Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Zachariah

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Zachariah » Pzt Tem 17, 2023 1:34 am

Merhabalar,

Birkaç konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Yer: Ankara
Randevu başvuru tarihi: 16.06.2023
Randevu atama:14.07.2023
Randevu tarihi: 26.07.2023

36f başvurusu yaptık. Herhangi bir kabulü yok. Sadece üniversitelerle yazismalarimiz oldu. Frankfurt'ta dil okuluna kayıt yaptırdık. Dil kursu sonrası yüksek lisans başvurusu yapacak. Sormak istediğim şu. Birlikte gidecegiz. Vize başvuru formunu ayrı ayrı mi dolduracagiz? Yoksa tek bir tane doldurup beni de formda belirtecek mi?
Bu konuda bilgi verebilir misiniz?
Ayrıca sigortayı expatriodan yaptırmak mantıklı mı?

Rengimbayrak

Mesaj gönderen Rengimbayrak » Pzt Tem 17, 2023 11:35 am

Junior X yazdı: Prş Oca 05, 2023 4:38 pm 52F, Ankara
Başvuru tarihi: 3 Eylül 2022
Randevu atama: 5 Aralık 2022
Randevu : 19 Aralık 2022
Pasaport teslim : 5 Aralık 2023

Arkadaşlar 52F vize yolculuğumu tamamladım, herkese bu yolda başarılar dilerim.
Merhabalar bizim de pazartesi günü randevumuz var.
Siz bloke hesap açtınız mı?
Bir de sigortanızı seyahat sağlık sigortası olarak yaptınız değil mi?

memosasma

Mesaj gönderen memosasma » Pzt Tem 17, 2023 4:04 pm

Arkadaşlar merhaba şimdi size bugün girdiğim İzmir 36f vize mülakatımı anlatacağım. Öncelikle 03.11 tarihinde vizeye başvurdum ve 14.06 tarihinde atama maili geldi. Randevum da 17.07 yani bugündü. Tüm belgeleri hazırlayıp randevu saatinden 15dk önce balçovadaki konsolosluktaydım ve tam saatinde beni içeri aldılar. İçeri alındıktan sonra ilk olarak bir görevli belgelerimi ayıkladı bazı yerlerdeki ataşları çıkarttı bazı yerleri ise kendisi zımbaladı sonrasında gereksiz belgeleri ve memura ileteceğim belgeleri bana verdi ve geçmem gereken gişeyi söyledi. Memur belgelerimi aldıktan sonra bana sorduğu sorular şu şekildeydi:

Liseden ne zaman mezun oldunuz?
Nasıl dil öğrendiniz?
Almanca öğrenmeye ne zaman başladınız?
Almancanız ne seviyede?
Ne kadar süre dil kursuna gittiniz?
Gittiğiniz kurs Goethe miydi?
Üniversiteyi nerede okudunuz?
Mezun olduktan sonra ne yaptınız?
Master yapmaya ne zaman karar verdiniz?
Neden almanyayı seçtiniz?
Neden okuduğunuz bölümden farklı bir bölüm seçtiniz?
Neden bu okul?
Cevap olumsuz olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Nerede kalacaksınız?
Okuyacağınız bölümde göreceğiniz derslerden birkaç tanesini sayabilir misiniz?
Almanyada başka hangi okullarda istediğiniz bölüm vardı?

Bu yukarıda yazdığım tüm sorular türkçe şeklinde soruldu. Ardından biraz almanca konuşalım dedi ve:

Almanyada ne yapmak istiyorsun?
Masterdan sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

Sadece bu iki soruyu almanca sordu ve görevli kadın gerçekten güleryüzlüydü cidden oldukça iyiydi bana karşı. Bir tane eksik belgem vardı ve bana verdiği maile bugün yarın atmamı istedi. Vize görüşmemiz bu kadardı teşekkür ederim dedi. Ben de bir soru sormak istedim ve ‘sizce bir problem var mı?’ dedim, kendisi de hayır her şey tamam sadece o belgeyi atman lazım dedi ve ben de çıktım. Ortalama 40dk kadar sürdü. Şimdi uzun ve heyecanlı bekleyiş içerisindeyim umarım vizem gelir. Herkese başarılar.

beyza1521

Mesaj gönderen beyza1521 » Pzt Tem 17, 2023 4:24 pm

Merhaba, sürecinizde herhangi bir gelişme var mı ?
herrülker yazdı: Prş Tem 06, 2023 1:23 pm 06.07.2023 tarihi itibariyle ek belge talebinde bulundular. Staj başvurularım için delil istiyorlarmış . :D Gönderilen mail içeriği :

Sehr geehrte Damen und Herren,

wir benötigen zu Ihrem Antrag weitere Unterlagen.

