Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

kabul mektubunun geçerliliği

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
quarky

kabul mektubunun geçerliliği

Mesaj gönderen quarky » Cmt Ağu 05, 2023 4:13 am

Tu Dresden'den şu şekilde bir kabul mektubu aldım. Okulda şartlı kabul olduğunu biliyorum fakat kabul mektubunda kayıtla ilgili vs hiçbir şey yazmıyor. Kurslarina katılım sınavından bahsedip durmuşlar fakat bir kursa kayıt olmadan zaten vize alıp da o sınava katılmaya gidemem. Bu kabul ile okula kayıt olup özel bir dil kursuna katılım sağlayabilir miyim?

Bedingte Zulassung zum beantragten Studium an der TU Dresden
Zulassung zum Aufnahmetest für den studienvorbereitenden Deutschkurs im
Wintersemester 2023/24

Beantragtes Studium Bachelor of Arts, Geistes-, Kultur- und Sozialwissenschaften
Ihr Antrag auf Zulassung zum Studium an der TU Dresden wurde geprüft. Die fachlichen
Voraussetzungen sind erfüllt.
Bedingung für die Immatrikulation in den o. g. zulassungsfreien Studiengang ist der Nachweis der
sprachlichen Studierfähigkeit durch ein entsprechendes Sprachzeugnis Deutsch (z.B. TestDaF mit
4/4/4/4 oder die Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang mit DSH 2).
Die TU Dresden bietet zur sprachlichen Vorbereitung und fachlichen Orientierung einen
gebührenfreien Deutschkurs an, welcher mit der Deutschen Sprachprüfung für den Hochschulzugang
(DSH) abschließt. Für die Teilnahme am Deutschkurs werden die Studierenden an der TU Dresden in
ein Vorbereitungssemester (Propädeutikum) immatrikuliert. Voraussetzung für die Aufnahme und
Immatrikulation in den Deutschkurs ist das Bestehen eines Aufnahmetests.

Computer_Berkay

Re: kabul mektubunun geçerliliği

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ağu 05, 2023 1:18 pm

quarky yazdı: Cmt Ağu 05, 2023 4:13 am Tu Dresden'den şu şekilde bir kabul mektubu aldım. Okulda şartlı kabul olduğunu biliyorum fakat kabul mektubunda kayıtla ilgili vs hiçbir şey yazmıyor. Kurslarina katılım sınavından bahsedip durmuşlar fakat bir kursa kayıt olmadan zaten vize alıp da o sınava katılmaya gidemem. Bu kabul ile okula kayıt olup özel bir dil kursuna katılım sağlayabilir miyim?

Bedingte Zulassung zum beantragten Studium an der TU Dresden
Zulassung zum Aufnahmetest für den studienvorbereitenden Deutschkurs im
Wintersemester 2023/24

Beantragtes Studium Bachelor of Arts, Geistes-, Kultur- und Sozialwissenschaften
Ihr Antrag auf Zulassung zum Studium an der TU Dresden wurde geprüft. Die fachlichen
Voraussetzungen sind erfüllt.
Bedingung für die Immatrikulation in den o. g. zulassungsfreien Studiengang ist der Nachweis der
sprachlichen Studierfähigkeit durch ein entsprechendes Sprachzeugnis Deutsch (z.B. TestDaF mit
4/4/4/4 oder die Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang mit DSH 2).
Die TU Dresden bietet zur sprachlichen Vorbereitung und fachlichen Orientierung einen
gebührenfreien Deutschkurs an, welcher mit der Deutschen Sprachprüfung für den Hochschulzugang
(DSH) abschließt. Für die Teilnahme am Deutschkurs werden die Studierenden an der TU Dresden in
ein Vorbereitungssemester (Propädeutikum) immatrikuliert. Voraussetzung für die Aufnahme und
Immatrikulation in den Deutschkurs ist das Bestehen eines Aufnahmetests.
Aufnahmetest online mi präzens mi olacak onu yazmamislar. Mektupta sadece bu kadar sey mi yaziyor? Sartli kabul almissiniz ve Tu Dresden de ücretsiz hazirlik kursu varmis. Kurslarina kayit icin Aufnahmetest i gecmeniz gerek ama. Eger kayitli olursaniz üniversite ögrencisi olacaksiniz ve ögrenci imkanlarindan faydalanabileceksiniz. Bu yani hem sartli kabul hem sinava davet mektubu.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

