Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenci ehliyetlerinin taninmasi...

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Cum Eki 22, 2010 12:09 am

Merhaba arkadaslar Almanyaya tr den gelenlerin ehliyetlerinin sadece 6 ay gecerliligi oldugunu hepimiz biliyoruz.
Ama asgidaki linkte yer alan bilgide ogrencilerin ogrenimlerini surdukleri surede ehliyetlerini kullanabilirler yaziyor.
Yani biz ogrenciler olarak turkiyeden eger ehliyetimiz varsa almanyada ogrenciligimiz devam ettigi surece bu ehliyeti kulllanbiliriz
boyle bir hakkimiz var gibi gozukuyor. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasalim.benim tr den ehliyetimm var ve 500 € verip alman ehliyeti almk istemiyorum.
Asagidaki linkte ki ehliyet degisimi turkce sayfasina tiklayarak inceleme yapabilirsiniz.

http://www.rhein-kreis-neuss.de/de/buer ... enverkehr/

derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Cum Eki 22, 2010 12:16 am

yukaridaki linkte ture kisminda aynen sole yaziyor:

Okul ve universite ogrencileri icin ozel duzenlemeler
Bir universitede veya okulda okuyor olmak, surekli ikametgah yerinin degismesini
gerektirmemektedir. Boylece Federal Almanya‘da okuduklarõ sure icerisinde, okul ve universite
ogrencilerinin kendi memleketlerinde aldõklarõ surucu belgeleri burada gecerlidir. Diger uye
ulkelerden gelen ogrenciler Federal Almanya’da da, burada en az altõ ay bulunduklarõ taktirde,
surucu belgesi elde edebilirler.
Aynõsõ, surekli ikametgah yerinin Federal Almanya‘da olup, en az altõ aylõgõna okul veya
universitede okumak icin baska bir uye ulkeye giden kisiler icin de gecerlidir. Kendileri, sayet
surucu belgelerini iki yõldan az bir sure once almõs olduklarõ taktirde, Federal Almanya’ya tekrar
donduklerinde, derhal surucu belgelerini kayõt ettirmek mecburiyetindedirler.

tanzim

Mesaj gönderen tanzim » Cum Eki 22, 2010 1:08 am

ama soyle de birsey yaziyor:

**Eger Avrupa Birligine uye olmayan veya Avrupa Ekonomi Alanõ (EWR) anlasmasina katilmayan bir ulkeden verilen yabanci bir ehliyete sahipseniz, bu Federal Almanya Cumhuriyetinde ikamet
yerini kayit ettirdikten sonra alti ay daha gecerlidir. Daha sonra ehliyetiniz kabul edilmemektedir.

ben burdan sunu anliyorum; avr. birligi uyesi bir ulkeden degilse ehliyet, ogrenci olarak gidilip oturumun almanya\'ya alinmasiyla 6 ay olarak uzatiliyor sadece. daha sonra kullanilamiyor. sende yazmissin zaten uye ulke olayini. sanirim is yine avrupa birlinden geciyor..tabi emin degilim ama insAllah senin dedigin gibidir.

derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Cum Eki 22, 2010 1:38 am

[quote]tanzim tarafindan yazilan metin:
ama soyle de birsey yaziyor:

**Eger Avrupa Birligine uye olmayan veya Avrupa Ekonomi Alanõ (EWR) anlasmasina katilmayan bir ulkeden verilen yabanci bir ehliyete sahipseniz, bu Federal Almanya Cumhuriyetinde ikamet
yerini kayit ettirdikten sonra alti ay daha gecerlidir. Daha sonra ehliyetiniz kabul edilmemektedir.

ben burdan sunu anliyorum; avr. birligi uyesi bir ulkeden degilse ehliyet, ogrenci olarak gidilip oturumun almanya\'ya alinmasiyla 6 ay olarak uzatiliyor sadece. daha sonra kullanilamiyor. sende yazmissin zaten uye ulke olayini. sanirim is yine avrupa birlinden geciyor..tabi emin degilim ama insAllah senin dedigin gibidir.[/quote]

Bunun altinda su bilgi var ;

Istisna durumlarda, eger Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki ikametinizin 12 aydan fazla
olmadigini kanitlayabilirseniz, surucu belge izin makami basvuru muddetini alti aya kadar
uzatabilir.

Bu 6 ay suresi yukaridaki anlasilanlara gore, Alamanyada Sinirsiz oturma izni alanlar icin gecerli.Mesala bir kisi Turkiyeden temelli olarak
almanayaya geldi ve artik ikametgahi daimi olarak almanyada ise bu kisi ehliyetini sadece 6 ay kullanbilir ve sonrasinda degistirmek zorundadir.

Ogrenciler icin ise gecici bir ikametgah soz konusudur. Bu yuzden yukarida ki yazi acikca diyor ki ogrenci olan kisi ogrenimi suresince ehliyetini kullanabilir cunku gecici ikametgaha sahiptir

Arkadaslar bu konuya hepberaber bir el atalim onlarca ogrenci arkadasimiz 6 aydan sonra ya arac kullanamiyor ya da ehliyetini degistirmek zorunda kaliyor. Ben ogrenci olarak Almanayda daimi kalmaycaksam neden Alman ehliyeti almak zorundayim ki?

Bence bu 6 ay meselesi sadece daimi kalanlar icin gecerli.
Avukat tanidigi olan filan varsa lutfen bu konuyu ona iletsin varsa boyle bi kanun cikartalim ortaya.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 23, 2010 11:36 pm

sadece AB ulkelerinden gelen ogrenciler icin gecerli bir uygulama.. turkiyedeki ehliyetler taninmiyor. yeni ehliyet almaniz gerekiyor.

derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Pzr Eki 24, 2010 3:50 am

En azindan ehliyetler girsin AB ye yahu ne gzel kullaniyoduk araba simdi 6 ay doldu kaldik dimdizlak ortada peh...
Ehliyet kursu tanidigi olan var mi soyle ucuza olacak:D

Referans deutsch student olabilir:)
Aslinda ii fikir Adminlere tavsiyem sirketlerle anlasin referans oluruz ama komisyonu isteriz deyin:D

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Eki 25, 2010 12:57 pm

eger boyle bi durum olsa,ben straßenverkehrsamta gittigimde gorevli bana yapmam gereken isleri siralamzdi:-)
kisacasi eger ab uyesi bir ulkeden gelmiyorsaniz
gorme testi,ilk yardim kursu,tr ehliyet ceviriniz ve trafik ve surus sinavlarindan sonra alman ehliyeti alabiliyorsunuz.bir de tabi herhangi bir surucukursuna kaydolmak sart.

derbederyk

Mesaj gönderen derbederyk » Pzt Eki 25, 2010 7:12 pm

Kicik kirik ulkelerin ehliyetleri dunyanin her yerinde gecerli bizim ki deggil icim yaniyor bu duruma...