Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
itsemin53

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 10:39 am

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 10:35 am Eksik evraktan 35 gün sonra geldi vizem, ama araya bayram şu bu girdi, kursumun başlamasına daha 2 ay vardı geldi vizem.
fena rahatlattın kardeşim teşekkür ederim

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 10:55 am

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 10:04 am itiraz kapalı, geçmiş olsun tekrar başvuru yapıp b1 belgesiyle gidersen belki faydana olur, çok üzüldüm geçmiş olsun
dediğim gibi memur benimle konuşsaydı almanca da konuşurdum b1+ hazırlık bitirme belgem var hacettepeden. Dese sınava girerim hemen eksik belge yollardım. Hiç konuşulmadan ret basilmis gecilmiş. 07.08 başvurum karar 08.08 verilmiş hak mıdır şimdi bu gönderdikleri kağıtta Berlin bir sey yasal itiraz bulunabilirsiniz bir ay icinde yazıyor. Tabii ki bulunacağım nasıl bir keyfiyet ve insanın hayatıyla oynamaktır bu.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 10:57 am

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 10:27 am itiraz edilmiyor, itiraz kapalı.
verdikleri kağıtta imzalı bir sekilde bir ay icinde itiraz edebilirsiniz yazıyor. İitirazlar Schengen vizeleri için kapalı galiba. Bilmiyorum gerekirse dil kursu vizesine tekrar basvurucam. Türkiyede kalmak istemiyorum böyle bir şey olacağı hiç aklıma gelmemişti. Tamamen cidden denk gelen memur şansı. Hiç almancayla aynı durumda benimle kabul alanlar varken bana neden bu muamele anlayamıyorum.

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Cum Ağu 11, 2023 11:07 am

Vize görüşmem kasımda ama Almanya’daki kursum da kasımda başlıyor, bu sizce bi sorun olur mu ne demem gerekiyor

pancar

Mesaj gönderen pancar » Cum Ağu 11, 2023 11:09 am

nachtigal yazdı: Prş Ağu 10, 2023 5:21 pm Ben de 24 temmuzda 41F Gayrettepe'de vize randevusuna girdim de aklıma takılan bir soru var. Konsolosluk size evraklarınızın yabancılar dairesine gönderildiğine dair bir mail attı mı? Bana 2 haftadır herhangi bir mail gelmedi de o yüzden merak ediyorum
Hayır atılmadı. 1 ay sonra kargo maili geldi.

bircealb

Mesaj gönderen bircealb » Cum Ağu 11, 2023 11:37 am

36f vizesine şartlı kabulü olmadan başvurup kabul alan oldu mu?

dennis

Mesaj gönderen dennis » Cum Ağu 11, 2023 11:59 am

Vize Tipi: 38 F
Başvuru Tarihi: 4 Mayıs 2023
Atama Tarihi: 29 Ağustos 2023
Yer: İstanbul Konsolosluğu

Merhaba arkadaşlar,

Eşim individual doktora programı ile Bauhaus üniversitesine kabul aldı. Program İngilizce, yine de okuldan bir orjinal bir yazı aldı, program İngilizce'dir şartları tutturuyor - Almanca'ya ihtiyaç duymuyoruz diye. Kendisi yine de a1 sınavına kayıt yaptırmayı planlıyor.
Aynı dosyada başvurduk. Ben de eş durumundan. A1 sınavına girdim ve geçeceğim gibi gözüküyor yine de 29 Ağustos'taki görüşmeye yetişmeyecek sertifika. ÖSD sınav merkezinden bu birey şu tarihte sınava girmiştir...'' tarzında bir yazı almayı planlıyorum. Aynı zamanda da eksik belge göstermesek de ertelesek mi diye de düşündük. Ben uluslararası freelance bir şirkette çalışıyorum. Şirketle alakalı bilgileri hiç girmedim çünkü iki kişi için bloke hesaba toplam 23.000 euro gibi bir meblağ koyabiliyoruz. Yine de böyle bir belge iyi olur mu yoksa işleri karıştırır mı diye de düşünmüyoruz değil. Ama A1 sınavımın olmaması daha mı korkutucu? Neler düşünüyorsunuz bu konuda, paylaşımlarınız çok mutlu eder.

