Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Okulu Vizesi mi Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi mi?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
morgenmuffel96

Dil Okulu Vizesi mi Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi mi?

Mesaj gönderen morgenmuffel96 » Pzr Haz 27, 2021 1:55 pm

Arkadaşlar Merhaba,

Ben Almanyada bir üniversitenin kendi kursundan (en az B1 olan öğrencilere verilen bir kurs) kabul aldım. Zaten okulun kendi proseduru gereği sartlı kabul vermıyor; yani almanca dil seviyen onların beklediğinin altındaysa master / bacherlor basvurusu direkt olarak yapamıyorsun ama istersen en az B1 seviyesinde almanca bildiğini kanıtlayabiliyorsan bu kursa basvurabiliyorsun. Kurs da yaklasık olarak 4-5 sürüyor sonunda bir DSH sınavına katılıyorsun sınavı geçmeniz halinda üniversiteye yeniden basvuru yapıyorsunuz master veya bachelor için hangisini isterseniz.
-Ayrıca kurs süresince kursun ücretine ek bir de semesterbeitrag öduyorsunuz; semesterticketa da sahip oluyorusnuz.

Benim aklıma takılan nokta, vize basvurusunda hangi ulusal vize türünü seçmem gerek? Idatanın sitesinde soru agacını cevaplayıp ilerletince süreci Öğrenim Amaçlı Dil Kursu vizesine yönlendiriyor beni ancak, sanki bu okuldan herhangi bir programa kabulu olanlar için gibi geldi. Benim de kabulum var ama dil kursuna, herhangi bir programa değil. Soru agacında da soruları cevaplarken Almanya’da bir dil kursuna katılıp akabinde üniversite’de okumak istiyorum. sousuna evet dediğim için de beni bu 36F vize türüne yönelndiriyor ama bana sanki benim durumum buna uymazmış gibi geldi emin olamadım, sanki 44F Dil Okulu vizesine basvurmalıyım? veya ben belgeleri ikisine göre de hazırlasam ama randevu olustururken 36F ye gore olustursam sorun olur mu?

-Bu arada 36F ve 44F vize türleri için bloke hesap tutuarı farklı. 36F için aylık 861 Eur iken; 44F için 947 Eur. Burda da yine garanti olması için 947 üzerinden ilerlesem sorun olur mu? Daha önce benzer durum yasayan oldu mu? Çook tesekkur ediyorum simdiden!!!! Paylasımlaınızı dört gözle beklemekteyim :)

rammsteinLBR

Re: Dil Okulu Vizesi mi Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi mi?

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Cum Tem 16, 2021 8:04 pm

Kanka hangisini yaptın

Eminkucuk

Mesaj gönderen Eminkucuk » Cum Tem 16, 2021 11:27 pm

Bu konu bende var nolur yardım edin

Nireip

Mesaj gönderen Nireip » Pzr May 29, 2022 5:28 pm

morgenmuffel96 yazdı: Pzr Haz 27, 2021 1:55 pm Arkadaşlar Merhaba,

Ben Almanyada bir üniversitenin kendi kursundan (en az B1 olan öğrencilere verilen bir kurs) kabul aldım. Zaten okulun kendi proseduru gereği sartlı kabul vermıyor; yani almanca dil seviyen onların beklediğinin altındaysa master / bacherlor basvurusu direkt olarak yapamıyorsun ama istersen en az B1 seviyesinde almanca bildiğini kanıtlayabiliyorsan bu kursa basvurabiliyorsun. Kurs da yaklasık olarak 4-5 sürüyor sonunda bir DSH sınavına katılıyorsun sınavı geçmeniz halinda üniversiteye yeniden basvuru yapıyorsunuz master veya bachelor için hangisini isterseniz.
-Ayrıca kurs süresince kursun ücretine ek bir de semesterbeitrag öduyorsunuz; semesterticketa da sahip oluyorusnuz.

