Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
isilwen

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 10, 2023 9:08 pm

namıkkemal yazdı: Prş Ağu 10, 2023 8:34 pm Arkadaşlar vize görüşmesinde almanyada eğitimini tamamlayınca geri dönmeyi düşünyürmusun sorusuna ne cevap vermeyi önerirsiniz?
Genelde döneceğiz şeklinde cevaplar veriliyor. Kesin bilgi olmamakla birlikte nedense kalacağım dediğimizde vizenizi olumsuz etkileyebiliyor diyorlar. Ama ülkede kalacağım diyip vize alanlar da var yani net bir şey diyemiyoruz.

dogaozkan

Mesaj gönderen dogaozkan » Prş Ağu 10, 2023 9:34 pm

zerenimou yazdı: Prş Ağu 10, 2023 6:15 pm ben götürdüğüm halde olmadı galiba shjsjhshjs sonuc gelsin bir bana yarın anlayacagiz
Sonuç gelince buraya da yazar mısınız

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Prş Ağu 10, 2023 9:42 pm

isilwen yazdı: Prş Ağu 10, 2023 9:08 pm Genelde döneceğiz şeklinde cevaplar veriliyor. Kesin bilgi olmamakla birlikte nedense kalacağım dediğimizde vizenizi olumsuz etkileyebiliyor diyorlar. Ama ülkede kalacağım diyip vize alanlar da var yani net bir şey diyemiyoruz.
bunu diyen bir kişi bile görmedim 😂😂, türkiyeye geri döneceğim demek dolaylı yoldan direkt bir red sebebi. Almanyada kalacağım oraya faydalı olup mesleğimi orda yapacağım demek oldukça olumlu bir dönüş sağlar. Bunun lamı cimi yok, siz de yanlış yönlendirmeyin bence.

Agah

Mesaj gönderen Agah » Prş Ağu 10, 2023 10:11 pm

namıkkemal yazdı: Prş Ağu 10, 2023 8:34 pm Arkadaşlar vize görüşmesinde almanyada eğitimini tamamlayınca geri dönmeyi düşünyürmusun sorusuna ne cevap vermeyi önerirsiniz?
Kanaatimce en mantiklisi politik cevap vermek ne kalmak ne de donmek. Dikkati gelecek planiniza cevirin nerde yapacaginiza degil de ne yapacaginiza mesela ben akadamik kariyer planlarimdan bahsetmistim ucu acikti yani 😬.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 10, 2023 10:21 pm

zerenimou yazdı: Prş Ağu 10, 2023 7:48 pm merhaba gelen sms te tam olarak ne yazıyordu?
Merhaba. Hacettepede ne okuyordunuz ve Almanya’da hangi bölüme başvurdunuz?

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Ağu 10, 2023 10:26 pm

41F İzmir iDATA
Randevu Talebi: 20 Haziran
Randevu Ataması: 7 Temmuz
Randevu: 10 Ağustos :mrgreen:

Bugün randevumu sağ salim atlattım ve forumdan çok yararlandığım için benim gibi panik içerisindeki arkadaşlara yardımcı olmak çok istedim. Dikkat, uzun bir metin geliyor!

Randevum 08.00deydi, iDATA'nın açılma saati ile aynı olduğu için 7.30da orada olduğumda daha tüm kepenkler kapalıydı. Kapının hemen dışındaki danışma tam 08.00de açıldı, ilk sıradan numaram verildi ve içeri girdim. Banka gibi bir ortam söz konusu zaten, ekranlarda numara yanınca hemen bi bankoya koştum. Görevli soğuk bir profesyonellikle davrandı, yalan yok. Hiç gülümsemedi ve hatta biraz "belgeleri niye öyle koydunuz?" gibi hafif bir iğneleyici yorum yaptı ama moralimi asla bozmadım, gülümseyerek "düzelteceğim" dedim ve işimi yaptım :roll: Belgelerimi orijinali, kopya1 ve kopya2 olarak üç gruba ayırttı. 41F için gerekli tüm belgelerim tamdı zaten, birkaç ekstra belgemi vermemi kabul etti.

