Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
O_Dem

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen O_Dem » Cmt Tem 08, 2023 9:43 am

herrülker yazdı: Cum Tem 07, 2023 9:49 pm Evet, bir kişi daha simülasyonun sonuna geldi. Başarılar dilerim yeni hayatınzda. Vize başlangıcını nezaman istemiştiniz nezamana vermişler ?
Çok tşk ederim en kısa sürede darısı başınıza ☺️. Vize başlangıcını kursun başlama tarihiyle aynı gün vermişler. 14.08

O_Dem

Mesaj gönderen O_Dem » Cmt Tem 08, 2023 9:44 am

beyza1521 yazdı: Cmt Tem 08, 2023 12:47 am Gözünüz aydın çok sevindim 😊 Hangi şehire başvurmuştunuz acaba ?
Çok tşk ederim ☺️ Bochum kurs Dırtmund ta

Bugraefe

Mesaj gönderen Bugraefe » Cmt Tem 08, 2023 11:58 am

05.07 tarihinde 39f vize görüşmem vardı istanbul idatada.
Her şey çok hızlı gerçekleşti ben sıram gelince belgeleri ayıklıcaz sanıyodum bi anda vize görüşmesi başladı.Karşımdaki kadin bi tık somurtgan bir tipli birisydi ama onu da anlıyorum bir ton insanla uğraşıyorlar.Neyse başladı görüşme tek tek belgelerimi kontrol etti bir kelime almanca konuşmadık hatta nerdeyse türkçe de konuşmadık maks 1-2 kere soru sormuştur bana.O belgelerle uğraşırken bana bi kağıt verdi 5 tane almanca ve ingilizce soru vardı.
İlk soruda hangi üni hangi bölüm hangi şehir?
2. neden bu bölüm
3. Almanyada bir akraban var mı varsa adresi
4. Okuycağın bölümün birkaç dersi
5. Almanca ve ingilizcen yoksa nasıl okuyacaksındı
Benim B1 almanca ve B2 ingilizce sertifikam vardı bu soru ne alaka anlayamadım ama cevapladım hepsini ve bitti.Boşuna heyecan yapmışım ama bu kadar sade geçmesi de korkutmuyor değil.

jgutgbrk

Mesaj gönderen jgutgbrk » Cmt Tem 08, 2023 3:26 pm

haftaya 41f vize randevum var

1- barmardeki sigortam 1 ekimde başlıyor, ben almanya'ya 25 eylülde gitmeyi planlıyorum. 24 eylül ile 2 ekimi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmam yeterli olur mu?

2- Kalacak yerle ilgili belge istenmiyor anladığım kadarıyla. Ben şu anlık sadece yurtlara başvurdum. Bu bir sorun olur mu?

Bugraefe

Mesaj gönderen Bugraefe » Cmt Tem 08, 2023 3:41 pm

jgutgbrk yazdı: Cmt Tem 08, 2023 3:26 pm haftaya 41f vize randevum var

1- barmardeki sigortam 1 ekimde başlıyor, ben almanya'ya 25 eylülde gitmeyi planlıyorum. 24 eylül ile 2 ekimi kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmam yeterli olur mu?

2- Kalacak yerle ilgili belge istenmiyor anladığım kadarıyla. Ben şu anlık sadece yurtlara başvurdum. Bu bir sorun olur mu?
Kalacak yerle ilgili belge isteniyor başvuru formunda doldurmazsan soruyorlar doldurunca da kanıt istiyorlar

jgutgbrk

Mesaj gönderen jgutgbrk » Cmt Tem 08, 2023 4:00 pm

Bugraefe yazdı: Cmt Tem 08, 2023 3:41 pm Kalacak yerle ilgili belge isteniyor başvuru formunda doldurmazsan soruyorlar doldurunca da kanıt istiyorlar

Konsolosluğun sitesindeki pdf'te yazmayınca sorun olmuyor sanmıştım... Booking'ten filan rezervasyonla halledilir mi ki acaba? Gitmeden oda tutmam zor olacak.

