Belki ondan kaynaklanıyor olabilir. 39F başvuruları bildiğim kadarıyla çoğunlukla İdata ofisine veriliyor.
Evet idatadan yapılan başvurularda sorgulanabiliyormuş tam ondan dolayı sormuştum bende ortalama 1 ayda geliyor diyorlar hakkınızda hayırlısı sağ olun cevabınız için de

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cmt Ağu 19, 2023 1:13 am

Arkadaşlar merhaba ben 36 f vizesi için Ankara’da görüşmeye gidicem duisburg essenden şartlı kabulüm ve b1 için dil kursuna kayıt evraklarım var. Görüşmeye a2 telc belgem ile gideceğim sizce red yeme olayı olur mu? Bilgisi olanlar lütfen yardımcı olabilir mi? Etrafınızda a2 ile vize alan var mı

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Ağu 19, 2023 1:15 am

Garavel yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 12:56 am Evet idatadan yapılan başvurularda sorgulanabiliyormuş tam ondan dolayı sormuştum bende ortalama 1 ayda geliyor diyorlar hakkınızda hayırlısı sağ olun cevabınız için de
Ne demek. Umarım sizin vizeniz de yakın zamanda sonuçlanır. Süre uzadıkça gereksiz şeylere stres yapma ve "acaba ret mi gelecek" korkusu da artıyor maalesef ki :)
Wirtschaftsinformatik

nach_deutschland

Mesaj gönderen nach_deutschland » Cmt Ağu 19, 2023 1:18 am

hayatc66 yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 1:13 am Arkadaşlar merhaba ben 36 f vizesi için Ankara’da görüşmeye gidicem duisburg essenden şartlı kabulüm ve b1 için dil kursuna kayıt evraklarım var. Görüşmeye a2 telc belgem ile gideceğim sizce red yeme olayı olur mu? Bilgisi olanlar lütfen yardımcı olabilir mi? Etrafınızda a2 ile vize alan var mı
Bu anladığım kadarıyla kişiden kişiye değişen bir durum. Bugün Twitter'da (tam nedenini bilmesem de) A2 sertifika ile vizeye başvurup ret alan birisini gördüm. 0 Almanca ile vize alan da. Sanırım eğitim geçmişiniz, YKS puanınız, motivasyon mektubunuz, eksik belge olup olmadığı, eğitiminiz boyunca ne kadar sene boş durduğunuz gibi konular vizeyi etkileyebiliyor.
Wirtschaftsinformatik

lisili

Mesaj gönderen lisili » Cmt Ağu 19, 2023 1:31 am

roseangouleme yazdı: Cum Ağu 18, 2023 2:00 pm IData hafta sonu da mı atama yapıyor? Bazı kişilerin hafta sonu hatta resmi tatilde atama maili aldığına dair paylaşımları var, doğru mudur bilemedim…Hafta sonu kapalı değiller mi?
Bana da bayram esnasında atanmıştı randevum, belki sistem otomatik atıyor olabilir.

hayriyeyilmaz_

Mesaj gönderen hayriyeyilmaz_ » Cmt Ağu 19, 2023 1:33 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 1:18 am Bu anladığım kadarıyla kişiden kişiye değişen bir durum. Bugün Twitter'da (tam nedenini bilmesem de) A2 sertifika ile vizeye başvurup ret alan birisini gördüm. 0 Almanca ile vize alan da. Sanırım eğitim geçmişiniz, YKS puanınız, motivasyon mektubunuz, eksik belge olup olmadığı, eğitiminiz boyunca ne kadar sene boş durduğunuz gibi konular vizeyi etkileyebiliyor.
Evet o benim hiç almanca sertifikam olmadan 36f vizem geldi bugun arkadaşın dediği gibi tek etken sertifika değil diğer belgelerin düzgün ve tutarlı olması gerekiyor.

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cmt Ağu 19, 2023 1:54 am

nach_deutschland yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 1:15 am Ne demek. Umarım sizin vizeniz de yakın zamanda sonuçlanır. Süre uzadıkça gereksiz şeylere stres yapma ve "acaba ret mi gelecek" korkusu da artıyor maalesef ki :)
Zor bir süreç gerçekten herkes için Allah sabır versin 5 ay randevu bekle vize belli değil bir de onu bekle kısacası belirsizlik yoruyor insanı 😅

painhatesad

Mesaj gönderen painhatesad » Cmt Ağu 19, 2023 2:53 am

denizehra yazdı: Cum Ağu 18, 2023 4:07 pm 39f, Ankara Konsolosluğu

Vize Randevu Başvuru: 19.06.2023
Vize Randevu Tarihi Ataması (Birinci): 14.07.2023
Vize Randevu Tarihi (Birinci): 27.07.2023
---Kabul belgem olmadığı için erteleme istedim----
Vize Randevu Tarihi Ataması (İkinci): 18.07.2023
Vize Randevu Tarihi (İkinci): 17.08.2023 Saat 14:00
Vize Veriliş Tarihi: --------

Bonn Üniversitesi - English Studies bölümünden kabul aldım.