Benim aklıma takılan nokta, vize basvurusunda hangi ulusal vize türünü seçmem gerek? Idatanın sitesinde soru agacını cevaplayıp ilerletince süreci Öğrenim Amaçlı Dil Kursu vizesine yönlendiriyor beni ancak, sanki bu okuldan herhangi bir programa kabulu olanlar için gibi geldi. Benim de kabulum var ama dil kursuna, herhangi bir programa değil. Soru agacında da soruları cevaplarken Almanya’da bir dil kursuna katılıp akabinde üniversite’de okumak istiyorum. sousuna evet dediğim için de beni bu 36F vize türüne yönelndiriyor ama bana sanki benim durumum buna uymazmış gibi geldi emin olamadım, sanki 44F Dil Okulu vizesine basvurmalıyım? veya ben belgeleri ikisine göre de hazırlasam ama randevu olustururken 36F ye gore olustursam sorun olur mu?

-Bu arada 36F ve 44F vize türleri için bloke hesap tutuarı farklı. 36F için aylık 861 Eur iken; 44F için 947 Eur. Burda da yine garanti olması için 947 üzerinden ilerlesem sorun olur mu? Daha önce benzer durum yasayan oldu mu? Çook tesekkur ediyorum simdiden!!!! Paylasımlaınızı dört gözle beklemekteyim :)
Hangi vize türüyle başvuru yaptınız?

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Pzt Ağu 22, 2022 2:30 pm

Hangi vizeye başvurdunuz.Cevap yazsanız da insanlar aydınlansa
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

atakk00

Mesaj gönderen atakk00 » Pzt Ağu 29, 2022 5:35 pm

Merhabalar,
B1 -Zertifikat ile şartlı kabul aldım. 36f vizesi için başvurdum. 5 Eylülde Ankarada vize görüşmem var.

atakk00

Mesaj gönderen atakk00 » Pzt Ağu 29, 2022 5:39 pm

Merhabalar,
B1 -Zertifikat ile şartlı kabul aldım. 36f vizesi için başvurdum. 5 Eylülde Ankarada vize görüşmem var. Soru ağacının yönlendirmesiyle 36F başvurdum. Bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorum.
Herkese kolay gelsin

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Sal Eki 18, 2022 1:18 pm

atakk00 yazdı: Pzt Ağu 29, 2022 5:35 pm Merhabalar,
B1 -Zertifikat ile şartlı kabul aldım. 36f vizesi için başvurdum. 5 Eylülde Ankarada vize görüşmem var.
Teşekkür ederim.Herşey gönlünüzce olsun
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal May 16, 2023 4:56 pm

Konuyu güncellemiş oluyorum, ben de aynı durumdayım. Bilgisi olan arkadaşlar ya da süreci atlatmış arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bu durumu ben WWU Münster ve Jena üniversitesi için yaşıyorum. Jena Üniversitesi başvuru yaparken dil kursundan sonra okumak istediğiniz bölüm diye bir soru yöneltti ancak WWU Münster'de böyle bir soru sorulmadı. Jena Üniversitesine daha sonra dil kursu sonrası girmek istediğim bölüm tercihini değiştirme şansım olup olmadığını, okumak istediğim bölüm hakkında fikir değiştirdiğimi ve vize görüşmem sırasında başka bir bölüm hakkında konuşursam vize ile ilgili sorun çıkmasından korktuğumu belirttim. Bana başvuru formunda doldurduğum bölümün öneminin olmadığını zaten dil kursu sonrası tekrar üniversiteye başvuracağımızı söylediler. Daha önceki arkadaşların vize görüşmelerini okuduğumda konsolosluk memurlarının her zaman okuyacağı bölümü, ilgili bölümü neden seçtiğini ve birkaç ders ismi sayıp sayamayacakları şeklinde sorular yönelttiğini gördüm.