Bitte legen Sie bis zum 06.08.2023 folgende Dokumente / Informationen vor:

1.) Sie geben an, sich bereits mehrfach für Praktikumsstellen im Bundesgebiet beworben zu haben. Wir bitten um die Zusendung von Nachweisen.

Bitte reichen Sie die Unterlagen gesammelt, in leserlicher Qualität und auf Deutsch / mit deutscher Übersetzung ein. Geben Sie Ihre Bearbeitungsnummer (BC-Nummer) an.

nurdancaliskan

Mesaj gönderen nurdancaliskan » Pzt Tem 17, 2023 5:34 pm

44 vizesi atanan var mı yakın zamanda? ben 6 mayısta başvurdum hata atama bekliyorum istanbul için

nurdancaliskan

Mesaj gönderen nurdancaliskan » Pzt Tem 17, 2023 5:38 pm

Selman45 yazdı: Çrş Haz 14, 2023 4:24 pm Merhabalar.Tebrik ederim vizenizi.Ek belge talebinde hangi evrağı istediler sizden,44F vizesi için İDATA sayfasında ki evrak listesinden başka bir evrak eklediniz mi ve hangi ilden başvuru yaptınız.Yolunuz açık olsun
merhaba vize görüşmesinde neler sordular 44 f için? hangileri almanca ve türkçeydi?

japiz7

Mesaj gönderen japiz7 » Pzt Tem 17, 2023 6:21 pm

20 Temmuz'da 39F için vize randevum var. TestDaf sınavından 15 puan aldığım için bazı üniversitelerden şartlı kabul, bazılarından ise direkt kabul belgem bulunuyor. Eğer vize aldıktan sonra gideceğim üniversiteyi değiştirirsem, bu durumda ortaya çıkabilecek sorunlar neler olabilir? Vize uzatma sürecinde herhangi bir problem yaşar mıyım? Örneğin, vize aldıktan sonra direkt kabul edilen bir üniversite yerine şartlı kabul eden bir üniversiteye gitmeye karar verirsem, bu durumda sorun yaşar mıyım?

alicicaldau

Mesaj gönderen alicicaldau » Pzt Tem 17, 2023 6:31 pm

nurdancaliskan yazdı: Pzt Tem 17, 2023 5:34 pm 44 vizesi atanan var mı yakın zamanda? ben 6 mayısta başvurdum hata atama bekliyorum istanbul için
maalesef bende bekliyorum 31 mayıstan beri umarım bir an önce atarlar randevulari hangi konsolosluk ?

yabanordegi

Mesaj gönderen yabanordegi » Pzt Tem 17, 2023 8:15 pm

Merhaba, İstanbul'da 35f Erasmus öğrenimi başvurusunda bulundum.
Randevu başvuru tarihi: 29.05.2023
Randevu atama: 26.06.2023
Randevu tarihi: 26.07.2023

Kabul mektubunda yazan tarihten 2 hafta önce Polonya'ya gitmek istediğim için o 2 haftayı da kapsayan ek seyahat sağlık sigortası yaptırdım. Uçak biletleri şu an ucuz olduğu için bilet almak istiyorum. Randevuda başka bir ülkenin uçak biletinin olması herhangi bir sorun teşkil eder mi? Başka bir ülkeden giriş yapan çok fazla kişi var ancak konu Almanya olduğu için temkinli davranıyorum :) Vize randevusunda böyle bir şey yapan olduysa cevaplarsanız çok sevinirim.

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Sal Tem 18, 2023 11:37 am

şartlı kabulde vize başvuru formunda gidiş amacı olarak hangisini seçmeliyiz sprachkurs mu studium mu? yoksa diğer diyip elle STUDIENVORBEREITENDER SPRACHKURS yazayim?

