Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
inctekin

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen inctekin » Cum Ağu 04, 2023 11:34 am

ycinar yazdı: Prş Ağu 03, 2023 2:52 pm Merhaba.

Ben de Freiburg üniversitesinden kabul aldım. 41F için ben ve eşim vize başvurusu yaptık. Size niye öyle bir şey dediler emin değilim. Biz 28 Temmuz günü Ankara idata ofisinden başvurduk. Belgelerimizi ben ve eşim için onlar ayırdı ve eksik olmadığını söylediler ve oradan ayrıldık.
merhaba ben de Freiburg'dan master kabulu aldım hatta kaydımı yaptırdım ancak vize görüşmem ayın 25inde. Vizeniz gelince vs bilgilendirme yapar mısınız? Bir de hangi bölüm sizin?

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Cum Ağu 04, 2023 1:13 pm

cem1863 yazdı: Prş Ağu 03, 2023 2:43 am Öncelikle tebrikler, büyük bir engeli atlatmışsınız gözüküyor :) Eşiniz öğrenci 20 saat, sizin 40 saat çalışma izniniz olması lazım.

Vize başvuru ve alma sürecinizi tarihlerler beraber kısaca aktarır mısınız ? bizlere de yardımcı olur süreç.
Merhaba çok teşekkürler bilgi için. Darısı tüm bekleyenlerin başına :)

Vize sürecimizi Vize Anı Defteri 2023 başlığında uzunca anlattım, şuradan ulaşabilirsiniz: viewtopic.php?p=213614#p213614

Umarım faydalı olur ilgilenenler için.
Sevgiler,

ycinar

Mesaj gönderen ycinar » Cum Ağu 04, 2023 2:41 pm

inctekin yazdı: Cum Ağu 04, 2023 11:34 am merhaba ben de Freiburg'dan master kabulu aldım hatta kaydımı yaptırdım ancak vize görüşmem ayın 25inde. Vizeniz gelince vs bilgilendirme yapar mısınız? Bir de hangi bölüm sizin?
Benim bölüm microsystems engineering. Eğer ek belge isteme gibi bir durum olursa da buraya yazacağım zaten.

Kaydı yaptırdım derken, belgeleri kargoladınız mı? Ben onu bu hafta yapacağım.

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Cum Ağu 04, 2023 2:57 pm

evet kargoladım ve kaydım yapıldı.

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Cum Ağu 04, 2023 5:55 pm

pancar yazdı: Prş Ağu 03, 2023 9:42 am Randevunuz ne zamandı? Vizeniz geldi mi acaba?
10 Temmuzdu randevum, eksik imza dolayısıyla 18 temmuz gibi düşünebiliriz. Henüz gelmedi.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Cum Ağu 04, 2023 6:00 pm

Serhat A. yazdı: Cum Ağu 04, 2023 1:13 pm Merhaba çok teşekkürler bilgi için. Darısı tüm bekleyenlerin başına :)

Vize sürecimizi Vize Anı Defteri 2023 başlığında uzunca anlattım, şuradan ulaşabilirsiniz: viewtopic.php?p=213614#p213614

Sevgiler,
Selamlar, biz de sizin gibiyiz. Ben öğrenciyim eşim aile birleşimiyle geliyor. Bende ayrı bir kağıtta çalışma izni yazıyor eşimde aile birleşimiyle geldi yazıyor çalışmayla ilgili bir ibare yok. Oturum kartını alınca mı olacak acaba?

melldnc

Mesaj gönderen melldnc » Cum Ağu 04, 2023 6:52 pm

MERAHABA MAYIS AYINDAN BERİ BEKLEDİĞİMİZ VİZEM GELDİ AMA EŞİMİN PASAPORTUNU GÖNDERMEMİŞLER DAHA DÜN MEKTUP YOLLAMISLAR GARANTORUMUZE MASRAFLARI SİZ KARSILAYABİLİR MİSİNİZ DİYE NE YAPACAGIMIZI SASIRDIK KONUYA HAKİM OLAN VAR Mİ PASAPORTU HEMEN GELİR Mİ? ONDAN ÖNCE Mİ GİTMEM GEREKİYOR? 36F BASVURU