Bunların hepsinin hem orijinallerini hem kopyalarını aldı:
  • - 2 adet Başvuru Formu (çıktı alıp elle doldurmuştum, çıktı olan form Almanca olduğu için cevaplarım da Almancaydı)
    - Pasaportun bilgi sayfasının 2 fotokopisi (renkli)
    - 2 biyometrik vesikalık 35x45mm
    - CV 2 fotokopisi (2 sayfa, İngilizce, ayrı A4lere renkli çıktı halindeydi. İlk sayfada biyometrik fotoğrafım vardı. Sonuna "verdiğim bilgilerin tamamı doğrudur" yazıp ıslak imza atmıştım)
    - Motivasyon yazısı 2 fotokopisi (1.5 sayfa, İngilizce, ayrı A4lere çıktı halindeydi. Sonuna ıslak imza atmıştım)
    - Lisans diploması ve 2 fotokopisi (Apostilsiz. "Aslı Gibidirleri almıyoruz." dediler. Gerçek diplomamın baskısı A4 boyutundan büyük olduğu için orijinalini almadı)
    - E-Devlet Hizmet Dökümü 2 fotokopisi (Mezuniyet sonrası çalışmadım ama stajlarıma kanıt oluşturması açısından almıştım. E-Devlet üzerinden olduğu için barkodlu ve Türkçe kabul)
    - Akseptans yazısı / kabul belgesi 2 fotokopisi
    - IELTS ve 2 fotokopisi (renkli)
    - Garantör belgem ve 2 fotokopisi
    - AT11 belgem ve 2 fotokopisi (Buna ek olarak TK'dan aldığım M10 belgemi almayı reddetti)
    - Seyahat Sağlık Sigortası belgem ve 2 fotokopisi (Listede yazmayan ama zorunlu istenen belge #1. Forumdan istendiğini öğrenmiştim. COVID-19 dahil, Allianz'dan 1 aylık yaptırdım. Başlangıç tarihi, AT11imin başlamasından 2 gün önce)
    - E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği 2 fotokopisi (Listede yazmayan ama zorunlu istenen belge #2. Görevli bizzat "Evet bunu da istiyoruz zaten, vermek zorundasınız" dedi.E-Devlet üzerinden olduğu için barkodlu ve Türkçe kabul)
    - Listede yazmayan ama teslim ettiğim belge #1. Kabul mektubuma ek olarak okula kaydımı ve artık bir öğrenci olduğumun belgesini de 2 fotokopi olarak verdim
    - Listede yazmayan ama teslim ettiğim belge#2. Yurt kaydım olduğu için Wohnungsgeberbestätigung kağıdımı da 2 fotokopi olarak verdim.
Görevli, belgelerimi aldı ve hiçbir yorumda bulunmadı. Pasaportumu kargolatmak için verdiği bir kağıdı doldurturken Başvuru Formlarımı inceledi.
Başvuru Formlarımı kontrol ederken:
  • - Formdaki 14. soruda daha önce Almanyadan red alıp almadığımın sorulduğu kısma Nein işaretledikten sonra açıklama yazmamıştım. Oralara elle bir kez daha "Nein" yazdırdı! Hemen ardından belgeye yeni müdahalede bulunduğum için ofiste yönlendirme ile bilgi eklemesi yaptığım anlamına gelen bir kağıdı imzalattı.
    - "Okulun adresini internetten mi bakıp yazdın?" diye sordu. Görevliye "üniversitenin üç farklı şehirde kampüsü var: Höxter, Detmold ve Lemgo'da. Benim masterım Detmold'da olacağı için Detmold adresini yazdım" dedim. "Hm, o halde böyle kontrol edeyim" dedi. Üniversitenin birden fazla kampüsü varsa belirtmeniz size yararlı olacaktır.
Sonrasında açık uçlu soruların olduğu kağıdı uzattı. Benim sorularım şu şekildeydi:
  • - Hangi üniversiteye ve programa gideceksiniz? (burada üni ve program ismini yazdıktan sonra görevlinin adres sorusunu hatırladım ve son cümlemde Detmold kampüsüne gideceğimi belirttim)
    - Neden bu programı seçtiniz?
    - Almanya'da bir akrabanız var mı? Varsa yakınlık dereceniz nedir?
    - Programınızdan bazı dersleri yazın
    - Almanca veya İngilizce bilmiyorsanız orada planınız ne (IELTS belgem olduğu için boş bıraktım)
Kağıdı teslim aldığında da bana hediye ettikleri sim kartını takdim etti, parmak izi alınacak yere yönlendirdi. Parmak izimi verip veznede ödememi yaptım ( 75€ vize başvuru ücreti+ 440 tl kadar bir ek ödeme).

