Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
emirogan9

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Ağu 07, 2023 2:56 pm

zerenimou yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 2:52 pm Merhaba bugün vize görüşmem vardı 36f yeni çıktım. Neredeyse hiç soru sorulmadı. Sadece bir eksik olursa aranacağım söylendi. Akrabam var mı diye sordu görevli almanyada yok dedim. Bir de ben A1 ile şartlı kabul almıştım. Önce dil kursuna gideceğim üniversite bünyesinde sonra lisans bölümüme başlayacağım. Bana görevli ne zaman A2 olursunuz dedi. Ben de bilmiyorum sene sonu olmadan olmuş olurum zaten okulum bana başvururken A1 yeterli dediği için böyle aldığımı belirttim. B2 sertifikalı ingilizcem de var zaten evrakları ve soruları İngilizce doldurdum. O da ingilizce seviyemin iyi olduğunu duyunca iyi dedi ama A1 sorun yaratabilir dedi. Biraz moralim bozuldu ama böyle vizesi çıkanlar da varmış umarım sıkıntı olmaz. Orijinal belgelerime de sadece baktı ve sadece Goethe A1 sertifikamı aldılar. AT11 imi falan almadılar. Benim tecrübe bu kadardı hiç sohbet falan etmedik yani bir ben mi böyle oldum herkesle konuşulmuş çünkü :/
3 temmuzda başvurmuştum 17 temmuzda atandı randevum 7 ağustos görüşmem vardı. Vizem geri gelince güncelleyeceğim. Herkese başarılar.
Merhaba Ankara'dan mı başvurdunuz? Çok hızlı atanmış vize randevunuz
Stuttgart/Baden-Württemberg

ramazansen1

Mesaj gönderen ramazansen1 » Pzt Ağu 07, 2023 2:59 pm

zerenimou yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 2:52 pm Merhaba bugün vize görüşmem vardı 36f yeni çıktım. Neredeyse hiç soru sorulmadı. Sadece bir eksik olursa aranacağım söylendi. Akrabam var mı diye sordu görevli almanyada yok dedim. Bir de ben A1 ile şartlı kabul almıştım. Önce dil kursuna gideceğim üniversite bünyesinde sonra lisans bölümüme başlayacağım. Bana görevli ne zaman A2 olursunuz dedi. Ben de bilmiyorum sene sonu olmadan olmuş olurum zaten okulum bana başvururken A1 yeterli dediği için böyle aldığımı belirttim. B2 sertifikalı ingilizcem de var zaten evrakları ve soruları İngilizce doldurdum. O da ingilizce seviyemin iyi olduğunu duyunca iyi dedi ama A1 sorun yaratabilir dedi. Biraz moralim bozuldu ama böyle vizesi çıkanlar da varmış umarım sıkıntı olmaz. Orijinal belgelerime de sadece baktı ve sadece Goethe A1 sertifikamı aldılar. AT11 imi falan almadılar. Benim tecrübe bu kadardı hiç sohbet falan etmedik yani bir ben mi böyle oldum herkesle konuşulmuş çünkü :/
3 temmuzda başvurmuştum 17 temmuzda atandı randevum 7 ağustos görüşmem vardı. Vizem geri gelince güncelleyeceğim. Herkese başarılar.
Merhaba hangi şehirde görüşme gerçekleştirdiniz? Konsoloslukta mıydı görüşmeniz yoksa idata da falan mı ? Sorulan sorular nelerdi hatırlıyor musunuz? İnşallah her şey gönlünüzce olur.

mortonfeldman

Mesaj gönderen mortonfeldman » Pzt Ağu 07, 2023 9:00 pm

39f veya 41f vizesine dil sertifasız giden oldu mu? sizce red mi verirler direkt yoksa evrak talebi mi gönderirler? sınav sonucu yetişmeyecek vize görüşmesine

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Pzt Ağu 07, 2023 9:46 pm

mortonfeldman yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 9:00 pm 39f veya 41f vizesine dil sertifasız giden oldu mu? sizce red mi verirler direkt yoksa evrak talebi mi gönderirler? sınav sonucu yetişmeyecek vize görüşmesine
durumu aciklayip eksik evrak diye belirtirseniz sikinti olmaz

eminedemir_123

Mesaj gönderen eminedemir_123 » Pzt Ağu 07, 2023 9:54 pm

alexmikael yazdı: Pzt Tem 31, 2023 9:16 pm Merhabalar ikametgahımı Ankara'ya almayı düşünüyorum fakat ikametgahımı e devlet üzerinden değiştirdikten hemen sonra idata'dan vize başvurusu (36f) yapsam sıkıntı çıkar mı? ayrıca vize için ikametgah değişikliği yapmış arkadaş varsa sonrasında orada kalıp kalmadığımız somut bir şekilde denetleniyor mu? örneğin verdiğim adrese gelip benim orada kalıp kalmadığımın sorgulanması gibi. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar detaylı yazabilir misiniz?
sorun olmaz bende ikamet adresimi değiştirip başvuru yaptım kontrol felan da yok