Kullanıcı avatarı
herrülker
İletişim:

Mesaj gönderen herrülker » Sal Tem 18, 2023 12:29 pm

beyza1521 yazdı: Pzt Tem 17, 2023 4:24 pm Merhaba, sürecinizde herhangi bir gelişme var mı ?
Maalesef, tam anlamıyla ağlamamak için kendimi zor tutuyorum :D . Geldiğinde inşallah o güzel olayı burada da paylaşacağım.

nurdancaliskan

Mesaj gönderen nurdancaliskan » Sal Tem 18, 2023 1:40 pm

alicicaldau yazdı: Pzt Tem 17, 2023 6:31 pm maalesef bende bekliyorum 31 mayıstan beri umarım bir an önce atarlar randevulari hangi konsolosluk ?
bende 6 mayıstan beri bekliyorum ağustosta atanacağını düşünüyorum birilerine sorduğumda sıra ağustos gibi gelecek görünüyor. istanbul gayrettepe. çok uzun bir bekleme süreci oldu

cemyildizaydin

Mesaj gönderen cemyildizaydin » Sal Tem 18, 2023 2:40 pm

ren155 yazdı: Sal Tem 18, 2023 11:37 am şartlı kabulde vize başvuru formunda gidiş amacı olarak hangisini seçmeliyiz sprachkurs mu studium mu? yoksa diğer diyip elle STUDIENVORBEREITENDER SPRACHKURS yazayim?
hem sprachkurs hem studium işaretledim ben

balirem

Mesaj gönderen balirem » Sal Tem 18, 2023 2:43 pm

zozoo yazdı: Prş Haz 01, 2023 11:31 am 36f, İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu başvuru: 14 Ekim 2022
Randevu atama: 24 Kasım 2022
Randevu: 20 Aralık 2022
Vize reddi: 5 Nisan 2023
Red kararına itiraz: 2 Mayıs 2023
Vize geliş: 31 Mayıs 2023

Çok uzun ve sancılı bir sürecin sonuna geldim. Bu süreçte forumdan da oldukça yararlandım bu nedenle benimle aynı durumda olan kişilere yardımcı olabilmesi açısından uzunca bir girdi olacak bu.

2021-2022 döneminde Köln'de erasmus programı öğrencisiydim. (doktora) Sonrasında almanya'da ikinci bi master yapmaya karar verdim ve marburg üniversitesinden şartlı kabul aldım. Şartlı kabul alırken üniversiteye dil belgesi sunmamıştım. Ardından Türkiye'ye gelip burada vize başvurusunda bulundum. Buradaki başvurumda marburg'dan aldığım şartlı kabul belgesi, bloke hesap, berlin'de 12 aylık parası ödenen dil kursu belgesi, diğer gerekli belgeleri sundum ancak dil sertifikam olmadığı için sunmadım. Zira, hepimizin de bildiği üzere esasında dil sertifikası vize başvurusu sırasında zorunlu olarak sunulması gereken bir belge değil - en azından yazı üzerinde değil.- motivasyon mektubumda alman kültürünü çok sevdiğimi, dil okulumu bu nedenle almanyanın başkenti berlinde seçtiğimi vs yazdım. Vize görüşmesine konsoloslukta girdim. Görüşmede bana şartlı kabul aldığım bölümdeki üç dersi saymamı istediler. Ardından Almanca dil bilgimi sordular ve Almanca bir soru soruldu. Görüşme kısaydı ve böylelikle bitti. Bu arada yabancı dilde sunmak zorunda olduğumuz belgelerin tamamı ingilizce idi, motivasyon mektubum da dahil.

Çok uzun süre vizenin gelişini bekledim, bu süreçte konsoloslukla birkaç kere telefonla görüştüm. Süreç boyunca benden ek belge talebinde bulunulmadı. Pasaportumu konsolosluktan bizzat almam gerektiğini belirtmiştim. Pasaportu teslim almadan bir hafta kadar önce konsoloslukla telefonla görüşmemde vize sürecinin bittiğini ortalama birkaç günde VİZEMİN geleceğini ilettiler. Ben de "vize" dedikleri için red ihtimalini düşünmedim bile. 5 Nisanda konsolosluktan pasaportumu aldığımda yanında bir beyaz zarf vardı. Vize. başvurumun reddine karar vermişler ve 4 sayfalık bir mektup ile bu kararı gerekçelendirmişlerdi. Benim için gerçekten çok şaşırtıcı oldu çünkü asla red alacağımı düşünmemiştim. Zaten 1 yıldır Almanyada olduğum için bana red veririler gibi bir ihtimal aklıma bile gelmedi.

