Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Tercümeye noter onayı gerekiyor mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
thatsfine

Tercümeye noter onayı gerekiyor mu?

Mesaj gönderen thatsfine » Çrş Nis 06, 2022 11:04 am

Selamlar herkese,

Başlıkta belirttiğim konuya dair gerek internette gerekse bu forumda farklı bilgiler dönüyor. Kimileri yeminli tercüme yeterli kimileri yeminli tercümeyi ek olarak noterde onaylatmak gerekiyor diyor. Bu konuda net bir uzlaşı sağlandı mı? Ya da giden arkadaşlar nasıl yaptı bahsedebilir mi?

Ek olarak teyit amaçlı bir sorum var, yeminli tercümanın çevirdiği belgeyi konsolosluk onaylayamıyor değil mi?

Şimdiden teşekkürler.

ibdb

Re: Tercümeye noter onayı gerekiyor mu?

Mesaj gönderen ibdb » Çrş Nis 06, 2022 1:45 pm

thatsfine yazdı: Çrş Nis 06, 2022 11:04 am Selamlar herkese,

Başlıkta belirttiğim konuya dair gerek internette gerekse bu forumda farklı bilgiler dönüyor. Kimileri yeminli tercüme yeterli kimileri yeminli tercümeyi ek olarak noterde onaylatmak gerekiyor diyor. Bu konuda net bir uzlaşı sağlandı mı? Ya da giden arkadaşlar nasıl yaptı bahsedebilir mi?

Ek olarak teyit amaçlı bir sorum var, yeminli tercümanın çevirdiği belgeyi konsolosluk onaylayamıyor değil mi?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
önemli olan sizden istenen belge burada. Örneğin okula diploma gönderirken tercüme ettirdikten sonra noter onayı yaptırmam gerekmişti çünkü istenilen belge listesinde bu belirtilmişti. Sonrasında yabancılar dairesi benden nüfus kayıt örneği istediğinde, sadece tercüme gönderdim çünkü noter onaylı istenmemişti. (nüfus kayıt örneği istenmesi benim durumumla ilgiliydi, aklınızı karıştırmasın, örnek verebilmek adına yazdım)

Taconikky

Mesaj gönderen Taconikky » Çrş Nis 06, 2022 7:10 pm

Benzer şekilde benim de belgelerimi tercümana çevirtmem gerekiyordu. Tercümanın bana söylediği diplomanın noter onaylı ve yeminli olması. Sgk vb diğer Türkçe belgelerin yeminli ve onaylı olmasının yeterli olduğu idi. Bu şekilde başvuru yapacağım 2 güne.

irewuxe

Mesaj gönderen irewuxe » Pzt Haz 05, 2023 11:19 pm

Taconikky yazdı: Çrş Nis 06, 2022 7:10 pm Benzer şekilde benim de belgelerimi tercümana çevirtmem gerekiyordu. Tercümanın bana söylediği diplomanın noter onaylı ve yeminli olması. Sgk vb diğer Türkçe belgelerin yeminli ve onaylı olmasının yeterli olduğu idi. Bu şekilde başvuru yapacağım 2 güne.
Merhaba,acaba ÖSYM yerleştirme, ÖSYM sonuç belgelerini ve lise diplomanızı tercümeden sonra noter/apostil gibi ile şer yaptırdınız mı?ÖSYM belgelerimi direkt internetten çıkarttım,ek bir şeye gerek var mı tercüme dışında?

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Sal Haz 06, 2023 9:04 am

irewuxe yazdı: Pzt Haz 05, 2023 11:19 pm Merhaba,acaba ÖSYM yerleştirme, ÖSYM sonuç belgelerini ve lise diplomanızı tercümeden sonra noter/apostil gibi ile şer yaptırdınız mı?ÖSYM belgelerimi direkt internetten çıkarttım,ek bir şeye gerek var mı tercüme dışında?
Merhaba Ben de başvuru yapan biri olarak söyleyeyim, evet önce notere onaylatıp sonra da kaymakamlıkta apostillettirmelisin

irewuxe

Mesaj gönderen irewuxe » Sal Haz 06, 2023 2:59 pm

Tuğçe yazdı: Sal Haz 06, 2023 9:04 am Merhaba Ben de başvuru yapan biri olarak söyleyeyim, evet önce notere onaylatıp sonra da kaymakamlıkta apostillettirmelisin
ösym merkezinden ıslak imzalı olarak alsam bu belgeler yine notere ihtiyacım olur mı bilginiz var mı?ya da konsoloslukta onaylatma oluyor mu?Noter ücretleri maalesef çok artmış

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Sal Haz 06, 2023 3:16 pm

irewuxe yazdı: Sal Haz 06, 2023 2:59 pm ösym merkezinden ıslak imzalı olarak alsam bu belgeler yine notere ihtiyacım olur mı bilginiz var mı?ya da konsoloslukta onaylatma oluyor mu?Noter ücretleri maalesef çok artmış
Ösym konusunda bir bilgim yok ama ıslak imzalıysa neden olmasın olur bence ,konsoloslukta da oluyor sanırım ben konsolosluğa uzaktım zaten o yüzden sormadım siz bir sorun olmadı

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Sal Haz 06, 2023 4:03 pm

irewuxe yazdı: Sal Haz 06, 2023 2:59 pm ösym merkezinden ıslak imzalı olarak alsam bu belgeler yine notere ihtiyacım olur mı bilginiz var mı?ya da konsoloslukta onaylatma oluyor mu?Noter ücretleri maalesef çok artmış
Islak imzalı alırsan yine tercüme etmek gerekicek tercüme olanına noter yapman lazım bir de tercumelisinin kopyasına da noter lazım. Islak imzalı olarak alınca sadece orijinal Türkçe Haline noter damgası yapmaya gerek kalmadığı için oradan para tasarrufu yapılıyor sanırım ben kendim e devletten fotokopi aldığım için Türkçe Haline de noter damgası yaptırdım