Maddi manevi yıpratıcı bir dönemdi, gerçekten çelik gibi sinirler lazım... Herhangi bir belgenin eksikliğine/yanlışlığına dair bir yorumda bulunulmadığı için pozitif bir geri dönüş bekliyorum.
Bu süreçte herkese bol sabır :mrgreen:
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Prş Ağu 10, 2023 10:36 pm

glowingkakao yazdı: Prş Ağu 10, 2023 10:26 pm 41F İzmir iDATA
Randevu Talebi: 20 Haziran
Randevu Ataması: 7 Temmuz
Randevu: 10 Ağustos :mrgreen:

Bugün randevumu sağ salim atlattım ve forumdan çok yararlandığım için benim gibi panik içerisindeki arkadaşlara yardımcı olmak çok istedim. Dikkat, uzun bir metin geliyor!

Randevum 08.00deydi, iDATA'nın açılma saati ile aynı olduğu için 7.30da orada olduğumda daha tüm kepenkler kapalıydı. Kapının hemen dışındaki danışma tam 08.00de açıldı, ilk sıradan numaram verildi ve içeri girdim. Banka gibi bir ortam söz konusu zaten, ekranlarda numara yanınca hemen bi bankoya koştum. Görevli soğuk bir profesyonellikle davrandı, yalan yok. Hiç gülümsemedi ve hatta biraz "belgeleri niye öyle koydunuz?" gibi hafif bir iğneleyici yorum yaptı ama moralimi asla bozmadım, gülümseyerek "düzelteceğim" dedim ve işimi yaptım :roll: Belgelerimi orijinali, kopya1 ve kopya2 olarak üç gruba ayırttı. 41F için gerekli tüm belgelerim tamdı zaten, birkaç ekstra belgemi vermemi kabul etti.

