Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bb98

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen bb98 » Pzr Tem 23, 2023 3:20 pm

Arkadaşlar randevular vize tipleri ve şehirlere göre farklılık gösteriyor ama bazı durumlarda çok erken ya da çok geç atanıyor aynı şehir aynı vize tipi bile olsa, neden bu şekilde? Neye göre atanıyor?

efenddyy

Mesaj gönderen efenddyy » Pzr Tem 23, 2023 4:17 pm

Yunus_3416 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 12:10 pm Arkadaşlar 36f vize görüşmesine gideceğim yurt başvurusunda bulundum ama daha kalacak yerim yok vize görüşmesine kadar kalacak yer bulamazsam vizeye red verirler mi?
kanka ataman yapildi mi ?

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Pzr Tem 23, 2023 4:23 pm

mtakg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 2:23 pm merhaba,kabul aldığım okul 16 ekimde başlıyor vize başvurusunda gidiş tarihimi ne olarak belirtmeliyim?
bu durumda sağlık sigortanın başlangıcı önemli diye biliyorum yani eğer 1 ekimde başlarsa sigortan bu tarihten itibaren başlayan bi vize verebilirler. gidiş tarihini bence okulun yapacağı welcome party tarihinden önce yapıp katıl derim finansal imkanın varsa.

alparclan

Mesaj gönderen alparclan » Pzr Tem 23, 2023 8:17 pm

Yunus_3416 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 12:10 pm Arkadaşlar 36f vize görüşmesine gideceğim yurt başvurusunda bulundum ama daha kalacak yerim yok vize görüşmesine kadar kalacak yer bulamazsam vizeye red verirler mi?
Okulun yurdu ise problem olmaz, mail çıktısnı al yanına

Pascal

Mesaj gönderen Pascal » Pzr Tem 23, 2023 9:03 pm

colakbasri yazdı: Cum Haz 02, 2023 8:06 pm 36f - Ankara

Randevu başvuru: 22.05.2023
Randevu atama: 02.06.2023
Randevu tarihi: 23.06.2023

Henüz randevuya 3 hafta var, randevuyu beklediğimden hızlı atadılar. Elinde randevuda sorulan sorularla ilgili pdf vb. olanlar varsa benimle paylaşabilir mi ?
Soruları bulabildin mi? Sana neler sordular süreçten bahsedebilir misin

İbrahimkilic3543

Mesaj gönderen İbrahimkilic3543 » Pzr Tem 23, 2023 11:03 pm

14 Nisan 2023 tarihinde Almanya ulusal eğitim vize başvurusu için müracaat ettim. 21 temmuz 2023 tarihinde bana bir mail geldi. 21 Ağustos 2023 tarihinde vize randevu tarihi verildi. İstanbul başkonsolosluğuna. ailemle beraber gideceğiz eşim ve 4 çocuğum. umarım vizeyi alırız .

İbrahimkilic3543

Mesaj gönderen İbrahimkilic3543 » Pzr Tem 23, 2023 11:26 pm

Serhat A. yazdı: Cmt Tem 22, 2023 1:38 pm 41F, İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 19 Nisan 2023
Randevu atama: 9 Haziran 2023
Randevu tarihi : 11 Temmuz 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 19 Temmuz 2023

Merhabalar herkese,

Eşimle birlikte atlattığımız 41F sürecini özetlemek istiyorum, bu yolda olan arkadaşlara faydası olursa ne mutlu. Eşimin Almanya’da 1 yıllık eğitim dili İngilizce olan bir yüksek lisans programı kazanmasının ardından vakit kaybetmeden vize randevusu için başvurumuzu yaptık. Tüm süreçler vize başvuru sahibi (bizim durumumuzda eşim) üzerinden yürüyor, yanında götüreceği kişi (ben) aile birleşimi kapsamında vize talebinde bulunmuş oluyor. Ayrı bir başvuru süreci yürütülmeyip, 41F kapsamında işlemlere devam etmek gerekiyor.

Bu süreçte cevabını bulmakta zorlandığımız bazı konulara dair nasıl hazırlık yaptığımızı paylaşmak isterim:

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda “Almanya’ya gidiş amacı” sorusuna (9.soru) başvuru sahibi “Studium/Öğrenim” seçeneğini işaretlerken, diğer aile bireyi için “Familiennachzug/Aile birleşimi” seçeneği işaretleniyor.

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda "Referenzen/Referanslar sorusuna” (10.soru) başvuru sahibi kabul aldığı okula ait bilgileri yazarken, diğer aile bireyi ise başvuru sahibi olan eşin bilgilerini yazıyor. Bizim örneğimizde eşim kabul aldığı okulun bilgilerini referans olarak yazdı, ben ise eşimi referans göstererek onun bilgilerini yazdım. iDATA yetkilisi tarafından bu şekilde yönlendirildik.

- Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesinin (A/T 11 belgesi) veya özel seyahat sağlık sigortasının başlangıç tarihi ile Almanya’ya gitmek istediğiniz tarih aynı olmalı. Başvuru formu’nda hangi tarihte gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer gitmek istediğiniz tarih ile sigorta başlangıç tarihiniz arasında zaman farkı varsa, bu boşluğun sorun yaratabileceğini belirtti iDATA görevlisi. Bu nedenle vize görüşmesi esnasında seyahat sağlık sigortası yaptırdık oradaki görevlinin yönlendirmesiyle. Çok kolay ve basit bir işlem oldu ancak strese girmemek adına önceden bu detaya dikkat etmenizde fayda var. A/T 11’i alırken okul başlangıç tarihinizi esas alıyorlar ancak erken gitmek isterseniz arada bir boşluk oluyor. Belgeyi düzenletirken bu detaya dikkat.

- Bloke hesap vize başvuru sahibi için aylık 934 Euro ve eş için +400 Euro. Eşimin aylık yaşam giderleri bursu kapsamında okulu tarafından karşılandığı için biz bloke hesaba 400 Euro x 12 şeklinde açtık. Bloke hesap vize başvuru sahibinin adına açılmalı. Biz eşimin adına açıp belgeleri bu şekilde sunduk. Buna ek olarak; ben Türkiye’de devam eden bir işim olduğunu ve buradan gelir elde ederek geçimimizi sağlamakta zorlanmayacığımızı göstermek adına işyerimden aldığım çalışma belgesi (İngilizce) ve SGK dökümümü (Türkçe olarak sundum, tercüme ettirmedim) ek belge olarak vize görüşmesinde sundum.

- Formül B belgesini Nüfus Müdürlüğü’nden aldık. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca açıklamalar mevcut olduğu için tercüme yaptırmadık.

- Nüfus Kayıt Örneği’ni İngilizce tercüme ettirerek sunduk. Noter onayı yaptırmadık, yeminli tercüman kaşesi ve imzası yeterli oldu.

- Başvuruda istenen belgeler arasında "Eşin, temel seviyede Almanca bilgisine sahip olduğuna dair sertifika” yer alıyor. Ben Almanca sertifikam olmadığı için ibraz edemedim ancak istisnai durumlar kapsamında (madde 2) değerlendirileceğimi düşünerek ek belgeler sundum. Sunduğum belgeler şunlar; Özgeçmiş, Öğrenci Belgesi (Türkiye’de doktora eğitimime devam ettiğimi göstermek amacıyla) ve Transkript, daha önce yurtdışında yapmış olduğum staj belgesi. Bu belgelerle birlikte istisnai kapsamda değerlendirildim, ayrıca Almanca A1 talep etmediler.

- Biz belgelerimizi Almanca’ya tercüme ettirmedik ve hepsini İngilizce olarak sunduk.

- Vize başvuru sahibine (eşime) görüşme esnasında 5 sorudan oluşan bir form verdiler, benim evraklarımı kontrol ederken İngilizce ya da Almanca olarak bu sorulara cevap vermesini talep etti yetkili. Yukarıda bu soruların neler olduğu yazılmış zaten.

Gayrettepe iDATA’da görüşmeyi gerçekleştirdik ve herhangi bir soruya maruz kalmadık. Evraklarımızı kontrol edip sırayla 2 nüsha olarak talep etti yetkili. 8 gün içerisinde de sonuçlandı ve 1 yıllık vizemizi aldık. Bu zorlu sürecin içerisinde olan herkese kolaylıklar dilerim, umarım en sorunsuz haliyle atlatır herkes.

Sevgiler,
tebrikler , çocuk için ne kadar yatırmamiz lazım bilgi verebilir misiniz ?

