Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ata23

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen ata23 » Prş Haz 15, 2023 7:08 am

Mayıs ayında vizeye başvuran olup da vizesi gelen oldu mu hiç?

herrtem

Mesaj gönderen herrtem » Prş Haz 15, 2023 9:39 am

Selman45 yazdı: Çrş Haz 14, 2023 1:18 pm Tebrikler.Hangi şehirden başvurdunuz?
Ankara

herrtem

Mesaj gönderen herrtem » Prş Haz 15, 2023 9:43 am

uykulusincap yazdı: Çrş Haz 14, 2023 6:46 pm hocam nerden başvurdunuz? yani istanbuldan mı? birde hangi eyalet?
Ankara başvuru. Schleswig Holstein. Kursum Hamburg da ama.

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Prş Haz 15, 2023 2:10 pm

ereen92 yazdı: Çrş Haz 14, 2023 11:05 pm Randevu talebi: 21.12.2022
Randevu Ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi: 03.03.2023
Eksik Evrak Gönderimi: 15.04.2023
2. Evrak Talebi 02.06.2023
Vize Geliş: 14.06.2023
36F

Bugün itibarıyla 6 Aylık Sprachkurs+Studium vizeme ulaştım. Benim için uzun bir süreç oldu. Eksik evrak olarak Bloke hesabımı 6 aylık yapmıştım, vize görüşme tarihimden 2 hafta sonra 12 aya yükseltmem talebinde bulundu, daha sonra 12 aya tamamlayıp mail yoluyla gönderdim. Onun dışında beklerken süreç biraz uzadı ve 2 haziranda sigortamı tekrar güncellememi istediler, sigortamın yaklaşık 3 ayı boşa gittiği için tekrar baştan 1 senelik özel bir seyahat sağlık sigortası yapıp gönderdim.

Şunu söylemek istiyorum, evraklarınız tam olursa ve ikna ederseniz bir problem yaşamazsınız. Ben vizeye dil sertifikasız girmiştim, sadece A1 seviyesinde olduğumu bildirmiştim ve görevli almanca soru sorduğunda heyecandan net cevaplar veremedim ve direkt goethe A1 sınavına girip A1 sertifikamı aldıktan sonra konsolosluğa sonucu elden verdim. Onun dışında söylemek istediğim bir diğer şey çok tereddüt ettiğim Şartlı Kabul olayıydı. Şartlı kabulüm yoktu, görevli sorduğunda orada başvuracağımı söyledim. Problem olmadı ve vizemi sorunsuzca aldım. Yani özet olarak A1 Goethe sertifikası ve şartlı kabulsüz 6 aylık 36F Yükseköğrenime hazırlık amaçlı dil kursu vizemi aldım.
Bu yolda emek gösteren herkese başarılar diliyorum, inşallah herkes vizelerine sorunsuzca ulaşır..
vizede neler sordular hocam almanca ve türkçe olarak

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Prş Haz 15, 2023 2:39 pm

ren155 yazdı: Prş Haz 15, 2023 2:10 pm vizede neler sordular hocam almanca ve türkçe olarak
Türkçe olarak nerede kalacağımı, neden A2-B1 değilde A1 sertifikasıyla başvurduğumu, neden şartlı kabulüm olmadığını, kursun nerede gibi sorular soruldu, Almanca olarak kendimi tanıtmamı istediler ve neden almanya, nerede kalacaksın diye sordu ve ekstra en son ingilizce seviyemi ve İngilizce olarak neden almanyayı seçtiğimi sordu.

Burkicemki

Mesaj gönderen Burkicemki » Prş Haz 15, 2023 2:41 pm

36f istanbul - Marburg
Randevu talep: 09.02.2023
Randevu atama: 12.04.2023
Randevu tarihi: 16.05.2023
Talep edilen gidis: 15.06.2023
Vize geliş: 15.06.2023

Selam arkadaslar, öncelikle bekleyen herkese en yakin zamanda vizelerine kavusmalarini diliyorum, esas sabrın ne oldugunu adim adim ögreten zor bir sürec, ama hepsine degiyor. Özellikle randevudann sonra sakin kendinizi eve kapatip her dk kendinizi kasmayin.

