Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Selman45

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Selman45 » Cmt Ağu 12, 2023 1:40 pm

Arkadaşlar merhaba.İzmir İDATA dan 44F Vizesi ile ilgili süreç bekleyen var mı?Bilgi paylaşırmısınız?
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Cmt Ağu 12, 2023 1:42 pm

pancar yazdı: Cmt Ağu 05, 2023 10:09 am 4 ay sonunda vizemi aldım. 1 Senelik vermişler.

41F - İstanbul Gayrettepe Ofisi
------------------------------
7 Nisan - Başvuru
25 mayıs - Randevu Ataması
4 Temmuz - Randevu Tarihi
4 Ağustos - Kargo mesajı
5 ağustos - Kargo şubesinden Pasaportumu teslim aldım.
uzun sürmüş, hangi şehire gidiyorsun. Oradaki yabancılar polisi yavaş işlediği için mi oldu diye düşündüğümden soruyorum

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cmt Ağu 12, 2023 1:49 pm

gilgameshx yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 1:42 pm uzun sürmüş, hangi şehire gidiyorsun. Oradaki yabancılar polisi yavaş işlediği için mi oldu diye düşündüğümden soruyorum
Her şeyden önce randevusu yaklaşık 20 gün geç gelmiş depremzedelerin dosyaları dolayısıyla. Şu anda bu olgu ortadan kalktı. Aynı şekilde randevuyu da 10 gün geç atmışlar yine aynı sebepten dolayı. Vizenin gelmesi ise normal zaman skalasında. Mart sonrası Haziran'a kadar depremzedelerin dosyalarından dolayı olsa gerek olağanüstü bir yoğunluk oluşmuştu. 41F Randevu Tarihi isimi başlıkta bu konu hakkında hazırladığım grafikler mevcut onlara bakabilirsiniz.
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Cmt Ağu 12, 2023 1:53 pm

YavuzAkbay yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 1:49 pm Her şeyden önce randevusu yaklaşık 20 gün geç gelmiş depremzedelerin dosyaları dolayısıyla. Şu anda bu olgu ortadan kalktı. Aynı şekilde randevuyu da 10 gün geç atmışlar yine aynı sebepten dolayı. Vizenin gelmesi ise normal zaman skalasında. Mart sonrası Haziran'a kadar depremzedelerin dosyalarından dolayı olsa gerek olağanüstü bir yoğunluk oluşmuştu. 41F Randevu Tarihi isimi başlıkta bu konu hakkında hazırladığım grafikler mevcut onlara bakabilirsiniz.
Evet vizesi normal zamanda gelmiş 4 ay yazdığı kısımda kaldım bi an ondan dolayı başvuru tarihi ve vize gelişine odaklanamadım :D teşekkürler bakıcam başlığa

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cmt Ağu 12, 2023 2:00 pm

monpti yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 1:39 pm Merhaba kusura bakmayin gordum mesajlarinizi ama ancak cevap yazabilmek icin firsatim oldu. Okul, TUBAF, cok bilindik bir okul degil ama en eski mining schoolardandir aslinda ama biraz karisik benim durumum. Ben free uni of berlin e enroll olucam PhD icin ama proje " maden teknolojileri" ile alakali bir proje ve bu TUBAF uzerinden ilerleyecek. Dolayisiyla kontrati TUBAF" la yapiyorum. Dediginiz kategorilere baktim simdi, yani dun dedigim gibi 11F MINT kategorisi kapsaminda mantikli duruyor ama bana teklif edilen meblaa yillik 45k civarini gormuyor brut olarak. 31F daha mantikli geldi suan, en azindan, İşkolunda alışılagelmiş aylık ücret, ya da en azından sabit asgari ücret*, gibi ucu acik bir ibare var. Kontratimda ama nitelikli akademik eleman (akademische Fachkraft) yazmiyor. Yazan sey su (wissenschaftlicher mitarbeiter) o da scientific assistant a karsilik geliyor. Bilmiyorum 31F den basvursam bu ayrinti sikinti cikaracak bir durum olusturur mu acaba...
Anladım. Sizin durumunuz bizimkinden de birazcık daha karışıkmış aslında :) 23F’den başvurmanızın şöyle bir riski olur, eğer okul size 18d kapsamında işe alım asla yapmadıklarını söylediyse, araştırmacı vizesinin en önemli evrakı olan Aufnahmevereinbarung belgesini onlardan temin edemezsiniz ve Konsolosluk sizden 18d’ye uygun hazırlanmış bir iş kontratı veya Aufnahmevereinbarung talep eder.