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Cum Ağu 04, 2023 11:34 pm

Teacherrr yazdı: Cum Ağu 04, 2023 6:00 pm Selamlar, biz de sizin gibiyiz. Ben öğrenciyim eşim aile birleşimiyle geliyor. Bende ayrı bir kağıtta çalışma izni yazıyor eşimde aile birleşimiyle geldi yazıyor çalışmayla ilgili bir ibare yok. Oturum kartını alınca mı olacak acaba?
Selamlar, bizim de tahminimiz bu yönde oldu. Siz oturumu daha evvel alacaksınız muhtemelen. Farklı bir bilgi alırsak ya da deneyerek öğrenirsek paylaşalım.

Kolaylıklar,

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Cmt Ağu 05, 2023 2:30 pm

Serhat A. yazdı: Cum Ağu 04, 2023 11:34 pm Selamlar, bizim de tahminimiz bu yönde oldu. Siz oturumu daha evvel alacaksınız muhtemelen. Farklı bir bilgi alırsak ya da deneyerek öğrenirsek paylaşalım.

Kolaylıklar,
Tamamdır yazarım buraya, kolay gelsin size de

ademonder

Mesaj gönderen ademonder » Sal Ağu 08, 2023 7:46 pm

songultutal yazdı: Cmt Tem 29, 2023 2:31 pm merhabalar bende eşim ve 2 çocuğumla başvuru yaptım. kalacak yer işini nasıl hallettiniz.ne yazdınız başvuru formuna. seyahat sigortası kısmını nasıl hallettiniz. airnbn üzerinden geçici bir yer rezerve edip eklesek mi acaba bu konuda yardımcı olur musunuz.
Ben okulun adresini yazıp şansımı denedim
sağlık siğortası öğrenci olan için expatrio üstünden 6 aylık
eşim ve kızım için 1 yıllık seyahat sağlık yaptırdım
konaklama ise booking denenebilir ama işe yarar mı bilmiyorum

almanyayolculari

Mesaj gönderen almanyayolculari » Sal Ağu 08, 2023 7:53 pm

Merhaba arkadaslar bir konuda kafam karisti bilgisi olan var mi?

Kusura bakmayin soru biraz uzun oldu

41f icin Expatrio value package actim, Saglik Sigortasi (TK) ve Seyahat Saglik Sigortasi (Dr Walter) belgeleri elime gecti. Elimdeki belgeler su sekilde:

- TK notification to university
- TK Insurance certificate
- Incoming Insurance Certificate incl. dates
- Incoming Insurance Certificate

Ayni zamanda Expatrio TK'ya su sekilde bir belge yazip, imzalayip gondermemi talep etti:

"My name is ......., born DD.MM.YYYY. As I am from _____your home country_____ , and I am moving from____your current resident country_____. I am confirming that I will change my permanent residence to Germany. As soon I am registered, I will also send you my registration in Germany."

Bunu bir sure once gonderdim. Henuz herhangi bir donus yapilmadi. TK, sigortam aktif olduktan sonra esimi de sigortaya dahil edebilecegimi soyledi.
Anladigim kadariyla sigortam Almanya'ya gidene kadar aktif olmuyor. Bu durumda esimi sigortaya vize basvurusndan once ekleyemiyorum.

Benzer bir surec yasayan arkadaslar su konularda yardimci olabilir mi lutfen?

1) TK notification to university ve TK Insurance certificate belgeleri vize basvurum icin yeterli mi? Mail attigim imzali belgeye TK donus yapmadi, baska bir belge almam gerekiyor mu? Suanda TK uyeligim aktif degil sadece Antrag ID'm mevcut

2) Esim icin sadece seyahat saglik sigortasi yaptirmam yeterli mi? Vize basvurumuzda esimin Saglik Sigortasi belgesi olmali mi? Sanirim TK ya esimi sadece Almanya'ya gittikten sonra dahil edebildigim icin nasil yapabilecegimden emin olamadim.