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Pzt Ağu 07, 2023 10:04 pm

eminedemir_123 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 9:54 pm sorun olmaz bende ikamet adresimi değiştirip başvuru yaptım kontrol felan da yok
vizeyi aldınız mı?

eminedemir_123

Mesaj gönderen eminedemir_123 » Pzt Ağu 07, 2023 10:21 pm

hayır 3 gün sonra görüşmem

alexmikael

Mesaj gönderen alexmikael » Pzt Ağu 07, 2023 10:50 pm

eminedemir_123 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 10:21 pm hayır 3 gün sonra görüşmem
İyi şanslar sonuçlanınca lütfen bilgilendirir misiniz?

Tbgrgz

Mesaj gönderen Tbgrgz » Pzt Ağu 07, 2023 11:14 pm

Merhaba arkadaşlar, ben geçen sene eşimle birlikte 41F öğrenci vizesiyle Almanyaya geldim. Bu süreçte çok fazla şey yaşadık, ben de sizlere yardımcı olmak adına uzun ve detaylı bir yazı yazdım. Bu yazı soru işaretlerinizin büyük kısmını giderecektir. Başarılar dilerim

A'dan Z'ye Almanya'ya Yüksek Lisans İçin Gelmek

https://medium.com/@yunusgurguz11/adan- ... a35fc2db37

lallbade

Mesaj gönderen lallbade » Sal Ağu 08, 2023 9:47 am

Merhaba, ağustos sonunda 39f için vize görüşmem var. İlk zamanlar oradaki bir tanıdığımın yanında kalıp aynı zamanda yurt ya da WG arayacağım. Vizede kalacak yer için bir tanıdığımın yanında demem yeterli mi? Adresi vs yazacağım ama yanında kalacağım kişiden bir mektup vs almam gerekir mi?

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Sal Ağu 08, 2023 10:56 am

Tbgrgz yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 11:14 pm Merhaba arkadaşlar, ben geçen sene eşimle birlikte 41F öğrenci vizesiyle Almanyaya geldim. Bu süreçte çok fazla şey yaşadık, ben de sizlere yardımcı olmak adına uzun ve detaylı bir yazı yazdım. Bu yazı soru işaretlerinizin büyük kısmını giderecektir. Başarılar dilerim

A'dan Z'ye Almanya'ya Yüksek Lisans İçin Gelmek

https://medium.com/@yunusgurguz11/adan- ... a35fc2db37
emeğine sağlık

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Sal Ağu 08, 2023 11:12 am

Merhaba, evraklarımın hepsi ingilizceye tercüme, vizede sıkıntı çıkmaz dimi? 41F vizesi için

Mordecai35

Mesaj gönderen Mordecai35 » Sal Ağu 08, 2023 11:18 am

Arkadaşlar bilgisi ve tecrübe olan biri lütfen yanıtlayabilir mi? Bu dönem Almanya'ya gitme kararı aldığım için derslerimi vermedim ve ortalamamı düşürdü, üst dönemden de ders almıştım. Normalde ilk üç dönem derslerimde problem yok. Dört sene önce yerleşmiş bazı arkadaşların vize aldığını okudum ama bireysel olarak ulaşamadım. Vize görüşmesinde bununla ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım, motivasyon mektubunda bunla ilgili bir açıklama yapmam gerekiyor mu? İstinaden ne söyleyebilirim?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Ağu 08, 2023 11:34 am

Mordecai35 yazdı: Sal Ağu 08, 2023 11:18 am Arkadaşlar bilgisi ve tecrübe olan biri lütfen yanıtlayabilir mi? Bu dönem Almanya'ya gitme kararı aldığım için derslerimi vermedim ve ortalamamı düşürdü, üst dönemden de ders almıştım. Normalde ilk üç dönem derslerimde problem yok. Dört sene önce yerleşmiş bazı arkadaşların vize aldığını okudum ama bireysel olarak ulaşamadım. Vize görüşmesinde bununla ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım, motivasyon mektubunda bunla ilgili bir açıklama yapmam gerekiyor mu? İstinaden ne söyleyebilirim?
Motivasyon mektubunuza bu durumu belirtin, derslerden neden kaldığınıza ya da notunuzun düşük olduğuna dair fikirleri olsun. Aynı zamanda vize görüşmesinde de bunu bildirebilirsiniz. Almanya'ya geleceği için derslere girmeyen ve notları düşük olan arkadaşlar vize alırken sorun yaşamamıştı.
Sadece Almanya planınız olduğu için derslere odaklanmadığınızı daha çok dil öğrenimine odaklandığınızı ya da üniversite araştırma sürecinde olduğunuzu açıklamanız yeter diye tahmin ediyorum