Yunus_3416

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Pzt Tem 24, 2023 1:30 am

efenddyy yazdı: Pzr Tem 23, 2023 4:17 pm kanka ataman yapildi mi ?
Hayır ama haftaya atama gelir büyük ihtimalle

Fürdich

Mesaj gönderen Fürdich » Pzt Tem 24, 2023 8:25 am

Serhat A. yazdı: Cmt Tem 22, 2023 1:38 pm 41F, İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 19 Nisan 2023
Randevu atama: 9 Haziran 2023
Randevu tarihi : 11 Temmuz 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 19 Temmuz 2023

Merhabalar herkese,

Eşimle birlikte atlattığımız 41F sürecini özetlemek istiyorum, bu yolda olan arkadaşlara faydası olursa ne mutlu. Eşimin Almanya’da 1 yıllık eğitim dili İngilizce olan bir yüksek lisans programı kazanmasının ardından vakit kaybetmeden vize randevusu için başvurumuzu yaptık. Tüm süreçler vize başvuru sahibi (bizim durumumuzda eşim) üzerinden yürüyor, yanında götüreceği kişi (ben) aile birleşimi kapsamında vize talebinde bulunmuş oluyor. Ayrı bir başvuru süreci yürütülmeyip, 41F kapsamında işlemlere devam etmek gerekiyor.

Bu süreçte cevabını bulmakta zorlandığımız bazı konulara dair nasıl hazırlık yaptığımızı paylaşmak isterim:

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda “Almanya’ya gidiş amacı” sorusuna (9.soru) başvuru sahibi “Studium/Öğrenim” seçeneğini işaretlerken, diğer aile bireyi için “Familiennachzug/Aile birleşimi” seçeneği işaretleniyor.

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda "Referenzen/Referanslar sorusuna” (10.soru) başvuru sahibi kabul aldığı okula ait bilgileri yazarken, diğer aile bireyi ise başvuru sahibi olan eşin bilgilerini yazıyor. Bizim örneğimizde eşim kabul aldığı okulun bilgilerini referans olarak yazdı, ben ise eşimi referans göstererek onun bilgilerini yazdım. iDATA yetkilisi tarafından bu şekilde yönlendirildik.

- Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesinin (A/T 11 belgesi) veya özel seyahat sağlık sigortasının başlangıç tarihi ile Almanya’ya gitmek istediğiniz tarih aynı olmalı. Başvuru formu’nda hangi tarihte gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer gitmek istediğiniz tarih ile sigorta başlangıç tarihiniz arasında zaman farkı varsa, bu boşluğun sorun yaratabileceğini belirtti iDATA görevlisi. Bu nedenle vize görüşmesi esnasında seyahat sağlık sigortası yaptırdık oradaki görevlinin yönlendirmesiyle. Çok kolay ve basit bir işlem oldu ancak strese girmemek adına önceden bu detaya dikkat etmenizde fayda var. A/T 11’i alırken okul başlangıç tarihinizi esas alıyorlar ancak erken gitmek isterseniz arada bir boşluk oluyor. Belgeyi düzenletirken bu detaya dikkat.

- Bloke hesap vize başvuru sahibi için aylık 934 Euro ve eş için +400 Euro. Eşimin aylık yaşam giderleri bursu kapsamında okulu tarafından karşılandığı için biz bloke hesaba 400 Euro x 12 şeklinde açtık. Bloke hesap vize başvuru sahibinin adına açılmalı. Biz eşimin adına açıp belgeleri bu şekilde sunduk. Buna ek olarak; ben Türkiye’de devam eden bir işim olduğunu ve buradan gelir elde ederek geçimimizi sağlamakta zorlanmayacığımızı göstermek adına işyerimden aldığım çalışma belgesi (İngilizce) ve SGK dökümümü (Türkçe olarak sundum, tercüme ettirmedim) ek belge olarak vize görüşmesinde sundum.

- Formül B belgesini Nüfus Müdürlüğü’nden aldık. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca açıklamalar mevcut olduğu için tercüme yaptırmadık.

- Nüfus Kayıt Örneği’ni İngilizce tercüme ettirerek sunduk. Noter onayı yaptırmadık, yeminli tercüman kaşesi ve imzası yeterli oldu.

- Başvuruda istenen belgeler arasında "Eşin, temel seviyede Almanca bilgisine sahip olduğuna dair sertifika” yer alıyor. Ben Almanca sertifikam olmadığı için ibraz edemedim ancak istisnai durumlar kapsamında (madde 2) değerlendirileceğimi düşünerek ek belgeler sundum. Sunduğum belgeler şunlar; Özgeçmiş, Öğrenci Belgesi (Türkiye’de doktora eğitimime devam ettiğimi göstermek amacıyla) ve Transkript, daha önce yurtdışında yapmış olduğum staj belgesi. Bu belgelerle birlikte istisnai kapsamda değerlendirildim, ayrıca Almanca A1 talep etmediler.

- Biz belgelerimizi Almanca’ya tercüme ettirmedik ve hepsini İngilizce olarak sunduk.

- Vize başvuru sahibine (eşime) görüşme esnasında 5 sorudan oluşan bir form verdiler, benim evraklarımı kontrol ederken İngilizce ya da Almanca olarak bu sorulara cevap vermesini talep etti yetkili. Yukarıda bu soruların neler olduğu yazılmış zaten.

