Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Siegen şehri, üniversitesi ve dil kursu

Nordrhein-Westfalen eyaletinde yasam, egitim, universiteler...
isilwen

Siegen şehri, üniversitesi ve dil kursu

Mesaj gönderen isilwen » Prş May 18, 2023 3:35 am

Arkadaşlar Merhabalar, bu aralar forumu çok meşgul ediyorum umarım kimse postlarımdan yorulmamıştır.
Bugün Siegen Üniversitesi'nin dil kursuna kabul aldığıma dair bir mail aldım. Hem herhangi bir sınavı geçmeme gerek olmaması sebebiyle hem de dil kursu ücretinin uygun olması sebebiyle ilgimi çekiyor, ancak şehir ve üniversite ile ilgili maalesef pek kaynak bulamadım. Forumda da aradım ancak Siegen hakkında pek giriş yapılmamış.

Şehrin küçük olduğunu hatta köy dendiğini duydum, öğrencilerin dikkatini çekecek bir gece yaşantısı olmadığını duydum (ancak semester ticket ile yakındaki şehirlere gidilebileceği için çok da sorun olmayacağını düşündüm). Bunlar dışında maalesef bir bilgim yok. Burada bulunmuş arkadaşlar üniversitenin dil kursu kalitesi, şehir yaşantısı (gerçekten sıkıcı mı?), yerlilerin ve diğer öğrencilerin yabancı öğrencilere ve Türklere yaklaşımları ve özellikle okul yurtlarının temizliği/yeterliliği ve yurtlarda yer bulma şansı, aynı şekilde WG bulma kolaylığı (ya da zorluğu mu demeli) hakkında bilgilerini paylaşabilir mi?

Şimdi ben ve umarım ileride de yolu Siegen' a düşecek arkadaşların yarayına olur bu post. Herkese iyi forumlar.

werkstudent_econ

Re: Siegen şehri, üniversitesi ve dil kursu

Mesaj gönderen werkstudent_econ » Pzt Haz 12, 2023 5:32 pm

Hayırlı forumlar kardeşim.

Up

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Pzt Haz 12, 2023 8:36 pm

Yuksek lisans basvurusu mu yapmistiniz?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Haz 12, 2023 10:40 pm

szn33 yazdı: Pzt Haz 12, 2023 8:36 pm Yuksek lisans basvurusu mu yapmistiniz?
Lisans başvurusu yaptım

Posta yorum gelmişken yeni bir de soru ekleyeyim, okul dil kursu için AT-11 belgesini kabul etmediğini özel sigorta yaptırmam gerektiğini söyledi. AOK'dan vs sigortaya ihtiyacım olmadığına dair belge alırsam kabul eder misiniz soruma da cevap vermediler. Aynı zamanda AOK' a da mail attım onlar da sigortaya ihtiyacım olmadığını bu yüzden AT-11 belgemi direkt okula sunmamı söylediler, yardımcı olmadılar. Ne yapmalıyım?

esrashik

Mesaj gönderen esrashik » Cmt Tem 22, 2023 1:22 pm

Merhaba, Siegen gerçekten bayağı küçük bir şehir. Ne yazık ki etrafında pek yapılacak bir şey yok fakat küçük olduğu için büyük şehirlere nazaran çok daha ekonomik. Yurtları nasıl bilmiyorum fakat WG bulmak oldukça kolay. WG gesucht sitesinden kolaylıkla bulabilirsin. DSH kursunu ben de burada yaptım çok muhteşem değil fakat diğer üniversitelere kıyasla çok daha ucuz olduğu için seçilebilir. Siegen da insanlar yabancı öğrencilere bayağı alışıklar bu yüzden sıkıntı yapılacak bir durum yok. Ne yazık ki AT 11 belgesı hakkında bir bilgim yok. Daha fayla sorun olursa seve seve cevaplarım. Şimdiden kolay gelsin :)

