Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mervanatas10

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen mervanatas10 » Cum Tem 21, 2023 9:12 pm

36f İstanbul
Başvuru tarihi: 15.04.2023
Atanma tarihi: 21.07.2023
Randevu tarihi: 22.08.2023

Arkadaşlar sonunda randevum atandı darısı bekleyenlerin başına

Bbun

Mesaj gönderen Bbun » Cmt Tem 22, 2023 12:42 am

Bugün istanbul gayrettepe ofisinde 41f başvurumu gerçekleştirdim.tüm evraklarımı tam olarak ilettim.Eşim için randevu daha alamamıştık tekrardan beraber bir randevu oluşturmalı mıyız diye memura sorduğumda 41f ile giden öğrencin yanında eşiyle beraber başvuramayacağını, eşimin aile birleşimi için olan vize tipine başvurması gerektiğini söylediler.Ama daha önce forumda 41f ile ailece gidenler okumuştuk.Bu konuda tecrübesi olanlar yazarsa çok sevinirim.

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Cmt Tem 22, 2023 1:38 pm

41F, İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 19 Nisan 2023
Randevu atama: 9 Haziran 2023
Randevu tarihi : 11 Temmuz 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 19 Temmuz 2023

Merhabalar herkese,

Eşimle birlikte atlattığımız 41F sürecini özetlemek istiyorum, bu yolda olan arkadaşlara faydası olursa ne mutlu. Eşimin Almanya’da 1 yıllık eğitim dili İngilizce olan bir yüksek lisans programı kazanmasının ardından vakit kaybetmeden vize randevusu için başvurumuzu yaptık. Tüm süreçler vize başvuru sahibi (bizim durumumuzda eşim) üzerinden yürüyor, yanında götüreceği kişi (ben) aile birleşimi kapsamında vize talebinde bulunmuş oluyor. Ayrı bir başvuru süreci yürütülmeyip, 41F kapsamında işlemlere devam etmek gerekiyor.

Bu süreçte cevabını bulmakta zorlandığımız bazı konulara dair nasıl hazırlık yaptığımızı paylaşmak isterim:

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda “Almanya’ya gidiş amacı” sorusuna (9.soru) başvuru sahibi “Studium/Öğrenim” seçeneğini işaretlerken, diğer aile bireyi için “Familiennachzug/Aile birleşimi” seçeneği işaretleniyor.

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda "Referenzen/Referanslar sorusuna” (10.soru) başvuru sahibi kabul aldığı okula ait bilgileri yazarken, diğer aile bireyi ise başvuru sahibi olan eşin bilgilerini yazıyor. Bizim örneğimizde eşim kabul aldığı okulun bilgilerini referans olarak yazdı, ben ise eşimi referans göstererek onun bilgilerini yazdım. iDATA yetkilisi tarafından bu şekilde yönlendirildik.

- Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesinin (A/T 11 belgesi) veya özel seyahat sağlık sigortasının başlangıç tarihi ile Almanya’ya gitmek istediğiniz tarih aynı olmalı. Başvuru formu’nda hangi tarihte gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer gitmek istediğiniz tarih ile sigorta başlangıç tarihiniz arasında zaman farkı varsa, bu boşluğun sorun yaratabileceğini belirtti iDATA görevlisi. Bu nedenle vize görüşmesi esnasında seyahat sağlık sigortası yaptırdık oradaki görevlinin yönlendirmesiyle. Çok kolay ve basit bir işlem oldu ancak strese girmemek adına önceden bu detaya dikkat etmenizde fayda var. A/T 11’i alırken okul başlangıç tarihinizi esas alıyorlar ancak erken gitmek isterseniz arada bir boşluk oluyor. Belgeyi düzenletirken bu detaya dikkat.

- Bloke hesap vize başvuru sahibi için aylık 934 Euro ve eş için +400 Euro. Eşimin aylık yaşam giderleri bursu kapsamında okulu tarafından karşılandığı için biz bloke hesaba 400 Euro x 12 şeklinde açtık. Bloke hesap vize başvuru sahibinin adına açılmalı. Biz eşimin adına açıp belgeleri bu şekilde sunduk. Buna ek olarak; ben Türkiye’de devam eden bir işim olduğunu ve buradan gelir elde ederek geçimimizi sağlamakta zorlanmayacığımızı göstermek adına işyerimden aldığım çalışma belgesi (İngilizce) ve SGK dökümümü (Türkçe olarak sundum, tercüme ettirmedim) ek belge olarak vize görüşmesinde sundum.

