Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İngiizce Lise Transkripti Noter onayı almalı mı apostil yeterli midir

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Beryesa

İngiizce Lise Transkripti Noter onayı almalı mı apostil yeterli midir

Mesaj gönderen Beryesa » Pzt May 22, 2023 3:30 pm

Ben lise not transkriptini İngilizce aldım ama buna sadece apostil mi yapmam gerekir yoksa noter de gerekli mi?

mertkun

Re: İngiizce Lise Transkripti Noter onayı almalı mı apostil yeterli midir

Mesaj gönderen mertkun » Sal May 23, 2023 9:44 am

uni-assist'te yazana göre belgelerinizin Almanca veya İngilizce olması yeterli. Noter onayıysa, belgenin Almanca veya İngilizce dışında olması halinde noter onaylı yeminli tercümana çeviri yaptırılması gerektiği için lazım. Apostil ise bildiğim kadarıyla sadece noter onayı olduktan sonra yapılabiliyor. (Kaymakamlıklarda)

Sonuç olarak size okulunuz tarafından verilen imzalı-mühürlü not transkriptiniz İngilizce olduğu için ne noter onayına ne de apostile ihtiyacınızın olmaması lazım. Yine de başvuracağınız okulun bu konudaki yönergeleri iyi okumak lazım. Net durum okulun kendi sayfasında yazanlarla belli olacaktır.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal May 23, 2023 10:27 am

mertkun yazdı: Sal May 23, 2023 9:44 am uni-assist'te yazana göre belgelerinizin Almanca veya İngilizce olması yeterli. Noter onayıysa, belgenin Almanca veya İngilizce dışında olması halinde noter onaylı yeminli tercümana çeviri yaptırılması gerektiği için lazım. Apostil ise bildiğim kadarıyla sadece noter onayı olduktan sonra yapılabiliyor. (Kaymakamlıklarda)

Sonuç olarak size okulunuz tarafından verilen imzalı-mühürlü not transkriptiniz İngilizce olduğu için ne noter onayına ne de apostile ihtiyacınızın olmaması lazım. Yine de başvuracağınız okulun bu konudaki yönergeleri iyi okumak lazım. Net durum okulun kendi sayfasında yazanlarla belli olacaktır.
Hayır apostil ıslak mühür, imzası olan evraklara yapılabiliyor (eğer imza atan kişi imza atmaya yetkili ve imza sirkülerini yetkili makamlara sunmuş ise) Eğer evraklarınızda ıslak imza yoksa (örn: e-devlet belgeleri) ya da çeviri yaptırmış iseniz kaymakamlık noterin onayını arıyor o belgeyi apostillemek için.

Ayrıca apostil işlemi ücretsiz. Üniversiteler onaylı çeviri ya da orijinal belge diyor ancak zamanında ben de net bir cevap bulamadığım için ingilizce belgelerimi apostil ettirdim ne olur ne olmaz diye. Eğer belgenizi okuldan aldıysanız zaten ıslak imzası ve mührü vardır, gidin kaymakamlıktan ücretsiz biçimde apostilletin işinizi garantiye alın derim.

Beryesa

Mesaj gönderen Beryesa » Cum May 26, 2023 8:48 pm

Ben de o şekilde yaptım, online başvuracağım için sonrasında ne zaman ıslak belgeleri isterler (ya da isterler mi) daha da ayrı mesele ama zaten dediğiniz gibi yaptırması ücretisiz, yaptım geldim bakalım. Teşekkürler :)

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum May 26, 2023 9:58 pm

Beryesa yazdı: Cum May 26, 2023 8:48 pm Ben de o şekilde yaptım, online başvuracağım için sonrasında ne zaman ıslak belgeleri isterler (ya da isterler mi) daha da ayrı mesele ama zaten dediğiniz gibi yaptırması ücretisiz, yaptım geldim bakalım. Teşekkürler :)
Kimi üniversiteler online başvurunuzu kabul ettikten sonra kayıt işlemleri için evraklarınızı kargolamanızı istiyor sanırım. Bazı üniler de online başvurunuzla birlikte evraklarınızı uni-assist e kargolamanızı istiyor. Ama hangi üniversite ister, ne zaman ister ya da ister mi net bir şey söyleyemiyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur, başarılar ve iyi şanslar diliyorum.