Bu durumda kafamda yeni sorular belirdi:
1- Önce dil kursu ardından üniversite başvurusu yapacak arkadaşların okuldan dil kursuna kayıt aldığına dair belgelerde kurs sonrası başvurmak istedikleri bölüm yazıyor mu yoksa yazmıyor mu? (Birçok üni dil kursundan sonra ilgili bölüme tekrar başvuru yapılması gerektiğini sitesinde yazıyordu, demek ki dil kursuna kabul almak üniversite bölümüne kayıtla ilgili bize bir garanti sunmuyor)
2- Yazmıyor ise karşımızdaki memur bizim verdiğimiz cevaba göre mi okumak istediğimiz bölümü öğreniyor?
3- Eğer başvuru sırasında belirttiğim bölüm (sadece dil kursuna kayıt olmuş olmama rağmen) okuldan aldığım dil kursuna kayıt belgesinde yazıyor ise ben başka bir bölüm ile ilgilendiğimi söylediğimde vize görüşmemi olumsuz etkiler mi?
4- Eğer dil kursu dışında bir bölüm ilgili kağıtta yazmıyor ise konsolosluk memuru bize böyle sorular sormayacak mı? (Yukarıdaki cevaplarda 36F vizesine başvurmamız gerektiği için yanlış vize başvurusu yapmadığımızı varsayıyorum)

Alakasız bir son soru olacak, 36F türünde vize randevusu ile dil kursu + master için vize görüşmesi yapmak mümkün müdür yoksa randevu iptal mi edilmelidir? Teşekkür ediyorum şimdiden

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Sal May 16, 2023 5:16 pm

isilwen yazdı: Sal May 16, 2023 4:56 pm Konuyu güncellemiş oluyorum, ben de aynı durumdayım. Bilgisi olan arkadaşlar ya da süreci atlatmış arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bu durumu ben WWU Münster ve Jena üniversitesi için yaşıyorum. Jena Üniversitesi başvuru yaparken dil kursundan sonra okumak istediğiniz bölüm diye bir soru yöneltti ancak WWU Münster'de böyle bir soru sorulmadı. Jena Üniversitesine daha sonra dil kursu sonrası girmek istediğim bölüm tercihini değiştirme şansım olup olmadığını, okumak istediğim bölüm hakkında fikir değiştirdiğimi ve vize görüşmem sırasında başka bir bölüm hakkında konuşursam vize ile ilgili sorun çıkmasından korktuğumu belirttim. Bana başvuru formunda doldurduğum bölümün öneminin olmadığını zaten dil kursu sonrası tekrar üniversiteye başvuracağımızı söylediler. Daha önceki arkadaşların vize görüşmelerini okuduğumda konsolosluk memurlarının her zaman okuyacağı bölümü, ilgili bölümü neden seçtiğini ve birkaç ders ismi sayıp sayamayacakları şeklinde sorular yönelttiğini gördüm.

1- Önce dil kursu ardından üniversite başvurusu yapacak arkadaşların okuldan dil kursuna kayıt aldığına dair belgelerde kurs sonrası başvurmak istedikleri bölüm yazıyor mu yoksa yazmıyor mu? (Birçok üni dil kursundan sonra ilgili bölüme tekrar başvuru yapılması gerektiğini sitesinde yazıyordu, demek ki dil kursuna kabul almak üniversite bölümüne kayıtla ilgili bize bir garanti sunmuyor)
2- Yazmıyor ise karşımızdaki memur bizim verdiğimiz cevaba göre mi okumak istediğimiz bölümü öğreniyor?
3- Eğer başvuru sırasında belirttiğim bölüm (sadece dil kursuna kayıt olmuş olmama rağmen) okuldan aldığım dil kursuna kayıt belgesinde yazıyor ise ben başka bir bölüm ile ilgilendiğimi söylediğimde vize görüşmemi olumsuz etkiler mi?
4- Eğer dil kursu dışında bir bölüm ilgili kağıtta yazmıyor ise konsolosluk memuru bize böyle sorular sormayacak mı? (Yukarıdaki cevaplarda 36F vizesine başvurmamız gerektiği için yanlış vize başvurusu yapmadığımızı varsayıyorum)

Alakasız bir son soru olacak, 36F türünde vize randevusu ile dil kursu + master için vize görüşmesi yapmak mümkün müdür yoksa randevu iptal mi edilmelidir? Teşekkür ediyorum şimdiden
36F zaten yükseköğrenime hazırlık amaçlı dil kursu diye geçiyor, yani önce 2 sene süreyle dil kursu, C1 e ne zaman tamamlarsan o zaman tekrardan üni başvurusu yapıp üniye kaydoluyorsun, yani dil kursu + master oluyor 36F