Esime vize gorusmesi icin sadece seyahat saglik sigortasi yapmamiz yeterli ise Dr Walter veya AXA'dan sigorta yapip o sekilde gorusmeye gidecegiz

3) Ayrica https://www.tk.de/en/service-faqs/becom ... /anmelden1 linkinden Antrag ID'mi ve bilgilerimi girdigimde 'Check in not possible. The data entered cannot be used to check in.' Gibi bir uyari ile karsilasiyorum, bu durum normal mi?

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Çrş Ağu 09, 2023 12:21 pm

Yüksek lisans için 41 F vizesine başvurdum. Gideceğim şehrin yabancılar polisine sessizlik süresinin ne zaman biteceğine dair mail attığımda normalde önümüzdeki hafta biteceğini ancak Stuttgart'taki dosyamın henüz ellerine ulaşmadığını, bu nedenle bu tarihin sarkabileceğini söylediler. (Geçen sene staj dolayısıyla bir süre Stuttgart'ta yaşamıştım.) Benzer bir durum yaşayan, vizeye başvuru öncesi Almanya'da staj/Erasmus vb sebeple bulunup sonra yüksek lisans vb için başvuran varsa vize sonuçlarının ne kadar sürede çıktığını paylaşabilir mi?
Bir arkadaşım benzer durumdaki birinin diğer şehirdeki dosyasının iletilmesi çok uzun sürdüğü için vizesinin 1. dönemin sonunda ancak çıktığını söyledi...

cem1863

Mesaj gönderen cem1863 » Prş Ağu 10, 2023 9:34 am

Serhat A. yazdı: Cum Ağu 04, 2023 1:13 pm Merhaba çok teşekkürler bilgi için. Darısı tüm bekleyenlerin başına :)

Sevgiler,
Hocam merhabalar tekrardan, bu aşağıdaki misafir olacağınız kişi tarafından yazılan dilekçenin örneği var mı elinizde? Ya da nasıl bir dilekçe yazdınız ? Şimdiden çok teşekkürler.
Serhat A. yazdı: Pzt Tem 24, 2023 6:13 pm Merhaba, teşekkürler. Darısı başınıza. Konaklama için bir adres göstermek gerekiyor. Biz gideceğimiz şehirde ikamet eden bir arkadaşımızın ev adresini gösterdik. Ek belge olarak şunları sunduk:

- Misafir olacağımız kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı
- Misafir olacağımız kişi tarafından kaleme alınmış ve imzalanmış bir dilekçe (bir ev bulana kadar geçici olarak bizi yanında misafir edeceğine dair rızasının olduğunu belirten bir dilekçe)

Bu 2 belge dışında konaklamaya dair bir belge sunmadık.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Prş Ağu 10, 2023 11:20 am

Arkadaslar merhaba

Ben yuksek lisans kabulu alarak almanyaya vize randevusu alacagim. Esim TR’de hali hazirda calismakta.

1) vizeye basvururken esimle beraber basvurursak bu durum benim surecimi uzatir mi
2) ben tek basima basvurup oraya gittigimde aile birlesimi yapsak esimin sureci TR’de cok mu uzar.
3) ikimizinde hali hazirda ayrica schengen vizesi var. Ben kabul alip gittiktr sonra esimde schengenle gelse orda birlesim yapabilir miyiz

Ne onerirsiniz

Tskler

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Prş Ağu 10, 2023 6:39 pm

szn33 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 11:20 am Arkadaslar merhaba

Ben yuksek lisans kabulu alarak almanyaya vize randevusu alacagim. Esim TR’de hali hazirda calismakta.