Red mektubunda, neden başvurumu reddettiklerine ilişkin en az 10 neden vardı diyebilirim. Öncelikle dil belgesi sunmadığım için Almanca bilgimin sıfır olduğunu, en azından bir yere kadar Almancayı Türkiyede öğrenmem gerektiğini, okulum ve dil okulum aynı şehirde olmadığından eğitim motivasyonumun inandırıcı olmadığını, nisan ayında başlayan okul için C1 Almanca gerektiği ve bunun bende olmadığı (yanlış değerlendirme çünkü kabulüm şartlı kabuldü), kabul aldığım bölümün ingilizce versiyonlarının da almanya da olduğu ve neden baştan almanca öğrenmek istediğimin anlaşılamadığı (yanlış değerlendirme çünkü o bölümün ingilizcesi yok), her şeyi önceden finanse etmemin onların bana vize vereceği anlamına gelmediğini, ikinci master yapma isteğimin anlaşılamaz olduğu (tr de bir masterım var ve hali hazırda doktora öğrencisiyim) ve tüm bu nedenlerle başvurumun inandırıcı olmadığını belirten uzunca bir red mektubuydu.

Red mektubunu alır almaz aynı gün tekrar iData üzerinden vize başvurusunda bulundum çünkü randevu atama vs olaylarının çok uzun sürdüğünü biliyordum. Bu süreçte Almanya ve Türkiyeden avukatlarla görüştüm ve fikirlerini aldım. Nihayetinde itiraz sürecinin yeni bir başvuru sürecinden çok daha uzun sürebileceği kanısına vardık ve yeni başvuru üzerinden devam etmek istedik.

Bu süreçte ilk gerçekleşen ÖSD A-2 sınavına kayıt yaptırdım. Berlindeki dil okulu kaydımı sildirdim ve Marburgtaki dil okulu için okulumda iletişime geçtim ve Marburgun kendi seviye belirleme sınavına kayıt yaptırdım çünkü online olabiliyordu. O süreçte forumdan da itirazlar konusunda çok araştırma yaptım ve birçok insanın itiraz süresinin uzun olduğunu gördüm. Bu arada vize reddi karşısında itiraz süresi red kararı size tebliğ edildiği andan itibaren bir ay sürüyor. Aradan biraz zaman geçince, kendi kendime bu karara itiraz etmek istedim çünkü haksız bir karar olduğunu düşündüm ve kimselere söylemeden bir itiraz mektubu hazırladım. İtiraz mektubunda dil sertifikası zorunluluğu olmadığı için bunu sunmadığımı ama sunmak üzere ÖSD sınavına girdiğimi belirttim ve buna ilişkin mailleri sundum. Yine marburg kaydımı dilekçeye ekledim. Almancayı neden Almanyada öğrenmem gerektiğine ilişkin gerçekten inandırıcı bir pasaj da ekledim. Yanlış değerlendirdikleri konulara detaylıca açıklık getirdim. Son olarak da Türk-Alman Üniversitesinden eski danışmanım olan hocamdan referans mektubu alıp onu da ekledim. Hepsini Almanca şekilde mail ve faks yoluyla konsolosluğa ilettim.

Aradan bir haftayı aşan bir süre geçti ve konsolosluğa itirazımı alıp almadıklarını soran bir mesaj yolladım. Onlar da itirazı zamanında aldıklarını, ekte bana yolladıkları iletişim formunu imzalayıp kendilerine iletmemi söyleyen bir mail attılar. Bu süreçte de Almanca sertifikaları iletebileceğimi belirttiler. Biliyorsunuz ki ÖSD sınav sonucu bir aylık gibi bir sürede açıklanıyor. Marburgdaki seviye sınavına da henüz girmemiştim çünkü tarihi gelmemişti. Ben de bunları belirtip bana gönderdikleri formu imzalayıp yolladım. Aynı gün vize sürecimin bittiğini, Marburgtan onayın geldiğini ve seyahat tarihimi belirtmem gerektiğini ve pasaportumu konsolosluğa getirmemi söyleyen bir mail aldım. Sonrasında pasaportumu götürdüm ve nihayetinde dün vizemi almış oldum.