Ben Türkiye'de hukuk fakültesi mezunuyum, meslegi neredeyse hic yapmadim, sürekli teknolojiyle ugrastim ve informatik okumak icin vize basvurusunda bulundum.

- CV
- Motivasyon mektubu
- Kabul + Okula ve dil kursuna Kayit belgesi (semester ücreti dekontunu da götürdüm de belgeleri ayiklayan hanimefendi cikardi)
- A2 Goethe
- at-11 ve diger belgeler

Öğleden sonra ilk randevu olduğu için tam 13.00 da girdik içeriye. İki memur perdelerini açıp basvuruya hazır hale gelirken belgelerimi düzenleyen hanımefendi kağıtlarımın yarısını geri verdi:)

Görüşmeye başladığım memur hanim çok sıcak kanlıydı, belgelerimi alıp bilgisayara geçmeye başladı. “Lise diplomanız yok” dedi, telaşlandım ve kapıdaki hanımefendi çıkardı heralde diyerek bendeki belgeleri aramaya başladım. O sırada üniversite diplomamı gördü ve “bu var, yüksek lisansa mı gidiyorsunuz?” dedi. Hayır 2. üni dedim hee dedi bilgisayara döndü. Bi ara aniden dönüp güler yüzle “neden 2. üni?” Diye sordu, cevapladım ve cevabımı da zannediyorum bilgisayara yazdı.

Dönem derslerinizi sayar mısınız dedi, benim heyecandan 2-3 kere ilk derse dilim dönmedi, devam edip diğerlerini saydım, durdum. O da tamam yeterli dedi. Sonra sayamadığımı tekrar söyleyip kusura bakmayın telaffuz edemedim dedim.

Hem ben hem memur öğrenci yurdunun almancasını ve türkçesini unuttuk:) ben ingilizce söyledim ve hemen ardindan almancasını söyledim.

Başka hiçbir soru sormadı, bana dönüp parmaklarınızı koyar mısınız parmakizi için diye sordu ve arkadaşlar ben Almanca bir soruyu o kadar bekliyordum ki söylediğini Almanca sanıp bi kelime dahi anlamadım ve kendisine bunu söyleyince güldü:)

Sessizlik süresini anlattı, belgeleriniz tam ben bugün gönderiyorum dedi, 3 hafta 2 gün cevap gelmezse onaylanmış sayılacak zaten genelde cevaplamıyorlar dedi, sorun var mı dedim yok dedi, iyi günler memnun oldum dedim çıktım.

--> bir hafta önce dayanamayip konsoloslugu aradim, sessizlik süresi kesilmemis bitmek üzere dediler.

Bugün sabah 8.06 da UPS mesaji gelmis ve 13.50 de pasasportum geldi. Memur hanim benden dil belgemin ve AT-11 belgemin de orijinalini almisti geri göndermek üzere, hepsi ayni zarftaydi.

Sorulariniz varsa lütfen cekinmeyin, darısı isteyen herkesin başına.

scal3549

Mesaj gönderen scal3549 » Prş Haz 15, 2023 5:05 pm

Burkicemki yazdı: Prş Haz 15, 2023 2:41 pm 36f istanbul - Marburg
Randevu talep: 09.02.2023
Randevu atama: 12.04.2023
Randevu tarihi: 16.05.2023
Talep edilen gidis: 15.06.2023
Vize geliş: 15.06.2023

Selam arkadaslar, öncelikle bekleyen herkese en yakin zamanda vizelerine kavusmalarini diliyorum, esas sabrın ne oldugunu adim adim ögreten zor bir sürec, ama hepsine degiyor. Özellikle randevudann sonra sakin kendinizi eve kapatip her dk kendinizi kasmayin.

Ben Türkiye'de hukuk fakültesi mezunuyum, meslegi neredeyse hic yapmadim, sürekli teknolojiyle ugrastim ve informatik okumak icin vize basvurusunda bulundum.