1) vizeye basvururken esimle beraber basvurursak bu durum benim surecimi uzatir mi
2) ben tek basima basvurup oraya gittigimde aile birlesimi yapsak esimin sureci TR’de cok mu uzar.
3) ikimizinde hali hazirda ayrica schengen vizesi var. Ben kabul alip gittiktr sonra esimde schengenle gelse orda birlesim yapabilir miyiz

Ne onerirsiniz

Tskler
1-sizin vizeniz eşinizden önce de gelebilir aynı anda da gelebilir
2-eşiniz türkiyeden aile birleşimine başvurursa şu an aile birleşimi atamaları bile neredeyse 1 sene sürüyor asla tavsiye etmem
hatta daha fazla bekleyenler var
3-schengenle gidip ulusala çeviremezsiniz vize tipinizi

en doğru yöntem beraber başvurup gitmek

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Prş Ağu 10, 2023 10:22 pm

Cok tesekkurler cevap icin peki ben gittigimde sureci uzatan sey nedir almanyadaki islemler mi yoksa TR’deki konsolosluk isleri mi?

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Prş Ağu 10, 2023 10:23 pm

inctekin yazdı: Prş Ağu 10, 2023 6:39 pm 1-sizin vizeniz eşinizden önce de gelebilir aynı anda da gelebilir
2-eşiniz türkiyeden aile birleşimine başvurursa şu an aile birleşimi atamaları bile neredeyse 1 sene sürüyor asla tavsiye etmem
hatta daha fazla bekleyenler var
3-schengenle gidip ulusala çeviremezsiniz vize tipinizi

en doğru yöntem beraber başvurup gitmek

Cok tesekkurler cevap icin peki ben gittigimde sureci uzatan sey nedir almanyadaki islemler mi yoksa TR’deki konsolosluk isleri mi?

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Prş Ağu 10, 2023 11:49 pm

szn33 yazdı: Prş Ağu 10, 2023 10:23 pm Cok tesekkurler cevap icin peki ben gittigimde sureci uzatan sey nedir almanyadaki islemler mi yoksa TR’deki konsolosluk isleri mi?
sorunuzu tam anlamadım ama siz gider eşiniz daha sonra aile birleşimine başvurur ise süreci ne uzatıyor diye soruyorsanız randevu atanmadığı için. beraber başvurursanız aynı anda da gelebilir vizeler. ama bazılarının eşinin 2-3 hafta daha geç gelebildiğini gördüm forumda. nedenini bilemiyorum.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Ağu 11, 2023 2:51 pm

inctekin yazdı: Prş Ağu 10, 2023 11:49 pm sorunuzu tam anlamadım ama siz gider eşiniz daha sonra aile birleşimine başvurur ise süreci ne uzatıyor diye soruyorsanız randevu atanmadığı için. beraber başvurursanız aynı anda da gelebilir vizeler. ama bazılarının eşinin 2-3 hafta daha geç gelebildiğini gördüm forumda. nedenini bilemiyorum.
evet tam olarak süreç eşimden dolayı uzamasın hızlıca gideyim istiyoruz aslında. sonrasında aile birleşimi yapsak çok mu bekleriz yada beraber başvurursak benim sürecim uzar mı ikilimde kaldık

almanyayolculari

Mesaj gönderen almanyayolculari » Cum Ağu 11, 2023 3:51 pm

Merhaba, evet sizin vizeniz ciktiktan sonra aile birlesimine ayri ayri basvurursaniz surec cok uzuyor. Ayri basvurunca randevu atamalari bile 7-8 ay suruyor surec ortalama 1 sene suruyor ve cok yipratici okudugum kadariyla.

En mantiklisi beraber aile birlesimine basvurmak, okudugum kadariyla sizin sureciniz yavaslamiyor zaten forumdaki cogu arkadasa konsolosluk 'sizin vizeniz cikti, esinizinki de cikinca beraber mi yollayalim yoksa sizin vizenizi onden mi yollayalim' diye sorulmus
szn33 yazdı: Cum Ağu 11, 2023 2:51 pm evet tam olarak süreç eşimden dolayı uzamasın hızlıca gideyim istiyoruz aslında. sonrasında aile birleşimi yapsak çok mu bekleriz yada beraber başvurursak benim sürecim uzar mı ikilimde kaldık