- Formül B belgesini Nüfus Müdürlüğü’nden aldık. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca açıklamalar mevcut olduğu için tercüme yaptırmadık.

- Nüfus Kayıt Örneği’ni İngilizce tercüme ettirerek sunduk. Noter onayı yaptırmadık, yeminli tercüman kaşesi ve imzası yeterli oldu.

- Başvuruda istenen belgeler arasında "Eşin, temel seviyede Almanca bilgisine sahip olduğuna dair sertifika” yer alıyor. Ben Almanca sertifikam olmadığı için ibraz edemedim ancak istisnai durumlar kapsamında (madde 2) değerlendirileceğimi düşünerek ek belgeler sundum. Sunduğum belgeler şunlar; Özgeçmiş, Öğrenci Belgesi (Türkiye’de doktora eğitimime devam ettiğimi göstermek amacıyla) ve Transkript, daha önce yurtdışında yapmış olduğum staj belgesi. Bu belgelerle birlikte istisnai kapsamda değerlendirildim, ayrıca Almanca A1 talep etmediler.

- Biz belgelerimizi Almanca’ya tercüme ettirmedik ve hepsini İngilizce olarak sunduk.

- Vize başvuru sahibine (eşime) görüşme esnasında 5 sorudan oluşan bir form verdiler, benim evraklarımı kontrol ederken İngilizce ya da Almanca olarak bu sorulara cevap vermesini talep etti yetkili. Yukarıda bu soruların neler olduğu yazılmış zaten.

Gayrettepe iDATA’da görüşmeyi gerçekleştirdik ve herhangi bir soruya maruz kalmadık. Evraklarımızı kontrol edip sırayla 2 nüsha olarak talep etti yetkili. 8 gün içerisinde de sonuçlandı ve 1 yıllık vizemizi aldık. Bu zorlu sürecin içerisinde olan herkese kolaylıklar dilerim, umarım en sorunsuz haliyle atlatır herkes.

Sevgiler,

auyauya

Mesaj gönderen auyauya » Cmt Tem 22, 2023 2:29 pm

Serhat A. yazdı: Cmt Tem 22, 2023 1:38 pm 41F, İstanbul iDATA
Başvuru tarihi: 19 Nisan 2023
Randevu atama: 9 Haziran 2023
Randevu tarihi : 11 Temmuz 2023
Vize onayı ve pasaport teslim : 19 Temmuz 2023

Merhabalar herkese,

Eşimle birlikte atlattığımız 41F sürecini özetlemek istiyorum, bu yolda olan arkadaşlara faydası olursa ne mutlu. Eşimin Almanya’da 1 yıllık eğitim dili İngilizce olan bir yüksek lisans programı kazanmasının ardından vakit kaybetmeden vize randevusu için başvurumuzu yaptık. Tüm süreçler vize başvuru sahibi (bizim durumumuzda eşim) üzerinden yürüyor, yanında götüreceği kişi (ben) aile birleşimi kapsamında vize talebinde bulunmuş oluyor. Ayrı bir başvuru süreci yürütülmeyip, 41F kapsamında işlemlere devam etmek gerekiyor.

Bu süreçte cevabını bulmakta zorlandığımız bazı konulara dair nasıl hazırlık yaptığımızı paylaşmak isterim:

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda “Almanya’ya gidiş amacı” sorusuna (9.soru) başvuru sahibi “Studium/Öğrenim” seçeneğini işaretlerken, diğer aile bireyi için “Familiennachzug/Aile birleşimi” seçeneği işaretleniyor.

- Ulusal Vize Başvuru Formu’nda "Referenzen/Referanslar sorusuna” (10.soru) başvuru sahibi kabul aldığı okula ait bilgileri yazarken, diğer aile bireyi ise başvuru sahibi olan eşin bilgilerini yazıyor. Bizim örneğimizde eşim kabul aldığı okulun bilgilerini referans olarak yazdı, ben ise eşimi referans göstererek onun bilgilerini yazdım. iDATA yetkilisi tarafından bu şekilde yönlendirildik.

- Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesinin (A/T 11 belgesi) veya özel seyahat sağlık sigortasının başlangıç tarihi ile Almanya’ya gitmek istediğiniz tarih aynı olmalı. Başvuru formu’nda hangi tarihte gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Eğer gitmek istediğiniz tarih ile sigorta başlangıç tarihiniz arasında zaman farkı varsa, bu boşluğun sorun yaratabileceğini belirtti iDATA görevlisi. Bu nedenle vize görüşmesi esnasında seyahat sağlık sigortası yaptırdık oradaki görevlinin yönlendirmesiyle. Çok kolay ve basit bir işlem oldu ancak strese girmemek adına önceden bu detaya dikkat etmenizde fayda var. A/T 11’i alırken okul başlangıç tarihinizi esas alıyorlar ancak erken gitmek isterseniz arada bir boşluk oluyor. Belgeyi düzenletirken bu detaya dikkat.

- Bloke hesap vize başvuru sahibi için aylık 934 Euro ve eş için +400 Euro. Eşimin aylık yaşam giderleri bursu kapsamında okulu tarafından karşılandığı için biz bloke hesaba 400 Euro x 12 şeklinde açtık. Bloke hesap vize başvuru sahibinin adına açılmalı. Biz eşimin adına açıp belgeleri bu şekilde sunduk. Buna ek olarak; ben Türkiye’de devam eden bir işim olduğunu ve buradan gelir elde ederek geçimimizi sağlamakta zorlanmayacığımızı göstermek adına işyerimden aldığım çalışma belgesi (İngilizce) ve SGK dökümümü (Türkçe olarak sundum, tercüme ettirmedim) ek belge olarak vize görüşmesinde sundum.

- Formül B belgesini Nüfus Müdürlüğü’nden aldık. Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca açıklamalar mevcut olduğu için tercüme yaptırmadık.

- Nüfus Kayıt Örneği’ni İngilizce tercüme ettirerek sunduk. Noter onayı yaptırmadık, yeminli tercüman kaşesi ve imzası yeterli oldu.

- Başvuruda istenen belgeler arasında "Eşin, temel seviyede Almanca bilgisine sahip olduğuna dair sertifika” yer alıyor. Ben Almanca sertifikam olmadığı için ibraz edemedim ancak istisnai durumlar kapsamında (madde 2) değerlendirileceğimi düşünerek ek belgeler sundum. Sunduğum belgeler şunlar; Özgeçmiş, Öğrenci Belgesi (Türkiye’de doktora eğitimime devam ettiğimi göstermek amacıyla) ve Transkript, daha önce yurtdışında yapmış olduğum staj belgesi. Bu belgelerle birlikte istisnai kapsamda değerlendirildim, ayrıca Almanca A1 talep etmediler.

- Biz belgelerimizi Almanca’ya tercüme ettirmedik ve hepsini İngilizce olarak sunduk.

- Vize başvuru sahibine (eşime) görüşme esnasında 5 sorudan oluşan bir form verdiler, benim evraklarımı kontrol ederken İngilizce ya da Almanca olarak bu sorulara cevap vermesini talep etti yetkili. Yukarıda bu soruların neler olduğu yazılmış zaten.

Gayrettepe iDATA’da görüşmeyi gerçekleştirdik ve herhangi bir soruya maruz kalmadık. Evraklarımızı kontrol edip sırayla 2 nüsha olarak talep etti yetkili. 8 gün içerisinde de sonuçlandı ve 1 yıllık vizemizi aldık. Bu zorlu sürecin içerisinde olan herkese kolaylıklar dilerim, umarım en sorunsuz haliyle atlatır herkes.

Sevgiler,
Hayırlı olsun vizeniz. Ben de 4 temmuzda görüşmeye girdim iData gayrettepede heyecanla bekliyorum vizeyi.