- CV
- Motivasyon mektubu
- Kabul + Okula ve dil kursuna Kayit belgesi (semester ücreti dekontunu da götürdüm de belgeleri ayiklayan hanimefendi cikardi)
- A2 Goethe
- at-11 ve diger belgeler

Öğleden sonra ilk randevu olduğu için tam 13.00 da girdik içeriye. İki memur perdelerini açıp basvuruya hazır hale gelirken belgelerimi düzenleyen hanımefendi kağıtlarımın yarısını geri verdi:)

Görüşmeye başladığım memur hanim çok sıcak kanlıydı, belgelerimi alıp bilgisayara geçmeye başladı. “Lise diplomanız yok” dedi, telaşlandım ve kapıdaki hanımefendi çıkardı heralde diyerek bendeki belgeleri aramaya başladım. O sırada üniversite diplomamı gördü ve “bu var, yüksek lisansa mı gidiyorsunuz?” dedi. Hayır 2. üni dedim hee dedi bilgisayara döndü. Bi ara aniden dönüp güler yüzle “neden 2. üni?” Diye sordu, cevapladım ve cevabımı da zannediyorum bilgisayara yazdı.

Dönem derslerinizi sayar mısınız dedi, benim heyecandan 2-3 kere ilk derse dilim dönmedi, devam edip diğerlerini saydım, durdum. O da tamam yeterli dedi. Sonra sayamadığımı tekrar söyleyip kusura bakmayın telaffuz edemedim dedim.

Hem ben hem memur öğrenci yurdunun almancasını ve türkçesini unuttuk:) ben ingilizce söyledim ve hemen ardindan almancasını söyledim.

Başka hiçbir soru sormadı, bana dönüp parmaklarınızı koyar mısınız parmakizi için diye sordu ve arkadaşlar ben Almanca bir soruyu o kadar bekliyordum ki söylediğini Almanca sanıp bi kelime dahi anlamadım ve kendisine bunu söyleyince güldü:)

Sessizlik süresini anlattı, belgeleriniz tam ben bugün gönderiyorum dedi, 3 hafta 2 gün cevap gelmezse onaylanmış sayılacak zaten genelde cevaplamıyorlar dedi, sorun var mı dedim yok dedi, iyi günler memnun oldum dedim çıktım.

--> bir hafta önce dayanamayip konsoloslugu aradim, sessizlik süresi kesilmemis bitmek üzere dediler.

Bugün sabah 8.06 da UPS mesaji gelmis ve 13.50 de pasasportum geldi. Memur hanim benden dil belgemin ve AT-11 belgemin de orijinalini almisti geri göndermek üzere, hepsi ayni zarftaydi.

Sorulariniz varsa lütfen cekinmeyin, darısı isteyen herkesin başına.
Hayırlısı olsun. Bende marburg informatik e kayıt oldum izmirde 7 aralıktan beri vize bekliyorum izmir de bu işler biraz uzun sürüyor maalesef. Benim merak ettiğim şu konu var ben dil kursuna kayıt olmadım ne zaman gidiceğim belli olmadığı için okulun dil kursuna mail attım onlar da benim için bir belge hazırladılar başlık da konsolosluğa diye yazıyordu ve içerik olarak ad soyad okul numaram ile başlayan cümle ve hangi tarihlerde kursa başlıcağım tarihler yer alıyor. Bu sorun olur mu sizce illaha kayıt mı olmam lazım ?

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Prş Haz 15, 2023 6:44 pm

ereen92 yazdı: Çrş Haz 14, 2023 11:05 pm Randevu talebi: 21.12.2022
Randevu Ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi: 03.03.2023
Eksik Evrak Gönderimi: 15.04.2023
2. Evrak Talebi 02.06.2023
Vize Geliş: 14.06.2023
36F

Bugün itibarıyla 6 Aylık Sprachkurs+Studium vizeme ulaştım. Benim için uzun bir süreç oldu. Eksik evrak olarak Bloke hesabımı 6 aylık yapmıştım, vize görüşme tarihimden 2 hafta sonra 12 aya yükseltmem talebinde bulundu, daha sonra 12 aya tamamlayıp mail yoluyla gönderdim. Onun dışında beklerken süreç biraz uzadı ve 2 haziranda sigortamı tekrar güncellememi istediler, sigortamın yaklaşık 3 ayı boşa gittiği için tekrar baştan 1 senelik özel bir seyahat sağlık sigortası yapıp gönderdim.