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Sal Ağu 08, 2023 1:31 pm

Merhaba arkadaşlar 41f vize görüşmemizi gerçekleştirdik, tecrübemizi paylaşmak istiyorum eşim 41fe başvurdu 2 kişi olarak randevu almıştık, gerekli evrakların hepsini orijinali + 2 fotokopisi olarak götürdük, başvuru formu, pasaport fotokopisi hem benim için hem eşim için ayrı ayrı 2 tane olarak hazırladık, çalışan kişi evraklara çok hakim değildi sanırım mesela bloke hesap evrağını sormadı biz bloke hesapta vardı diye belirttik. Veya benden Goethe a1 sertifikasını istemedi biz yine evraklarda bu da vardı diye hatırlatıp verdik. Kafamızın takıldığı soruları cevaplamadı hiçbir şekilde yardımcı olamayız dedi. Başvuru formunda gitmek istediğimiz tarihe okulun başlangıç tarihini yazdık dönmek istediğimiz tarihi boş bırakmıştık haliyle okulun ne zaman biteceği belli olmadığı için, oraya vize max 1 yıllık verildiği için ve oturum uzatma işlemi Almanya’dan olacağı için 1 sene sonrasının aynı tarihini yazın diye yönlendirdi bizde o şekilde yazdık, açıkçası çok içimize de sinmedi okul en az 2 senelik niye 1 sene olarak yazıyoruz diye başka memura daha sorduk oda aynı şekilde söyleyince demekki prosedür bu diyerek öyle yazdık, son olarak 41f vize sahibine 4 tane soru olan bir a4 kağıdı verdi eşinizle benle konuşmak yasak telefona bakmak yasak 5 dk içinde cevaplamamızı istedi eşim soruları İngilizce olarak cevapladı. Sorular sanırım şunlardı, neden bu okul ve neden bu bölüm, okuldaki bölümlerden örnekler, gelecek planlarınız neler ve Almanya’da akrabanız var mı sorularıydı, 5 dk sonunda sürenin dolduğunu belirterek kağıdı geri rica etti. Aile birleşimi yapacak olan eşe yani bana hiçbir şey sormadı. Son olarak eşimle bana olmak üzere 2 tane sim kart verdi Almanya’da kullanılmak üzere idata hediyesi olduğunu belirtti. Şimdi bekleme sürecindeyiz süreç gerçekten meşakkatli sistematik olup evrakları toplamak gerekiyor herkese sürecinde başarılar diliyorum

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Sal Ağu 08, 2023 1:51 pm

Fürdich yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:31 pm Merhaba arkadaşlar 41f vize görüşmemizi gerçekleştirdik, tecrübemizi paylaşmak istiyorum eşim 41fe başvurdu 2 kişi olarak randevu almıştık, gerekli evrakların hepsini orijinali + 2 fotokopisi olarak götürdük, başvuru formu, pasaport fotokopisi hem benim için hem eşim için ayrı ayrı 2 tane olarak hazırladık, çalışan kişi evraklara çok hakim değildi sanırım mesela bloke hesap evrağını sormadı biz bloke hesapta vardı diye belirttik. Veya benden Goethe a1 sertifikasını istemedi biz yine evraklarda bu da vardı diye hatırlatıp verdik. Kafamızın takıldığı soruları cevaplamadı hiçbir şekilde yardımcı olamayız dedi. Başvuru formunda gitmek istediğimiz tarihe okulun başlangıç tarihini yazdık dönmek istediğimiz tarihi boş bırakmıştık haliyle okulun ne zaman biteceği belli olmadığı için, oraya vize max 1 yıllık verildiği için ve oturum uzatma işlemi Almanya’dan olacağı için 1 sene sonrasının aynı tarihini yazın diye yönlendirdi bizde o şekilde yazdık, açıkçası çok içimize de sinmedi okul en az 2 senelik niye 1 sene olarak yazıyoruz diye başka memura daha sorduk oda aynı şekilde söyleyince demekki prosedür bu diyerek öyle yazdık, son olarak 41f vize sahibine 4 tane soru olan bir a4 kağıdı verdi eşinizle benle konuşmak yasak telefona bakmak yasak 5 dk içinde cevaplamamızı istedi eşim soruları İngilizce olarak cevapladı. Sorular sanırım şunlardı, neden bu okul ve neden bu bölüm, okuldaki bölümlerden örnekler, gelecek planlarınız neler ve Almanya’da akrabanız var mı sorularıydı, 5 dk sonunda sürenin dolduğunu belirterek kağıdı geri rica etti. Aile birleşimi yapacak olan eşe yani bana hiçbir şey sormadı. Son olarak eşimle bana olmak üzere 2 tane sim kart verdi Almanya’da kullanılmak üzere idata hediyesi olduğunu belirtti. Şimdi bekleme sürecindeyiz süreç gerçekten meşakkatli sistematik olup evrakları toplamak gerekiyor herkese sürecinde başarılar diliyorum
5 Dakkada bu kadar soruya nasıl cevap yazabildiniz merak ettim. 1 Cümlelik cevap vermek yetiyor mu?
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Sal Ağu 08, 2023 1:58 pm