Bunların hepsinin hem orijinallerini hem kopyalarını aldı:
  • - 2 adet Başvuru Formu (çıktı alıp elle doldurmuştum, çıktı olan form Almanca olduğu için cevaplarım da Almancaydı)
    - Pasaportun bilgi sayfasının 2 fotokopisi (renkli)
    - 2 biyometrik vesikalık 35x45mm
    - CV 2 fotokopisi (2 sayfa, İngilizce, ayrı A4lere renkli çıktı halindeydi. İlk sayfada biyometrik fotoğrafım vardı. Sonuna "verdiğim bilgilerin tamamı doğrudur" yazıp ıslak imza atmıştım)
    - Motivasyon yazısı 2 fotokopisi (1.5 sayfa, İngilizce, ayrı A4lere çıktı halindeydi. Sonuna ıslak imza atmıştım)
    - Lisans diploması ve 2 fotokopisi (Apostilsiz. "Aslı Gibidirleri almıyoruz." dediler. Gerçek diplomamın baskısı A4 boyutundan büyük olduğu için orijinalini almadı)
    - E-Devlet Hizmet Dökümü 2 fotokopisi (Mezuniyet sonrası çalışmadım ama stajlarıma kanıt oluşturması açısından almıştım. E-Devlet üzerinden olduğu için barkodlu ve Türkçe kabul)
    - Akseptans yazısı / kabul belgesi 2 fotokopisi
    - IELTS ve 2 fotokopisi (renkli)
    - Garantör belgem ve 2 fotokopisi
    - AT11 belgem ve 2 fotokopisi (Buna ek olarak TK'dan aldığım M10 belgemi almayı reddetti)
    - Seyahat Sağlık Sigortası belgem ve 2 fotokopisi (Listede yazmayan ama zorunlu istenen belge #1. Forumdan istendiğini öğrenmiştim. COVID-19 dahil, Allianz'dan 1 aylık yaptırdım. Başlangıç tarihi, AT11imin başlamasından 2 gün önce)
    - E-Devlet Nüfus Kayıt Örneği 2 fotokopisi (Listede yazmayan ama zorunlu istenen belge #2. Görevli bizzat "Evet bunu da istiyoruz zaten, vermek zorundasınız" dedi.E-Devlet üzerinden olduğu için barkodlu ve Türkçe kabul)
    - Listede yazmayan ama teslim ettiğim belge #1. Kabul mektubuma ek olarak okula kaydımı ve artık bir öğrenci olduğumun belgesini de 2 fotokopi olarak verdim
    - Listede yazmayan ama teslim ettiğim belge#2. Yurt kaydım olduğu için Wohnungsgeberbestätigung kağıdımı da 2 fotokopi olarak verdim.
Görevli, belgelerimi aldı ve hiçbir yorumda bulunmadı. Pasaportumu kargolatmak için verdiği bir kağıdı doldurturken Başvuru Formlarımı inceledi.
Başvuru Formlarımı kontrol ederken:
  • - Formdaki 14. soruda daha önce Almanyadan red alıp almadığımın sorulduğu kısma Nein işaretledikten sonra açıklama yazmamıştım. Oralara elle bir kez daha "Nein" yazdırdı! Hemen ardından belgeye yeni müdahalede bulunduğum için ofiste yönlendirme ile bilgi eklemesi yaptığım anlamına gelen bir kağıdı imzalattı.
    - "Okulun adresini internetten mi bakıp yazdın?" diye sordu. Görevliye "üniversitenin üç farklı şehirde kampüsü var: Höxter, Detmold ve Lemgo'da. Benim masterım Detmold'da olacağı için Detmold adresini yazdım" dedim. "Hm, o halde böyle kontrol edeyim" dedi. Üniversitenin birden fazla kampüsü varsa belirtmeniz size yararlı olacaktır.
Sonrasında açık uçlu soruların olduğu kağıdı uzattı. Benim sorularım şu şekildeydi:
  • - Hangi üniversiteye ve programa gideceksiniz? (burada üni ve program ismini yazdıktan sonra görevlinin adres sorusunu hatırladım ve son cümlemde Detmold kampüsüne gideceğimi belirttim)
    - Neden bu programı seçtiniz?
    - Almanya'da bir akrabanız var mı? Varsa yakınlık dereceniz nedir?
    - Programınızdan bazı dersleri yazın
    - Almanca veya İngilizce bilmiyorsanız orada planınız ne (IELTS belgem olduğu için boş bıraktım)
Kağıdı teslim aldığında da bana hediye ettikleri sim kartını takdim etti, parmak izi alınacak yere yönlendirdi. Parmak izimi verip veznede ödememi yaptım ( 75€ vize başvuru ücreti+ 440 tl kadar bir ek ödeme).