Şimdiden teşekkürler.

dreamlion

Mesaj gönderen dreamlion » Cum Ağu 11, 2023 12:20 pm

aozkan09 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 2:02 pm Yeterli olmadı. Sonradan istediler getirmeniz lazım dediler. İsterseniz atın bir gelen maili bakayım ben.
merhaba sizin mailinize mi böyle döndüler ve elden teslim için ne kadar süre verdiler?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 12:24 pm

dreamlion yazdı: Cum Ağu 11, 2023 12:20 pm merhaba sizin mailinize mi böyle döndüler ve elden teslim için ne kadar süre verdiler?
Maile dönmediler aradılar, eksik evrak formu oluşturmuşlardı orada, o forma göre 2 ay süre vermişlerdi garip şekilde eksik evrağı getirmem için

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 12:29 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 10:55 am dediğim gibi memur benimle konuşsaydı almanca da konuşurdum b1+ hazırlık bitirme belgem var hacettepeden. Dese sınava girerim hemen eksik belge yollardım. Hiç konuşulmadan ret basilmis gecilmiş. 07.08 başvurum karar 08.08 verilmiş hak mıdır şimdi bu gönderdikleri kağıtta Berlin bir sey yasal itiraz bulunabilirsiniz bir ay icinde yazıyor. Tabii ki bulunacağım nasıl bir keyfiyet ve insanın hayatıyla oynamaktır bu.
Forumda red alanların hepsinin ortak özelliği dil belgesi olmaması. Zaten herkes tarafından biliniyor, tamam dil belgesiz kabul alanlar var ama red alanlar da çok. Risk yani. Ayrıca memur deseydi hemen sınav belgesi alırdım diye bir şey yok. O sınav belgesinin eline geçmesi en az 3 ay. Sınavın kayıt günü gelecek, kaydolacaksın, sınav günü gelecek, bir de sınavın açıklanmasını bekleyeceksin ohooo.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 12:36 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 12:29 pm Forumda red alanların hepsinin ortak özelliği dil belgesi olmaması. Zaten herkes tarafından biliniyor, tamam dil belgesiz kabul alanlar var ama red alanlar da çok. Risk yani. Ayrıca memur deseydi hemen sınav belgesi alırdım diye bir şey yok. O sınav belgesinin eline geçmesi en az 3 ay. Sınavın kayıt günü gelecek, kaydolacaksın, sınav günü gelecek, bir de sınavın açıklanmasını bekleyeceksin ohooo.
dediğim gibi a1 Goethe belgem vardı zaten. Belgesiz gitmedim yani. Okul A1 yeterli dedi. Bilsem A2 de alırdım. Konsolosluğun böyle kafasına göre ona vereyim buna vermeyeyim yaptığını bilsem A2 de alırdım. Böyle bir istekleri hem yok hem reddediyorlar. Müneccim mi olacağız anlamadım. Şimdi bana baska çözüm lazım dil kursu vizesine mi başvurayım yoksa hemen birdaha başvurup derdimi daha iyi anlatmayı mı deneyeyim ?

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 12:37 pm

dennis yazdı: Cum Ağu 11, 2023 11:59 am Vize Tipi: 38 F
Başvuru Tarihi: 4 Mayıs 2023
Atama Tarihi: 29 Ağustos 2023
Yer: İstanbul Konsolosluğu

Merhaba arkadaşlar,

Eşim individual doktora programı ile Bauhaus üniversitesine kabul aldı. Program İngilizce, yine de okuldan bir orjinal bir yazı aldı, program İngilizce'dir şartları tutturuyor - Almanca'ya ihtiyaç duymuyoruz diye. Kendisi yine de a1 sınavına kayıt yaptırmayı planlıyor.
Aynı dosyada başvurduk. Ben de eş durumundan. A1 sınavına girdim ve geçeceğim gibi gözüküyor yine de 29 Ağustos'taki görüşmeye yetişmeyecek sertifika. ÖSD sınav merkezinden bu birey şu tarihte sınava girmiştir...'' tarzında bir yazı almayı planlıyorum. Aynı zamanda da eksik belge göstermesek de ertelesek mi diye de düşündük. Ben uluslararası freelance bir şirkette çalışıyorum. Şirketle alakalı bilgileri hiç girmedim çünkü iki kişi için bloke hesaba toplam 23.000 euro gibi bir meblağ koyabiliyoruz. Yine de böyle bir belge iyi olur mu yoksa işleri karıştırır mı diye de düşünmüyoruz değil. Ama A1 sınavımın olmaması daha mı korkutucu? Neler düşünüyorsunuz bu konuda, paylaşımlarınız çok mutlu eder.