quarky

Mesaj gönderen quarky » Cmt Ağu 05, 2023 2:09 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ağu 05, 2023 1:18 pm Aufnahmetest online mi präzens mi olacak onu yazmamislar. Mektupta sadece bu kadar sey mi yaziyor? Sartli kabul almissiniz ve Tu Dresden de ücretsiz hazirlik kursu varmis. Kurslarina kayit icin Aufnahmetest i gecmeniz gerek ama. Eger kayitli olursaniz üniversite ögrencisi olacaksiniz ve ögrenci imkanlarindan faydalanabileceksiniz. Bu yani hem sartli kabul hem sinava davet mektubu.
Başlıkta gitmem için öğrenci vizesi gerektiğini yazmıştım yüz yüze yani sınav. Mektubun kalanında sadece sınavla ilgili detaylar var. Hatta benim gitmem için gerekiyor o ayrı bir de onlar sınava katılım şartı olarak istiyorlarmış:) Mektupta okula kayıttan vs bahsetmeyince okula kabul mu onu bilememiştim sadece sınava katılım kabulu olduğunu düşünmüştüm. Teşekkürler.

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Sal Ağu 08, 2023 12:50 am

ben de tu dresdenden bu sekilde sartli kabulumu aldim belgenin devaminda bu kagidin 2 semester daha gecerli oldugu yaziyor. bu kagitla dil sartini saglayip wiederbewerbung yapmak gerekiyor onu da sitede anlatmislar. her bölümün baslangic tarihi degisiyor.
Ayrica özel kursa kayit olup immartikule olmayi dresden kabul etmiyor.

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Ağu 08, 2023 11:19 am

Twist321 yazdı: Sal Ağu 08, 2023 12:50 am ben de tu dresdenden bu sekilde sartli kabulumu aldim belgenin devaminda bu kagidin 2 semester daha gecerli oldugu yaziyor. bu kagitla dil sartini saglayip wiederbewerbung yapmak gerekiyor onu da sitede anlatmislar. her bölümün baslangic tarihi degisiyor.
Ayrica özel kursa kayit olup immartikule olmayi dresden kabul etmiyor.
Okulun kendi kursuna katılmak için sınava zaten katilamam çünkü o zamana kadar vizem çıkmaz. Okulun kursuna katılamazsam kabulum yanıyor mu yani anlayamadım? Bir de sitelerinde kursumuzda yer bulamazsanız özel bir kursa katılabilirsiniz yazıyordu.

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Sal Ağu 08, 2023 1:59 pm

quarky yazdı: Sal Ağu 08, 2023 11:19 am Okulun kendi kursuna katılmak için sınava zaten katilamam çünkü o zamana kadar vizem çıkmaz. Okulun kursuna katılamazsam kabulum yanıyor mu yani anlayamadım? Bir de sitelerinde kursumuzda yer bulamazsanız özel bir kursa katılabilirsiniz yazıyordu.
Okula sordugumda sadece kendi DSH kursunda hazirlik ogrencisi olarak haklarindan yararlanabiliyorsun dedi.Privat dil kursundayken semester ticket, yurt hakkin vs olmuyor yani.
Hayir kabulun yanmiyor wiederbewerbung yapiyorsun o kagitla. Immatrikulation icin dil belgeni iki semester icerisinde aldigin o kabul kagidiyla okula yollaman gerekiyor. Burada var incele istersen
https://tu-dresden.de/studium/vor-dem-s ... anguage=de

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Ağu 08, 2023 11:00 pm

Twist321 yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:59 pm Okula sordugumda sadece kendi DSH kursunda hazirlik ogrencisi olarak haklarindan yararlanabiliyorsun dedi.Privat dil kursundayken semester ticket, yurt hakkin vs olmuyor yani.
Hayir kabulun yanmiyor wiederbewerbung yapiyorsun o kagitla. Immatrikulation icin dil belgeni iki semester icerisinde aldigin o kabul kagidiyla okula yollaman gerekiyor. Burada var incele istersen
Sana ulaşabileceğim herhangi bir mail, sosyal medya vs. var mı genel süreç hakkında soru işaretim olan bilgi alamadığım çok fazla konu var yardımcı olabilirsen çok çok sevinirim.