Maddi manevi yıpratıcı bir dönemdi, gerçekten çelik gibi sinirler lazım... Herhangi bir belgenin eksikliğine/yanlışlığına dair bir yorumda bulunulmadığı için pozitif bir geri dönüş bekliyorum.
Bu süreçte herkese bol sabır :mrgreen:
Yemin ederim bugün aynı senaryoyu yaşadım. Tam olarak benim başvurum ve tam olarak benim verdiğim belgeler bire bir tutuyor. İnşallah ikimiz de bu işten muvaffak çıkarız. :)
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Ağu 10, 2023 10:46 pm

YavuzAkbay yazdı: Prş Ağu 10, 2023 10:36 pm Yemin ederim bugün aynı senaryoyu yaşadım. Tam olarak benim başvurum ve tam olarak benim verdiğim belgeler bire bir tutuyor. İnşallah ikimiz de bu işten muvaffak çıkarız. :)
Ben de forumda tam sizin mesajınızı arıyordum! Sizin 14. sorudaki cevabınız eksik bulunmuştu değil mi? Nedeni, "Nein" yazmamanız olsa gerek diye deneyimimi iletecektim. Ne kadar saçma iş yahu zaten Nein kutucuğunu işaretledikten sonra bir de yeniden açık uçlu olarak yazmak!

Hakikaten yapılabilecek her şeyi yaptık, artık meyvesini yemek çok istiyorum. İnşallah bir sonraki mesajda güzel haberleri yazıyor olacağız :mrgreen:
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Prş Ağu 10, 2023 10:50 pm

glowingkakao yazdı: Prş Ağu 10, 2023 10:46 pm Ben de forumda tam sizin mesajınızı arıyordum! Sizin 14. sorudaki cevabınız eksik bulunmuştu değil mi? Nedeni, "Nein" yazmamanız olsa gerek diye deneyimimi iletecektim. Ne kadar saçma iş yahu zaten Nein kutucuğunu işaretledikten sonra bir de yeniden açık uçlu olarak yazmak!

Hakikaten yapılabilecek her şeyi yaptık, artık meyvesini yemek çok istiyorum. İnşallah bir sonraki mesajda güzel haberleri yazıyor olacağız :mrgreen:
Tam olarak kader ortağıyız. İnşallah bakalım. :D
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

hanchi

Mesaj gönderen hanchi » Cum Ağu 11, 2023 12:22 am

Ben de İstanbul Başkonsolosluğundan 52F kabul süreimi paylaşacağım arkadaşlar.

25 Ocak 2023'te ilk başvurumu yaptım. Nisan civarı randevu geldi fakat kursumun dönemini kaçırdığım için kursu Ekim dönemine erteledim ve evraklarım tam hazır olmadığı için vize randevumu erteledim. Randevuyu erteleyince o an almışsınız gibi sıranın sonuna koyuyor. Randevum tekrardan 17 Temmuz'da geldi.

Öncelikle vize randevusuna gittiğiniz yer şöyle. Taksim metrodan çıkıp Atatürk Kültür Merkezine doğru yürüyorsunuz. Oradan bir yol sağdan kıvrılarak devam ediyor, onu takip edince binayı görür haritalardan da bulursunuz zaten. O yoldan binaya gittiğinizde size en yakın köşenin sol tarafı binanın önü, sağ tarafı ise aşağı doğru inen bir yol olacak. Konsolosluğun bu sağdaki aşağı inen kenarını takip edip bir sonraki köşesine gidiyorsunuz. Orada küçük bir bina var, ben randevuya burada girdim. Ben gittiğimde ana girişteki polise danışmıştım ve beni buraya yönlendirmişti. Değiştiyse bilemiyorum, siz de sorun.

Çantanızı bir platforma koyuyorsunuz, köpek kokluyor ve geri alıyorsunuz. Suyunuz varsa güvenlik, köpek dokunacağı için elinizde tutmanızı taviye ediyor. Binaya girdiğinizde telefonunuz dahil birçok eşyanızı bir emanet dolabına kilitliyorsunuz. Çıkarken alıyorsunuz anahtarınızla. Çantanızın içini açıp her şeyi gösteriyorsunuz güvenliğe, ben sırt çantamı içeri soktum.