Gayrettepe iDATA’da görüşmeyi gerçekleştirdik ve herhangi bir soruya maruz kalmadık. Evraklarımızı kontrol edip sırayla 2 nüsha olarak talep etti yetkili. 8 gün içerisinde de sonuçlandı ve 1 yıllık vizemizi aldık. Bu zorlu sürecin içerisinde olan herkese kolaylıklar dilerim, umarım en sorunsuz haliyle atlatır herkes.

Sevgiler,
Merhaba öncelikle sizi tebrik ederim. Bir sorum olacaktı, konaklama kısmına ne yazdınız? 1 yıllık kira kontratı istediler mi ?

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Pzt Tem 24, 2023 12:19 pm

Arkadaşlar merhaba, bir kaç sorum olacak. 41F e başvuracağım %100 ingilizce bölüm kabul aldım. Ancak kabulumu 2 yıldan eski nerdeyse 4 yıllık IELTS sonucumla aldım. O nedenle 2. bir kopyasını alamıyorum belgenin. Okula da konsolosluğa da orijinalini vermem gerekiyor. Diğer belgeleri noterden veya okuldan onaylı alabildiğim için sorun yok ama IELTS konusunu ne yapacağımı bilemedim. Konsolosluk'tan onaylatmak için baktığımda 5 hafta en erken randevu. Bir de okul kabul etmişken 2 yıldan eski olmasını konsolosluk sorun çıkarmaz değil mi? Hem 2. masterım hem 29 yaşındayım 2 aya 30 olucam. Bir de okuldan imzalı mühürlü alınmıs orijinal diploma ve translcript için ayrıca noter onayı ve/veya apostile gerek var mı? İkisi de ingilizce dilinde orijinalleri. bir tek lise diplomam türkçe onu çevirttirdim okula göndermek için.

beyza1521

Mesaj gönderen beyza1521 » Pzt Tem 24, 2023 1:32 pm

beyza1521 yazdı: Prş Haz 22, 2023 5:51 pm Merhabalar,
İstanbul 30f(sağlık çalışanı) vize sürecim
13.02 randevu başvuru
13.04 randevu atama maili
15.05 randevu
25.05 eksik evrak maili (25.06 ya kadar süre vermişlerdi)
13.06 eksik evrağı attım
15.06 belgenizi aldık maili
Güncelleme:
22.07 ups kargo mesajı
24.07 vize geliş

Çok şükür vizem geldi. O anı yaşamak isteyen herkese nasip olur inşallah çok farklı bir duygu. Başarılar herkese

colakbasri

Mesaj gönderen colakbasri » Pzt Tem 24, 2023 3:42 pm

Pascal yazdı: Pzr Tem 23, 2023 9:03 pm Soruları bulabildin mi? Sana neler sordular süreçten bahsedebilir misin
Sorularla ilgili toplu bir kaynak bulamadım ama anı defterini okudum genel olarak burada söylenenlerle aynılarını yazılı sordular. Hatırladığım sorular, akraban var mı, diğeri neden almanya bu iki soruyu hem sözlü hem yazılı sordu ger kalan 7 soru yazılıydı. Yazılı sorulardan 2-3 tane anlamadığım soru oldu onları sorduğumda gülerek cevapladı, genel olarak rahat ve sohbet havasında geçti. Buradan da okuduklarımdan ve deneyimimden gördüğüm kadarıyla eğer rahat olursanız, beden diliniz sırıtmaz özgüvenli olur ve konuşurken göz temasını iyi ayarlarsanız yani karşıya içten içe “ben vizeyi aldım zaten, bu vize görüşmesi vb. sadece formalite” havasını verirseniz memurlar genel olarak sıkıştırmıyor ve muhabbet havasında geçiyor. Tabii bunları belgelerinizim tam olduğunu varsayarak söylüyorum. Benim görüşmeye gelecek olursak tam bir ay geçti herhangi gibi bir dönüş, eksik evrak talebi olmadı, şimdilik sabırla pasaportu bekliyoruz.

bb98

Mesaj gönderen bb98 » Pzt Tem 24, 2023 3:53 pm

Ulusal başvuru formu 2 adet diyor hangi dillerde doldurmalıyız? Birini almanca birini türkçe mi?