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Cmt Tem 22, 2023 2:37 pm

dün 41f için idata'ya gittim sorunsuz geçti ama aslı gibidir ve apostil yaptırdığım diplomamı almadı? onun yerine kopyalarını aldı. Bir de bana Alman sim kartı verdi? bunu yaşayan var mı?

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Cmt Tem 22, 2023 4:41 pm

auyauya yazdı: Cmt Tem 22, 2023 2:29 pm Hayırlı olsun vizeniz. Ben de 4 temmuzda görüşmeye girdim iData gayrettepede heyecanla bekliyorum vizeyi.
Çok teşekkürler, umarım tez vakitte alırsınız vizenizi.

Serhat A.

Mesaj gönderen Serhat A. » Cmt Tem 22, 2023 4:44 pm

gilgameshx yazdı: Cmt Tem 22, 2023 2:37 pm dün 41f için idata'ya gittim sorunsuz geçti ama aslı gibidir ve apostil yaptırdığım diplomamı almadı? onun yerine kopyalarını aldı. Bir de bana Alman sim kartı verdi? bunu yaşayan var mı?
Orjinalini gördükten sonra kopyasını yeterli görüp almamış olabilir, bizde de benzer durum oldu. Aynı şekilde 2 adet sim kart verdiler ücretsiz olarak.

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Cmt Tem 22, 2023 5:18 pm

Serhat A. yazdı: Cmt Tem 22, 2023 4:44 pm Orjinalini gördükten sonra kopyasını yeterli görüp almamış olabilir, bizde de benzer durum oldu. Aynı şekilde 2 adet sim kart verdiler ücretsiz olarak.
Ozaman bu sim kartı verme olayını olumlu yorumluyorum :lol:

eozd

Mesaj gönderen eozd » Cmt Tem 22, 2023 6:02 pm

Herkese selamlar. Arkadaşlar vize gorusmesinde "Almanya da hayatınızı nasıl idame ettireceksiniz ? " gibi bir soru gelirse buna nasıl yanıt verebiliriz.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt Tem 22, 2023 6:49 pm

eozd yazdı: Cmt Tem 22, 2023 6:02 pm Herkese selamlar. Arkadaşlar vize gorusmesinde "Almanya da hayatınızı nasıl idame ettireceksiniz ? " gibi bir soru gelirse buna nasıl yanıt verebiliriz.
Bloke hesap, garantörüm maddi ihtiyaçlarımı karşılayacak, ihtiyacım olursa ailem ekstra yardımcı olacak

zerenimou

Mesaj gönderen zerenimou » Cmt Tem 22, 2023 7:41 pm

Merhaba arkadaslar ben de 36f vizeye başvurdum. Ankara.
3 temmuzda vizeye başvurdum.
17 temmuz randevu tarihi belirlendi.
7 ağustos randevu günüm.
Herkes aylardır beklediğini yazınca ben de kendi tecrübemi paylaşayım dedim. Sebebi nedir bilemiyorum. Benimkisi önce hazırlıklı üniversite eğitimi. Tam türlerini bilmiyorum ama okuduğum birçok kişi master falan için gidiyor diye anladım. Herkese başarılar. Vize deneyimimi de paylaşacağım.

Agah

Mesaj gönderen Agah » Pzr Tem 23, 2023 2:54 am

sitokrom yazdı: Sal Haz 06, 2023 10:57 pm İzmir 40f randevusu atananlar veya bekleyenler ne zaman başvurduklarını yazabilir mi? 25 şubattan beri bekliyorum
Moralinizi bozmak gibi olmasin gecen sene bu yuzden tam 1 sene kaybettim. Ikamet bilgisinden haberim yoktu ve o sirada antalyadaydim izmir ustunden basvurdum tam 5 ay sonra vize randevusu atadilar hatta daha uzun bir sure idi. Simdi memleketteyim ve ankaradan basvurdum 1 ay icinde randevu atamasi yapildi

melldnc

Mesaj gönderen melldnc » Pzr Tem 23, 2023 9:35 am

05.05.2023 TE ANKARA KONSOLOSLUGUNDAN 36F BASVURUSU YAPTIK EŞİMLE AMA HALA BİR SES YOK MAİL ATTIK CEVAP VERMEDİLER BREMEN CLOOPENBURGTA DİL KURSUM 15 HAZİRANDA BASLADI AMA SAYELERİNDE SANIRIM ORASIDA ARTIK BİZİ KABUL ETMEZ KOCA BİR BİLİNMEZLİKLE BEKLİYORUZ :(

