Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Siegen üniversitesi dil kursu sırasında AT-11 belgesini kabul etmediğini söylüyor, ne yapmalıyım?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
isilwen

Siegen üniversitesi dil kursu sırasında AT-11 belgesini kabul etmediğini söylüyor, ne yapmalıyım?

Mesaj gönderen isilwen » Prş May 25, 2023 11:46 am

Merhaba arkadaşlar ben Siegen üniversitesinden şartlı kabul aldım ve üniversitenin dil kursuna başvuracağım. Ancak önce üniversitenin sitesinde dil kursu süresince özel sağlık sigortası yapılması gerektiğine dair bir yazı okumuştum, bunun üzerine okula mail attım ve dil kursuna kabul aldığımı ve AT-11 belgesi alabildiğimi ve bu şekilde sigorta yaptırmak istediğimi söyledim. Bana AT-11 belgesinin kullanamayacağımı özel sigorta yaptırmam gerektiğini ve bunun kanunen bu şekilde olduğunu söylediler, maile verdikleri cevabı aktarıyorum:

"Nein, leider ist die AT-11 im deutschkurs nicht zugelassen. Sie müssen privat versichert sein, das ist gesetzlich so geregelt."

Forumda gördüğüm birçok arkadaş hazırlık dil kurslarına AT-11 belgeleri ile başvuruyor, Siegen üniversitesi bu belgeyi neden kabul etmiyor? Kanunen bir durum olsa hiçbir üniversitenin ya da özel kursun bu belgeyi kabul etmemesi gerekmez miydi? Acaba ben mi sorunumu yanlış anlattım, anlam veremedim.

Daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu, ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Size danışmadan okula ama birçok dil kursu AT-11 belgesini kabul ediyor diye mail atmak istemedim.

Eğer bu konuda yapabileceğim bir şey yoksa ve AT-11 belgesi kesinlikle kabul edilmeyecekse özel sigortalar konusunda yardımcı olabilir misiniz? Bloke hesap açarken o kurumlardan özel sigorta yaptıran arkadaşlar olduğunu okumuştum ancak henüz işlemlerde o aşamaya gelmediğim için pek bir bilgim yok. Ücretler nedir, hangi sigorta daha verimlidir ve bu sigortalar için bloke hesabıma ayrıca mı para yollamam gerekir, yoksa sigorta ücreti de aylık 934€'dan mı kesilir?

Yardımlarınızı bekliyorum, iyi forumlar.

hanzas

Re: Siegen üniversitesi dil kursu sırasında AT-11 belgesini kabul etmediğini söylüyor, ne yapmalıyım?

Mesaj gönderen hanzas » Prş May 25, 2023 7:58 pm

Şartlı kabul ile vizeye başvurup, Almanya'ya gelince TK veya AOK ile anlaşıp, AT-11 belgeni onlara veriyorsun. Sana bir belge veriyorlar, onunla dil kursuna kayıt olabilmen gerek. Vize sürecinde dil kursu kayıt belgesi olmazsa ne olur bilmem tabii. Privat almamaya çalış olabildiğince. O da olmadı bir kaç aylık yurtdışı seyahat sigortası yaptır, gönder öyle dene. Siegen şehrini önermem bu arada. Gittim daha önce. Arkadaşım kesin dönüş yaptı Siegendan. Küçük,dik tepelik, büyük yerleşim yerlerine uzak, tepelere nedense doğru düzgün otobüs gidip gelmiyor. İş imkanı az. Bürokrasi Almanya ortalamasına göre bile kötü işliyor. Okul da elinden geleni yapıyor zorlaştırmak için. Çok kasvetli bir yer bence. Moralini bozmak veya şevkini kırmak istemem ama baktın olmuyor, başka şehre git. Privat sigortadan, gesetzlich sigortaya geçmek konusunda bildiğim kadarıyla bazı insanlar sorun yaşıyor. Oldu ki Siegen şehrinde yaşaman gerek, DSH belgeni alıp başka okullara başvurmanı öneririm.

isilwen

Re: Siegen üniversitesi dil kursu sırasında AT-11 belgesini kabul etmediğini söylüyor, ne yapmalıyım?

