Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
heterozigot

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen heterozigot » Cum Ağu 11, 2023 6:47 pm

Peki biz neden Türkiye'ye okumaya gelen Alman öğrencilerden Türkçe Dil Belgesi istemiyoruz ?

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cum Ağu 11, 2023 6:53 pm

41F %100 İngilizce master kabulüm var.Vize başvuru formunu hangi dilde doldurmam lazım

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cum Ağu 11, 2023 7:02 pm

mtakg yazdı: Cum Ağu 11, 2023 6:53 pm 41F %100 İngilizce master kabulüm var.Vize başvuru formunu hangi dilde doldurmam lazım
İngilizce de olur Almanca da.
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cum Ağu 11, 2023 7:09 pm

Yavuz, sen girmiştin görüşmeye galiba ek belge olarak kaç tane belge verebiliyoruz bir de kalacak yerim belli değil ne yazdın oraya

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cum Ağu 11, 2023 7:12 pm

Bir de Dr Walter 6 aylık + TK genel sağlık haricinde sigortaya gerek var mı

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cum Ağu 11, 2023 7:40 pm

mtakg yazdı: Cum Ağu 11, 2023 7:09 pm Yavuz, sen girmiştin görüşmeye galiba ek belge olarak kaç tane belge verebiliyoruz bir de kalacak yerim belli değil ne yazdın oraya
Ben ek belge olarak sadece transkriptimi ve kabul edildiğim üniversiteye kayıt yaptığıma dair enrollment kağıdını verdim ama düşüncem en azından 5 belgeye kadar ek belge alabildikleri yönünde fakat yine de çok vermenin gereği yok bence. Onun dışında kalacak yerim belli olmadığı için üniversitemin olduğu şehri yazmıştım fakat ben ne kadar uzunlukta kalış yapacağım konusunda okul bitene dek yazmıştım dolayısıyla idata'daki hanımefendi bunun çok iyi bir seçenek olmadığını bana söyledi ve başvuru formumu tekrar otomatik olarak doldurup orayı 1 seneyle değiştirdi ve o değişikliği yaparken de nereyi değiştirdi bilmiyorum fakat bana tek kişilik mi yoksa paylaşımlı dairede mi kalırsın bi tanesini söyle dedi bana ona da tek kişilik olarak cevap vermiştim. Dolayısıyla orada benim yazdığım aslında sadece üniversitemin olduğu şehir olması dışında böyle bir değişiklik yaptı hanımefendi onu söylemeliyim.
İstanbul İData
41F
Osnabrück

esraslckr

Mesaj gönderen esraslckr » Cum Ağu 11, 2023 7:47 pm

hayatc66 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 6:30 pm Umarim bir an önce vizenin gelir🙏🏼🙏🏼🥹
Peki o belgeler için nasıl bir yol izlememiz lazım üni asisstrn belgeyi aldıktan sonra mı yoksa öncesinde mi üniversiteye mail atmaliyiz
Çok teşekkür ederim güzel dileğiniz için ve umarım diyerek başlıyorum :))

Aslında öncelikle üniversiteye karar vermeniz gerekiyor çünkü her üniversite için Uni Assıstten başvuru gerekmeyebilir , başvuruyu direkt olarak okulun kendi portalından ya da Hochschulstart.de ile birlikte başvuru isteyebilir . Tamamen seçtiğiniz üniversiteye bağlı. Hangi bölüm ve hangi üniversite olduğuna bakarken şartları neler üniversitenin international office bölümüne dikkatlice sorun mail atın veya arayın ( özellikle Nc puan sınırı var mı varsa kaç puan olduğu oldukça önemli .) ( Nc puanı sizin üniversite sınav sonucu puanınız ve lise ortalamanızın Almanyada ki sisteme dönüştürülmüş hali ve bunu Uni Assist ya da hochschulstart siz başvurduktan sonra hesaplayıp üniversiteye gönderiyor)

Kısacası siz önce şartları size uyan üniversiteyi bulun ve karar verdiğiniz üniversiteye mail atın

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cum Ağu 11, 2023 7:58 pm

YavuzAkbay yazdı: Cum Ağu 11, 2023 7:40 pm Ben ek belge olarak sadece transkriptimi ve kabul edildiğim üniversiteye kayıt yaptığıma dair enrollment kağıdını verdim ama düşüncem en azından 5 belgeye kadar ek belge alabildikleri yönünde fakat yine de çok vermenin gereği yok bence. Onun dışında kalacak yerim belli olmadığı için üniversitemin olduğu şehri yazmıştım fakat ben ne kadar uzunlukta kalış yapacağım konusunda okul bitene dek yazmıştım dolayısıyla idata'daki hanımefendi bunun çok iyi bir seçenek olmadığını bana söyledi ve başvuru formumu tekrar otomatik olarak doldurup orayı 1 seneyle değiştirdi ve o değişikliği yaparken de nereyi değiştirdi bilmiyorum fakat bana tek kişilik mi yoksa paylaşımlı dairede mi kalırsın bi tanesini söyle dedi bana ona da tek kişilik olarak cevap vermiştim. Dolayısıyla orada benim yazdığım aslında sadece üniversitemin olduğu şehir olması dışında böyle bir değişiklik yaptı hanımefendi onu söylemeliyim.
1 sene mi neden ki dbiraz garip geldi?