Hazıladığım belgeler şöyle:

iData ve Konsolosluk Evrakları:
-Gerekli evraklar PDF'i
-Başvuru formu x2, imzalı
-Vize ücreti (Tam burslu gittiğim için almadılar)
-Pasaport & 2 adet fotokopisi. Yeni aldığım için damgalı sayfası yoktu.
-Son 6 ayda çekilmiş biyometrik fotoğraf. En az 4 tane götürseniz iyi olur. Kaç tane gerekti hatırlamıyorum.
-İngilizce özgeçmiş, ilkokullara kadar yazmıştım. Sertifikalar ve gönüllülük de var.
-İngilizce motivasyon mektubu

Kursum ile İlgili Evraklar:
-Kursumdan aldığım Admission Letter
-Kursumun sağladığı, kursu açıklayan resmi yazı (opsiyonel, benimki değişik bir şey olduğu için vizeye başvuran öğrencilere böyle bir yazı veriyorlar)
-Burs sözleşmesi, bende BAFÖG miktarında tam burs vardı.

Eğitim ve Tecrübeyi Kanıtlayan Evraklar:
-Lise mezuniyet belgesi (diploma üniversitemde kalmış) e-devletten barkodlu, almancaya çevirisiyle
-Etkinlik katılım ve eğitim sertifikalarım, türkçeler almancaya çevirisiyle
-Üniversite diplomamın aslı ve 2 fotokopisi
-Üniversite diplomamdaki belgeler (transkript, akreditasyon, mezun belgesi, eğitim sistemini açıklayan belge vs.)
(Üni diplomam ingilizce ve belgeler elektronik imzalı & barkodluydu)
-E-devlet üni mezun belgesi barkodlu ve almanca çevirisi
-SGK hizmet dökümü ve işyeri ünvan listesi, E-devlet barkodlu ve almanca tercümesi
-SGK işe giriş bildirgesi ve almanca tercümesi
-1 yıllık maaş bordrom (kaşeli imzalı), Türkçe, çeviriye vakit olmadı
-1 yıllık iki tane bankadan ingilizce hesap dökümlerim (TRY, USD, EUR hesapları için), imzalı kaşeli, imza sirkülerli

Yabancı Dili Kanıtlayan Belge:
-10 sene önce aldığım süresiz İngilizce B1 sertifikası, Cambridge'in bir sınavından. Lisansım da İngilizce olduğu için pek kasmadım.

Sağlık Sigortası:
-Seyahat tarihimi kapsayacak şekilde 3 aylık seyahat sağlık sigortası yaptırdım, imzalı kaşeli poliçesini banka şubesinden alıp ilk sayfasını Almanca'ya çevirttim.

Ayrıca:
-iData PNR kodu içeren randevu mail PDF'i
-Nüfus kayıt örneği ve almanca çevirisi

Ben 3 dosya hazırladım: orjinaller, kopyalar 1 ve kopyalar 2. Üçü de aynı içeriğe ve sıraya sahipti. Bu belgelerin orjinali ve Almaca tercümelerinin 2'şer adet siyah-beyaz tek yönlü fotokopisini götürdüm. Orjinali olmayan elektronik sertifikaları 3 kez yazdırdım ve dosyalara dağıttım. Noter onaylı bir belgem yok. Zaten birçok belge elektronik imzalı ve barkodlu olduğu için ve noter onayı çok pahalı olduğu için böyle bir yola girmedim.

Orada bütün belgeleri dosyadan çıkarttırıyorlar size. Ben her belgeyi bir poşet dosyaya koymuştum, fakat birden fazla sayfası olanı yine aynı poşete koymuştum. Orada çıkartmak biraz zorlamıştı. Bunu göz önünde bulundurarak daha farklı bir dosya kullanabilirsiniz. Verdiğiniz belgeleri sadece kağıtlarıyla vereceksiniz günün sonunda.