cactusjack

Mesaj gönderen cactusjack » Cmt Tem 08, 2023 4:38 pm

Bugraefe yazdı: Cmt Tem 08, 2023 11:58 am 05.07 tarihinde 39f vize görüşmem vardı istanbul idatada.
Her şey çok hızlı gerçekleşti ben sıram gelince belgeleri ayıklıcaz sanıyodum bi anda vize görüşmesi başladı.Karşımdaki kadin bi tık somurtgan bir tipli birisydi ama onu da anlıyorum bir ton insanla uğraşıyorlar.Neyse başladı görüşme tek tek belgelerimi kontrol etti bir kelime almanca konuşmadık hatta nerdeyse türkçe de konuşmadık maks 1-2 kere soru sormuştur bana.O belgelerle uğraşırken bana bi kağıt verdi 5 tane almanca ve ingilizce soru vardı.
İlk soruda hangi üni hangi bölüm hangi şehir?
2. neden bu bölüm
3. Almanyada bir akraban var mı varsa adresi
4. Okuycağın bölümün birkaç dersi
5. Almanca ve ingilizcen yoksa nasıl okuyacaksındı
Benim B1 almanca ve B2 ingilizce sertifikam vardı bu soru ne alaka anlayamadım ama cevapladım hepsini ve bitti.Boşuna heyecan yapmışım ama bu kadar sade geçmesi de korkutmuyor değil.
Merhaba, tecrübenizi aktardığınız için teşekkürler. 3 hafta sonra benim de 39f randevum var ve okulun başlamasına neredeyse 2.5 ay olduğundan ev arama konusuna girişmedim. Acaba siz vize görüşmenizde kalacak yer olarak nereyi göstermiştiniz? Airbnb gibi bir yer mi kiraladınız yoksa akraba yanı vs. mi?

Bugraefe

Mesaj gönderen Bugraefe » Pzr Tem 09, 2023 11:51 am

cactusjack yazdı: Cmt Tem 08, 2023 4:38 pm Merhaba, tecrübenizi aktardığınız için teşekkürler. 3 hafta sonra benim de 39f randevum var ve okulun başlamasına neredeyse 2.5 ay olduğundan ev arama konusuna girişmedim. Acaba siz vize görüşmenizde kalacak yer olarak nereyi göstermiştiniz? Airbnb gibi bir yer mi kiraladınız yoksa akraba yanı vs. mi?
Ben yurtlara başvurdum ve sıraya alındım ama ilk olarak gittiğimde dil kursunun pansiyonunda kalıcam 1 ay kadar o sürede de ev ve özel yurt araştırıcam.Bence şimdiden yurtlara başvur ya da ev aramaya başla çünkü aşırı zor ev bulmak ben ucu ucuna yetiştirdim.

Bugraefe

Mesaj gönderen Bugraefe » Pzr Tem 09, 2023 11:53 am

jgutgbrk yazdı: Cmt Tem 08, 2023 4:00 pm Konsolosluğun sitesindeki pdf'te yazmayınca sorun olmuyor sanmıştım... Booking'ten filan rezervasyonla halledilir mi ki acaba? Gitmeden oda tutmam zor olacak.
Genellikle herkes bookingden yapıyor ama şu an bookingde ücretleri geri iade etmiyorlar herkes bundan şikayetçi.En azından bir aylık bir pansiyon bulursanız ya da yurtlarla olan maillerinizi kanıt olarak sunarsanız sorun olmaz.

rune01

Mesaj gönderen rune01 » Pzr Tem 09, 2023 12:59 pm

Merhabalar, ağustos ayında mezun oluyorum bilgisayar mühendisliği bölümünden. Almanyada bir firmadan staj teklifi aldım ama kafam çok karışık çok gerginim bir bilgisi olan varsa sorularım şunlar.

Firma beni 50F staj ile başlatıp 6 ay staj yaptırıp 6 aydan sonra tam zamanlı alıp blue card’a geçirmek istiyor.