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Cum Ağu 11, 2023 8:01 pm

eminedemir_123 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 10:21 pm hayır 3 gün sonra görüşmem
Vize görüşmeniz nasıl geçti?

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cum Ağu 11, 2023 8:05 pm

mtakg yazdı: Cum Ağu 11, 2023 7:58 pm 1 sene mi neden ki dbiraz garip geldi?
Hani vizeyi bize 6 ay veya 1 senelik veriyorlar ya. Biz gidince oraya uzatıyoruz. O yüzden 1 senelik yazdılar.
İstanbul İData
41F
Osnabrück

skyrock

Mesaj gönderen skyrock » Cum Ağu 11, 2023 8:25 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 3:37 pm kesinlikle ama kesinlikle 36f ise 12 aylık istiyorlar, diye biliyorum, eksik evrak yapıp garantör gösterirsiniz başvuru süresi dahil 3-4 ay zamanınız olur. ben olsam böyle yapardım.
Hocam merhabalar, eksik evrak olarak garantör belgesini gösterdikten sonra bi iki ay içinde bloke hesap yapsak sıkıntı olur mu

skyrock

Mesaj gönderen skyrock » Cum Ağu 11, 2023 8:26 pm

Arkadaşlar merhabalar,
Liseden sonra bir buçuk sene kapalıçarşıda çalıştım sonra uniye geçtim . Bunu vize için motivasyon mektubunda belirtmem avantaj mıdır dezavantaj mıdır ? Yoksa hiç değinmemek daha mı mantıklı

skyrock

Mesaj gönderen skyrock » Cum Ağu 11, 2023 8:46 pm

skyrock yazdı: Cum Ağu 11, 2023 8:26 pm Arkadaşlar merhabalar,
Liseden sonra bir buçuk sene kapalıçarşıda çalıştım sonra uniye geçtim . Bunu vize için motivasyon mektubunda belirtmem avantaj mıdır dezavantaj mıdır ? Yoksa hiç değinmemek daha mı mantıklı
Bu arada vize türüm 36f lisans için şartlı kabul aldım
lise mezuniyeti 2018
Uni başlangıç 2021

roseangouleme

Mesaj gönderen roseangouleme » Cum Ağu 11, 2023 9:12 pm

monpti yazdı: Cum Ağu 11, 2023 6:05 pm Cok tesekkur ederim cevabiniz icin, ben de sizi tebrik ederim. Evet atama sureleri ile insanlarin yasadigi sikintilari burdan okuyorum 2 gundur. Umarim herkes icin hayirlisi olur en kisa surede. Calismaya baslayacagim okulun insan kaynaklari kismi kesinlikle 18d olarak ise alim yapmadiklarini soyluyor. Dolayisi ile blue kart kategorisinden mi basvuru yapmam gerekecek acaba su an. 23F icin randevu talebini dun olusturmustum. Iptal edip blue kart icin mi olusturmaliyim. Evet, TVL E13 %75 bende yazan kontratta ama bu gross 3140 Avro gibi bir mebla zaten, siz blue kart, diyince biraz once acip baktim> Min gross salary blue kart icin cok daha yuksek yillik min 45500 Avro gibi bir gross limit koymuslar. Bir de, butun, TVL E13 e tabi olanlar akademik, researcher pozisyonu olmuyor mu zaten. Ben doktoradan sonra, post doc icin Almanyada devam etsem gene bu, TVL E13 e bagli olarak derecem artmis oluyor sadece, yani, aldigim maastan bagimsiz 23F vizesinin kapsamasi gerekiyor sanirim diye dusunuyorum. Bu sekilde 23F ye basvuracak sekilde gorusmeye gitsem sikinti cikar mi acaba?
Aklıma son çare olarak şu da geldi; 11F ve 31F kategorilerinin merkblattlarını gönderip hangisine başvurayım diye sorabilirsiniz. Tahminimce kontratınızın %75 olmasından kaynaklanıyor. Garip bir uygulama gibi geldi ama bana açıkçası, hangi üniversite olduğunu merak ettim 😄