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Sal May 16, 2023 5:33 pm

aozkan09 yazdı: Sal May 16, 2023 5:16 pm 36F zaten yükseköğrenime hazırlık amaçlı dil kursu diye geçiyor, yani önce 2 sene süreyle dil kursu, C1 e ne zaman tamamlarsan o zaman tekrardan üni başvurusu yapıp üniye kaydoluyorsun, yani dil kursu + master oluyor 36F
Ben 40F' i master için başvuru sanıyordum, temel bilgilerimde sorun var anlaşılan, teşekkür ederim.
Diğer sorular hakkında bilginiz var mı acaba?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Sal May 16, 2023 5:40 pm

isilwen yazdı: Sal May 16, 2023 5:33 pm Ben 40F' i master için başvuru sanıyordum, temel bilgilerimde sorun var anlaşılan, teşekkür ederim.
Diğer sorular hakkında bilginiz var mı acaba?
Okul süreçleri hakkında bir bilgim yok, Gürkan Bey'den danışmanlık almıştım o yüzden

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 04, 2023 12:23 am

isilwen yazdı: Sal May 16, 2023 4:56 pm Konuyu güncellemiş oluyorum, ben de aynı durumdayım. Bilgisi olan arkadaşlar ya da süreci atlatmış arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

merhaba bu durumla şu an bende karşı karşıyayım. uniassist üzerinden istediğim yüksek lisans programına başvurdum fakat uniassist belgerimi üniversiteye göndermedi çünkü minimum b2 sertifika istiyormuş üni (B1 sertifikam var). Üni ile iletişime geçtim ve doğru olduğunu teyit ettim. Üniversite bana dil kurslarına başvurabileceğimi söyledi uniassist üzerinden ve bende ''german language course''adlı programa yani dil kurslarına başvurdum. uniassist belgelerimi iletti ve yaklaşık 10 gün sonra dil kurslarına kayıt olabileceğimi belirttikleri bir mail yolladılar. kısaca ben istediğim yüksek lisans programından değil okulun sunduğu almanca hazırlık kursundan kabul almış oluyorum. kursa henüz kayıt olmadım fakat kayıt olurken ''üniversitede bir yer için başvuruyorsanız alanınızı yazın'' diye bir bölüm var bu kısma dil okulundan sonra istediğim programı (yani ''Psychologie Master of Arts'') yazmam gerektiğini yetkili tarafından öğrendim. bu durumda hangi vize türüne başvurmam gerekiyor? halihazırda 36F başvurum var ve randevu atanmasını bekliyorum. 44F'e türüne girmiyor değil mi bu? bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Pzt Eyl 04, 2023 12:37 am

36f'ye ya da 40f'ye başvurup şartlı kabul belgesi koymak yerine okulla olan yazışmalarınızı koyabilirsiniz. Böylelikle dil kursundan sonra ne yapmak istediğinize dair elinizde somut bir kanıt olur.

Çünkü sadece dil kursu vizesine başvurmak vize çıkma olasılığını oldukça düşürüyor.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 04, 2023 12:48 am

utkusb yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:37 am 36f'ye ya da 40f'ye başvurup şartlı kabul belgesi koymak yerine okulla olan yazışmalarınızı koyabilirsiniz. Böylelikle dil kursundan sonra ne yapmak istediğinize dair elinizde somut bir kanıt olur.

Çünkü sadece dil kursu vizesine başvurmak vize çıkma olasılığını oldukça düşürüyor.
dil kursu vizesine çevirmeyi düşünmüyorum çünkü hem çalışma iznim olmayacak hem de tekrardan Türkiye'ye geri dönmek durumunda kalıcam. O yüzden isilwen'in nasıl bir yol izlediğini merak ediyorum. üniversiteye daha öncesinde psikoloji master için okullarına başvurmak istediğimi b1 sertifikam olduğunu hazırlık okumak istediğimi vs. yazmıştım bu yeterli olur mu acaba dediğinize göre?