Size iki öneride bulunabilirim. Ya 23F vizesi için yaptığınız başvuruyu iptal etmeyip elinizdeki belgelerle başvurun ve konsolosluğun size uygun kategoriden vize vermesini bekleyin (ki biraz riskli olabilir),

Ya da okulun İKsı veya welcome centerıyla hemen iletişime geçip 11F ve 31F merkblattlarını gönderin. Teyit almadan 31F’ye başvurmanızı asla önermem çünkü o kategoride çok az atama yapılıyor olabilir ve çok bekleyebilirsiniz. Zaten halihazırda sıklıkla atama yapılan kategorilerde bile 2-3 ay bekleme süresi var…

Kafanıza bir şey takılırsa yazın, elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cmt Ağu 12, 2023 2:18 pm

roseangouleme yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:00 pm Anladım. Sizin durumunuz bizimkinden de birazcık daha karışıkmış aslında :) 23F’den başvurmanızın şöyle bir riski olur, eğer okul size 18d kapsamında işe alım asla yapmadıklarını söylediyse, araştırmacı vizesinin en önemli evrakı olan Aufnahmevereinbarung belgesini onlardan temin edemezsiniz ve Konsolosluk sizden 18d’ye uygun hazırlanmış bir iş kontratı veya Aufnahmevereinbarung talep eder.

Size iki öneride bulunabilirim. Ya 23F vizesi için yaptığınız başvuruyu iptal etmeyip elinizdeki belgelerle başvurun ve konsolosluğun size uygun kategoriden vize vermesini bekleyin (ki biraz riskli olabilir),

Ya da okulun İKsı veya welcome centerıyla hemen iletişime geçip 11F ve 31F merkblattlarını gönderin. Teyit almadan 31F’ye başvurmanızı asla önermem çünkü o kategoride çok az atama yapılıyor olabilir ve çok bekleyebilirsiniz. Zaten halihazırda sıklıkla atama yapılan kategorilerde bile 2-3 ay bekleme süresi var…

Kafanıza bir şey takılırsa yazın, elimden geldiğince destek olmaya çalışırım.
Cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. Evet mail atacagim okula da. Demin konuyla alakali, Ankara konsolosluguna, vize bolume mail attim ama tabi ne kadar surede cevap veriyorlar bilmiyorum.

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cmt Ağu 12, 2023 2:33 pm

monpti yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:18 pm Cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. Evet mail atacagim okula da. Demin konuyla alakali, Ankara konsolosluguna, vize bolume mail attim ama tabi ne kadar surede cevap veriyorlar bilmiyorum.
Onlardan cevap almak biraz zor maalesef, şablon yanıt bile verebilirler 😊 Umarım okul veya konsolosluktan bir yanıt alırsınız. Araştırmacı ve doktora öğrencisi vize türleri arasında konsolosluğun evraklara göre otomatik olarak geçiş sağlayabildiğini duymuştum, bunu yaşayan birçok insan var. Eğer okul mavi karta başvurmanız konusunda ısrarcıysa da en azından bunun nedenlerini sizinle paylaşırsa içiniz daha rahat olur. Ben Aufnahmevereinbarung’umu alana kadar sürekli tedirgindim, yanlış kategoriden başvurduğumu düşünerek depresyona girmiştim. Bu nedenle yaşadığınız kafa karışıklığını ve gerginliği tahmin edebiliyorum. Ama eminim kısa zamanda durumu netleştirirler. Görev başlangıcınız Ekim 2023 mü?

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cmt Ağu 12, 2023 2:43 pm

roseangouleme yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:33 pm Onlardan cevap almak biraz zor maalesef, şablon yanıt bile verebilirler 😊 Umarım okul veya konsolosluktan bir yanıt alırsınız. Araştırmacı ve doktora öğrencisi vize türleri arasında konsolosluğun evraklara göre otomatik olarak geçiş sağlayabildiğini duymuştum, bunu yaşayan birçok insan var. Eğer okul mavi karta başvurmanız konusunda ısrarcıysa da en azından bunun nedenlerini sizinle paylaşırsa içiniz daha rahat olur. Ben Aufnahmevereinbarung’umu alana kadar sürekli tedirgindim, yanlış kategoriden başvurduğumu düşünerek depresyona girmiştim. Bu nedenle yaşadığınız kafa karışıklığını ve gerginliği tahmin edebiliyorum. Ama eminim kısa zamanda durumu netleştirirler. Görev başlangıcınız Ekim 2023 mü?
Kilit soru, evet malesef Ekim 2023 ve bu siteyi 3 gun once falan kesfettim, goruyorum ki imkansiz o tarihe yetismesi. Kasim 1 e de ertelenebilme ihtimali var maksimum. Ama oyle olsa bile ben yetisemeyecegim her halukarda. Proje takvimine gore, kasim ayinda baslamam gereken bazi seyler var mesela. Nasil olacak bilmiyorum. Iptal edip baska birini ararlar heralde. Siz mavi kart diyorsunuz fakat, onun en onemli kriterlerinden biri, min yillik gross geliri zaten bana teklif edeceklerini ben pek sanmiyorum. Sorarim ama gene de tabiki. Sizin vize sonuclandi mi peki? En azindan o ilk randevu bekleyis tedirginliginiz gecmis. :)