Bu süreç maddi-manevi beni yıpratan bir süreç oldu ama nihayetinde olumlu sonuçlandı. Vize süreci devam eden ya da başvuru aşamasında olan arkadaşlara muhakkak bir dil belgesi edinmeleri konusunda tavsiyede bulunabilirim. Bunun dışında sorusu vs olan varsa bana çekinmeden ulaşabilir. Herkese kolaylıklar diliyorum.
Merhaba sunmam gereken yabancı belgelerin tamamı ingilizce dilindeydi demişsiniz. Konsolosluk bilgilendirmesinde türkçe belgelerin de almancaya çevirilimis olması gerektiği yazıyor. Lise diploması,ösym sonuç belgesi gibi belgeleri hangi dilde teslim ettiniz? Bu durumdan dolayı herhangi bir dönüş yaptılar mı peki size?

Yunus_3416

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Sal Tem 18, 2023 2:57 pm

Pascal yazdı: Sal Tem 04, 2023 12:53 pm Atamanız yapıldı mı acaba
Malesef daha gelmedi

alicicaldau

Mesaj gönderen alicicaldau » Sal Tem 18, 2023 7:52 pm

nurdancaliskan yazdı: Sal Tem 18, 2023 1:40 pm bende 6 mayıstan beri bekliyorum ağustosta atanacağını düşünüyorum birilerine sorduğumda sıra ağustos gibi gelecek görünüyor. istanbul gayrettepe. çok uzun bir bekleme süreci oldu

evet nasıl yapacağız bilmiyorum umarım kısa sürede atarlar randevuyu

Agah

Mesaj gönderen Agah » Çrş Tem 19, 2023 12:26 am

Vize turu 40F
Randevu talebi : 7-9 mayis 2023( net tarihi hatirlamiyorum)
Randevu Atamasi( 05/06/2023) ( Erteledim)
Ikinci randevu atamasi 14/07/2023)
Sonuc: bekliyorum

Oncelikle Baveriadan kabul aldigimi ve vize gorusmemin Ankarada gerceklestigini soylemek istiyorum. Universite %100 ingilizce (B2)ancak a1 almanca talep ediyor. ingilizce icin ilk donem sonuna kadar Almanca icin ise ilk senenin sonuna kadar kanitlama hakkimiz var. B2 ielts sonucum vardi ancak almanca bilgisi sunmadim okulun bunyesinde kurs olmasina ragmen haftalik ders saati az oldugu icin ozel bir kurstan (20 saat)A1 seviyesinde kayit yaptirdim.

Gorusmeden bahsetmek istiyorum:
ilk soru ne icin geldiniz diye oldu ulusal vize master kabulu aldim dedim.
Evraklarimi sundum ancak fintiba kaynakli bir hatadan oturu saglik sigortam ve bloke hesap belgelerimi sunamamistim fintibadan grcici kayit belgelerim ile gittim kayit belgeleri gediginde mail ile gondermem istendi.
Vize memuru hanimefendi cok cana yakindi gorusme tamamiyla Turkce gecti.
Yukarda saydigim belgeleri sordu para yatirdim 11.4k euro ancak daha gelmedi evraklar dedim. Neden fazla yatirdin diye sordu 11.2k olmasi lazim heycandan ben de o da unuttuk :mrgreen: neyseki daha sonra saglik sigortasini da ordan yaptirdigimi soyledm kendisi de guldu :mrgreen: .
B2 ingilizce belgem vardi ancak okul 6.5 istiyordu ben ise 6 aldim ama ilk donemin sonuna kadar istap edebilirim dedim. sorun olur mu diye sordum hayir sorun yaratmaz dedi.
Camin altindaki bolmeden 3-4 sayfalik ing/almanca sorular olan birkac belge verdi ve bunlari ingilizce doldurmami istedi. Acikcasi sorulara cok hazirlanmamistim ancak bilindik ve motivasyon mektubunda bahsedilmesi gereken seylerdi.
Sorular;
1. Almanca ve ingilizce bilginiz? Biliyorsaniz seviyeniz ve nasil ogrendiginiz!
2. Neden almanyada okumak istiyorsunuz?
3. Neden bu universitede okumak istiyorsunuz?
4. Almanya da daha once bulundunuz mu?
5. Egitim masraflarinizi nasil karsilayacaksiniz?
6. Gelecek planlariniz neler ve ulkenize donmeyi planliyor musunuz?
7. Mezuniyet sonrasi neler yaptiniz ?

15-20 dk sorulari yazili olarak cevapladim. Daha sonra hanimefendi belgeleri gonderecegim mail adresinin yazili oldugu bir belgryi uzatti.
Gorusme bu sekilde benim icin normal bir sohbet havasinda gecti. Fintiba belgelerini mail attim ancak bu sabah uyurken konsolosluk tarafindan arandigimi gordum uyudugum icin telefon sessizdeydi bir sekilde ulastim daha sonra vize bolumu sizi yine arayacak dediler sebebini bilmiyorum.