Şimdiden teşekkürler.
Ben de A1 olduğu halde red geldi. Ankaşılıcak üzere konsolosluğun bir A2 fetişi var. Herkese A2 almasını şiddetle tavsiye ediyorum.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 12:47 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 12:37 pm Ben de A1 olduğu halde red geldi. Ankaşılıcak üzere konsolosluğun bir A2 fetişi var. Herkese A2 almasını şiddetle tavsiye ediyorum.
Yani yukarılarda da dediğim gibi, düşük seviye belgeyle veya hiç almanca belgesi olmadan herkese kabul vermemeye çalışıyorlar. Çünkü a1 belgesini almak gerçekten zor değil, sınav da öyle. Hani adamlar da senin gerçekten oraya eğitim için gittiğine ikna olmak istiyorlar. Bunu da seviyesi yüksek bir belgeyle kanıtlamak istiyorlar. Çok kişi var, a1 a2 ile gidip, c1 veremeyip sornadan fırında pastanede orada burada işe girip kalmaya çalışan. Ki açık konuşayım, master için özellikle gidenlerin pek çoğu bunu sadece bir yol olarak görüyor. Gittiğinde master yapmıyor. Konsolosluk da biliyor zaten bunu. Ama öteki yandan türkiyede b1 b2 alan birisinin profiline bakalım. Adam zaten en az 1 sene kurslara gidip bu sınavı geçmeye çalışmış. 1 senesini zaten almanca öğrenmeye ayırmış. Bu adam gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyor diye düşünüyorlar. b1 veya b2 ile vizeye başvurup da red alan kimseyi görmedim. Forumda okuduğum veya çevremden duyduğum redlerin çoğu a1 a2 belgesiyle oluyor

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Ağu 11, 2023 1:01 pm

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 8:50 am Bu Sayfanın kurucusu bile yazılarında açık açık şöyle yazıyor: “ Universite egitimi igin vize
basvurusu yaparken çogu tarafindan yapilan veya bilinen en yanlis bilgilerden birisi: Almanya da universite bitirince tekrar Türkiye ye döneceginizi belirtmenin vize alma sansini artiracagini düsünmek. Oldukça yanlis bir bilgi. Almanya nin universite bitirmis ve akademik olarak kendini gelistirmis insanlara ihtiyaci var ve kendi egittigi insanlarin universite bittikten sonra ülkesine dönmesini istemez. Universite bitince 18 ay is arama için süre verilir ve yine bu süreçte is bulmaniza da yardim eder. O yüzden vize basvurusu yaparken, okul bitince ne yapacaksin sorusuna Türkiye ye dönecegim diye cevap vermeniz ivi olmaz.” Kısacası maalesef size red sebebi olmaz Türkiyeye döneceğim demek ama bir eksi olur, eksiniz de çoksa red olur. Ama tam tersi bir durum size fayda sağlar.
Anladım hocam. Maalesef mesaj silme yok o yüzden silemiyorum arkadaşı tekrar etiketleyip yanlış bilgiyi düzeltelim o zaman. Admin de bu şekilde söylediyse doğrudur, insanların konuştukları şehir efsanesi haline gelmiş anlaşılan.
Ama üslubunuzu beğenmediğimi ve direkt red sebebi olmadığını belirtmiş olayım :)