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cmt Ağu 12, 2023 2:44 pm

monpti yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:43 pm Kilit soru, evet malesef Ekim 2023 ve bu siteyi 3 gun once falan kesfettim, goruyorum ki imkansiz o tarihe yetismesi. Kasim 1 e de ertelenebilme ihtimali var maksimum. Ama oyle olsa bile ben yetisemeyecegim her halukarda. Proje takvimine gore, kasim ayinda baslamam gereken bazi seyler var mesela. Nasil olacak bilmiyorum. Iptal edip baska birini ararlar heralde. Siz mavi kart diyorsunuz fakat, onun en onemli kriterlerinden biri, min yillik gross geliri zaten bana teklif edeceklerini ben pek sanmiyorum. Sorarim ama gene de tabiki. Sizin vize sonuclandi mi peki? En azindan o ilk randevu bekleyis tedirginliginiz gecmis. :)
Hayır ben hala randevu bekliyorum maalesef:( 72 gün oldu…

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cmt Ağu 12, 2023 2:48 pm

monpti yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:43 pm Kilit soru, evet malesef Ekim 2023 ve bu siteyi 3 gun once falan kesfettim, goruyorum ki imkansiz o tarihe yetismesi. Kasim 1 e de ertelenebilme ihtimali var maksimum. Ama oyle olsa bile ben yetisemeyecegim her halukarda. Proje takvimine gore, kasim ayinda baslamam gereken bazi seyler var mesela. Nasil olacak bilmiyorum. Iptal edip baska birini ararlar heralde. Siz mavi kart diyorsunuz fakat, onun en onemli kriterlerinden biri, min yillik gross geliri zaten bana teklif edeceklerini ben pek sanmiyorum. Sorarim ama gene de tabiki. Sizin vize sonuclandi mi peki? En azindan o ilk randevu bekleyis tedirginliginiz gecmis. :)
Olumsuz düşünmeyin, sonuçta sizin ulusal vize almak zorunda olduğunuzu biliyorlardı ve ulusal vize süreci çoğu ülkede 3 ay kadar sürüyor. Bence tolerans göstereceklerdir, belki ilk dönem uzaktan çalışırsınız. Sizi mağdur etmeyeceklerini düşünüyorum.

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cmt Ağu 12, 2023 3:02 pm

roseangouleme yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 2:44 pm Hayır ben hala randevu bekliyorum maalesef:( 72 gün oldu…
Anladim. Bence bir suru insan magdur olmus bu yavasliktan oturu. Isin garibi benim her sey cok yeni gelisti zaten, bas vurdugum ilan falan vs bir ay once acilmis ilan yani istesem de daha erken hallemezdim vize islerini bakalim hayirlisi.

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cmt Ağu 12, 2023 3:19 pm

monpti yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 3:02 pm Anladim. Bence bir suru insan magdur olmus bu yavasliktan oturu. Isin garibi benim her sey cok yeni gelisti zaten, bas vurdugum ilan falan vs bir ay once acilmis ilan yani istesem de daha erken hallemezdim vize islerini bakalim hayirlisi.
Haklısınız…Sonuçta bu bizden kaynaklanan bir sıkıntı değil, sorumsuzluğumuzun sonucunda yaşamıyoruz bunu. Kontrata başlangıç tarihi ertelenen insanlar duydum, çevremde de oldu. Tolerans göstereceklerini tahmin ediyorum. Geç kaldığınız takdirde kontrat hemen feshedilmiyormuş sanırım. Umarım çok geç kalmadan hepimiz işlerimizi hallederiz.

zaniolo34

Mesaj gönderen zaniolo34 » Cmt Ağu 12, 2023 5:12 pm

TUM'dan Master kabulü aldıktan sonraki sürecim;

28 Mayıs: 41F'e başvuru yaptım
26 Haziran: 26 Temmuz tarihine İstanbul iData ofisine randevum atandı
26 Temmuz: Görüşmem gayet rahat geçti. Tüm belgelerim tamdı, IELTS ve AT-11'in orijinalini de istediler (ben getirmiştim). 5 soruluk bir kağıt doldurdum (hangi bölüm, hangi dersleri alacaksın vb.) Parmak izi verip süreci tamamladım. Pasaportum elime daha ulaşmadı. Sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım. Bol şans herkese :D

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cmt Ağu 12, 2023 8:25 pm

Candan yazdı: Cum May 12, 2023 5:57 pm 13.2 randevu aldım
26.4 idata görüşme(31F)
16 gün hala bekliyorum
Merhaba sanırım ben de 31F için randevu oluşturucam. Sizin sonuçlanmıştır heralde diye umuyorum artık. Ya da son zamanlar da bu vize türüne başvuran bir tanıdığınız vs var mı acaba?