Vize sonucum geldigi zaman olumlu veya olumsuz burdan paylasacagim hepinize/hepimize basarilar diliyorum.

tsmauzz

Mesaj gönderen tsmauzz » Çrş Tem 19, 2023 9:24 am

Merhabalar arkadaşlar, 36f vizesi İstanbul ortalama ne kadar zamanda geliyor? Bilginiz var mı acaba? Tabii ki değişkendir ama ortalamayı merak ediyorum

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Çrş Tem 19, 2023 10:27 am

Yakın zamanda vizesi gelen var mı? Geldiyse randevu görüşmesinden kaç gün sonra geldi?

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Çrş Tem 19, 2023 12:04 pm

Agah yazdı: Çrş Tem 19, 2023 12:26 am Vize turu 40F
Randevu talebi : 7-9 mayis 2023( net tarihi hatirlamiyorum)
Randevu Atamasi( 05/06/2023) ( Erteledim)
Ikinci randevu atamasi 14/07/2023)
Sonuc: bekliyorum

Oncelikle Baveriadan kabul aldigimi ve vize gorusmemin Ankarada gerceklestigini soylemek istiyorum. Universite %100 ingilizce (B2)ancak a1 almanca talep ediyor. ingilizce icin ilk donem sonuna kadar Almanca icin ise ilk senenin sonuna kadar kanitlama hakkimiz var. B2 ielts sonucum vardi ancak almanca bilgisi sunmadim okulun bunyesinde kurs olmasina ragmen haftalik ders saati az oldugu icin ozel bir kurstan (20 saat)A1 seviyesinde kayit yaptirdim.

Gorusmeden bahsetmek istiyorum:
ilk soru ne icin geldiniz diye oldu ulusal vize master kabulu aldim dedim.
Evraklarimi sundum ancak fintiba kaynakli bir hatadan oturu saglik sigortam ve bloke hesap belgelerimi sunamamistim fintibadan grcici kayit belgelerim ile gittim kayit belgeleri gediginde mail ile gondermem istendi.
Vize memuru hanimefendi cok cana yakindi gorusme tamamiyla Turkce gecti.
Yukarda saydigim belgeleri sordu para yatirdim 11.4k euro ancak daha gelmedi evraklar dedim. Neden fazla yatirdin diye sordu 11.2k olmasi lazim heycandan ben de o da unuttuk :mrgreen: neyseki daha sonra saglik sigortasini da ordan yaptirdigimi soyledm kendisi de guldu :mrgreen: .
B2 ingilizce belgem vardi ancak okul 6.5 istiyordu ben ise 6 aldim ama ilk donemin sonuna kadar istap edebilirim dedim. sorun olur mu diye sordum hayir sorun yaratmaz dedi.
Camin altindaki bolmeden 3-4 sayfalik ing/almanca sorular olan birkac belge verdi ve bunlari ingilizce doldurmami istedi. Acikcasi sorulara cok hazirlanmamistim ancak bilindik ve motivasyon mektubunda bahsedilmesi gereken seylerdi.
Sorular;
1. Almanca ve ingilizce bilginiz? Biliyorsaniz seviyeniz ve nasil ogrendiginiz!
2. Neden almanyada okumak istiyorsunuz?
3. Neden bu universitede okumak istiyorsunuz?
4. Almanya da daha once bulundunuz mu?
5. Egitim masraflarinizi nasil karsilayacaksiniz?
7. Mezuniyet sonrasi neler yaptiniz ?

15-20 dk sorulari yazili olarak cevapladim. Daha sonra hanimefendi belgeleri gonderecegim mail adresinin yazili oldugu bir belgryi uzatti.
Gorusme bu sekilde benim icin normal bir sohbet havasinda gecti. Fintiba belgelerini mail attim ancak bu sabah uyurken konsolosluk tarafindan arandigimi gordum uyudugum icin telefon sessizdeydi bir sekilde ulastim daha sonra vize bolumu sizi yine arayacak dediler sebebini bilmiyorum.

Vize sonucum geldigi zaman olumlu veya olumsuz burdan paylasacagim hepinize/hepimize basarilar diliyorum.

bu soruya ne yanit verdiniz

Kilitli