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Pzt Tem 24, 2023 3:59 pm

ikisini ayni dilde biliyorsaniz almanca doldurun yaniniza da yedek bos form da goturun. sorun olursa eger onu doldurun problem etmiyorlar

balirem

Mesaj gönderen balirem » Pzt Tem 24, 2023 4:32 pm

1 ağustosta konsoloslukta vize görüşmem var. Çok önceden almanyaya gitmiş olacağımı düşündüğüm için A/T11 sağlık sigortamı 15 haziran olarak başlatmıştım. Gidiş tarihime göre vize görüşmesine gitmeden önce A/T11 belge mi yenileteyim mi sizce yoksa sorun olmaz mı? Bilen birisi varsa yardımcı olabilir mi

eozd

Mesaj gönderen eozd » Pzt Tem 24, 2023 4:35 pm

arkadaşlar selamlar. umarım hiç kimsenin emeği boşa gitmez...
ben de yüksek lisans için başvuru yaptım vize görüşmem var. bana göreceğim dersleri sorduklarında söyleyeceğim cevabı bulamadım çünkü biraz karışık.
şimdi bölümün bana 5 ayrı uzmanlık alanı sunuyor ben o uzmanlık alanlarını mı söyleyeceğim yoksa uzmanlık alanların içerdiği derslerimi söyleyeceğim çünkü o uzmanlık alanları zorunlu seçmeli diye geçiyor ama modül diye de ayrilmis çok kafam karıştı...

colakbasri

Mesaj gönderen colakbasri » Pzt Tem 24, 2023 5:19 pm

colakbasri yazdı: Pzt Tem 24, 2023 3:42 pm Sorularla ilgili toplu bir kaynak bulamadım ama anı defterini okudum genel olarak burada söylenenlerle aynılarını yazılı sordular. Hatırladığım sorular, akraban var mı, diğeri neden almanya ? Bu iki soruyu hem sözlü hem yazılı sordu ger kalan 7 soru yazılıydı. Yazılı sorulardan 2-3 tane anlamadığım soru oldu onları sorduğumda gülerek cevapladı, genel olarak rahat ve sohbet havasında geçti. Buradan da okuduklarımdan ve deneyimimden gördüğüm kadarıyla eğer rahat olursanız, beden diliniz sırıtmaz özgüvenli olur ve konuşurken göz temasını iyi ayarlarsanız yani karşıya içten içe “ben vizeyi aldım zaten, bu vize görüşmesi vb. sadece formalite” havasını verirseniz memurlar genel olarak sıkıştırmıyor ve muhabbet havasında geçiyor. Tabii bunları belgelerinizin tam olduğunu varsayarak söylüyorum. Benim görüşmeye gelecek olursak tam bir ay geçti herhangi gibi bir dönüş, eksik evrak talebi olmadı, şimdilik sabırla pasaportu bekliyoruz.

eozd

Mesaj gönderen eozd » Pzt Tem 24, 2023 5:32 pm

arkadaşlar eğer vize görevlisi form verirse bize Almanca mi ingilizce mi yanıt vermek istersiniz diye sorar mi yoksa biz mi söylüyoruz. Ya da örneğin Almanca cevap vermek istediğimizi söylersek sorun olur mu

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Pzt Tem 24, 2023 6:06 pm

İbrahimkilic3543 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 11:26 pm tebrikler , çocuk için ne kadar yatırmamiz lazım bilgi verebilir misiniz ?
Merhaba, teşekkürler. Çocuğumuz olmadığı için biz ek para yatırmadık ancak konsolosluk sitesinde sorunuzun cevabı var, paylaşıyorum:

Birlikte seyahat edecek aile üyelerinin geçimlerinin sağlanması için gerekli aşağıdaki aylık asgari tutarların mevcut olduğu belgelenmelidir: Eşler için 400 Euro, buna ek olarak her bir çocuk için 300 Euro. Bazı münferit durumlarda Vize Bölümü ek belgeler isteme hakkını saklı tutar.

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Pzt Tem 24, 2023 6:13 pm

Fürdich yazdı: Pzt Tem 24, 2023 8:25 am Merhaba öncelikle sizi tebrik ederim. Bir sorum olacaktı, konaklama kısmına ne yazdınız? 1 yıllık kira kontratı istediler mi ?
Merhaba, teşekkürler. Darısı başınıza. Konaklama için bir adres göstermek gerekiyor. Biz gideceğimiz şehirde ikamet eden bir arkadaşımızın ev adresini gösterdik. Ek belge olarak şunları sunduk:

- Misafir olacağımız kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı
- Misafir olacağımız kişi tarafından kaleme alınmış ve imzalanmış bir dilekçe (bir ev bulana kadar geçici olarak bizi yanında misafir edeceğine dair rızasının olduğunu belirten bir dilekçe)

Bu 2 belge dışında konaklamaya dair bir belge sunmadık.

Kilitli