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 1:14 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 12:47 pm Yani yukarılarda da dediğim gibi, düşük seviye belgeyle veya hiç almanca belgesi olmadan herkese kabul vermemeye çalışıyorlar. Çünkü a1 belgesini almak gerçekten zor değil, sınav da öyle. Hani adamlar da senin gerçekten oraya eğitim için gittiğine ikna olmak istiyorlar. Bunu da seviyesi yüksek bir belgeyle kanıtlamak istiyorlar. Çok kişi var, a1 a2 ile gidip, c1 veremeyip sornadan fırında pastanede orada burada işe girip kalmaya çalışan. Ki açık konuşayım, master için özellikle gidenlerin pek çoğu bunu sadece bir yol olarak görüyor. Gittiğinde master yapmıyor. Konsolosluk da biliyor zaten bunu. Ama öteki yandan türkiyede b1 b2 alan birisinin profiline bakalım. Adam zaten en az 1 sene kurslara gidip bu sınavı geçmeye çalışmış. 1 senesini zaten almanca öğrenmeye ayırmış. Bu adam gerçekten bir şeyler yapmaya çalışıyor diye düşünüyorlar. b1 veya b2 ile vizeye başvurup da red alan kimseyi görmedim. Forumda okuduğum veya çevremden duyduğum redlerin çoğu a1 a2 belgesiyle oluyor
Artık itirazımı ciddiye almazlarsa mecbur bu sene kendimiz C1 kasacağız seneye baştan deneyeceğiz. Olmuşla ölmüşe çare yok. Benim de şansızlığıma denk geldi ve de acemiliğime. 18 yaşında kadınım halbuki ne gibi bir tehdit gördüler beni bilemiyorum. Okulumu adam gibi okuyacaktım.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 1:20 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:14 pm Artık itirazımı ciddiye almazlarsa mecbur bu sene kendimiz C1 kasacağız seneye baştan deneyeceğiz. Olmuşla ölmüşe çare yok. Benim de şansızlığıma denk geldi ve de acemiliğime. 18 yaşında kadınım halbuki ne gibi bir tehdit gördüler beni bilemiyorum. Okulumu adam gibi okuyacaktım.
Sana tavsiyem b1 b2 falan yap. 1 sene içerisinde c1 seviyesinde öğrensen bile sınav farklı bir boyut. Sınavı vermen çok zor 1 senede. Zaten sınava kayıt, sınavın açıklanması şu bu çok uzun süren süreçler. C1 öğreneceksin bir de sınava göre hazırlanacaksın ve bunu Türkiye'de Almanca'ya maruz kalmadan yapacaksın. Yani gerçekçi bir hedef olmalı. B1 yap rahat alırsın vizeni.

monpti

Mesaj gönderen monpti » Cum Ağu 11, 2023 1:26 pm

Merhaba,
Ben pek cogunuzdan yeniyim. Bugun uye oldum. Bir bilen belki vardi diye bu baslik altinda sorumu sormak istedim.
Bir kac hafta once Almanya' da bir okuldan teklif aldim. Vize islerini de ancak ogrenmeye calisiyorum. Calisacagim pozisyon scientific employee ("wissenschaftlicher Mitarbeiter") diye geciyor. Ben de dun 23f icin randevu olusturdum ve okula bu belgeyi ve randevu icin basvurdugu belirten bir mail attim. Okulun insan kaynaklari kismi, 23f belgesinde gecen 18d AufenthG kismi icin (İkamet Yasası’nın 18d maddesine göre düzenlenmiş, araştırma kurumu ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış kabul yazısı) 18d yerine 18b ye gore olmasi gerektigini soyluyor ve 23f icin degil, baska bir vize tipi icin basvurmam gerektigini idda ediyor. Aslinda pozisyon scientific researcher pozisyonu ve ben bu sekilde calisirken bir yanda da doktorami yapiyor olacagim. Boyle bir sikinti ile karsilasan oldu mu? Idatanin sayfasindan 18b maddesine gore olan vize tipini nasil bulacagim konusunda cok da bir fikrim yok acikcasi. Tesekkurler herkese.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 1:33 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:20 pm Sana tavsiyem b1 b2 falan yap. 1 sene içerisinde c1 seviyesinde öğrensen bile sınav farklı bir boyut. Sınavı vermen çok zor 1 senede. Zaten sınava kayıt, sınavın açıklanması şu bu çok uzun süren süreçler. C1 öğreneceksin bir de sınava göre hazırlanacaksın ve bunu Türkiye'de Almanca'ya maruz kalmadan yapacaksın. Yani gerçekçi bir hedef olmalı. B1 yap rahat alırsın vizeni.
B1 zaten şuan da alırım dediğim gibi hazırlık bitirdim. Almancam iyi derece var. Memura bunu da belirtirdim ama benimle hiç konuşmadı. Formu da İngilizce doldurmamı istedi. Sadece bana A2 belgesi ne zaman alırsın dedi ben de zaten hazırlık okuyacağım bittiğinde C1 alıcam dedim. Bana almanca konuş dese konuşurdum da formu almanca doldur dese doldururdum da. İletişim eksikliği yaşandı memurun ağzını hiç açmamasından kaynaklı. Ya bunlar olmasa bile dil öğrenmeye giden adama bence öğrenemezsin zorbalığı nasıl bir saçmalıktır. Yine nefret ettim doğduğum ülkeden kaderimden. Bıktım artık üçüncü kişi muamelesinden nereye gitsek.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 1:41 pm