Mesaj gönderen isilwen » Prş May 25, 2023 11:28 pm

hanzas yazdı: Prş May 25, 2023 7:58 pm Şartlı kabul ile vizeye başvurup, Almanya'ya gelince TK veya AOK ile anlaşıp, AT-11 belgeni onlara veriyorsun. Sana bir belge veriyorlar, onunla dil kursuna kayıt olabilmen gerek. Vize sürecinde dil kursu kayıt belgesi olmazsa ne olur bilmem tabii. Privat almamaya çalış olabildiğince. O da olmadı bir kaç aylık yurtdışı seyahat sigortası yaptır, gönder öyle dene. Siegen şehrini önermem bu arada. Gittim daha önce. Arkadaşım kesin dönüş yaptı Siegendan. Küçük,dik tepelik, büyük yerleşim yerlerine uzak, tepelere nedense doğru düzgün otobüs gidip gelmiyor. İş imkanı az. Bürokrasi Almanya ortalamasına göre bile kötü işliyor. Okul da elinden geleni yapıyor zorlaştırmak için. Çok kasvetli bir yer bence. Moralini bozmak veya şevkini kırmak istemem ama baktın olmuyor, başka şehre git. Privat sigortadan, gesetzlich sigortaya geçmek konusunda bildiğim kadarıyla bazı insanlar sorun yaşıyor. Oldu ki Siegen şehrinde yaşaman gerek, DSH belgeni alıp başka okullara başvurmanı öneririm.
Dil kursunun uygun olması ve kabul aldığım bölüm açısından ilgimi çekiyor. Şu an Paderborn'dan da kabulüm var ancak kurs ücreti iki katına çıkıyor ve Türkiye'de okuduğum bölüm ile bir bağlantısı yok, bu dönem için başka bir yere gitme şansım yok. Ben de şu an öncelikle dil kursuma başlayayım dil öğreneyim sonra okul değişikliği vesaire yapılabilir diye düşünüyorum. Küçük bir yer vize işlemlerim daha çabuk hallolur diye düşünmüştüm :(

Vize sürecinde de şöyle bir sorun var. Ben vize randevusu için başvuruda bulundum bu ayın 16'sında, okulun dil kursu kaydı 1-25 ağustos arası olacak. Sizin de dediğiniz gibi vize randevum geldiğinde dil kursu kaydımı yaptıramazsam ne olacak? Bu konuda okula da mail attım ancak daha erken bir tarihte kayıt yapmamın mümkün olmadığını söylediler.

Sağlık sigortası konusunda acaba beni yanlış mı anladılar diye aklıma takıldı. Acaba direkt onlara AT-11 belgesini vereceğimi mi düşündüler? Yani AOK' un sağlık sigortasını kabul ediyorlar mı acaba? Ama bu noktada da şu aklıma takılıyor TK AOK devlet sigortası değil mi onlarda? "Privat" derken AOK' u kabul etmediklerini mi belirtmek istiyorlar?? Kafam çok karıştı

archella

Mesaj gönderen archella » Cmt May 27, 2023 10:21 pm

Merhaba, Aok ya da TK'dan aldiginiz sigorta muafiyet belgesi ile kaydolabilirsiniz.
Benim at-11im cok gec geldigi icin care conceptin en ucuz versiyonuyla kursa kaydolmustum. at-11 cikinca da özel sigortayi iptal ettirdim. muafiyet belgesi vermezlerse bu yolu deneyin.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt May 27, 2023 11:26 pm

archella yazdı: Cmt May 27, 2023 10:21 pm Merhaba, Aok ya da TK'dan aldiginiz sigorta muafiyet belgesi ile kaydolabilirsiniz.
Benim at-11im cok gec geldigi icin care conceptin en ucuz versiyonuyla kursa kaydolmustum. at-11 cikinca da özel sigortayi iptal ettirdim. muafiyet belgesi vermezlerse bu yolu deneyin.
Siz Siegen Üni' de mi okudunuz, ya da okuyorsunuz?

