Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ozlemsevindik

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Pzt Tem 31, 2023 11:55 pm

balirem yazdı: Pzt Tem 31, 2023 2:10 am Merhaba yakın zamanda İstanbul konsolosluğunda 36f vize görüşmem var.

1) A2 belgesine sahibim sorular sözlü olarak mı soruluyor, yazılı olarak mı daha önce deneyimleyen arkadaşlar yanıtlayabilir mi?
2 Evrakları orjinal ve kopyalar olmak üzere 3 dosya yaptım. Tek dosya yapıp orjinal arkasına kopyalar gelecek şekilde mi düzenlemeliyim?
Selam, 2 hafta önce girdim ben. Yanımda ben de ekstra fotokopi götürdüm lazım olabiliyor. Memurun yanına gitmeden önde başka biri evraklarınızı kontrol edip düzenliyor kargo için posta evrağı dolduruyosunuz vs. Benim de a2 belgem var, bana sözlü sordular bazılarına yazılı da soruyorlarmış. Sakin olmak ve basic almanca bilmek lazım. Biz görüşmenin uzun kısmı türkçe konuştuk sonlarda almanca konuştuk. Bi de ders isimlerini vs ben almanca saydım mesela türkçede
söyleyebilirsin istersen dedi, ben almanca saydım.
Orjinalleri ayrı bi dosya yapın çok karışıklık olabilir, özellikle diploma sertifika orjinallerini. Onlar size göstermenizi istiyor çıkartıp orjinalini gösteriyorsunuz sadece zaten.

ramazansen1

Mesaj gönderen ramazansen1 » Sal Ağu 01, 2023 12:17 am

ozlemsevindik yazdı: Pzt Tem 31, 2023 11:55 pm Selam, 2 hafta önce girdim ben. Yanımda ben de ekstra fotokopi götürdüm lazım olabiliyor. Memurun yanına gitmeden önde başka biri evraklarınızı kontrol edip düzenliyor kargo için posta evrağı dolduruyosunuz vs. Benim de a2 belgem var, bana sözlü sordular bazılarına yazılı da soruyorlarmış. Sakin olmak ve basic almanca bilmek lazım. Biz görüşmenin uzun kısmı türkçe konuştuk sonlarda almanca konuştuk. Bi de ders isimlerini vs ben almanca saydım mesela türkçede
söyleyebilirsin istersen dedi, ben almanca saydım.
Orjinalleri ayrı bi dosya yapın çok karışıklık olabilir, özellikle diploma sertifika orjinallerini. Onlar size göstermenizi istiyor çıkartıp orjinalini gösteriyorsunuz sadece zaten.
Merhaba Özlem hanım Almanca ne konuştunuz ya da ne gibi sorular yönelttiler acaba size ?

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Sal Ağu 01, 2023 1:37 am

ramazansen1 yazdı: Sal Ağu 01, 2023 12:17 am Merhaba Özlem hanım Almanca ne konuştunuz ya da ne gibi sorular yönelttiler acaba size ?
Selam, kendimi tanıttım klasik işte kaç yaşındayım napıyorum mesleğim ne nelerden hoşlanıyorum vs. sonra memur hanımefendi de bi kaç soru yöneltti almanca yaptığım işle ilgili onları cevapladım. sonra almancam yetmedi ingilizce konuştum sonra biraz almanca derken yine mesleğimle alakalı bana bi kaç almanca soru sordu sonra bitirdik. Ama mesela diğer memur başka birine kaç kardeşsiniz/kardeşlerin kaç yaşında/almancayı nereden öğrendin tarzında bi tık daha detaylı sorular sordu almanca duydum ben. Karşınızdaki memura bağlı yani sorular biraz anladığım kadarıyla, o yüzden hazırlıklı gitmek ama sakin de kalmak lazım bence, gözlemime göre. :)

ata23

Mesaj gönderen ata23 » Sal Ağu 01, 2023 4:45 am

Pascal yazdı: Pzt Tem 31, 2023 5:44 pm Merhaba vizeniz geldi mi acaba ve hangi okuldan kabul almıştınız?
Vizem geldi.Önceki mesajlardada belirttim.Tu dortmunddan,essenden kabulüm vardı.Dil belgesi olmadan kabul alanlarda var.