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:33 pm B1 zaten şuan da alırım dediğim gibi hazırlık bitirdim. Almancam iyi derece var. Memura bunu da belirtirdim ama benimle hiç konuşmadı. Formu da İngilizce doldurmamı istedi. Sadece bana A2 belgesi ne zaman alırsın dedi ben de zaten hazırlık okuyacağım bittiğinde C1 alıcam dedim. Bana almanca konuş dese konuşurdum da formu almanca doldur dese doldururdum da. İletişim eksikliği yaşandı memurun ağzını hiç açmamasından kaynaklı. Ya bunlar olmasa bile dil öğrenmeye giden adama bence öğrenemezsin zorbalığı nasıl bir saçmalıktır. Yine nefret ettim doğduğum ülkeden kaderimden. Bıktım artık üçüncü kişi muamelesinden nereye gitsek.
Orada böyle şakır şakır hochdeutsch konuşsan bile belge olmadığında işlem yapmıyorlar hiç bir şekilde. Her şey belgeye bağlı. Her şeyin bir döküman olarak karşılığı var.

Onlarınki bence öğrenemezsin zorbalığı değil, sen dil öğrenmeye gelmiyorsun sen bu yolu kullanarak almanya ya göç etmeye çalışıyorsun, yalan söylüyorsun zorbalığı. Ki bu zorbalığı yapmakta biraz haklılar. Her lisans mezunu önüne geleni master eğitimi diye ülkeye alsalar ohoo. Türk öğrencilerinin imajı zaten yerlerde. Dil öğrenip master yapacağım diyen dil bile öğrenmeden işçi vizesine geçiyor, master yapmayı bırak. Mastera başlayan bölümü bitiremiyor. Notları en dipte. 2 sene dil öğrenme süresi var çoğu veremiyor sınavı, okumaya gelen okumuyor. Haklılar bence.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 1:51 pm

aozkan09 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 1:41 pm Orada böyle şakır şakır hochdeutsch konuşsan bile belge olmadığında işlem yapmıyorlar hiç bir şekilde. Her şey belgeye bağlı. Her şeyin bir döküman olarak karşılığı var.

Onlarınki bence öğrenemezsin zorbalığı değil, sen dil öğrenmeye gelmiyorsun sen bu yolu kullanarak almanya ya göç etmeye çalışıyorsun, yalan söylüyorsun zorbalığı. Ki bu zorbalığı yapmakta biraz haklılar. Her lisans mezunu önüne geleni master eğitimi diye ülkeye alsalar ohoo. Türk öğrencilerinin imajı zaten yerlerde. Dil öğrenip master yapacağım diyen dil bile öğrenmeden işçi vizesine geçiyor, master yapmayı bırak. Mastera başlayan bölümü bitiremiyor. Notları en dipte. 2 sene dil öğrenme süresi var çoğu veremiyor sınavı, okumaya gelen okumuyor. Haklılar bence.
Lisans mezunu değilim. Lisans eğitimim başlamadı bile. Orada başlayacaktı. Ayrıca tabii ki göç ediyorum başka ne yapıyor olabilirim. Tamamen keyfi bir ret bu. Hele ve hele ayni sekilde kabul alanlar varken bunun normal ve adil oldugunu kabul edemem. Hiç belgem olmasa yine tamam diyeceğim. Hazırlıktan kalmış olsam yine tamam diyeceğim. Nasıl bir heves olmamasıdır bu. Gittiğim üniversite de boş veya tanınmayan bir yer de değil bir de. Tamamen haksızlık hak ve hukuksuzluk bu da devletimizin hükümetimizin suçu. Kendi vatandaşını bu kadar ezdirmemeli kimse.

Kilitli