Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Türkiye'de Üniversite Seçtikten Sonra Almanya'da Üniversite Seçebilmek

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
liadg

Türkiye'de Üniversite Seçtikten Sonra Almanya'da Üniversite Seçebilmek

Mesaj gönderen liadg » Pzr Tem 23, 2023 9:15 pm

Almanya'da okumayı düşünüyorum ama ailem diyor ki sen yine de Türkiye'de bir üni yaz ve sonra dondur diyorlar. Böyle yaparsam Almanya'ya yine de üniversiteye başvurabilir miyim ?

cactusjack

Re: Türkiye'de Üniversite Seçtikten Sonra Almanya'da Üniversite Seçebilmek

Mesaj gönderen cactusjack » Pzr Tem 23, 2023 9:42 pm

liadg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 9:15 pm Almanya'da okumayı düşünüyorum ama ailem diyor ki sen yine de Türkiye'de bir üni yaz ve sonra dondur diyorlar. Böyle yaparsam Almanya'ya yine de üniversiteye başvurabilir miyim ?
Evet, başvurabilirsiniz. Zaten asıl önemli olan ösym yerleştirme belgesi. O yüzden tercih yapıp bir okula girmeniz zorunlu. Okula kayıt yaptırıp yaptırmamak tamamen opsiyonel ama ben kayıt yaptırıp dondurmanızı öneririm.

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzr Tem 23, 2023 10:45 pm

Peki 2 veya 4 yıllık kayıt yaptırmanın farkı oluyor mu hocam ?

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Pzr Tem 23, 2023 10:49 pm

liadg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 10:45 pm Peki 2 veya 4 yıllık kayıt yaptırmanın farkı oluyor mu hocam ?
İşte bunu bilmiyorum. Bilen biri cevap verirse daha iyi olur.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzr Tem 23, 2023 11:08 pm

liadg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 10:45 pm Peki 2 veya 4 yıllık kayıt yaptırmanın farkı oluyor mu hocam ?
Evet sanırım oluyor. Dört yıllık bir bölüm istiyorsanız istediğiniz bölümü veya benzer bir bölümü tercih etmeniz gerekli. Bildiğim kadarıyla iki yıllık okuyanların dört yıllık bölümlere başvuru için ön lisans diploması olması gerekiyor.
Stuttgart/Baden-Württemberg

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzr Tem 23, 2023 11:25 pm

emirogan9 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 11:08 pm Evet sanırım oluyor. Dört yıllık bir bölüm istiyorsanız istediğiniz bölümü veya benzer bir bölümü tercih etmeniz gerekli. Bildiğim kadarıyla iki yıllık okuyanların dört yıllık bölümlere başvuru için ön lisans diploması olması gerekiyor.
Peki bizim burada seçeceğimiz bölümle Almanyadaki bölümler aynı mı olmak zorunda ? Ben burada başka bir bölüm seçsem orada da aynı veya benzer bölümü seçmek zorunda mıyım ?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzr Tem 23, 2023 11:28 pm

liadg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 11:25 pm Peki bizim burada seçeceğimiz bölümle Almanyadaki bölümler aynı mı olmak zorunda ? Ben burada başka bir bölüm seçsem orada da aynı veya benzer bölümü seçmek zorunda mıyım ?
Aynı olmak zorunda değil ancak en azından benzer bölümler olması gerekiyor. Mesela mekatronik mühendisliğine yerleşip makine veya endüstri mühendisliği gibi bölümlere başvuru yapabilirsiniz. Yine de aynı bölümü burada tercih etmeniz daha garanti olur gibi.

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 12:27 am

emirogan9 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 11:28 pm Aynı olmak zorunda değil ancak en azından benzer bölümler olması gerekiyor. Mesela mekatronik mühendisliğine yerleşip makine veya endüstri mühendisliği gibi bölümlere başvuru yapabilirsiniz. Yine de aynı bölümü burada tercih etmeniz daha garanti olur gibi.
Her şey için teşekkürler, benzer olması içimi ferahlattı aslında çünkü bölümümün tam karşılığı var mı yok mu tam çözememiştim ama benzerleri vardı. Bazı ünilere baksam da nc puanı istemiyordu sanırım ama yine de 4 senelik şart sayılır mıydı ? (kazandım evet ama meraktan soruyorum)

