Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

YKS'den sonra başvuru süreci?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prost1

YKS'den sonra başvuru süreci?

Mesaj gönderen prost1 » Cmt Ağu 05, 2023 10:21 pm

Merhaba arkadaşlar, ben bu sene YKS sınavına gireceğim ve hemen sonrasında başvuru işlemlerine başlayıp vakit kaybetmeden direkt şartlı kabul ile dil okuluna gitmek istiyorum ve birkaç sorum var.

1- Dil sınavına ne zaman girmeliyim? Duyduğum kadarıyla çok yoğunmuş yer bulmak zormuş ondan dolayı korktum bir de üstüne belge gelecek falan başvuru işlemlerini aksatır diye korkuyorum.

2- YKS'ye girdiği yaz içinde başvuru yapmak isteyen biri YKS bittikten hemen sonra ne yapmalı? Ne ile başlamalı?

3- Online başvuru olan yerlere direkt PDF atmamız yeter değil mi çoğaltma işlemi kargo ile belge isteyen yerlerde geçerli sadece

4- AT11 belgesini vizeden ne kadar önce almalıyım?

5- VPD belgesi nasıl oluyor? 1-2 hafta sürüyor diyorlar gelen şey PDF şeklinde bir belge mi yoksa bize kargo ile bir evrak mı verilecek? Ayrıca VPD belgesinin çıkması başvuru tarihine yetişmezse ne yapabiliriz?

Çok teşekkürler gelecek cevaplar için kafam biraz karışık yardımcı olursanız çok memnun olurum.

prost1

Re: YKS'den sonra başvuru süreci?

Mesaj gönderen prost1 » Pzt Ağu 07, 2023 1:36 am

Bilgisi olan yok mu?

atabecer

Mesaj gönderen atabecer » Pzt Ağu 07, 2023 4:24 am

1- Goethe ise sabah 9.00'da açılır açılmaz almaya çalışın onu bile alamayabilirsiniz eğer Telc ise rahat yer bulursunuz fakat 1 ayda açıklanıyor. 1 ay önceden sınav randevusu yapmanız lazım sınava girdikten sonra da 1 ay açıklanma süresi oluyor yani sizin o 2 aylık süreyi planlamanız lazım.

2- Hemen YKS'ye girdiğiniz yaz biraz zor çünkü YKS Haziran sonu gerçekleşiyor ve açıklanması Temmuz sonunu buluyor çoğu üniversite ise başvurularını o semestr için 15 Temmuz'da kapatıyor hem Almancanız hiç yok ise üniversiteden kabul bile alsanız vizeden ret yeme ihtimaliniz artıyor. Hem YKS'ye çalışırken bir yandan ne kadar Almanca'nızı ilerletip sertifika sınavlarını geçersiniz bilmiyorum hem de çoğu üniversite 15 Temmuz'da kapattığı için en mantıklısı yaz dönemine kadar çalışıp olabildiğince yüksek bir Almanca sertifikası alıp başvurmak daha mantıklı bence.

3 - Evet taratıp belgelerinizi yüklemeniz yeterli uni-assist başvuruları ücretli ama.

4 - AT-11 belgesi olağan dışı bir durumunuz çıkmadıkça 1 iş gününde hallolan basit bir işlem. Vizeye gitmeden 2-3 gün önce bile alabilirsiniz.

5- VPD belgesi Uni-Assist'in yaptığı bir işlem 3 haftada geldi diyen de var 2 ayda geldi diyen de. Ve tabii ki kargo ile değil sanal olarak gelecek. VPD belgesi için Uni-Assist'e başvurularınızı da başvuru tarihinden itibaren 1 ay içinde yaparsanız sıkıntı olmuyor genelde rahat yetişiyor diye biliyorum.

Bunlar naçizane benim bildiğim kadarıyla böyle ama tabii ki Gürkan Bey (Physiker) bu işin ehli ve anladığım kadarıyla sizin aklınızda temel işlemlerde bile çok soru işareti var bu süreçte danışmanlık almanız sizin için daha sağlıklı olabilir.

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Pzt Ağu 07, 2023 10:52 am

atabecer yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 4:24 am 1- Goethe ise sabah 9.00'da açılır açılmaz almaya çalışın onu bile alamayabilirsiniz eğer Telc ise rahat yer bulursunuz fakat 1 ayda açıklanıyor. 1 ay önceden sınav randevusu yapmanız lazım sınava girdikten sonra da 1 ay açıklanma süresi oluyor yani sizin o 2 aylık süreyi planlamanız lazım.