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Çrş Ağu 09, 2023 1:10 am

var fakat forumda banlanma sebebi oluyor iletisim adresi vermek

quarky

Mesaj gönderen quarky » Cum Ağu 11, 2023 5:17 pm

Twist321 yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:59 pm Okula sordugumda sadece kendi DSH kursunda hazirlik ogrencisi olarak haklarindan yararlanabiliyorsun dedi.Privat dil kursundayken semester ticket, yurt hakkin vs olmuyor yani.
Bu kayıt olamama durumu bana herhangi bir sıkıntı çıkartır mı? Sonuçta ben vizeye uni öncesi dil kursu diye basvuruyorum 36f ile. Oturum uzatırken falan okula kaydimin olmayıp sadece dil kursuna olması bir sorun yaratabilir mi mesela?

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Cum Ağu 11, 2023 5:22 pm

quarky yazdı: Cum Ağu 11, 2023 5:17 pm Bu kayıt olamama durumu bana herhangi bir sıkıntı çıkartır mı? Sonuçta ben vizeye uni öncesi dil kursu diye basvuruyorum 36f ile. Oturum uzatırken falan okula kaydimin olmayıp sadece dil kursuna olması bir sorun yaratabilir mi mesela?
zannetmiyorum ama yine de daha iyi bir bilenle konusmak lazim. ben turkiyede kalip sonra direkt c1 ile wiederbewerbung yapacagim icin konuya cok hakim degilim

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Ağu 11, 2023 5:32 pm

quarky yazdı: Cum Ağu 11, 2023 5:17 pm Bu kayıt olamama durumu bana herhangi bir sıkıntı çıkartır mı? Sonuçta ben vizeye uni öncesi dil kursu diye basvuruyorum 36f ile. Oturum uzatırken falan okula kaydimin olmayıp sadece dil kursuna olması bir sorun yaratabilir mi mesela?
Ben de aynı durumdayım özel bir dil kursuna kaydımı yaptırdım ancak kabul aldığım okulun dil kursu politikası nedeniyle okula kayıt yaptıramadım. Açıkçası dil kursuna kayıt olduğunuz sürece ve kabul belgeniz de olduğu halde sıkıntı yapmazlar diye umuyorum. Durumu da motivasyon mektubunda anlatabilirsiniz garanti olması açısından
Stuttgart/Baden-Württemberg

quarky

Mesaj gönderen quarky » Pzt Ağu 14, 2023 1:37 am

Vizede sıkıntı çıkmasa bile Almanya'da oturum uzatırken sıkıntı olabilir gibi geliyor:/ Bana Bremen'den dil kursu kabulü almamı tavsiye ettiler bu durum için. Diğer sene istediğim okula geçebileceğim için mantıklı geldi.

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Ağu 14, 2023 5:18 pm

Hocam vize konusunda içiniz rahat olsun, Ağustos’un ilk haftası Ankara’da 36f vize görüşmem vardı. 7 farklı okuldan B2 ile şartlı kabulüm var ama özellikle sadece TU Dresden’den gelen şartlı kabulu dosyama koydum, diğer kabuller yanımdaydı başka okul vs. hakkında hiçbir soru sorulmadı. Görüşmenin sonunda ben özellikle sizinle aynı düşündüğüm için vize memuruna şunu sordum. Okulun bünyesindeki hazırlık kursunun içeriği, ne kadar süreceği vs. hepsi ile ilgili yanımda belge var, eklememiz gerekiyor mu dedim, kabul belgeniz bizim için yeterli dedi. Şu anda yaklaşık 1 hafta geçti eksik belge vs. hiçbir şey hakkında elçilik beni aramadı veya e-posta atmadı. Ayriyetten şunu da söyleyim garanti olması amacıyla yanınıza VHS Dresden’in kurslarının ekran çıktısını alın, zaten TR ibanıyla ödeme yapılmıyor onu belirtirsiniz. Goethe Dresden’den de kurs içeriğini alıp çıkarın veya garanti olsun derseniz 1100€ ödeme yapın, kurs başlangıcından 3 veya 4 hafta öncesine kadar 160€ kesintiyle geri alabilirsiniz. Son olarak TUDIAS’a direkt ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. Vize görüşmesi için belge de isterseniz 150€’ya davet mektubu gönderiyorlar. Ama dediğim gibi bu bahsettiğim her şeyi ben görüşmeye götürdüm, belge füzenleyen kadına direkt vermedim o da sormadı, aynı şekilde vize memuru da gerek olmadığını belirtti. Şimdiden başarılar.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Pzt Ağu 14, 2023 5:20 pm