ramazansen1

Mesaj gönderen ramazansen1 » Sal Ağu 01, 2023 8:11 am

ozlemsevindik yazdı: Sal Ağu 01, 2023 1:37 am Selam, kendimi tanıttım klasik işte kaç yaşındayım napıyorum mesleğim ne nelerden hoşlanıyorum vs. sonra memur hanımefendi de bi kaç soru yöneltti almanca yaptığım işle ilgili onları cevapladım. sonra almancam yetmedi ingilizce konuştum sonra biraz almanca derken yine mesleğimle alakalı bana bi kaç almanca soru sordu sonra bitirdik. Ama mesela diğer memur başka birine kaç kardeşsiniz/kardeşlerin kaç yaşında/almancayı nereden öğrendin tarzında bi tık daha detaylı sorular sordu almanca duydum ben. Karşınızdaki memura bağlı yani sorular biraz anladığım kadarıyla, o yüzden hazırlıklı gitmek ama sakin de kalmak lazım bence, gözlemime göre. :)
Anladım çok teşekkür ediyorum. :) Umarım sizin için güzel sonuçlanır. :)

barisu

Mesaj gönderen barisu » Sal Ağu 01, 2023 9:44 am

Merhabalar, Gürkan beyin dün instagram sayfasından paylaştığı "Alman Konsoloslukları Lisans Eğitimi Vize Başvuruları için özel liseden mezunlar için %90'ın altındaki ortalamalara düşük gözüyle bakıyor" Hikayesinden sonra bi tereddüte kapıldım ve çok merak ettim. Ben Bilgisayar Programcılığı mezunuyum 3,75 ortalamam var ve önümüzdeki yaz döneminde başvurularımı yapıp eylül ekim gibi almanyaya gitme niyetim var ve hayatımdaki çoğu şeyi bunun üstüne kurguluyorum. Fakat lise ortalamam 68 puan ve bu senaryoda düşük kalıyor. Gürkan beyin paylaşımlarından ve burada okuduğum başlıklardan bildiğim kadarıyla lisans tamamlamada lise ort bir kriter değil daha çok önlisans puanı ve dil en önemli kriterler diye biliyorum. Bu haber beni etkiler mi acaba çok merak ediyorum? :?

hayatc66

Mesaj gönderen hayatc66 » Sal Ağu 01, 2023 2:17 pm

Arkadaşlar merhaba ben 36 f vizesi ile Almanya’ya geleceğim ama iki hafta içinde dil kursunu halletmem gerekiyor ben duisburg da bir dil kursu bulmuştum ama biraz sıkıntılı bir kurs muş benim b1 belgem şu an elimde değil ama gelecek benim direkt b1 ile başlamam gerekiyor bana önerebileceğiniz Mannheim Heidelberg Frankfurt duısburg fark etmez uygun fiyatlı dil kursu var mı? B1 b2 c1 yapacağım ve vize üniversite kabul eden anlaşmalı bir dil kursu olmalı

alparclan

Mesaj gönderen alparclan » Sal Ağu 01, 2023 5:34 pm

Drma yazdı: Pzt Tem 31, 2023 11:24 pm Ben oradan yaptırdım ama vizem henüz sonuçlanmadı. Herhangi bir dönüş de olmadı tarafıma. Ancak sonuçlandığında net bir şey söyleyebilirim gelen sonuca göre 😊
Kaç gün geçti hocam sizin görüşme üzerinden ? Ben 20 sinde görüşmeye gittim 24 ünde eksik evrak maili geldi halbuki Fintiba+ Travel health insurance vardı o yüzden tekrardan aynı belgeyi gönderdim olumlu ya da olumsuz geri bildirim gelmedi henüz.

snnasv

Mesaj gönderen snnasv » Sal Ağu 01, 2023 6:22 pm

ACİL!!!
Yarin Ankara da vize görüşmem var TU Dortmund'dan da şartlı kabul aldım ancak garantörlük belgemde Sprachschule und Studium yerine sadece Studium yaziyor.Bu bir sorun yaratır mi?

ytbumut15

Mesaj gönderen ytbumut15 » Sal Ağu 01, 2023 7:00 pm

Hepinize merhaba , idatadan kendime uyan adımları seçtiğimde vize türü 37 olarak karşıma çıkıyor . Daha önce 37 ( studienbewerber vize türü ile başvuran oldu mu ? teşekkür ederim ( yani şöyle ki okuldan kabulum yok , orada dil kurusunua katılacağım , daha sonra orada üniversiteye başvuracağım deyince bu çıkıyor )

tuba217

Mesaj gönderen tuba217 » Sal Ağu 01, 2023 7:05 pm

Merhaba münihte yüksek lisans için kabul aldım garantör arama sürecindeyim. Bir arkadaşım geçen sene iş bulup berline taşınmıştı. Mavi kartı var ve aralık 2025’e kadar geçerli. Garantörlük şartlarında süresiz oturum şartı görmedim ama böyle bir şart var mı? Mavi kartlı almanyada ikameti olup çalışan ve minimum maaş şartlarını vs karşılayan biri garantör olabiliyor mu?