- Firma teklifi bugün verdi ve 1 Eylül başlangıç istiyorlar. Diyelim ki contract ı haftaya veya 2 haftaya attılar, temmuz sonundan 1 eylül’e kadar randevu alıp vize almak falan mümkün mü ki? (Ankaradayım)

- Ben mezun oluyorum ağustos ayında yani vize başvururken muhtemelen mezun olmuş olurum. Mezun olmuş birine 50F verirler mi? Red yeme ihtimalim var mı?

-50F nin sayfasında konaklama belgesine dair bir gereklilik gösterilmiyor. Yine de vize başvurusundan önce konaklama almalı mıyım?

- Vize görüşmesinde stajdan sonra ne yapıcaksın falan diyorlar mı? Diyorlarsa bu soruya nasıl bir cevap vermek gerek?

Daha da çok fazla sorum var çok gerginim başarabilmek istiyorum çok uzun zamandır hayalim taşınıp iyi bir yerde mühendis olmak, bu sorularıma nerede cevap bulabilirim, cevaplayabileceniz var mı her türlü yardıma çok açığım. Çok teşekkür ederim.

tasinS

Mesaj gönderen tasinS » Pzr Tem 09, 2023 8:25 pm

Pascal yazdı: Sal Tem 04, 2023 3:53 pm Başvurunuzu ne zaman yapmıştınız acaba
12 Şubat’ta randevu talebi oluşturmuştum.

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Pzr Tem 09, 2023 9:08 pm

Merhaba, birinci soruya cevap bulabildiniz mi?
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

auyauya

Mesaj gönderen auyauya » Pzr Tem 09, 2023 9:46 pm

1. sorunuz için net cevabı bilmiyorum ama. Bende AOK sigortamın başlamasına 15 gün kala başlattım seyahat sigortasını o şekilde teslim ettim evrakları.

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Pzt Tem 10, 2023 6:28 am

herrülker yazdı: Prş Haz 22, 2023 11:40 pm Selamlar, benimle aynı dönemde görüşmeye gidip sonuç alabilen varmıdır bunu sormak için buralardayım.

Vize Tipi/Yer : 44F - Stuttgart
Randevu Talep : 27.02.2023
Randevu Ataması : 24.04.2023
Randevu Günü : 23.05.2023 (İstanbul Almanya Konsolosluğu)
Vize Geliş Tarihi : Elbet bir gün

Kira sözleşmemi 29.06.2023 tarihinde başlayacak şekilde yaptım fakat gidişat bu döneme yetişemeyeceğimi hissetiriyor. Ev sahibine net bilgi vermek için 12.06.2023 tarihinde İstanbul Alman Konsolosluğun'a bilgi almak için bir mail gönderdim. 15.06.2023 tarihinde başvurumun ilgili Alman Yabancılar Dairesi'nden cevap gelmesi beklendiğini söylediler. 15.06.2023 akşamı Stuttgart Yabancılar Dairesi'ne durumu izah eden bir mail gönderdim fakat henüz dönüş yapmadılar. 22.06.2023 tarihinde hem Almanya hemde Türkiye'den telefon ile ulaşmaya çalıştık fakat ya meşgul çalıyor yada hiç açmadılar.

Özetle, bu belirsizlikte yarın (23.06.2023) kargo mesajı almazsam Pazartesi günü planlarımı 1 ay daha ertelemek zorunda kalacağım. Hepimizin geçtiği şu stresli günlerde iletişimde kalmak üzere hoşçakalın. :)
Merhaba, 12 Haziran tarihinde atıp cevap aldığınız maili hangi mail adresine göndermiştiniz?

ramazansen1

Mesaj gönderen ramazansen1 » Pzt Tem 10, 2023 12:57 pm

ramazansen1 yazdı: Sal Haz 20, 2023 4:46 pm Herkese merhaba 36F Vize başvuru talebi