shad0w123

Mesaj gönderen shad0w123 » Cmt Ağu 12, 2023 10:30 pm

zaniolo34 yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 5:12 pm TUM'dan Master kabulü aldıktan sonraki sürecim;

28 Mayıs: 41F'e başvuru yaptım
26 Haziran: 26 Temmuz tarihine İstanbul iData ofisine randevum atandı
26 Temmuz: Görüşmem gayet rahat geçti. Tüm belgelerim tamdı, IELTS ve AT-11'in orijinalini de istediler (ben getirmiştim). 5 soruluk bir kağıt doldurdum (hangi bölüm, hangi dersleri alacaksın vb.) Parmak izi verip süreci tamamladım. Pasaportum elime daha ulaşmadı. Sorusu olan varsa yardımcı olmaya çalışırım. Bol şans herkese :D
Öncelikle tebrik ederim, en kısa zamanda pasaportunuz gelir umarım :) Gelince onu da buraya yazarsanız çok sevinirim :) Bir sorum olacak. Okul sizden dil yeterliliği için bu IELTS vs istediği için bu sınavları gösterdiniz değil mi? Benim başvurduğum bölümde lisans diplomam İngilizce eğitim olduğu için IELTS istemedi ve bana İngilizcesi yeterlidir diye yazı yazdı. Sırf vize için ayrıca IELTS'e girmem gerekmiyordur diye düşünüyorum? Sonuçta iDATA belgesinde üniversitenin belirlediği şartlara göre dil yeterliliğine dair belge demişler, direkt profesörden yazım var.

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Pzr Ağu 13, 2023 11:32 am

36f İzmir
Vize görüşme giriş: 19 Haziran
Merhaba 1 ay 24 gündür bekliyorum. Dil kursum 28 Eylül başlayacak muhtemelen ondan dolayı uzun sürdü. İlk gün telefonu açık tutun arayabiliriz bugün demişlerdi ( kabul Dortmund dil okulum Karlsruhe de ve akrabda kaacağım. Akrabalarimin etkisi olup olmadığını baya üstüne basa basa iki üç kez sormuştu) ama ne arama oldu ne de mail geldi. Size sorum benim sessizlik süresi başlamış mıdır? Kursum 28 Eylül'de başlayacağından acaba evrakları daha gondermediler mi düşüncesi oldu.

Agah

Mesaj gönderen Agah » Pzr Ağu 13, 2023 11:47 am

erdemoozclk yazdı: Pzr Ağu 13, 2023 11:32 am 36f İzmir
Merhaba 1 ay 24 gündür bekliyorum. Dil kursum 28 Eylül başlayacak muhtemelen ondan dolayı uzun sürdü. İlk gün telefonu açık tutun arayabiliriz bugün demişlerdi ( kabul Dortmund dil okulum Karlsruhe de ve akrabda kaacağım. Akrabalarimin etkisi olup olmadığını baya üstüne basa basa iki üç kez sormuştu) ama ne arama oldu ne de mail geldi. Size sorum benim sessizlik süresi başlamış mıdır? Kursum 28 Eylül'de başlayacağından acaba evrakları daha gondermediler mi düşüncesi oldu.
36F icin de islem suresi 4 hafta diye belirtiliyor. Kuvvetle muhtemelensizin sessizlik suresi dolmustur konsoloslugun vize bolumune mail atip sureci ogrenmek istediginizi yazin bence.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Pzr Ağu 13, 2023 11:53 am

erdemoozclk yazdı: Pzr Ağu 13, 2023 11:32 am 36f İzmir
ups ile iletişime geçin, veya hangi kargo ise. bazen böyle durumlarda, biz zaten şu tarihte gönderdik, deniyor ve bir bakıyolar kargo şubesinde pasaport sizi bekliyor.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzr Ağu 13, 2023 12:07 pm

Arkadaşlar yakın zamanda 36f Ankara’da görüşmeye girip vizesi gelen var mı? Görüşmeden sonra eksik evrak yoksa vize kaç günde geliyor?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Pzr Ağu 13, 2023 12:31 pm

Muhendis yazdı: Pzr Ağu 13, 2023 12:07 pm Arkadaşlar yakın zamanda 36f Ankara’da görüşmeye girip vizesi gelen var mı? Görüşmeden sonra eksik evrak yoksa vize kaç günde geliyor?
9 ağustosta girdim, 24 saat içinde ararım seni bir sorun veya eksik evrak varsa dedi. Aramadı şuan heyecanla bekliyorum. Eyaletten eyalete değişiyor ama 4 hafta içinde bir dönüş olmazsa, sessizlik süresi doluyor bilgi vermek zorunda oluyorlar.

Kilitli