Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uni-assist Evrakları İncelemeye Ne zaman Başlıyor?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
isilwen

Uni-assist Evrakları İncelemeye Ne zaman Başlıyor?

Mesaj gönderen isilwen » Prş Nis 06, 2023 6:06 pm

İyi günler, evraklarımı çevirileri apostilleri yapılmış şekilde Uni-assist'e yükledim ancak şu an herhangi bir üniversiteye başvuruda bulunmadım. Evrakların incelenme sürecinin 6-8 hafta sürdüğünü okumuştum ve belgelerimin incelenmesi konusunda daha da geç kalkmaktan korkuyorum. Sorum ise şu:
1- Evrakların uni-assist tarafından incelenmesi bir üniversite bölümü seçilip, ücreti ödendikten sonra mı başlıyor? Bu durumda hemen başvuru ve ödeme yapacağım bu yılın kış dönemi için.
2- Evrakların uni-assist tarafından incelenmesi evrakları posta yolu ile ellerine ulaştıktan sonra mı başlıyor? Bu durumda 15 gün de posta sürecinde geçeceği için oldukça geç kaldım, acilen harekete geçmem gerek.
3- Uni-assist'e belgeleriminin birer örneğini yollamam yeterli mi yoksa başvuru sayısı kadar mı belge örneği göndermem gerekiyor?

Başvurulara yetişememekten korkuyorum, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Herkese iyi forumlar dilerim.

flonairs

Re: Uni-assist Evrakları İncelemeye Ne zaman Başlıyor?

Mesaj gönderen flonairs » Sal Nis 25, 2023 7:05 pm

isilwen yazdı: Prş Nis 06, 2023 6:06 pm İyi günler, evraklarımı çevirileri apostilleri yapılmış şekilde Uni-assist'e yükledim ancak şu an herhangi bir üniversiteye başvuruda bulunmadım. Evrakların incelenme sürecinin 6-8 hafta sürdüğünü okumuştum ve belgelerimin incelenmesi konusunda daha da geç kalkmaktan korkuyorum. Sorum ise şu:
1- Evrakların uni-assist tarafından incelenmesi bir üniversite bölümü seçilip, ücreti ödendikten sonra mı başlıyor? Bu durumda hemen başvuru ve ödeme yapacağım bu yılın kış dönemi için.
2- Evrakların uni-assist tarafından incelenmesi evrakları posta yolu ile ellerine ulaştıktan sonra mı başlıyor? Bu durumda 15 gün de posta sürecinde geçeceği için oldukça geç kaldım, acilen harekete geçmem gerek.
3- Uni-assist'e belgeleriminin birer örneğini yollamam yeterli mi yoksa başvuru sayısı kadar mı belge örneği göndermem gerekiyor?

iletisime gecebilir miyiz, benzer durumdayız yardımlasabiliriz isterseniz, ig xx

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Çrş Nis 26, 2023 2:21 am

İyi günler, tabii ki. Sizi forumdan arkadaş olarak ekledim, bunun dışında iletişim bilgisi verilmesi serbest mi bilmiyorum, o yüzden instagram adresimi paylaşmadım. Ancak siz paylaşırsanız ya da forum üzerinden mesajlaşma mümkün ise iletişime geçebiliriz. İyi günler diliyorum

irewuxe

Mesaj gönderen irewuxe » Prş Haz 01, 2023 1:53 am

Merhaba,eğer işlemlerinizi yaptıysanız yardımcı okursanız çok sevinirim.Bütün yazdığınız problemler bende de mevcut maalesef:(

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Haz 01, 2023 3:08 pm

irewuxe yazdı: Prş Haz 01, 2023 1:53 am Merhaba,eğer işlemlerinizi yaptıysanız yardımcı okursanız çok sevinirim.Bütün yazdığınız problemler bende de mevcut maalesef:(
Ben uni-assist başvurularımı geri çektim direkt okuldan yaptığım bir başvuru kabul edildi ama bildiğim kadarıyla soruları cevaplayaylım;