devletamca yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 5:18 pm Hocam vize konusunda içiniz rahat olsun, Ağustos’un ilk haftası Ankara’da 36f vize görüşmem vardı. 7 farklı okuldan B2 ile şartlı kabulüm var ama özellikle sadece TU Dresden’den gelen şartlı kabulu dosyama koydum, diğer kabuller yanımdaydı başka okul vs. hakkında hiçbir soru sorulmadı. Görüşmenin sonunda ben özellikle sizinle aynı düşündüğüm için vize memuruna şunu sordum. Okulun bünyesindeki hazırlık kursunun içeriği, ne kadar süreceği vs. hepsi ile ilgili yanımda belge var, eklememiz gerekiyor mu dedim, kabul belgeniz bizim için yeterli dedi. Şu anda yaklaşık 1 hafta geçti eksik belge vs. hiçbir şey hakkında elçilik beni aramadı veya e-posta atmadı. Ayriyetten şunu da söyleyim garanti olması amacıyla yanınıza VHS Dresden’in kurslarının ekran çıktısını alın, zaten TR ibanıyla ödeme yapılmıyor onu belirtirsiniz. Goethe Dresden’den de kurs içeriğini alıp çıkarın veya garanti olsun derseniz 1100€ ödeme yapın, kurs başlangıcından 3 veya 4 hafta öncesine kadar 160€ kesintiyle geri alabilirsiniz. Son olarak TUDIAS’a direkt ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. Vize görüşmesi için belge de isterseniz 150€’ya davet mektubu gönderiyorlar. Ama dediğim gibi bu bahsettiğim her şeyi ben görüşmeye götürdüm, belge füzenleyen kadına direkt vermedim o da sormadı, aynı şekilde vize memuru da gerek olmadığını belirtti. Şimdiden başarılar.
hocam bende 9 ağustosta girdim ankarada 36f ile bende her şeyi ödedim gittim B2.2 belgesiyle gittim 3 okuldan kabul aldım 1 tanesinin kayıtlı öğrenci belgesiyle gittim, bende de durum aynı 😹 siz kaçında gittiniz nasıl birisi vardı?

quarky

Mesaj gönderen quarky » Pzt Ağu 14, 2023 5:48 pm

devletamca yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 5:18 pm Hocam vize konusunda içiniz rahat olsun, Ağustos’un ilk haftası Ankara’da 36f vize görüşmem vardı. 7 farklı okuldan B2 ile şartlı kabulüm var ama özellikle sadece TU Dresden’den gelen şartlı kabulu dosyama koydum, diğer kabuller yanımdaydı başka okul vs. hakkında hiçbir soru sorulmadı. Görüşmenin sonunda ben özellikle sizinle aynı düşündüğüm için vize memuruna şunu sordum. Okulun bünyesindeki hazırlık kursunun içeriği, ne kadar süreceği vs. hepsi ile ilgili yanımda belge var, eklememiz gerekiyor mu dedim, kabul belgeniz bizim için yeterli dedi. Şu anda yaklaşık 1 hafta geçti eksik belge vs. hiçbir şey hakkında elçilik beni aramadı veya e-posta atmadı. Ayriyetten şunu da söyleyim garanti olması amacıyla yanınıza VHS Dresden’in kurslarının ekran çıktısını alın, zaten TR ibanıyla ödeme yapılmıyor onu belirtirsiniz. Goethe Dresden’den de kurs içeriğini alıp çıkarın veya garanti olsun derseniz 1100€ ödeme yapın, kurs başlangıcından 3 veya 4 hafta öncesine kadar 160€ kesintiyle geri alabilirsiniz. Son olarak TUDIAS’a direkt ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. Vize görüşmesi için belge de isterseniz 150€’ya davet mektubu gönderiyorlar. Ama dediğim gibi bu bahsettiğim her şeyi ben görüşmeye götürdüm, belge füzenleyen kadına direkt vermedim o da sormadı, aynı şekilde vize memuru da gerek olmadığını belirtti. Şimdiden başarılar.
Teşekkürler. Peki oturum uzatma durumu için ne düşünüyorsunuz bir fikriniz var mı? Sonuçta 36f Yükseköğrenime Hazırlık Amaçlı Dil
Kursu olarak geçiyorya orada oturum uzatacağımız zaman okul kaydınız niye yok diye sorun etmezler mi?

quarky

Mesaj gönderen quarky » Pzt Ağu 14, 2023 5:59 pm

Aklıma takılan bir soru daha var Almanya'da istediğimiz şehir veya eyalette kursa gidebiliyor muyuz? Vizede başka bir şehirden dil kursu gösterirsem sorun olabilir mi? Ya da sonrasında herhangi bir şekilde sorun olma ihtimali var mı?