Şunu söylemek istiyorum, evraklarınız tam olursa ve ikna ederseniz bir problem yaşamazsınız. Ben vizeye dil sertifikasız girmiştim, sadece A1 seviyesinde olduğumu bildirmiştim ve görevli almanca soru sorduğunda heyecandan net cevaplar veremedim ve direkt goethe A1 sınavına girip A1 sertifikamı aldıktan sonra konsolosluğa sonucu elden verdim. Onun dışında söylemek istediğim bir diğer şey çok tereddüt ettiğim Şartlı Kabul olayıydı. Şartlı kabulüm yoktu, görevli sorduğunda orada başvuracağımı söyledim. Problem olmadı ve vizemi sorunsuzca aldım. Yani özet olarak A1 Goethe sertifikası ve şartlı kabulsüz 6 aylık 36F Yükseköğrenime hazırlık amaçlı dil kursu vizemi aldım.
Bu yolda emek gösteren herkese başarılar diliyorum, inşallah herkes vizelerine sorunsuzca ulaşır..
Tebrik ediyorum, hayırlı olsun 🙏🏻 Benim bölümümde de şartlı kabul veren çok az yer var, kabulum yok. A1 sertifikası ile başvuracağım. Siz hangi şehrin konsolosluğunda vize görüşmesine girdiniz acaba?

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Prş Haz 15, 2023 7:03 pm

deniz203 yazdı: Prş Haz 15, 2023 6:44 pm Tebrik ediyorum, hayırlı olsun 🙏🏻 Benim bölümümde de şartlı kabul veren çok az yer var, kabulum yok. A1 sertifikası ile başvuracağım. Siz hangi şehrin konsolosluğunda vize görüşmesine girdiniz acaba?
Teşekkür ederim🙏🏻 İstanbulda konsoloslukta girdim

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Prş Haz 15, 2023 7:05 pm

dlayra yazdı: Çrş Haz 14, 2023 6:35 pm Teşekkür ederim öncelikle. Motivasyon mektubumda belirttiğim nedenleri destekleyici belgeler eklemiştim listede olmayan. Ek belge olarak 2 soru yöneltmişlerdi onlara bir açıklama daha istendi. İstanbuldan konsolosluktan başvuru yaptım.
Teşekkür ederim yolunuz açık olsun
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

Burkicemki

Mesaj gönderen Burkicemki » Prş Haz 15, 2023 7:21 pm

scal3549 yazdı: Prş Haz 15, 2023 5:05 pm Hayırlısı olsun. Bende marburg informatik e kayıt oldum izmirde 7 aralıktan beri vize bekliyorum izmir de bu işler biraz uzun sürüyor maalesef. Benim merak ettiğim şu konu var ben dil kursuna kayıt olmadım ne zaman gidiceğim belli olmadığı için okulun dil kursuna mail attım onlar da benim için bir belge hazırladılar başlık da konsolosluğa diye yazıyordu ve içerik olarak ad soyad okul numaram ile başlayan cümle ve hangi tarihlerde kursa başlıcağım tarihler yer alıyor. Bu sorun olur mu sizce illaha kayıt mı olmam lazım ?
Evet kesinlikle kayıt olmalısınız (kurlar en az 3 aylık zaman dilimini kapsamalı, bazıları 2 ayla da kabul aldı ama 2 aylık kayıt olup eksik belge istenen bi tanıdığım var)

Diwan kursuna kayıt oldum ben B1.2+B2 şeklinde.