Randevumdan yarım saat önce konsolosluğa gittim. Pasaportun kargolanması için kargo formu doldurdum. Formu doldurduktan sonra içeriye aldılar. Hava çok sıcaktı şansıma dışarıda bekleme gibi bir durum olmadı. Kapalı alandan içeri girdiğimde belgeleri kontrol eden görevliye belgeleri verdim. Dil sertifikalarımın (almanca ve ingilizce) fotokopisi eksik olduğu için fotokopilerini aldı biraz da sinirlendi böyle olur mu diye. Onlar dışında her şey tam ve sıralıydı. :roll: Daha sonra sıra numarası aldım. Sıra numarası aldığımda saat 13:45ti sıram geldiğinde de 14:00tü galiba (saat olmadığı için tahmini söylüyorum). Vize memuru eğitim için mi diye sordu evet dedim yüksek lisans değil değil mi diye sordu evet lisans bachelor için dedim. Kabul belgemi ayrıntılı okudu. Kaydım tamamlandığı için kayıt belgemi de eklemiştim. Bölümümün hangi dilde eğitim vereceğini sordu ingilizce dedim. Belgeleri iyice kontrol ettikten sonra 10 sorunun olduğu birkaç kağıt verdi ve ingilizce mi doldurmalıyım diye sordum evet dedi (Bu herkeste değişiklik gösterebilir diye düşünüyorum. Almancasından emin olmayanların da ingilizce doldurmasını sorun etmezler bence.) Soruları ekliyorum fakat sıralarını hatırlamıyorum:

1. Almanca/İngilizce dil bilgisi seviyeleri ve nasıl öğrenildiği
2. Kariyerini anlat (eğitim-iş vs)
3. Okuldan mezun olduktan sonra neler yaptınız?
4. Okumak istediğim bölüm/ üniversite/ lokasyon
5. Neden bu üniversite?
6. Neden bu bölüm?
7. Daha önce hiç Almanya'da bulundunuz mu? Ayrıntılı anlatın
8. Almanya'da akrabanız var mı? Varsa ismi, yaşadığı şehir, akrabalık derecesi
9. Geçiminizi neyle sağlayacaksınız?
10. Mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Neden bu üniversite kısmında bu üniversitenin Almanca dil gereksiniminin b2 olduğunu bu yüzden tercih ettiğimi söyledim. Yani her şeyi dürüstçe yazdım. Kariyerini anlat kısmını uzun uzun yazdım. Neden bu bölümü tercih ettiğim sorusunda da küçüklükten beri hayalimin ya sağlık alanı ya da dil alanında çalışmak olduğunu, burada fizyoterapi ve rehabilitasyon bitirdikten sonra dil okumak istediğimi söyledim.

Soruları cevaplayıp vize memuruna verdikten sonra vize ücretini aldı ve parmak izi taramasını yaptı. Çok güler yüzlü bir kadındı çok gergin girdiğim görüşmeden mutlu bir şekilde ayrıldım. Bir eksik olursa ararım dedi ama daha aramadığı için eksik bir şey olduğunu sanmıyorum.

Eğer vizem verilirse tarihini de güncelleyeceğim.

Sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
nazar degdirmek istemiyorum ama red yeme ihtimaliniz cok dusuk gibi simdiden hayirli olsun

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 6:43 am

hayriyeyilmaz_ yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 1:33 am Evet o benim hiç almanca sertifikam olmadan 36f vizem geldi bugun arkadaşın dediği gibi tek etken sertifika değil diğer belgelerin düzgün ve tutarlı olması gerekiyor.
hayriye bak demiştim vize gelecek diye :) hangi belgelerle başvurdun randevuda neler dedin okulun ne zaman bitti anlatsana

heterozigot

Mesaj gönderen heterozigot » Cmt Ağu 19, 2023 6:47 am

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 18, 2023 4:00 pm ben de aynı gün girdim Ankaradan 36F ama, sonucunuz belli olursa yazar mısınız? bence 5 güne kadar sms gelmezse kabul aldığımız belli olur gibi artık.
12. gün sms aldım red geldi.

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cmt Ağu 19, 2023 7:35 am

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 6:47 am 12. gün sms aldım red geldi.
Sizce neden red geldi eksik belgeniz mi vardı bir de dil seviyeniz neydi

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cmt Ağu 19, 2023 9:05 am

heterozigot yazdı: Cmt Ağu 19, 2023 6:47 am 12. gün sms aldım red geldi.
dil seviyen neydi? sebep neymiş?

Kilitli