Eşimle beraber eğitim içn Almanya Konsolosluğuna 29.01.2023 tarihin de randevu talebinde bulunduk aslına bakarsanız süreç bizim için gayet iyi gidiyordu fakat transfergo adında ki şirkettin bize süpriz bir gol atmasıyla sürecimiz bilinmez bir hale dönüştü. Bizim görüşmemiz normal şartlarda 31.03.2023 tarihinde olacaktı. Bloke hesap paramızı transfergo ile göndermeyi tercih etmiştik ve transfergo bizden paramızın kanıtını sordu bu gayet normal ama gösterdiğimiz tüm kanıtlara ragmen vize görüşmemizden 2 gün kala paranızı iade edeceklerini söylediler. Ve tabi ki bunu 29.03.2023 tarihinde mesai bitiminde gönderdiler yani dolasıyla son 1 gün kala bizim paramızı tüm zararıyla iade ettiler. Paramızı bu şekilde geç iade edilince bizde randevumuzu 29.03.2023 tarihi akşamında erteledik. Fakat o tarihten bu yana 12 hafta olmasına rağmen hala randevu ataması beklemekteyiz. Böyle bir durumla karşılaşan ve bize fikir verebilecek var mı ? Ya da bu kadar uzun süreli bekleme süresi normal mi?

Herkese bu süreçte bol şans dileriz. Umarım herkesin gönlüne göre olur.
Sonunda vize tarihimiz atandı yeni bir chapter bizim içim başlıyor. Bizim süreç biraz zorlu oldu ama inşallah sonu hem bizim için hem de herkes için çok güzel sonuçlanır.

Vize Türü: 36F
Yer: İstanbul Konsolosluk
İlk Başvuru Tarihi: 31-01-2023
İlk Randevu Ataması: 07-03-2023
İlk Görüşme Tarihi: 31-03-20230 (Yukarıda bahsettiğim konudan dolayı erteleme durumunda kaldık)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Erleme Tarihi: 29-03-2023
Güncel Vize Ataması: 07-07-2023
Vize Görüşmesi: 10-08-2023

scal3549

Mesaj gönderen scal3549 » Pzt Tem 10, 2023 1:15 pm

Arkadaşlar merhaba dil kursu tarihleri ile ilgili bir sorum var . 23.08.2023 tarihinde vize görüşmem var ve 11.09.2023 tarihinde dil kursu başlıyor ve sonraki dil kursu 31.10.2023 de ama buna kayıt olamıyorum önceden kayıt diye bir şey yok. Okul 31.10 daki kayıt için bir yazı yazabileceğini söylüyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

thenord

Mesaj gönderen thenord » Pzt Tem 10, 2023 2:00 pm

Merhaba arkadaşlar ben geçen gün konsolosluk tarafından ek belge istendi ve maille yolladım ama 3-4 gün geçmesine rağmen geri dönüş yapmadılar yani ek belgeler iletilecektir falan bi mail gelmedi sizde istenilen belgeleri tekrar atmalı mıyım ?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Tem 10, 2023 5:24 pm

scal3549 yazdı: Pzt Tem 10, 2023 1:15 pm Arkadaşlar merhaba dil kursu tarihleri ile ilgili bir sorum var . 23.08.2023 tarihinde vize görüşmem var ve 11.09.2023 tarihinde dil kursu başlıyor ve sonraki dil kursu 31.10.2023 de ama buna kayıt olamıyorum önceden kayıt diye bir şey yok. Okul 31.10 daki kayıt için bir yazı yazabileceğini söylüyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

Ben okulun dil kursuna kayıt olacağımı ancak kayıt tarihleri başlamadığı için kayıt olamadığımı söyledim, kayıt tarihlerinin yazılı olduğu resmi kağıdı gösterdim (kayıtlar 31.07.2023' de başlıyor). Görüşme sırasında eksik evrak yapıp kayıt olana kadar dosyamı bekleteceklerini söylediler, görüşmeden iki gün sonra arayıp kayıt olacağım kursun haftada kaç saat olacağına dair bir kağıt istediler, göndereceğiniz belgede sıkıntı olursa ya da başka bir eksiklik olursa sizi tekrar ararız dediler. Üniversiteye mail attım bana dil kursunun haftalık 20 saat olacağını dair bir belge yolladılar, bu belgeyi konsolosluğun bana verdiği mail adresine gönderdim. Geçen ayın 23' ünden beri tekrar aramadılar. Kayıt olduktan sonra ben arayıp dosyamın durumunu ve kayıt olduğuma dair belgeyi isteyip istemediklerini soracağım.

