Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

41F Artık Garantör Belgesi ile Mümkün Değil mi?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
honorlawyer

41F Artık Garantör Belgesi ile Mümkün Değil mi?

Mesaj gönderen honorlawyer » Çrş Haz 21, 2023 2:59 pm

Merhabalar arkadaşlar,

Daha öncesinde ve mümkünse yakın tarihte Garantör Belgesi ile bir İngilizce master programına kayıt yaptırmış ve halihazırda eğitim gören arkadaşlara soruyorum. Hepimizin bildiği üzere vize başvurusunda Almanya'daki geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair "Sperrkonto" (Bloke Hesap) ve "Verpflichtungserklärung" (Garantör Belgesi) olmak üzere iki farklı "SEÇENEK" sunuluyor. Bunlardan birini seçip vize başvurunuzu gerçekleştiriyorsunuz. Ankara Botschaft'a göndermiş olduğum mailde Garantör belgemin halihazırda olduğunu, bunun yanında ayrıca Bloke Hesap açıp açmamam gerektiğini sordum. Bu soruyu daha öncesinde henüz yüksek lisans programlarına dahi bakmamışken konsolosluğun genel olarak garantör belgesi konusuna bu minvalde bir cevap vermelerinden ötürü sordum. Aradan bir süre geçti ve tekrar sorduğumda da yine yalnızca Garantör Belgesinin yetmediğini ayrıca Bloke Hesabın da gerektiğini söylemişler.
Bloke hesap gerekiyor evet. Verpflichtungserklärung belgesi olsa da bloke hesap gerekmektedir.

Mail'den alıntı. Bu durumda yakın tarihlerde Garantör Belgesi ile 41F vizesi alan arkadaşlar beni aydınlatabilir mi? Sehven yanlış yazılma mı söz konusu? Artık Garantör Belgesi işe yaramıyor mu? Lütfen bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: 41F Artık Garantör Belgesi ile Mümkün Değil mi?

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 21, 2023 4:42 pm

Garantör kabul ediliyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Çrş Haz 21, 2023 5:11 pm

Ben de öyle düşünüyor ve biliyordum ancak bugün Ankara Alman Büyükelçiliği'nin gönderdiği mail'de öyle denmemiş. EkteResim ilgili maili bulabilirsiniz.
Dosya ekleri
Ankara.png

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Haz 21, 2023 5:52 pm

Bir yerde bir yanlislik olmali cünkü kendi sayfalarinda da garantör kabul edildigi yaziyor:

İlk öğrenim yılındaki masraflarınızı ne şekilde karşılayacağınıza dair belge.
Öğrencinin aylık kullanımı için Federal Eğitim Teşvik Kanunu (BAföG) ile
belirlenmiş tavan meblağın hazır bulunması gerekmektedir. [Not: Gerekli olan
finansman limitleri için https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... Einreise/-
/2307308 internet sayfasından bilgi alabilirsiniz]. Aşağıdaki seçeneklerden birini
tercih edebilirsiniz:
1. Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba (“Sperrkonto”,
https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... #content_4)
teminat ödemesi
2. Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68.
maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung).
Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi
yer almalıdır ve Almanya’daki kalış amacı olarak “Studium” (Üniversite
eğitimi) veya “Sprachkurs und Studium” (Dil kursu ve üniversite eğitimi)
belirtilmiş olmalıdır.

Ayrica konsolosluk kendi kafasina göre garantörü kabul etmiyoruz diye kural cikaramaz. Alman dis islerinin sayfasinda ne yaziyorsa onu uygulamak zorundalar:

https://www.auswaertiges-amt.de/de/serv ... ung/606492

Son olarak son 6 ayda ayni vize türünden garantörle basvuru yapan ögrencilerimizin hepsi vize aldi.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Çrş Haz 21, 2023 6:03 pm

Physiker yazdı: Çrş Haz 21, 2023 5:52 pm Bir yerde bir yanlislik olmali cünkü kendi sayfalarinda da garantör kabul edildigi yaziyor:

/2307308 internet sayfasından bilgi alabilirsiniz]. Aşağıdaki seçeneklerden birini
tercih edebilirsiniz:
teminat ödemesi
belirtilmiş olmalıdır.