melldnc

Mesaj gönderen melldnc » Pzr Tem 23, 2023 9:55 am

aozkan09 yazdı: Çrş Haz 28, 2023 12:03 pm 10 Mayıs'ta 36F randevusuna girdim. Ne eksik belge için aradılar ne bir haber geldi. 48 gün oldu. Bu normal mi? Red gelecek olsa şimdiye gelirdi dimi, onaylandı diyebilir miyim sizce?
MERHABA AYNI TARİHLERDE BASVURU YAPMISIZ HABER VAR MI ?

Yunus_3416

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Pzr Tem 23, 2023 12:10 pm

Arkadaşlar 36f vize görüşmesine gideceğim yurt başvurusunda bulundum ama daha kalacak yerim yok vize görüşmesine kadar kalacak yer bulamazsam vizeye red verirler mi?

galaktik

Mesaj gönderen galaktik » Pzr Tem 23, 2023 12:17 pm

41F İzmir
Başvuru: 16.05.2023
Randevu Atama:14.06.23
Randevu Tarihi: 03.07.23
Konsolosluk bilgilendirme maili: 19.07.23 (Ekstra bir belge atmıştım ona cevap geldi).

Konsolosluktan gelen mail:

"vielen Dank für die Übermittlung der Dokumente.

Die Prüfung Ihres Antrags wurde hier vorerst abgeschlossen und zur weiteren Prüfung an die örtlich zuständige Ausländerbehörde weitergeleitet.
Wir haben keinen Einfluss auf den Prüfungsprozess der Ausländerbehörde. Es ist jedoch nicht mit einer Entscheidung vor dem 16.08.2023 zu rechnen.

Nach Erhalt einer Entscheidung der Ausländerbehörde setzen wir Sie in Kenntnis.

Mit freundlichen Grüßen / Best regards,

Zentrale Visumbearbeitung
Central Visa Processing Unit"

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Pzr Tem 23, 2023 12:59 pm

Merhaba, Almanya'da ingilizce yüksek lisanstan kabul aldım.41F için gün bekliyorum. Vize gününe kadar kalacak yer konusunu halletmek zorunda mıyım?Başka bir alternatif yol var mıdır? Teşekkürler

gilgameshx

Mesaj gönderen gilgameshx » Pzr Tem 23, 2023 1:39 pm

mtakg yazdı: Pzr Tem 23, 2023 12:59 pm Merhaba, Almanya'da ingilizce yüksek lisanstan kabul aldım.41F için gün bekliyorum. Vize gününe kadar kalacak yer konusunu halletmek zorunda mıyım?Başka bir alternatif yol var mıdır? Teşekkürler
yurtlara kayıt yapabiliyorsan kesinlikle dene ve randevu gününden önce cevap alırsan kayıt belgenle git ve formda kalıcağın yerin adresi olarak yazmayı unutma. Eğer yurt olmazsa ve forma adres yazmasan orada sorarlar nerede kalıcağını bu yüzden bir Youth Hostel'de 15 günlük yer ayırt ve onlardan gelen e-mail çıktısını alarak durumu anlat.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr Tem 23, 2023 1:49 pm

Yunus_3416 yazdı: Pzr Tem 23, 2023 12:10 pm Arkadaşlar 36f vize görüşmesine gideceğim yurt başvurusunda bulundum ama daha kalacak yerim yok vize görüşmesine kadar kalacak yer bulamazsam vizeye red verirler mi?
Hayır sadece yurt başvurusu yaptığınızı söylemeniz yeterli, gerekirse booking.com'dan 5-10 günlük bir yer ayırtın vize görüşmenizden sonra iptal edersiniz. Yurt açıklanmazsa WG arayacağım dersiniz.

mtakg

Mesaj gönderen mtakg » Pzr Tem 23, 2023 2:23 pm

merhaba,kabul aldığım okul 16 ekimde başlıyor vize başvurusunda gidiş tarihimi ne olarak belirtmeliyim?

Kilitli