Siz de 31.10'daki kursun kayıt tarihlerini öğrenin, bu kursa kayıt olacağınızı söyleyin, üniversitedeb kayıt tarihlerine ve dil kursunun haftada kaç saat süreceği kaç ay devam edeceği gibi bilgileri içeren bir yazı göndermesini isteyin, ve görüşmenizde de bu belgeleri sunun. En kötü ihtimalle eksik evrak diyip kayıt belgenizi beklerler, en iyi ihtimalle bu kişi zaten min 20 saatlik bir dil kursuna kayıt olacak tarih bekliyor diyip evraklarınızı işleme koyarlar.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Tem 10, 2023 5:25 pm

thenord yazdı: Pzt Tem 10, 2023 2:00 pm Merhaba arkadaşlar ben geçen gün konsolosluk tarafından ek belge istendi ve maille yolladım ama 3-4 gün geçmesine rağmen geri dönüş yapmadılar yani ek belgeler iletilecektir falan bi mail gelmedi sizde istenilen belgeleri tekrar atmalı mıyım ?
Bazen geri dönüş yapılmıyor diye biliyorum. Bana eksik evrak istediklerine dair aradıklarında sıkıntı olursa tekrar ararız dediler, onun dışında gönderdiğim maile bir dönüş olmadı.

scal3549

Mesaj gönderen scal3549 » Pzt Tem 10, 2023 6:09 pm

isilwen yazdı: Pzt Tem 10, 2023 5:24 pm Ben okulun dil kursuna kayıt olacağımı ancak kayıt tarihleri başlamadığı için kayıt olamadığımı söyledim, kayıt tarihlerinin yazılı olduğu resmi kağıdı gösterdim (kayıtlar 31.07.2023' de başlıyor). Görüşme sırasında eksik evrak yapıp kayıt olana kadar dosyamı bekleteceklerini söylediler, görüşmeden iki gün sonra arayıp kayıt olacağım kursun haftada kaç saat olacağına dair bir kağıt istediler, göndereceğiniz belgede sıkıntı olursa ya da başka bir eksiklik olursa sizi tekrar ararız dediler. Üniversiteye mail attım bana dil kursunun haftalık 20 saat olacağını dair bir belge yolladılar, bu belgeyi konsolosluğun bana verdiği mail adresine gönderdim. Geçen ayın 23' ünden beri tekrar aramadılar. Kayıt olduktan sonra ben arayıp dosyamın durumunu ve kayıt olduğuma dair belgeyi isteyip istemediklerini soracağım.

Siz de 31.10'daki kursun kayıt tarihlerini öğrenin, bu kursa kayıt olacağınızı söyleyin, üniversitedeb kayıt tarihlerine ve dil kursunun haftada kaç saat süreceği kaç ay devam edeceği gibi bilgileri içeren bir yazı göndermesini isteyin, ve görüşmenizde de bu belgeleri sunun. En kötü ihtimalle eksik evrak diyip kayıt belgenizi beklerler, en iyi ihtimalle bu kişi zaten min 20 saatlik bir dil kursuna kayıt olacak tarih bekliyor diyip evraklarınızı işleme koyarlar.
Öncelikle yanıtınız için çok teşekkürler. Ben aslında 11 eylülde olan kurs için bu belgeyi istedim belgenin içeriği şu şekildeydi deneme sınavının tarihi kurs başlangıç bitiş tarihi yazıyordu. Ve XXX numaralı öğrenci şu tarihte haftada 23 saat olan kursa kayıt olmak istiyor ancak önceden kayıt sistemi diye bir şey yok bizde tarzında bir şey yazıyordu ve başlık olarak da konsolosluğa yazısı yazıyordu bu tarz belgeyi olmadı veririm ya da gidip kayıt olurum 11 eylüldekine napalım yanarsa yansın artık para beklemekten sıkıldım süreç gittikçe uzamasın.

Kilitli