Görüşmemde kendimden emin ve rahat konuştum. Ekstradan hiçbir şey sormadı. Üniversite eğitimimden sonra nedne kursa gittiimi sordu sadece. Bende proje bazlı bir kurs olduğunu, orada halihazırda üniversite mezunu insanların da olduğunu vs. söyledim. Canayakın ve samimiydi, pek bir şey sormadı. Bu vize başvuru türünü çok sık almadığını, dolayısıyla kendisinin de biraz afalladığını söyledi. Arkadan birini çağırdı hatta mikrofonu kapatıp biraz konuştular. Tam burs dikkatini çekti, vize ücreti almadı zaten benden. İlk almışlardı ve sonradan iade etti. İlk anlamadım ve nedenini sordum, tam burslulardan almadıklarını söyledi. İşlem görece kısa sürdü. Geçen yıl da bu vize türüyle tam olarak bu kursa başkasının da başvurduğunu belirtti. En son epostadan dönüş yapacaklarını, 3 hafta 2 gün süren sessizlik dönemini belirtti. Bu süre boyunca hiç ses etmiyorlarmış yasa gereği. Öğrenci vizesi ortalama 1 ayda çıkar dedi. Bi süre bizden haber almazsan e-posta at dedi. Ama bence bir problem çıkmaz gibisinden olumlu sinyaller verdi. Kendimi düşündüğümden çok daha kısa bir süre sonra konsolosluğun dışında buldum. Tam olarak bu yasal sessizlik süreleri olan 3 hafta 2 gün sonra da pasaportum kargoya verildi ve ertesi gün aldım.

Ben henüz Almanya'da bir sağlık sigortası yaptırmadım. Seyahat sağlık sigortam var. Aldığım vize süresi 90 gün.

Aklıma gelenleri paylaşmaya çalıştım, özensiz yerler varsa affola. Herkese başarılar dilerim :)

Ekleme1: birkaç detay daha eklendi

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Ağu 11, 2023 12:48 am

itsemin53 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 9:42 pm bunu diyen bir kişi bile görmedim 😂😂, türkiyeye geri döneceğim demek dolaylı yoldan direkt bir red sebebi. Almanyada kalacağım oraya faydalı olup mesleğimi orda yapacağım demek oldukça olumlu bir dönüş sağlar. Bunun lamı cimi yok, siz de yanlış yönlendirmeyin bence.
Ben açık açık döneceğimi belirttim. Ülkeye/ülkelere bir faydanız dokunması için illaki Almanya'da kalmanıza gerek yok. Eski postları falan okursanız bu konuda çok fazla mesaj var hocam ve genellikle dönüleceğine yönelik yazılar yazılıyor :D

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Cum Ağu 11, 2023 6:31 am

Arkadaşlar idata istanbul 40f vize görüşmesinde sgk hizmet dökümü istenmedi benden gerek yok dendi bende vermedim sorun olur mu ki? (Sadece 1 ay çalışmıştım mezun olduktan sonra bide stajlarım vardı dökümde)

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 8:50 am

isilwen yazdı: Cum Ağu 11, 2023 12:48 am Ben açık açık döneceğimi belirttim. Ülkeye/ülkelere bir faydanız dokunması için illaki Almanya'da kalmanıza gerek yok. Eski postları falan okursanız bu konuda çok fazla mesaj var hocam ve genellikle dönüleceğine yönelik yazılar yazılıyor :D
Bu Sayfanın kurucusu bile yazılarında açık açık şöyle yazıyor: “ Universite egitimi igin vize
basvurusu yaparken çogu tarafindan yapilan veya bilinen en yanlis bilgilerden birisi: Almanya da universite bitirince tekrar Türkiye ye döneceginizi belirtmenin vize alma sansini artiracagini düsünmek. Oldukça yanlis bir bilgi. Almanya nin universite bitirmis ve akademik olarak kendini gelistirmis insanlara ihtiyaci var ve kendi egittigi insanlarin universite bittikten sonra ülkesine dönmesini istemez. Universite bitince 18 ay is arama için süre verilir ve yine bu süreçte is bulmaniza da yardim eder. O yüzden vize basvurusu yaparken, okul bitince ne yapacaksin sorusuna Türkiye ye dönecegim diye cevap vermeniz ivi olmaz.” Kısacası maalesef size red sebebi olmaz Türkiyeye döneceğim demek ama bir eksi olur, eksiniz de çoksa red olur. Ama tam tersi bir durum size fayda sağlar.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 9:38 am