2- Hemen YKS'ye girdiğiniz yaz biraz zor çünkü YKS Haziran sonu gerçekleşiyor ve açıklanması Temmuz sonunu buluyor çoğu üniversite ise başvurularını o semestr için 15 Temmuz'da kapatıyor hem Almancanız hiç yok ise üniversiteden kabul bile alsanız vizeden ret yeme ihtimaliniz artıyor. Hem YKS'ye çalışırken bir yandan ne kadar Almanca'nızı ilerletip sertifika sınavlarını geçersiniz bilmiyorum hem de çoğu üniversite 15 Temmuz'da kapattığı için en mantıklısı yaz dönemine kadar çalışıp olabildiğince yüksek bir Almanca sertifikası alıp başvurmak daha mantıklı bence.

3 - Evet taratıp belgelerinizi yüklemeniz yeterli uni-assist başvuruları ücretli ama.

4 - AT-11 belgesi olağan dışı bir durumunuz çıkmadıkça 1 iş gününde hallolan basit bir işlem. Vizeye gitmeden 2-3 gün önce bile alabilirsiniz.

5- VPD belgesi Uni-Assist'in yaptığı bir işlem 3 haftada geldi diyen de var 2 ayda geldi diyen de. Ve tabii ki kargo ile değil sanal olarak gelecek. VPD belgesi için Uni-Assist'e başvurularınızı da başvuru tarihinden itibaren 1 ay içinde yaparsanız sıkıntı olmuyor genelde rahat yetişiyor diye biliyorum.

Bunlar naçizane benim bildiğim kadarıyla böyle ama tabii ki Gürkan Bey (Physiker) bu işin ehli ve anladığım kadarıyla sizin aklınızda temel işlemlerde bile çok soru işareti var bu süreçte danışmanlık almanız sizin için daha sağlıklı olabilir.
Teşekkürler öncelikle cevabınız için. Danışmanlık düşünmüyorum şu anlık. Benim bildiğim bazı üniversiteler 15 temmuzdan sonra yerleştirme belgesini göstermemiz için vakit tanıyabiliyor haber verince öyle yapanlar varmış yani.

Telc sınavı her yerde geçerli değil mi? bazı yerlerde olmayabiliyormuş. Ayrıca benim zaten asıl hedefim o yaz şartlı kabul alan ve başvuru tarihleri daha geniş olan üniversiteler var o üniversitelere başvurup o sene dil kursu ile C1'i alıp başka üniversiteye geçmek ve almanca temelim var çalışıyorum da bu sene içinde A2, eğer mümkün ise B1 belgesi almak hedefim.

Son olarak aklıma takıldı biri lisenizin anabin sisteminde denk bir lise olması lazım diyor studienkollegden muaf olmak için fakat benim lisem anabin sisteminde gözükmüyor bu bir sıkıntı yaratır mı doğru mu bu bilgi?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Ağu 07, 2023 12:23 pm

Yaşadığın şehre göre Goethe'nin anlaşmalı olduğu dershaneler vs var. Goethe İzmir, Ankara'da giremesen bile olduğun şehirde böyle bir anlaşmalı dershane varsa sınav için çok daha rahat yer bulabilirsin.

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Pzt Ağu 07, 2023 4:25 pm

isilwen yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 12:23 pm Yaşadığın şehre göre Goethe'nin anlaşmalı olduğu dershaneler vs var. Goethe İzmir, Ankara'da giremesen bile olduğun şehirde böyle bir anlaşmalı dershane varsa sınav için çok daha rahat yer bulabilirsin.
O tarz merkez şehirlerde yaşamıyorum maalesef burada anlaşmalı olduğu bir yer olduğunu sanmıyorum.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Ağu 07, 2023 5:37 pm

prost1 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 4:25 pm O tarz merkez şehirlerde yaşamıyorum maalesef burada anlaşmalı olduğu bir yer olduğunu sanmıyorum.
reklam yapmış olmayayım ama Antalya'da bir dershane var yakınsanız ankara izmir yerine Antalya'da girebilirsiniz

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Pzt Ağu 07, 2023 9:53 pm

isilwen yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 5:37 pm reklam yapmış olmayayım ama Antalya'da bir dershane var yakınsanız ankara izmir yerine Antalya'da girebilirsiniz
Oralara yakın değilim karadenizde varsa eğer bakabilirim fakat.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Ağu 08, 2023 1:06 am

prost1 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 9:53 pm Oralara yakın değilim karadenizde varsa eğer bakabilirim fakat.
Maalesef fikrim yok telefonla ulaşabiliyorsanız size en yakın Goethe kurumunu arayıp sorabilirsiniz anlaşmalı olduğunuz yerler var mı diye