Ücreti ödemelisiniz ve davetiyede yazmalı

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Prş Haz 15, 2023 11:36 pm

yavuzhansoylemez yazdı: Sal May 16, 2023 7:35 pm Merhaba, ben de 3 Nisan'da Ankara Başkonsolosluğunda 36f vize görüşmesine gidip evraklarımı teslim etmiştim. Şu ana kadar geri bir dönüş olmadı. Email veya sms bekliyorum. Sormak istediğim bu süreç zaafında herhangi bir eksik belge talebi de olmadı bana evraklarımın zaten tam olduğunu düşünüyorum. Bu kadar gecikmesi normal mi, beklemek bir hayli zor :) Aynı zamanda kursum Temmuzda Bochum'da başlayacak. Gidiş için de başvuru evrağına Haziran yazmıştım. Sizce irtibat kurmalı mıyım idata ile veya kurmam için nasıl bağlanabiliriz bugün denemek için bir numara aradım ancak ulaşamadım. Detaylara hakim olan bir arkadaş varsa beni bilgilendirebilir mi?
Merhaba, Bochum'da hangi kursa gidiyorsunuz acaba? Bochum üniversitesinin kendi kursu veya Asta mı?

Sweetwater

Mesaj gönderen Sweetwater » Cum Haz 16, 2023 11:10 am

alicancelik yazdı: Çrş Haz 14, 2023 9:41 pm epey bir zaman olmuş sizin, benim henüz 3 hafta oldu ve normalde temmuz ayı için kurs kaydı yapmıştım sonra ekim ayına ertelemek zorunda kaldım. bakalım belki o sürece kadar bir ilerleme olur. Siz daha uzun zamandır bekliyorsunuz umarım kısa sürede randevunuz atanır.
Başvuru: 26.01.2023
Atama Tarihi: 07.03.2023
Görüşme Tarihi: 30.03.2023
Pasaport Geliş : 26.05.2023

önceki mesajı net yazamamışım. Randevu başvurumla randevu günü arası 2 ay geçti. 5 Temmuz'da da Ruhr üniversitesinin dil kursuna başlayacağım. 2 Temmuz'dan itibaren 6 aylık vize vermişler.

Yunus_3416

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Cum Haz 16, 2023 4:15 pm

K

Yunus_3416

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Cum Haz 16, 2023 4:27 pm

36f için 02.05.2023 tarihinde başvuru yaptım hâla atama yapmadılar şehir: istanbul

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Cum Haz 16, 2023 5:14 pm

ereen92 yazdı: Prş Haz 15, 2023 7:03 pm Teşekkür ederim🙏🏻 İstanbulda konsoloslukta girdim
Tekrar merhaba, vaktiniz varsa bir sorum daha olacaktı. İdata'da soruları cevaplayınca beni 36f değil 37 - Üniversite Adayı vizesine çıkarıyor. Üniversite kabulü olmasa da 36f kısmına çıkıyor olmam gerek sanıyorum.

Randevu sayfasında ilk soru; Ben Almanya'da
--> Dil kursuna katılmak istiyorum
--> Almanya'da dil kursuna katılıp akabinde üniversite okumak istiyorum: EVET
--> Almanya veya bir Avrupa biriminden burs alıyorum. Alacağım burs Almanya’da kalacağım sürenin toplamı için belirtilen yasal asgari geçim tutarın %50’sinden daha yüksek: HAYIR
--> Erasmus-programı dahilinde Almanya’ya gideceğim, ancak hiç burs almıyorum veya tam burslu değilim (Alacağım burs Almanya’da kalacağım sürenin toplamı için belirtilen yasal asgari geçim tutarının %50’sinden düşük): HAYIR
--> ÖSYM sonuç belgem ve bir Alman üniversitesinden seçtiğim bölüm için kabul belgem veya üniversiteden bir yazım var, örneğin başvuru onayı veya Uni Assist onayı: HAYIR
--> Almanya’daki herhangi bir üniversite’den henüz bir kabul belgem yok, ancak katıldığım dil okulu sertifikası(1) ile girmek istediğim üniversite bölümüne hazır olduğumu belgeleyebilirim: EVET
--> Almanya’da üniversite’ye başvuruda bulunmak istiyorum.: EVET
Bilgi Notu/Merkblatt 37: Üniversite Adayı/Studienbewerber

Siz de bu şekilde doldurmamış mıydınız acaba nerede hata yaptığımı çözemedim.