aozkan09 yazdı: Cmt Tem 29, 2023 2:16 pmEvet 36F
kanka selamlar, bremenden kabul aldım, aktiv sprach schule den dil kursuna yazıldım (b2.2yim) 3 aylık c1 aldım. eksik evrak gönderimi sonrasından itibaren kaç günde geldi vizen? bir de dil kursu zamanına vs bakarak mı vizen geldi yoksa direkt ondan bağımsız kursun başlamadan çok önce mi geldi? beni bir bilgilendirir misin, mutlu olayım.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 9:49 am

Muhendis yazdı: Prş Ağu 10, 2023 10:21 pm Merhaba. Hacettepede ne okuyordunuz ve Almanya’da hangi bölüme başvurdunuz?
Henüz okumaya baslamamistim ama almanca okuyordum. Sadece hazırlık bitti.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 9:52 am

dogaozkan yazdı: Prş Ağu 10, 2023 9:34 pm Sonuç gelince buraya da yazar mısınız
Geldi. Tabii ki ret almışım. Sebebine de almanca öğrenmeye hevesli olduğunuzu düşünmüyoruz yazılmış. Kötü ösym sonucu yazmışlar. Bu konulara nereden vardılar anlamadım. İtiraz edicem zaten. Öküz memurları benimle konuşsaydı derdimi anlatırdım almanca da konuşurdum. Okul benden kendisi A1 yeterli dedi diye sınavlar pahalı olduğundan A1 girmiştim. Mail attım konsolosluğa çok istiyorlarsa A2 de girerim B1 de. Hala 2 ayım var okulun başlamasına. Peşini de bırakmayacağım bu haksız kararın. O kadar para harcadım hayaller kurdum. Bu kadar basit olmamalı. Bir de bir günde karar verilmiş.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 10:04 am

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 9:52 am Geldi. Tabii ki ret almışım. Sebebine de almanca öğrenmeye hevesli olduğunuzu düşünmüyoruz yazılmış. Kötü ösym sonucu yazmışlar. Bu konulara nereden vardılar anlamadım. İtiraz edicem zaten. Öküz memurları benimle konuşsaydı derdimi anlatırdım almanca da konuşurdum. Okul benden kendisi A1 yeterli dedi diye sınavlar pahalı olduğundan A1 girmiştim. Mail attım konsolosluğa çok istiyorlarsa A2 de girerim B1 de. Hala 2 ayım var okulun başlamasına. Peşini de bırakmayacağım bu haksız kararın. O kadar para harcadım hayaller kurdum. Bu kadar basit olmamalı. Bir de bir günde karar verilmiş.
itiraz kapalı, geçmiş olsun tekrar başvuru yapıp b1 belgesiyle gidersen belki faydana olur, çok üzüldüm geçmiş olsun

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cum Ağu 11, 2023 10:13 am

Arkadaslar vize reddine nasıl itirazda bulunuluyor bilen var mı?

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Cum Ağu 11, 2023 10:27 am

zerenimou yazdı: Cum Ağu 11, 2023 10:13 am Arkadaslar vize reddine nasıl itirazda bulunuluyor bilen var mı?
itiraz edilmiyor, itiraz kapalı.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cum Ağu 11, 2023 10:35 am

itsemin53 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 9:38 am kanka selamlar, bremenden kabul aldım, aktiv sprach schule den dil kursuna yazıldım (b2.2yim) 3 aylık c1 aldım. eksik evrak gönderimi sonrasından itibaren kaç günde geldi vizen? bir de dil kursu zamanına vs bakarak mı vizen geldi yoksa direkt ondan bağımsız kursun başlamadan çok önce mi geldi? beni bir bilgilendirir misin, mutlu olayım.
Eksik evraktan 35 gün sonra geldi vizem, ama araya bayram şu bu girdi, kursumun başlamasına daha 2 ay vardı geldi vizem.

Kilitli