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Ağu 14, 2023 9:52 pm

quarky yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 5:59 pm Aklıma takılan bir soru daha var Almanya'da istediğimiz şehir veya eyalette kursa gidebiliyor muyuz? Vizede başka bir şehirden dil kursu gösterirsem sorun olabilir mi? Ya da sonrasında herhangi bir şekilde sorun olma ihtimali var mı?
Hocam ben TU Dresden’de Ekim’deki DSH sınavına gireceğim. İlk 45 kişiyi galiba kursa alıyorlar, geriye kalanlar için TUDIAS’a yönelebilirsiniz yazılmış. Oturum konusunda inanın bir fikrim yok ama sınava gireceğimi belirtip almaya çalışacağım. Uzun süreli vermeseler bile sonrasında uzatabilirsiniz problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bahsettiğiniz gibi vizenizi aldıktan sonra başka bir şehir/eyalette özel kursa veya okul kursuna gitmenizde bir sakınca olmaz.

devletamca

Mesaj gönderen devletamca » Pzt Ağu 14, 2023 10:23 pm

quarky yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 5:59 pm Aklıma takılan bir soru daha var Almanya'da istediğimiz şehir veya eyalette kursa gidebiliyor muyuz? Vizede başka bir şehirden dil kursu gösterirsem sorun olabilir mi? Ya da sonrasında herhangi bir şekilde sorun olma ihtimali var mı?
Hocam şimdi Dresden’in kendi şehir sitesinden baktım. Sadece kabul yazınız oturum izni için yeterli. Okulun kursuna katılmayacaksanız ayrıca haftalık en az 18 saatlik kurs ayarlamnız lazım vize şartında olduğu gibi. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

https://www.dresden.de/de/rathaus/diens ... s_d115.php

quarky

Mesaj gönderen quarky » Sal Ağu 15, 2023 12:18 pm

devletamca yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 9:52 pm Hocam ben TU Dresden’de Ekim’deki DSH sınavına gireceğim. İlk 45 kişiyi galiba kursa alıyorlar, geriye kalanlar için TUDIAS’a yönelebilirsiniz yazılmış. Oturum konusunda inanın bir fikrim yok ama sınava gireceğimi belirtip almaya çalışacağım. Uzun süreli vermeseler bile sonrasında uzatabilirsiniz problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bahsettiğiniz gibi vizenizi aldıktan sonra başka bir şehir/eyalette özel kursa veya okul kursuna gitmenizde bir sakınca olmaz.
Tu Dresden'e bir mail attım. "Siz sinaviniza katılım için öğrenci vizesi istiyorsunuz fakat öğrenci vizesi almak için de bir kursa katılım belgesi göstermem gerekiyor ne yapmam lazım?" Şeklinde. Onlar da böyle bir şey gerekmiyor dedi ben de 36f için gereken belgelerin listesini gönderdim. Şöyle cevap vermişler:

"Guten Tag,
Das scheint mir eine Liste für den Antrag für ein Visum zur Studienvorbereitung zu sein.
Wie gesagt, Sie haben eine bedingte Zulassung zum beantragten Studium an der TU Dresden mit
Einladung zum Aufnahmetest für den studienvorbereitenden Deutschkurs erhalten. Damit sollten Sie ein Visum für Studienzwecke beantragen. Dann legen Sie bei der Botschaft den Bescheid über die bedingte Zulassung vor."

Şartlı kabul için gereken vize 36f yani Studienvorbereitung değil mi zaten? Şartlı olarak basvurabilecegimiz vize 36f değil mi ne anlatmışlar hiç anlamadım.

barneystinson

Mesaj gönderen barneystinson » Çrş Eyl 13, 2023 9:24 pm

itsemin53 yazdı: Pzt Ağu 14, 2023 5:20 pm hocam bende 9 ağustosta girdim ankarada 36f ile bende her şeyi ödedim gittim B2.2 belgesiyle gittim 3 okuldan kabul aldım 1 tanesinin kayıtlı öğrenci belgesiyle gittim, bende de durum aynı 😹 siz kaçında gittiniz nasıl birisi vardı?
Merhabalar B2.2 belgesiyle hangi okullardan kabul almıştınız veya hangi okullar bu belgeye kabul veriyorlar