Yunus_3416

İdata

Mesaj gönderen Yunus_3416 » Cum Haz 16, 2023 6:09 pm

:?:

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Haz 16, 2023 6:15 pm

Arkadaşlar vize başvurunuzda hangi evrakların çıktısını ya da fotokopisini renkli aldınız? Ben sadece dil sertifikamı, pasaportumu ve üzerinde fotoğraf olduğu için CV min rekli çıktısını aldım.
Bir başlıktaki arkadaş okul kabullerinin vs de çıktısının renkli alınması gerekiyor demiş, bu doğru mu? Genel olarak siyah beyaz çıktılarla giden arkadaşlar sorun yaşadı mı?

alicancelik

Mesaj gönderen alicancelik » Cum Haz 16, 2023 6:40 pm

Sweetwater yazdı: Cum Haz 16, 2023 11:10 am Başvuru: 26.01.2023
Atama Tarihi: 07.03.2023
Görüşme Tarihi: 30.03.2023
Pasaport Geliş : 26.05.2023

önceki mesajı net yazamamışım. Randevu başvurumla randevu günü arası 2 ay geçti. 5 Temmuz'da da Ruhr üniversitesinin dil kursuna başlayacağım. 2 Temmuz'dan itibaren 6 aylık vize vermişler.
tebrik ederim, umarım eğitim süreciniz de güzel geçer. ben de temmuz ayı için kayıt yapmıştım fakat yetişemeyeceği için ekim ayına erteledim. vize süreci biraz problemli umarım yetişirim. peki bir şey soracağım; siz kayıt yaparken dil kursuna sadece 1 kurun kabul yazısıyla mı başvuru yaptınız yoksa misal A1’de C1’e kadar sürecek bir dil eğitimi alacağınızı belirten bir kabul mektubu almıştınız? benim sadece B1 kurundan kabulum var kalan kurları da eğitimi tamamladıkça devam edeceğim. sizin böyle miydi? teşekkür ederim 🙂

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Cum Haz 16, 2023 6:56 pm

deniz203 yazdı: Cum Haz 16, 2023 5:14 pm Tekrar merhaba, vaktiniz varsa bir sorum daha olacaktı. İdata'da soruları cevaplayınca beni 36f değil 37 - Üniversite Adayı vizesine çıkarıyor. Üniversite kabulü olmasa da 36f kısmına çıkıyor olmam gerek sanıyorum.

Randevu sayfasında ilk soru; Ben Almanya'da
--> Dil kursuna katılmak istiyorum
--> Almanya'da dil kursuna katılıp akabinde üniversite okumak istiyorum: EVET
--> Almanya veya bir Avrupa biriminden burs alıyorum. Alacağım burs Almanya’da kalacağım sürenin toplamı için belirtilen yasal asgari geçim tutarın %50’sinden daha yüksek: HAYIR
--> Erasmus-programı dahilinde Almanya’ya gideceğim, ancak hiç burs almıyorum veya tam burslu değilim (Alacağım burs Almanya’da kalacağım sürenin toplamı için belirtilen yasal asgari geçim tutarının %50’sinden düşük): HAYIR
--> ÖSYM sonuç belgem ve bir Alman üniversitesinden seçtiğim bölüm için kabul belgem veya üniversiteden bir yazım var, örneğin başvuru onayı veya Uni Assist onayı: HAYIR
--> Almanya’daki herhangi bir üniversite’den henüz bir kabul belgem yok, ancak katıldığım dil okulu sertifikası(1) ile girmek istediğim üniversite bölümüne hazır olduğumu belgeleyebilirim: EVET
--> Almanya’da üniversite’ye başvuruda bulunmak istiyorum.: EVET
Bilgi Notu/Merkblatt 37: Üniversite Adayı/Studienbewerber

Siz de bu şekilde doldurmamış mıydınız acaba nerede hata yaptığımı çözemedim.
Merhaba

Almanya’daki herhangi bir üniversite’den henüz bir kabul belgem yok, ancak katıldığım dil okulu sertifikası(1) ile girmek istediğim üniversite bölümüne hazır olduğumu belgeleyebilirim

Sorusuna HAYIR derseniz 36F çıkacaktır, eğer almancanız yoksa dil kursu alacaksanız Hayır seçeneğini seçmelisiniz.

Kilitli