tuba217

Mesaj gönderen tuba217 » Sal Ağu 01, 2023 7:08 pm

snnasv yazdı: Sal Ağu 01, 2023 6:22 pm ACİL!!!
Yarin Ankara da vize görüşmem var TU Dortmund'dan da şartlı kabul aldım ancak garantörlük belgemde Sprachschule und Studium yerine sadece Studium yaziyor.Bu bir sorun yaratır mi?
Sanmıyorum dil okulu degil sonucta şartlı kabul olsa da öğrenim amacıyla gidecegin icin studium yazmasında sorun olacagını dusunmuyorum.

ytbumut15

Mesaj gönderen ytbumut15 » Sal Ağu 01, 2023 7:50 pm

armanct yazdı: Pzr Oca 08, 2023 12:13 am 36f İzmir
-Randevu tarihi için 18.07.2022 tarihinde idatadan talepte bulundum.
-Randevu ataması : 03.10.2022
-Konsolosluk randevusu : 15.12.2022
-Eksik belgem mevcut bu belgeyi 10 Ocakta teslim edeceğim.

Görüşme sırasında çokça soru soruldu. Ben daha önceden bir girişimde bulunmuştum ve pandemiden dolayı ertelemek zorunda kaldım. O gidemediğim dönem boyunca neler yaptığımı anlatmamı istediler.
-Almanya'da ne yapmak istiyorsun ?(Almanca olarak soruldu)
Bu soruyu cevapladıktan sonra bir cevap daha bekledi kadın benden sonra geri dönmeyi düşünüyor musun diye sordu. Bende kesinlikle oradaki planlarım bittikten sonra Türkiye'ye dönmek istediğimi belirttim.(Geri döneceğinizi belirtmeniz önemli diye biliyorum.)
-Neden bu üniversitede yüksek lisans yapmak istiyorsun ?
-Bölümünden dersler sayabilir misin(İngilizce ya da Almanca) ?
-Daha önce gittiğim ve kalağım yerde belli olduğu için ulaşımın nasıl olduğu ile ilgili bir soru geldi.
-Almanya'da tanıdığın ya da yakın akrabanız var mı ? Nerede yaşıyorlar ?
-Vize başvurun olumsuz yanıtlanırsa ne yapacaksın ? ( Çok garipsedim bu soruyu, hatta içime kurt düşürdü. Acaba olumsuz mu yanıtlanacak. Böyle bir soruyla karşılaşan varsa yazsın.)

Başvuruya iyi hazırlanmanızı öneririm. Gereksiz konuşmamaya çalışın. Karşınızdaki kişi de sizi analiz etmeye çalışıyor gibi hissettim. Gerçekten o vizeyi almayı istediğinizi gösterin. Herkese bol şans diliyorum.
aradan oldukça zaman geçmiş ,
Vize başvurun olumsuz yanıtlanırsa ne yapacaksın ? bu soruya ne cevap verdiniz ve vizeniz eilinze ulaştı mı ?

canbra

Mesaj gönderen canbra » Sal Ağu 01, 2023 7:54 pm

Merhaba 35f ile erasmus ulusal vizeye başvurdum.
Tıp son sınıf olduğum için tüm güz gönemi boyunca değil 3.5 ay kalacağım.
13.07.2023 iData Ankara evrakları teslim ettim.
16.07.2023 Auswartigesamt dan mail aldım,neden tüm dönem kalmıyorsunuz açıklayın dediler belge istediler.
18.07.2023 eksik belgelerimi teslim ettim belgeleri aldıklarını ve işlemlerimin devam ettiğini söylediler.
Bugün 01.08.2023 ama ben hala herhangi bir pasaportunuz yola çıktı mesajı vs almadım sürekli sessizlik süreci vs tarzı yazılar okuyorum.Sizce vizem çok gecikir mi,buna benzer şeyler yaşayan oldu mu ve sessizlik süreci tam olarak nedir?
Yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler,

Drma

Mesaj gönderen Drma » Sal Ağu 01, 2023 8:46 pm

alparclan yazdı: Sal Ağu 01, 2023 5:34 pm Kaç gün geçti hocam sizin görüşme üzerinden ? Ben 20 sinde görüşmeye gittim 24 ünde eksik evrak maili geldi halbuki Fintiba+ Travel health insurance vardı o yüzden tekrardan aynı belgeyi gönderdim olumlu ya da olumsuz geri bildirim gelmedi henüz.
Ben 21 haziranda girdim görüşmeye hala hiç ses yok bekliyorum yaklaşık 1.5 aydır

