Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize iyi niyet mektubu ve vize görüşmesinde transkript

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
isilwen

Vize iyi niyet mektubu ve vize görüşmesinde transkript

Mesaj gönderen isilwen » Pzt May 22, 2023 1:45 am

Arkadaşlar biliyorum birçok kez bu başlıklar atıldı, benzer sorular soruldu. Ancak 37 sayfa motivasyon mektubu yazısı okuduktan sonra açıyorum bu konuyu, hala cevap bulamadım bazı sorulara mazur görün.

1- İyi niyet mektubuna başlarken "Sehr geehrte Damen und Herren" şeklinde başlayacağımız konusunda hemfikiriz ancak bazı örneklerde ekstra "Ankara Konsolosluğuna" vs tarzı başlıklar atanlar olmuş. Böyle bir başlığa gerek var mı yoksa sadece "Sehr geehrte Damen und Herren" diyip yazımıza başlıyor muyuz?
2- İdeal bir mektubun uzunluğunun ne olması gerektiği konusunda hiç yorum yapılmamış, olabildiğince öz olması faydalı evet ancak 11 punto ile yazılmış 1.5 sayfa bir mektup çok mu uzundur? Kısaltmaya çalışıyorum ama kısalmak yerine git gide uzuyor :D Ya da şöyle sorayım bir iyi niyet mektubu en fazla ne kadar uzun olmalı?
3- Giriş kısmında lise, üniversite ve B1 goethe sertifikası ortalamalarımı yazıyordum. Yüksek notlar iyi bir izlenim uyandırır mı yoksa önemsiz midir? Aynı zamanda üniversite ortalamam 3.10/4 idi, bunu belirtmem NC gibi ters anlaşılır mı :D
4- Lisans sırasında erasmus programına kabul almış ve bir alman üniversitesine gidecektim ancak covid sebebi ile gidemedim. Fakat bunu delillendirecek bir belgem yok elimde yine de belirtmeli miyim, bir faydası olur mu? Eğer kesin işine yarar diyorsanız gitmeye hak kazandığıma dair belgeyi üniversiteden bulmaya çalışabilirim.
5- Yüksek lisans ile birlikte staj yaptığım için 3 dersi veremedim, bu sene tüm derslerimi geçiyorum (1 yıl uzamış oldu yüksek lisansım). İyi niyet mektubum uzuyor diye bunu belirtmemiştim, belirtmeli miyim?
6- Mektubumda aldığım eğitimin uluslararası ticaret konusunda yetersiz kaldığını ve kendimi bu konuda geliştirmek için Almanya'da okumak istediğimi belirttim (ki gerçekten de yetersiz kalıyor), bu ülkeyi kötülemek gibi anlaşılıp negatif etki yapar mı? Ama sildiğim zaman da Almanya' da neden okumak istediğimi silmiş oluyorum, biraz arada kaldım :/
7- - Mektubumda kendimi tanıttım üni ve yüksek lisansımı staj geçmişimi belirttim,
- Kendimi odaklanmak istediğim alanda geliştirmek için yurt dışında okumam gerektiğini belirttim ve almanyayı seçme sebebim olarak da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin genişliğinden bahsettim,
- Neden o üniversiteyi ve o bölümü seçtiğimi işime tam anlamıyla yarayan bölümün o olduğu ve başka üninin de bu eğitimi vermediğini şeklinde belirttim,
- Türkiye'de yüksek lisans yaparken neden Almanya'da tekrar lisans okumak istediğim ile alakalı Türkiye'deki eğitimimin Almanya'da denkliğinin olmadığını ve istediğim alanda master yapmak için yeterli altyapımın olmadığını belirttim,
- Geri kalan dil eğitimimi Almanyada daha hızlı ve verimli tamamlayabileceğimi bu yüzden dil eğitimime orada devam etmek istediğimi belirttim,
- Sigorta için AT-11 belgem ve maddi ihtiyaçlarım için bloke hesabım olduğunu belirttim,
- Eğitimim sonrası ülkeye dönüp Türk-Alman ticaretinin gelişimine yönelik bir kariyer hedefim olduğunu belirttim.
Eksik kalan bir konu var mı?
8- Bitişi "Hochachtungsvoll" ile yapabilir miyim?

İyi niyet mektubu konusunda soracaklarım bu kadardı, bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi yüksek lisansımı bir yıl uzattım ve bu sebeple transkriptte 3 dersim FF olarak gözüküyor. Bu sene dersleri vereceğim için ortalamam düzelecek ancak geçmiş sene için o derslerden FF aldığım gözükmeye devam edecek. Vize için gerekli belgelerde "aktif öğrenci iseniz transkriptiniz" deniliyor, ancak ben yüksek lisans öğrencisi olmama rağmen Almanya'da bir lisans bölümüne başvuracağım. Güncel transkriptimi götürsem fakat istemedikleri sürece vermesem bir sorun olur mu? Ya da lisans başvurusunda bulunmama rağmen yüksek lisans derslerim vize sonucumu olumsuz etkiler mi? Yukarıda sorduğum gibi iyi niyet mektubumda stajım sebebiyle üç dersimi veremediğimi, bu sene tamamladığımı belirtmeli miyim? Ama bu durumda da zaten 1.5 sayfa olan iyi niyet mektubum 2-3 satır daha uzamış olacak :(

Uzun başlık için özür diliyorum, yardımlarını bekliyorum.
İyi forumlar.