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Pzt Eyl 04, 2023 12:57 am

muratkerem yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:48 am dil kursu vizesine çevirmeyi düşünmüyorum çünkü hem çalışma iznim olmayacak hem de tekrardan Türkiye'ye geri dönmek durumunda kalıcam. O yüzden isilwen'in nasıl bir yol izlediğini merak ediyorum. üniversiteye daha öncesinde psikoloji master için okullarına başvurmak istediğimi b1 sertifikam olduğunu hazırlık okumak istediğimi vs. yazmıştım bu yeterli olur mu acaba dediğinize göre?
Bence yeterli olur. uniassist başvurunuzu ve okulla olan mail yazışmalarınızı koymak sizin için faydalı olur. Ama konsoloslukların ne gibi değerlendirme kriterleri var bilemeyiz. Yeterli bulabilir de bulmayabilir de.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 04, 2023 1:18 am

utkusb yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:57 am Bence yeterli olur. uniassist başvurunuzu ve okulla olan mail yazışmalarınızı koymak sizin için faydalı olur. Ama konsoloslukların ne gibi değerlendirme kriterleri var bilemeyiz. Yeterli bulabilir de bulmayabilir de.
kursa kayıt yaptırdığımda eğer dil kursundan sonra şu bölüme başvuru yapacak vs. diye belirteceklerse daha sağlıklı olacaktır. bu kısmı bilmediğim için endişeliyim o yüzden diğer arkadaşın tecrübelerini paylaşmasını bekliyorum.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Eyl 04, 2023 11:54 am

muratkerem yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:23 am merhaba bu durumla şu an bende karşı karşıyayım. uniassist üzerinden istediğim yüksek lisans programına başvurdum fakat uniassist belgerimi üniversiteye göndermedi çünkü minimum b2 sertifika istiyormuş üni (B1 sertifikam var). Üni ile iletişime geçtim ve doğru olduğunu teyit ettim. Üniversite bana dil kurslarına başvurabileceğimi söyledi uniassist üzerinden ve bende ''german language course''adlı programa yani dil kurslarına başvurdum. uniassist belgelerimi iletti ve yaklaşık 10 gün sonra dil kurslarına kayıt olabileceğimi belirttikleri bir mail yolladılar. kısaca ben istediğim yüksek lisans programından değil okulun sunduğu almanca hazırlık kursundan kabul almış oluyorum. kursa henüz kayıt olmadım fakat kayıt olurken ''üniversitede bir yer için başvuruyorsanız alanınızı yazın'' diye bir bölüm var bu kısma dil okulundan sonra istediğim programı (yani ''Psychologie Master of Arts'') yazmam gerektiğini yetkili tarafından öğrendim. bu durumda hangi vize türüne başvurmam gerekiyor? halihazırda 36F başvurum var ve randevu atanmasını bekliyorum. 44F'e türüne girmiyor değil mi bu? bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
Maalesef fikrim yok, uni-assist başvurularımı iptal edip direkt üniversiteye başvuru yaptım.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 04, 2023 12:12 pm

isilwen yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 11:54 am Maalesef fikrim yok, uni-assist başvurularımı iptal edip direkt üniversiteye başvuru yaptım.
bölüme başvurup bölümden mi kabul aldınız yoksa üniversitenin dil okuluna mı başvurup kabul aldınız?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Eyl 04, 2023 6:23 pm

muratkerem yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:12 pm bölüme başvurup bölümden mi kabul aldınız yoksa üniversitenin dil okuluna mı başvurup kabul aldınız?
Bölüme başvuru yaptım, başvuru formunda dil kursuna katılmak istediğimi de işaretledim. Kabul belgemde dil kursuna kabul edildiğim ve dil hazırlığını geçtiğim sürece istediğim bölümde bana bir yer ayrıldığını ancak bunun kesin bir kabul anlamına gelmediği yazıyordu. Vizeye 36f ile başvuru yaptım.