emirogan9 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 2:56 pm Merhaba Ankara'dan mı başvurdunuz? Çok hızlı atanmış vize randevunuz
Merhaba evet ankaradan başvurdum. Randevumun çok hızlı atandığını ben de farkettim hala bekleyenler falan gördüm sitede çünkü.

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Sal Ağu 08, 2023 2:06 pm

ramazansen1 yazdı: Pzt Ağu 07, 2023 2:59 pm Merhaba hangi şehirde görüşme gerçekleştirdiniz? Konsoloslukta mıydı görüşmeniz yoksa idata da falan mı ? Sorulan sorular nelerdi hatırlıyor musunuz? İnşallah her şey gönlünüzce olur.
Ankara konsolosluğundaydım. İdataya gitmedim. Hatta işi idata ankarada olanlar varsa söyleyeyim idata kuğulu parkın oradan taşınmış haberiniz olsun. Dediğim gibi görevli memur bana neredeyse hiç soru sormadı. Yazılı sorulardan hatırladıklarım:
neden bu üniversite ve şehir
mezun olduktan sonra kariyeriniz hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz
daha önce almanyada bulundunuz mu bulunduysanız sebebiyle ayrıntılı anlatabilir misiniz
geçiminizi nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz
baska da hatırlamıyorum ama 10 soru vardı galiba 4-5 sayfa başkalarından bu soruların sözlü sorulduğunu da duydum ama bana akrabanız almanyada var mı ve ingilizceniz b2 mi dışında bir sözlü soru yöneltilmedi. Bir de dediğim gibi en son eksik bir şey şuan yok ama biz uygun görürsek sizi ararız telefonlarınıza bakın dendi. A1 almancamın olmasına da hafif kuruldu zaten. A2 ne zaman olursunuz dedi. vs vs umarım sıkıntı olmamıştır şimdi düşününce durumumu daha güzel anlatabilirmişim gibi geliyor ama umarım olumlu sonuçlanır hepimizin.

YavuzAkbay

Mesaj gönderen YavuzAkbay » Sal Ağu 08, 2023 2:09 pm

zerenimou yazdı: Sal Ağu 08, 2023 2:06 pm Ankara konsolosluğundaydım. İdataya gitmedim. Hatta işi idata ankarada olanlar varsa söyleyeyim idata kuğulu parkın oradan taşınmış haberiniz olsun. Dediğim gibi görevli memur bana neredeyse hiç soru sormadı. Yazılı sorulardan hatırladıklarım:
neden bu üniversite ve şehir
mezun olduktan sonra kariyeriniz hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz
daha önce almanyada bulundunuz mu bulunduysanız sebebiyle ayrıntılı anlatabilir misiniz
geçiminizi nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz
baska da hatırlamıyorum ama 10 soru vardı galiba 4-5 sayfa başkalarından bu soruların sözlü sorulduğunu da duydum ama bana akrabanız almanyada var mı ve ingilizceniz b2 mi dışında bir sözlü soru yöneltilmedi. Bir de dediğim gibi en son eksik bir şey şuan yok ama biz uygun görürsek sizi ararız telefonlarınıza bakın dendi. A1 almancamın olmasına da hafif kuruldu zaten. A2 ne zaman olursunuz dedi. vs vs umarım sıkıntı olmamıştır şimdi düşününce durumumu daha güzel anlatabilirmişim gibi geliyor ama umarım olumlu sonuçlanır hepimizin.
Sorularda bir zaman kısıtı var mıydı?
İstanbul İData
41F
Belge Teslim: 10 Ağustos
Osnabrück

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Sal Ağu 08, 2023 2:18 pm

YavuzAkbay yazdı: Sal Ağu 08, 2023 1:51 pm 5 Dakkada bu kadar soruya nasıl cevap yazabildiniz merak ettim. 1 Cümlelik cevap vermek yetiyor mu?
Eşim cevapladı, sorulara daha önce burda forumda görüp gelebilecek sorulara çalışmıştık cevapları hazırlamıştık, direkt konuştuğumuz cevapları yazdı ama soruları hazırlıksız olsaydı 5 dk yetmezdi diye düşünüyorum

Kilitli