1- Evet. Site üzerinde okulların başvuruları başlıyor, siz ne zaman başvuru yapıp 75 ya da 30€ luk ödemeyi yaparsanız evraklar bu tarihten sonra incelenmeye başlıyor. (en azından 4-6 haftalık sıraya alınıyor)
2- Durum üniversiteden üniversiteye değişiyor. Üniversiteye sormak en iyisi, bazı üniversiteler uni-assist e belge yollamaya gerek olmadığını söylüyor. Uni assist önce başvurunuzu online yapın daha sonra okulunuz belge isteğinde bulunabilir diyor bazı üniversiteler için.
Belki okullar ön onaydan sonra kesin kayıt için asıl evraklarınızı isterler emin değilim (?) Dediğim gibi başvuru yaptığınız üniversiteye sormak en iyisi, ama siz yine online başvurunuzu mümkün olan en erken sürede yapın, üniversite ve uni-assist (uni-assist'e de sitesi üzerinden mail atabiliyorsunuz) sorularınıza evrak gönderin derse maili aldığınız gün evraklarınızı gönderirsiniz.
3- Bu konuda net bir fikrim yok açıkçası ama internette okuduğum kadarıyla bir kere evraklarınızı uni-assist'e göndermeniz yeterliydi.

Eğer başka sorunuz varsa sorabilirsiniz, bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışırım. İyi günler ve iyi şanslar diliyorum

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Prş Haz 01, 2023 3:09 pm

isilwen yazdı: Prş Nis 06, 2023 6:06 pm İyi günler, evraklarımı çevirileri apostilleri yapılmış şekilde Uni-assist'e yükledim ancak şu an herhangi bir üniversiteye başvuruda bulunmadım. Evrakların incelenme sürecinin 6-8 hafta sürdüğünü okumuştum ve belgelerimin incelenmesi konusunda daha da geç kalkmaktan korkuyorum. Sorum ise şu:

Ücret ödendikten sonra isleme aliniyor. Yaklasik 5-6 hafta sürebilecegi soyleniyor.
Her seyden tek nüsha yolluyorsunuz posta ile 2 gunde uygun fiyata gönderen firmalar var.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Haz 01, 2023 3:14 pm

Twist321 yazdı: Prş Haz 01, 2023 3:09 pm Ücret ödendikten sonra isleme aliniyor. Yaklasik 5-6 hafta sürebilecegi soyleniyor.
Her seyden tek nüsha yolluyorsunuz posta ile 2 gunde uygun fiyata gönderen firmalar var.
Hocam DHL ve UPS gönderiyor 1-2 gün içerisinde onlar da 1200-1400 lira civarı ücret istiyorlardı. PTT kargonun hızlı kargo uygulaması dahil Türkiye'deki kargo şirketlerinin içinde pasaport bilgileri, kişisel bilgiler vs taşıyan belgeleri kargolaması yasakmış (en azından gümrükte reddedilme imkanı varmış). PTT'nin normal kargo hizmeti max 200 tl tutuyor ve 9-15 gün arasında teslim oluyor. Ben iki üniversiteye belge yollamıştım, ikisi de 15 günden kısa sürede ellerine ulaştı.

Twist321

Mesaj gönderen Twist321 » Prş Haz 01, 2023 3:16 pm

isilwen yazdı: Prş Haz 01, 2023 3:14 pm Hocam DHL ve UPS gönderiyor 1-2 gün içerisinde onlar da 1200-1400 lira civarı ücret istiyorlardı. PTT kargonun hızlı kargo uygulaması dahil Türkiye'deki kargo şirketlerinin içinde pasaport bilgileri, kişisel bilgiler vs taşıyan belgeleri kargolaması yasakmış (en azından gümrükte reddedilme imkanı varmış). PTT'nin normal kargo hizmeti max 200 tl tutuyor ve 9-15 gün arasında teslim oluyor. Ben iki üniversiteye belge yollamıştım, ikisi de 15 günden kısa sürede ellerine ulaştı.
Ups ve Dhl gibi firmalarla özel calisan yerler var iki hafta önce yolladim 2 günde sorunsuz gittiler ve 500tl civari odedim ama kurallar geregi burada firma adi veremiyoruz bildigim kadariyla

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Haz 01, 2023 3:20 pm

Twist321 yazdı: Prş Haz 01, 2023 3:16 pm Ups ve Dhl gibi firmalarla özel calisan yerler var iki hafta önce yolladim 2 günde sorunsuz gittiler ve 500tl civari odedim ama kurallar geregi burada firma adi veremiyoruz bildigim kadariyla
Bunu bilmiyordum, bu açıklamanız çok iyi oldu.

irewuxe

Mesaj gönderen irewuxe » Pzt Haz 05, 2023 10:41 pm

çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için.apostil+noter işlemleri ile ilgili aklıma takılan bazı sorular var.Müsait olursanız yanıtlarsanız çok sevinirim.