estheban

Mesaj gönderen estheban » Sal Ağu 01, 2023 9:04 pm

estheban yazdı: Cmt Tem 29, 2023 10:35 am Merhabalar. Ben 17.05.2023 tarihinde Ankara Konsolosluğunda vize görüşmesi gerçekleştirdim. Görüşmem olumlu geçti ve her şeyim tamdı. Fakat bu gün halen vizemin gelmesini bekliyorum. Telefon ettiğimde ve Mail attığımda cevap alamıyorum sebebi de yoğunluk. 14 Ağustosta Dil kursum başlayacak. Acaba neden bekletiyorlar bilgisi olan var mı ?
Arkadaşlar Tekrardan merhabalar. Vizemi uzun süredir beklediğimi söylemiştim ve benim durumumda olan bir kaç kişi daha vardı sanırsam. Konsolosluğa attığım maile bir hafta sonra dönüp ; Vizemi 20.06.2023 tarihinde gönderdiklerini söylediler ve UPS ile iletişime geçmemi söylediler. Öyle yaptım ve gerçekten vizem o tarihten beri (Yaklaşık 45 gündür) UPS kargo merkezinde duruyormuş. Ne aramışlar ne de bir bilgilendirme mesajı vermişler. O kadar uluslararası şirketsiniz bari insana ulaşın be kardeşim :x . Neyse vizem kabul edildiği için çok üstelemedim, önümüzdeki hafta Almanya serüvenim başlıyor. Benim durumumda olan arkadaşlara tavsiyem: Bölgenizdeki UPS merkezini arayın ve gerekirse bir gidip bakın gelmiş mi diye? Özellikle deprem bölgesindeyseniz daha problem olabiliyor. Uzun süredir çabalıyorum ve sonunda hayallerime açılan kapının ilk adımı olan Almanya'da öğrencilik serüvenine başlamak üzereyim. Herkes hakkında hayırlısı olur umarım. İyi forumlar diliyorum.

scal3549

Mesaj gönderen scal3549 » Sal Ağu 01, 2023 9:16 pm

isilwen yazdı: Çrş Tem 26, 2023 4:01 pm Bugün vizem elime ulaştı arkadaşlar

36F - Ankara
16.05.2023: Idata randevu talevi
03-04.06.2023: Randevu atama tarihi (hangi gün atama yapıldığını hatırlayamadım)
19.06.2023: Vize görüşmesi
21.06.2023: Ek belge talebi (dil kursu kayıtları başlamadığı için kayıt olamamıştım bunu görüşmede memura bildirdim, bu belgeyi sizden büyük ihtimalle isteriz dedi. 21.06 tarihinde telefonla arayıp okuyacağım dil kursunun başlangıç bitiş tarihleri ve haftada kaç saat olduğuna dair yazılı belge göndermemi istediler.)
23.06.2023: Ek belgenin gönderilmesi
26.07.2023: Kargoya verildi bildirimi ve aynı gün pasaport teslimi

Sprachkurs yazılmış vizeye ama bunun bir sorun olmadığını okumuştum forumda.
Herkese başarılar diliyorum.
Hayırlısı olsunnn benim için bir umut oldun teşekkürler.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Ağu 01, 2023 9:20 pm

scal3549 yazdı: Sal Ağu 01, 2023 9:16 pm Hayırlısı olsunnn benim için bir umut oldun teşekkürler.
Teşekkür ederim, umarım sizin süreciniz de hızlı bir şekilde güzelce sonlanır :)

onurcanisler

Mesaj gönderen onurcanisler » Sal Ağu 01, 2023 9:32 pm

41F: Dil Bilgisine Sahip Yüksek Lisans Öğrencileri
Merhaba 41F Vizesi için gerekli olan belgelerimi teslim etmeye gideceğim. Yanlış bakmıyorsam iData merkezine gidip onlara belgeleri teslim etmem gerekiyor. İstanbul Gayrettepe. Merak ettiğim şey acaba bana soru sorulacak mı? Ne türden sorular yöneltilecek? Bu sorular İngilizce mi Almanca mı yoksa Türkçe mi olacak? Yardımınız için çok teşekkür ederim.

Belgelerimi Msc. Informatics Technical University of Munich için hazırlıyorum. Aynı okuldan kabul almış arkadaşlar varsa bengerizekaliyim@gmail.com adresinden bana mail atabilirler. Beraber bu serüveni atlatalım.

Agah

Mesaj gönderen Agah » Sal Ağu 01, 2023 9:52 pm

alparclan yazdı: Sal Ağu 01, 2023 5:34 pm Kaç gün geçti hocam sizin görüşme üzerinden ? Ben 20 sinde görüşmeye gittim 24 ünde eksik evrak maili geldi halbuki Fintiba+ Travel health insurance vardı o yüzden tekrardan aynı belgeyi gönderdim olumlu ya da olumsuz geri bildirim gelmedi henüz.
Aynisi tam olarak bana da oldu ben mi hata yaptim diye ozellikle kontrol ettim benim de fintiba+ okul oncesi ve sonrasi icin duzenlenmis iki ayri saglik sigortasi var. Mail gonderdim ve ikisinin oldugunu yazdim ancak maile yanit gelmedi yaklasik iki haftadir

Kilitli