alparclan

Mesaj gönderen alparclan » Cum Ağu 11, 2023 11:05 pm

Agah yazdı: Cum Ağu 11, 2023 4:50 pm Merhaba burada eksik evrak maili ile alakali sorun yasayan bir arkadas vardi nickini hatirlamiyorum guncelleme yapacagimi soylemistim. Dun eksik evrak atmamiz icin bize verilen vize mail adresine bir e-mail attim. Mail de belirtilen “sessizlik süresi prosedurunun” doldugunu ve evraklari aldiginiza dair herhangi bir mail gondermediginiz icin surec hakkinda bilgi almak istedigimi yazdim. Bugun ogle gibi bir almanca mail geldi. Yabancilar subesinin sessizlik surecini kirdigini (herhangi bir e-mail almadim fintiba eksik evraklar disinda ki onlar zaten ben basvuruda belirtmistim) ve surecin devam ettigini yaziyordu. Bunun icin kaygilanmamam gerektigini ve surecin bir rutini oldugu yaziyordu ayrica herhangi bir gelismede tarafima mail gonderilecegi ile noktalamislar. Bundan sunu anlayabiliriz ki gonderdigimiz eksik evraklar yerine ulasmis ve en azindan burdaki konsoloslugun onayi alinmis sira yabancilar subesinde.
Bendim o kardeşim ne mutlu sana, ben de son teslim süresi dolmadan evvel o mail adresine durum ile ilgili mail attım ama geri dönüş yapılmadı. Sanıyorum ki ciddi bir durum oluşursa mutlaka geri dönüyorlar. Umarım kısa zamanda sonuçlanır. Beklemedeyiz. Normal işlem süresi sanıyorum 4-6 hafta

Agah

Mesaj gönderen Agah » Cum Ağu 11, 2023 11:11 pm

alparclan yazdı: Cum Ağu 11, 2023 11:05 pm Bendim o kardeşim ne mutlu sana, ben de son teslim süresi dolmadan evvel o mail adresine durum ile ilgili mail attım ama geri dönüş yapılmadı. Sanıyorum ki ciddi bir durum oluşursa mutlaka geri dönüyorlar. Umarım kısa zamanda sonuçlanır. Beklemedeyiz. Normal işlem süresi sanıyorum 4-6 hafta
En azindan evraklarimizin yerine ulastigini artik biliyoruz bu kadar bekletmeden sonra red alan duydun mu hocam hic ben denk gelmedim. Bu arada benden de 89 euro dusmus fintiba. Insallah tez zamanda vizelerimize kavusacaz.

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Cmt Ağu 12, 2023 10:17 am

Merhabalar, %100 İngilizce master kabulüm var. Vize görüşmesinde başvuru formunu, Cv ve motivasyon mektubunu hangi dilde yazmam gerekiyor. Teşekkürler (41F için)

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Cmt Ağu 12, 2023 10:34 am

mtakg yazdı: Cmt Ağu 12, 2023 10:17 am Merhabalar, %100 İngilizce master kabulüm var. Vize görüşmesinde başvuru formunu, Cv ve motivasyon mektubunu hangi dilde yazmam gerekiyor. Teşekkürler (41F için)
Ingilizce veya almanca.
İstanbul İData
41F
Osnabrück

tsmauzz

Mesaj gönderen tsmauzz » Cmt Ağu 12, 2023 11:57 am

Merhaba herkese,
Yakınlarda oturum randevum var. Şartlı kabul 36f vizem var. Lisans.
Sorum şu, vizede gösterdiğim üniversiteden başka bir üniversite gösterebilir miyim oturum alırken? Yoksa vizedekiyle aynı üniversite mi olmalı?

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cmt Ağu 12, 2023 1:39 pm

roseangouleme yazdı: Cum Ağu 11, 2023 9:12 pm Aklıma son çare olarak şu da geldi; 11F ve 31F kategorilerinin merkblattlarını gönderip hangisine başvurayım diye sorabilirsiniz. Tahminimce kontratınızın %75 olmasından kaynaklanıyor. Garip bir uygulama gibi geldi ama bana açıkçası, hangi üniversite olduğunu merak ettim 😄
Merhaba kusura bakmayin gordum mesajlarinizi ama ancak cevap yazabilmek icin firsatim oldu. Okul, TUBAF, cok bilindik bir okul degil ama en eski mining schoolardandir aslinda ama biraz karisik benim durumum. Ben free uni of berlin e enroll olucam PhD icin ama proje " maden teknolojileri" ile alakali bir proje ve bu TUBAF uzerinden ilerleyecek. Dolayisiyla kontrati TUBAF" la yapiyorum. Dediginiz kategorilere baktim simdi, yani dun dedigim gibi 11F MINT kategorisi kapsaminda mantikli duruyor ama bana teklif edilen meblaa yillik 45k civarini gormuyor brut olarak. 31F daha mantikli geldi suan, en azindan, İşkolunda alışılagelmiş aylık ücret, ya da en azından sabit asgari ücret*, gibi ucu acik bir ibare var. Kontratimda ama nitelikli akademik eleman (akademische Fachkraft) yazmiyor. Yazan sey su (wissenschaftlicher mitarbeiter) o da scientific assistant a karsilik geliyor. Bilmiyorum 31F den basvursam bu ayrinti sikinti cikaracak bir durum olusturur mu acaba...

Kilitli