1.Lise transkript,lise diploması,ösym sonuç belgesi,ösym üniversite yerleştirme belgesi yeterli dimi?

2.Lisemden transkript belgemi İngilizce ve imzalı olarak aldım.Noter veya apostil gibi işlemlere ihtiyacı var mı?

3.Ösym belgelerimi internetten çıkartmak yerine ösym merkezine gidip imzalı şekilde alırsam tekrar noter veya apostil işlemine ihtiyaç olur mu?

4.Bütün belgeleri konsoloslukta onaylatmalı mıyım tercüme edildikten sonra?Noter pahalı olduğu için bu yöntem daha kolay diye okumuştum.

5.Elimde bu belgelerden bir tane var.Üniversitelere kargolarken orijinal mi yoksa fotokopisini mi yollamalıyım?Eğer orijinalse,gidip lisemden trankript ve diplomaları tekrar mı çıkarttırmalıyım?Konsolosluklara belge çoğaltma yapılıyorsa orijinal yerine bu da kabul edilir mi?

6.Apostilletilmesi gereken belgelerimi önce tercüme ettirip mi apostilletmeli yoksa tam tersi şeklinde mi?Noter onayı da ekstra gerekti mi sizde?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Haz 06, 2023 1:11 am

irewuxe yazdı: Pzt Haz 05, 2023 10:41 pm çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için.apostil+noter işlemleri ile ilgili aklıma takılan bazı sorular var.Müsait olursanız yanıtlarsanız çok sevinirim.

1.Lise transkript,lise diploması,ösym sonuç belgesi,ösym üniversite yerleştirme belgesi yeterli dimi?

2.Lisemden transkript belgemi İngilizce ve imzalı olarak aldım.Noter veya apostil gibi işlemlere ihtiyacı var mı?

3.Ösym belgelerimi internetten çıkartmak yerine ösym merkezine gidip imzalı şekilde alırsam tekrar noter veya apostil işlemine ihtiyaç olur mu?

4.Bütün belgeleri konsoloslukta onaylatmalı mıyım tercüme edildikten sonra?Noter pahalı olduğu için bu yöntem daha kolay diye okumuştum.

5.Elimde bu belgelerden bir tane var.Üniversitelere kargolarken orijinal mi yoksa fotokopisini mi yollamalıyım?Eğer orijinalse,gidip lisemden trankript ve diplomaları tekrar mı çıkarttırmalıyım?Konsolosluklara belge çoğaltma yapılıyorsa orijinal yerine bu da kabul edilir mi?

6.Apostilletilmesi gereken belgelerimi önce tercüme ettirip mi apostilletmeli yoksa tam tersi şeklinde mi?Noter onayı da ekstra gerekti mi sizde?
1- Ben üniversite de bitirdiğim için üniversite transkriptim ve diplomamı da eklemiştim. Ösym belgelerinden sadece yerleştirme belgesi (yani mesela hacettepe üniversitesi x bölümüne yerleştiniz, şu tarih aralığında kayıt yaptırabilirsiniz yazan belge) gerekli, puanlarınızın yazdığına gerek yok. Bunun dışında cv ve cvde belirttiğim belge eklerim vardı (staj belgesi, katılım belgeleri vs), varsa dil sertifikanız lazım, bazı okullar motivasyon mektubu da istiyormuş sanırım, onu ve ekstra belge gerekiyor mu başvurduğunuz okulun sitesinden öğrenebilirsiniz.

2- Islak imzalı ise notere gerek yok direkt kaymakamlığa gidip apostil ettirebilirsiniz, gerekli olup olmadığını bilmiyorum ama ben işim garanti olsun diye apostilletmiştim.