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Sal Haz 13, 2023 1:58 am

isilwen yazdı: Prş May 25, 2023 11:28 pm Dil kursunun uygun olması ve kabul aldığım bölüm açısından ilgimi çekiyor. Şu an Paderborn'dan da kabulüm var ancak kurs ücreti iki katına çıkıyor ve Türkiye'de okuduğum bölüm ile bir bağlantısı yok, bu dönem için başka bir yere gitme şansım yok. Ben de şu an öncelikle dil kursuma başlayayım dil öğreneyim sonra okul değişikliği vesaire yapılabilir diye düşünüyorum. Küçük bir yer vize işlemlerim daha çabuk hallolur diye düşünmüştüm :(

Vize sürecinde de şöyle bir sorun var. Ben vize randevusu için başvuruda bulundum bu ayın 16'sında, okulun dil kursu kaydı 1-25 ağustos arası olacak. Sizin de dediğiniz gibi vize randevum geldiğinde dil kursu kaydımı yaptıramazsam ne olacak? Bu konuda okula da mail attım ancak daha erken bir tarihte kayıt yapmamın mümkün olmadığını söylediler.

Sağlık sigortası konusunda acaba beni yanlış mı anladılar diye aklıma takıldı. Acaba direkt onlara AT-11 belgesini vereceğimi mi düşündüler? Yani AOK' un sağlık sigortasını kabul ediyorlar mı acaba? Ama bu noktada da şu aklıma takılıyor TK AOK devlet sigortası değil mi onlarda? "Privat" derken AOK' u kabul etmediklerini mi belirtmek istiyorlar?? Kafam çok karıştı
Arkadaşım da sigorta ile ilgili sorun yaşamıştı. Normal sigorta yaptır TK ile sonra At11 belgen ile git aa benim At11 belgem varmış de, ilk kayıttan sonra işler kolaylaşıyor, eğer ki Nationalanspruchnachweis belgesini kabul etmezlerse tabii ki. 2. soru için, diyeceksin ki, dil kursu kayıt tarihi şu tarihlerde, kabulüm burada.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Haz 13, 2023 11:39 am

archella yazdı: Cmt May 27, 2023 10:21 pm Merhaba, Aok ya da TK'dan aldiginiz sigorta muafiyet belgesi ile kaydolabilirsiniz.
AOK muafiyet belgesi vermediğini söyledi, BARMER bugün dönüş yaptı mailime ama bize kayıt olun tarzı bir cevap vermişler biraz kurcalayacağım

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal Haz 13, 2023 11:41 am

hanzas yazdı: Sal Haz 13, 2023 1:58 am Arkadaşım da sigorta ile ilgili sorun yaşamıştı. Normal sigorta yaptır TK ile sonra At11 belgen ile git aa benim At11 belgem varmış de, ilk kayıttan sonra işler kolaylaşıyor, eğer ki Nationalanspruchnachweis belgesini kabul etmezlerse tabii ki. 2. soru için, diyeceksin ki, dil kursu kayıt tarihi şu tarihlerde, kabulüm burada.
Okula bununla ilgili mail de attım (hani AOK,TK dan muafiyet alınca onlardan sigortalı sayılabiliyoruz diye düşünüp); AOK, TK'dan sigortalı olsam da mı kabul etmeyeceksiniz özel sigorta ile "Mawista" tarzı kurumları mı kastediyorsunuz dedim cevap gelmedi maalesef

AOK mailime muafiyet belgesi vermiyoruz AT-11 inizi okula sunun dedi. Barmer bugün yardımcı oluruz diyip bir link attılar pek bir açıklama yok ama onlarla mailleşmeye devam edip muafiyet belgesi almaya çalıaşcağım

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Pzt Haz 19, 2023 3:28 pm

isilwen yazdı: Sal Haz 13, 2023 11:41 am Okula bununla ilgili mail de attım (hani AOK,TK dan muafiyet alınca onlardan sigortalı sayılabiliyoruz diye düşünüp); AOK, TK'dan sigortalı olsam da mı kabul etmeyeceksiniz özel sigorta ile "Mawista" tarzı kurumları mı kastediyorsunuz dedim cevap gelmedi maalesef

AOK mailime muafiyet belgesi vermiyoruz AT-11 inizi okula sunun dedi. Barmer bugün yardımcı oluruz diyip bir link attılar pek bir açıklama yok ama onlarla mailleşmeye devam edip muafiyet belgesi almaya çalıaşcağım
Diğer bir seçenek, parasını vererek TK öğrenci sağlık sigortası yaptırmak, sonrasında AT11 belgesiyle gitmek olabilir. Okula kayıt olduktan sonra, çok daha kolay oluyor.