Ayrica konsolosluk kendi kafasina göre garantörü kabul etmiyoruz diye kural cikaramaz. Alman dis islerinin sayfasinda ne yaziyorsa onu uygulamak zorundalar:

Son olarak son 6 ayda ayni vize türünden garantörle basvuru yapan ögrencilerimizin hepsi vize aldi.
Sizce garantör belgesiyle mi vize almak daha garanti ve hızlı yoksa bloke hesapla mi? Yoksa ikisi de aynı mı?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Haz 21, 2023 6:33 pm

honorlawyer yazdı: Çrş Haz 21, 2023 5:11 pm Ben de öyle düşünüyor ve biliyordum ancak bugün Ankara Alman Büyükelçiliği'nin gönderdiği mail'de öyle denmemiş. EkteResim ilgili maili bulabilirsiniz.
Bu maili kim attıysa onu bulmak, sormak lazım. Ben de 10 mayısta girdim garantörlük belgesiyle görüşmeye. Hiç kimse de benden bloke hesap istemedi. Hatta belgelerimi kontrol eden kadın bloke hesap dökümün nerde dedi, garantör belgem var haftaya gelecek teslim edeceğim size kargoda şu an, dedim. Ha tamam sponsorlukla gideceksin yani dedi. Evet dedim. Garantör belgemi teslim ederken de kadın baktı bir belgeye, sehr gut dedi geçti yani. Bu maili dikkate almayın, garantör belgesiyle işlem yapılabiliyor, maili atanın iş bilmezliği

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Çrş Haz 21, 2023 7:01 pm

aozkan09 yazdı: Çrş Haz 21, 2023 6:33 pm Bu maili kim attıysa onu bulmak, sormak lazım. Ben de 10 mayısta girdim garantörlük belgesiyle görüşmeye. Hiç kimse de benden bloke hesap istemedi. Hatta belgelerimi kontrol eden kadın bloke hesap dökümün nerde dedi, garantör belgem var haftaya gelecek teslim edeceğim size kargoda şu an, dedim. Ha tamam sponsorlukla gideceksin yani dedi. Evet dedim. Garantör belgemi teslim ederken de kadın baktı bir belgeye, sehr gut dedi geçti yani. Bu maili dikkate almayın, garantör belgesiyle işlem yapılabiliyor, maili atanın iş bilmezliği
Vizenizi aldınız mı peki?

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Çrş Haz 21, 2023 7:05 pm

Physiker yazdı: Çrş Haz 21, 2023 5:52 pm Bir yerde bir yanlislik olmali cünkü kendi sayfalarinda da garantör kabul edildigi yaziyor:

tercih edebilirsiniz:
teminat ödemesi
belirtilmiş olmalıdır.

İnanın ben de Garantörlük Belgesinin şu an vize alabilmek için yeterli olmasını istiyorum ancak böyle bir mail aldım. Sonrasında ulaştığım birkaç kişi de ilk öğrenim yılı için garantörlük belgesinin riskli olduğunu sperrkonto'nun daha mantıklı olduğunu söylediler. Hatta birisi Garantörlük Belgesiyle başvuru yaptıktan sonra konsolosluğun bu belgeyi kabul etmediğini Sperrkonto istediğini, devamında sperrkonto hesabı açıp tekrardan konsolosluğa sperrkonto hesap bilgilerini paylaşıp vize aldığını söyledi.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Haz 21, 2023 7:09 pm

honorlawyer yazdı: Çrş Haz 21, 2023 7:01 pm Vizenizi aldınız mı peki?
Henüz gelmedi, 42 gün oldu görüşmeye gireli, yüksek ihtimalle onay gelecek