3- Ösym belgelerinizi ıslak imzalı alırsanız yine notere gerek olmadan apostilletebilirsiniz. Ancak belgeleriniz ingilizce değilse yeminli tercümesini yaptırmanız gerekiyor. Tercüme edilmiş olan belgelerin de apostil edilmesi için maalesef noter tarafından onaylanması lazım. Kaymakamlık yeminli tercüman olmasına rağmen onların kaşesini kabul etmiyor illaki ben noter onayı isterim diyor. (Önce noterleri dolaşın onlara sorun hangi çevirmen ile çalışıyorsunuz diye, çevirmenler ile görüşün uygun fiyatlı olanı bulun) (Apostil ve çevirilere noter onayı üni başvurularında gerekli oluyor, vizeye giderken çevirdiğiniz belgeleri noterden onaylatmanıza ya da apostil ettirmenize gerek yok)

4- Konsolosluktan randevu alabiliyorsanız noter yerine konsolosluktan onaylatabiliyorsunuz diye biliyorum (ancak kendim konsoloslukta randevu bulamadığım için bunu yapmadım net fikrim yok). Eğer randevu alabilirseniz konsolosluktan kesinlikle gidin deneyin, maddi olarak büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

5- Apostil edilmiş versiyonları yollamanız gerek. Apostil de ıslak imzalı belgelere direkt ya da noter onaylı fotokopilere yapılıyor. Islak imzalı alabildiğiniz ingilizce/almanca belgeleri birden çok alın apostilletin gönderin (yani orijinallerini göndermeniz gerek).
Türkçe olan evrakları zaten Almanca'ya çevirtmeniz gerekiyor, çevirileri de noter ya da konsoloslukta onaylattıktan sonra apostil ettirip göndereceksiniz yani çeviriler zaten orijinalden basit fotokopi oluyor. Ama burada da şöyle bir durum var benim başvurduğum üniversiteler ayrıca türkçe belgenin de apostil edilip gönderilmesini istediler, o yüzden lise diplomam, transkriptim ve ösym yerleştirme belgemin türkçelerini de noterden onaylı fotokopi alıp kaymakamlıkta apostillettim.

Orijinal lise diploması yalnızca bir kez veriliyor, okulun aslı gibidir mührü vurduğu fotokopiler Antalya'da kaymakamlıklar kabul etmedi, böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Eğer lise diplomanız için E-devlet çıktısı alıp bunları imzalatıyorsanız okula sorun yaşamazsınız direkt apostilletebilirsiniz.

6- Kısa özet: İlk olarak çeviri, sonra noter onayı, en son olarak da apostil. Evet, ıslak imzalı olmayan belgelerimi ve çeviri yaptırdığım belgelerimi noterde onaylattım daha sonra apostil ettirdim.

Apostil işlemi aslında Türkiye'de aldığınız evrakın geçerliliğinin yurt dışında da tanınması için yapılan bir işlem. Yani Kaymakamlık diyor ki bu evrak doğru ve geçerli bir evraktır bakın ben bunun üstüne damga vurdum siz de bunu ülkenizde kabul edin (lahey sözleşmesine üye ülkeler için, almanya da bu ülkeler içinde)
Kaymakamlık da bir belgenin orijinalliğini onaylamak (yani apostillemek) için belgenin üzerinde ıslak imza olacak diyor. Eğer evrakınızın üzerinde ıslak imza yoksa kaymakamlık kardeşim git notere noter senin belgenin orijinal olduğunu doğrulasın üstüne damga vursun imza atsın ben de noterin imzasına güvenip senin belgeni onaylayayım diyor.

İşleyiş şöyle; siz notere gidip hangi çevirmenle çalıştığını soruyorsunuz, o çevirmenin ofisine gidiyorsunuz ben bu evrakları çevirtip daha sonra da notere onaylatacağım diyorsunuz. Çevirmen evrakınızı çeviriyor sonra veriyor size gidiyorsunuz notere noter çeviri doğrudur ben onaylıyorum diyor, damga vuruyor imza atıyor. Noter damga imzası ile artık sizin belgenizin üstünde ıslak imza olduğu için gidip kaymakamlıkta apostil ettirebiliyorsunuz.

Aslında süreç saçma çevirmen belgenizin orijinalliğini bilmiyor, veriyorsunuz çeviriyor. Daha sonra çeviriyi elinize aldığınızda noterler de genelde belgenin doğruluğunu sorgulamadan damgayı vuruyor. En son kaymakamlığa gidiyorsunuz, kaymakamlık da direkt aaa noterin imzası var bu belge geçerlidir diyip apostil ediyor. Ben bu süreçte birkaç noter dolaştım, hiçbiri evraklarımın doğruluğunu sorgulamadı bile. CV doldurmak için sahte katılım belgeleri doldurmuş olsam kontrol etmeden hepsini onaylamış olacaktı noter ve kaymakamlık...