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt Tem 22, 2023 7:00 pm

esrashik yazdı: Cmt Tem 22, 2023 1:22 pm Merhaba, Siegen gerçekten bayağı küçük bir şehir. Ne yazık ki etrafında pek yapılacak bir şey yok fakat küçük olduğu için büyük şehirlere nazaran çok daha ekonomik. Yurtları nasıl bilmiyorum fakat WG bulmak oldukça kolay. WG gesucht sitesinden kolaylıkla bulabilirsin. DSH kursunu ben de burada yaptım çok muhteşem değil fakat diğer üniversitelere kıyasla çok daha ucuz olduğu için seçilebilir. Siegen da insanlar yabancı öğrencilere bayağı alışıklar bu yüzden sıkıntı yapılacak bir durum yok. Ne yazık ki AT 11 belgesı hakkında bir bilgim yok. Daha fayla sorun olursa seve seve cevaplarım. Şimdiden kolay gelsin :)
Hem cevabınız hem de iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sigorta işini hallettim sanırım on gün sonra belli olacak. Şimdi WG arayışına başladım, yurt yetişmeyecek gibi hissediyorum, umarım uygun bir WG bulabilirim.

Şu an için bir sorum yok ama eminim ileride bir sürü sorum olacak. Sanırım forumda Siegen'da okuyan pek arkadaş yok, iletişim bilgilerinizi isterdim ancak forumda yasak. Umarım sık sık foruma giriş yaparsınız da yardımlarınızdan mahrum kalmam :D İyi günler diliyorum.

esrashik

Mesaj gönderen esrashik » Pzr Tem 23, 2023 3:36 pm

isilwen yazdı: Cmt Tem 22, 2023 7:00 pm Hem cevabınız hem de iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sigorta işini hallettim sanırım on gün sonra belli olacak. Şimdi WG arayışına başladım, yurt yetişmeyecek gibi hissediyorum, umarım uygun bir WG bulabilirim.

Şu an için bir sorum yok ama eminim ileride bir sürü sorum olacak. Sanırım forumda Siegen'da okuyan pek arkadaş yok, iletişim bilgilerinizi isterdim ancak forumda yasak. Umarım sık sık foruma giriş yaparsınız da yardımlarınızdan mahrum kalmam :D İyi günler diliyorum.
Merhaba, buradaki kullancı adımın sonuna 9 ekleyerek beni instagramdan bulabilirsin. Erkek arkadaşım da seninle aynı anda başlayacak DSH kursuna bir şekilde birbirimizi buluruz. :D

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr Tem 23, 2023 6:06 pm

esrashik yazdı: Pzr Tem 23, 2023 3:36 pm Merhaba, buradaki kullancı adımın sonuna 9 ekleyerek beni instagramdan bulabilirsin. Erkek arkadaşım da seninle aynı anda başlayacak DSH kursuna bir şekilde birbirimizi buluruz. :D
Ah harika umarım bir sorun çıkmaz da kursa başlar sizinle tanışır Almanya'da ilk iki arkadaşımı edinmiş olurum :D

ozgesurek

Mesaj gönderen ozgesurek » Pzt Eyl 25, 2023 10:47 pm

Merhaba,
Siegen Üniversitesi dil kursuna başvuru yapmak istiyorum. Fakat bu süreçlere yeni başladığım için nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum. Başvuru için hangi evrakların gerekli olduğuyla ilgili üniversiteye mail mi atmam gerekiyor? Siz nasıl ilerlediniz? Bilgi verebilir misiniz rica etsem?

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Pzt Eyl 25, 2023 11:13 pm

ozgesurek yazdı: Pzt Eyl 25, 2023 10:47 pm Merhaba,
Siegen Üniversitesi dil kursuna başvuru yapmak istiyorum. Fakat bu süreçlere yeni başladığım için nasıl ilerleyeceğimi bilmiyorum. Başvuru için hangi evrakların gerekli olduğuyla ilgili üniversiteye mail mi atmam gerekiyor? Siz nasıl ilerlediniz? Bilgi verebilir misiniz rica etsem?
Merhaba, Siegen University Preparatory German Courses yazıp çıkan sayfaya tıklarsanız oradan sizi yönlendiriyor zaten. Buranın kursunu ben de düşündüm fakat diğer yerlerde 6 ay süren kurs burada 10 aydan fazla sürüyordu ve şehirde iş bulma olağanı oldukça azmış, sizin de aklınızda bulunsun başarılar.

ozgesurek

Mesaj gönderen ozgesurek » Sal Eyl 26, 2023 1:52 pm

merhaba

cevabınız için çok teşekkür ederim. sizin tavsiye edebileceğiniz bir dil kursu var mı?