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Çrş Haz 21, 2023 7:59 pm

aozkan09 yazdı: Çrş Haz 21, 2023 7:09 pm Henüz gelmedi, 42 gün oldu görüşmeye gireli, yüksek ihtimalle onay gelecek
42 gün sürmesi gayet olağan o zaman. İnşallah güzel haberlerinizi paylaşırsınız bizimle. Bunun yanı sıra 2 hafta içerisinde ret veya eksik belge talep etmediklerinden dolayı "yüksek ihtimalle" onay gelecek diyorsunuz sanırım. Bundan dolayı mı yüksek ihtimalle dediniz?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Haz 21, 2023 11:37 pm

honorlawyer yazdı: Çrş Haz 21, 2023 7:59 pm 42 gün sürmesi gayet olağan o zaman. İnşallah güzel haberlerinizi paylaşırsınız bizimle. Bunun yanı sıra 2 hafta içerisinde ret veya eksik belge talep etmediklerinden dolayı "yüksek ihtimalle" onay gelecek diyorsunuz sanırım. Bundan dolayı mı yüksek ihtimalle dediniz?
Evet tamamen bu yüzden. Zaten eksik belgem yoktu, ekstra da bir şey istemediler. Ne aradılar ne sordular. Bu iyi bir şeymiş. Zaten görüşmem de çok iyi geçmişti. Görevli memur çok ılımlıydı. Zora sokacak veya işte şüpheli gördüğü bir şey sormadı. Klasik neden almanya neden bu bölüm dedi geçti. Mezun olalı 2 sene olmuş ne yaptın bile demedi. Garantör belgesi için de dediğim gibi, benden kimse bloke hesap istemedi, arayıp da istemediler, orada da istemediler.

İnşallah hepimiz iyi haberler alırız

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Haz 21, 2023 11:46 pm

honorlawyer yazdı: Çrş Haz 21, 2023 7:59 pm 42 gün sürmesi gayet olağan o zaman. İnşallah güzel haberlerinizi paylaşırsınız bizimle. Bunun yanı sıra 2 hafta içerisinde ret veya eksik belge talep etmediklerinden dolayı "yüksek ihtimalle" onay gelecek diyorsunuz sanırım. Bundan dolayı mı yüksek ihtimalle dediniz?
Hatta şöyle diyeyim, garantör belgem kargodaydı görüşmeye gireceğim sıra. Kadına bunu söyledim. Tamam dedi fotoğrafı varsa şu mail adresine atın bugün, orijinali lazım olursa sizi ararım ben dedi. Ertesi hafta beni aradı işte şey dedi, müdürüme sordum orijinalini görmek istedi belgenin şu şu saatlerde getirebilir misiniz dedi. Götürdüm verdim belgeyi. Yani sürecin başından sonuna kadar, yetkili kişiler bile biliyordu bloke hesapla değil de garantör belgesiyle gideceğimi. Bir sorun olsa, isterlerdi bence benden bloke hesap.

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Prş Haz 22, 2023 7:26 am

Çok teşekkürler umarım benim de böyle sorunsuz geçer. Konudan bağımsız bir sorum daha olacak. Vize için gerekli doküman listesinde yer almayan ancak sizin eklediğiniz evrak var mıydı? Varsa neler eklediniz paylaşabilir misiniz lütfen?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Prş Haz 22, 2023 2:40 pm

honorlawyer yazdı: Prş Haz 22, 2023 7:26 am Çok teşekkürler umarım benim de böyle sorunsuz geçer. Konudan bağımsız bir sorum daha olacak. Vize için gerekli doküman listesinde yer almayan ancak sizin eklediğiniz evrak var mıydı? Varsa neler eklediniz paylaşabilir misiniz lütfen?
Listenin dışında bir belge götürmedim, ekstra istemediler de. Teyzemlerde kalacağım orada, belki teyzemlerden bir ikamet onay formu isterler diye düşündüm ama onu da istemediler.

honorlawyer

Mesaj gönderen honorlawyer » Pzt Haz 26, 2023 1:05 pm

Peki son bir sorum daha olacak,
Sponsor mektubumda 5 jahre yazıyor. Oturumu uzatma durumumda tekrardan bloke hesapla uğraşmayacağım anlamına mı geliyor bu ?

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Pzt Haz 26, 2023 1:54 pm

Konuyla alakalı bir sorum var. https://www.auswaertiges-amt.de/de/sperrkonto/375488 linkindeki " Bloke Hesap hizmetini sunan finans kurumlarının listesi", bir süredir güncelleme nedeniyle yok. Siz, bu listeye ulaşabiliyor musunuz? Sırf bu liste resmi olarak bulunmadığı için Garantör seçeneğine yöneldim ama benden başka kimse bu konudan muzdarip görünmüyor, liste bir tek bende mi görünmüyor :(
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)