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 12:34 am

Ya bir de tam karşılığı veya benzer karşılığı olduğu nasıl anlayacağız ? Benzer diyorum ama belki farklı bir şey çıkacaksa ? Bu büyük bir risk gibi gözüküyor da

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Tem 24, 2023 1:17 am

liadg yazdı: Pzt Tem 24, 2023 12:34 am Ya bir de tam karşılığı veya benzer karşılığı olduğu nasıl anlayacağız ? Benzer diyorum ama belki farklı bir şey çıkacaksa ? Bu büyük bir risk gibi gözüküyor da
Ders içeriklerini karşılaştırabilirsiniz yardımcı olur diye düşünüyorum. Okula mail atıp bilgi alın yine de.

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Tem 24, 2023 1:18 am

liadg yazdı: Pzt Tem 24, 2023 12:27 am Her şey için teşekkürler, benzer olması içimi ferahlattı aslında çünkü bölümümün tam karşılığı var mı yok mu tam çözememiştim ama benzerleri vardı. Bazı ünilere baksam da nc puanı istemiyordu sanırım ama yine de 4 senelik şart sayılır mıydı ? (kazandım evet ama meraktan soruyorum)
Her türlü 4 senelik bölüm şart. NC olup olmaması fark etmiyor

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 8:54 am

Ya tam karşılığı olan bölüm buldum ama 1 tane kabul dönemi varmış :/ Bu bir sıkıntı teşkil eder mi ?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Tem 24, 2023 10:07 am

liadg yazdı: Pzt Tem 24, 2023 8:54 am Ya tam karşılığı olan bölüm buldum ama 1 tane kabul dönemi varmış :/ Bu bir sıkıntı teşkil eder mi ?
Evet eder muhtemelen ama şartlı kabulde dil kursu için iki dönem de kabul veriyor okullar isterseniz bir araştırın

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 11:52 am

emirogan9 yazdı: Pzt Tem 24, 2023 10:07 am Evet eder muhtemelen ama şartlı kabulde dil kursu için iki dönem de kabul veriyor okullar isterseniz bir araştırın
En iyisi ben okula özel mail atsam iyi olur sonuçta bunun temel bir formülü yok sanırım okuldan okula göre değişiyor. Baktığım kadarıyla ingilizce istiyorlar ama belge ile değil mülakatta biz anlarız diyorlar. Benim bildiğim normalde Almanca bir bölüm için vize için özellikle B1 yapıp sonra şartlı kabulle dil kursu için C1 yapıyorsunuz ama eğer bölüm ingilizceyse bu işlem nasıl oluyor ? C1 ingilizce mi yapmamız lazım ? Okula mail atmak en sağlıklısı gibi

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 5:29 pm

cactusjack yazdı: Pzr Tem 23, 2023 9:42 pm Evet, başvurabilirsiniz. Zaten asıl önemli olan ösym yerleştirme belgesi. O yüzden tercih yapıp bir okula girmeniz zorunlu. Okula kayıt yaptırıp yaptırmamak tamamen opsiyonel ama ben kayıt yaptırıp dondurmanızı öneririm.
Ya aklıma şey takıldı eğer özel bir üni falan gelirse ve kayıt yaptırmazsak da bir sıkıntı falan çıkmaz dimi ?

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Pzt Tem 24, 2023 5:34 pm

liadg yazdı: Pzt Tem 24, 2023 5:29 pm Ya aklıma şey takıldı eğer özel bir üni falan gelirse ve kayıt yaptırmazsak da bir sıkıntı falan çıkmaz dimi ?
kayıt yaptırmazsanız sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama kayıt yaptırıp sonrasında dondurmaya kalktığınızda sıkıntı çıkabilir ama bu tamamen benim tahminim. En doğru bilgiyi yine üniversite verir.

liadg

Mesaj gönderen liadg » Pzt Tem 24, 2023 5:45 pm

cactusjack yazdı: Pzt Tem 24, 2023 5:34 pm kayıt yaptırmazsanız sıkıntı çıkacağını sanmıyorum ama kayıt yaptırıp sonrasında dondurmaya kalktığınızda sıkıntı çıkabilir ama bu tamamen benim tahminim. En doğru bilgiyi yine üniversite verir.
Evet ben de öyle düşünmüştüm. Böyle bir şey olursa kayıt olmamak en mantıklısı gibi