Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Teacherrr

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Teacherrr » Çrş Nis 26, 2023 12:26 pm

Arkadaşlar cuma vize görüşmem var Almanya içinde geçerli sigortamız var kızımla. Barmerden 1 Nisan tarihinde başladı. Tekrar seyahat Sağlık sigortası yapmak gerekir mi?

TalhaAltn

Mesaj gönderen TalhaAltn » Çrş Nis 26, 2023 12:56 pm

Teacherrr yazdı: Çrş Nis 26, 2023 12:26 pm Arkadaşlar cuma vize görüşmem var Almanya içinde geçerli sigortamız var kızımla. Barmerden 1 Nisan tarihinde başladı. Tekrar seyahat Sağlık sigortası yapmak gerekir mi?
Gerekmez

Songl.23

Mesaj gönderen Songl.23 » Çrş Nis 26, 2023 1:56 pm

İstanbul konsolosluğu -36F
Randevu başvurusu: 24.01.2023
Randevu ataması: 07.03.2023
Randevu tarihi : 29.03.2023
Pasaport UPS KARGO mesajı gelişi : 26.04.2023 - saat 08:19
Pasaport gelisi: 26.04.2023 saat 13.35
Vize Başlangıç Tarihi: 01.05.2023
Dil kursu Başlama Tarihi : 08.05.2023
Gidilecek Şehir : Bremen
Vize süresi : 6 Aylık
Pasaportda yazan Vize Türü : sprachkurs/studium
*Vize görüşmesine girdiğimde Pasaportun 9 ay süresi kalmıştı.
* Pasaportumu üniversitede öğrenciyken çıkartmıştım.

Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle size vize görüşmemi anlatayım.
Dosyama eklediğim belgeler :
- Pasaport ve resimli sayfanın fotokobisi
- 75 euro
-2 yıllık öğrenci sağlık sigortası
-Dil kursu kayıt belgesi : A1 kuru
-Motivasyon yazısı almanca ( tercume ettirdim ) ve turkce
-Cv almanca ve turkce
-B1 telc sertifikası ( gut seviyesi)
-Uni asist onayı - VPD belgesi ( alman sisteminde not ort: 2.3 / 4 )
-Universite hazirlık bölümüne kayıt belgesi
-Universite öğrenci giris kartı
-Verpflichtungserklärung - garantör belgesi
-Universite Lisans diploması ve noter onaylı tercumesi
-Transkript ve noter onaylı tercumesi ( not ort: 3.13 / 4 )
-Osym sonuc belgesi ve noter onaylı tercümesi
-Ulusal vize başvuru formu
-2 adet biometrik resim fakat ordaki memur bir tane daha istedi yanımda fazladan götürmüştüm onuda verdim. Yani toplamda 3 adet biometrik resim.

Evraklarımı memura verdikden sonra ilk sorusu ":ne amaçla almanyaya gidiyorsun ? " Oldu. Bende Universite egitimi icin diye cevapladım. Ardından belgelerimi incelerken garantör belgesinin doğru bir şekilde hazırlandığını söyleyip bundan çok memnun olduğunu söyledi. Çünkü genellikle bu belgenin yanlış getirildiğini söyledi memur. Daha sonra ""nerede kalacaksın? "" diye sordu. Bunu Almanca cevapladım. Ve almanca konuşmamı çok beğendiğini ve telafuzumun çok iyi olduğunu söyledi bana görevli memur. ""Almancayı nerde öğrendin? "" diye sordu. Bende lisede almanca dersi aldigimi ve universiteden sonra dil kursuna gittigimi söyledim. Hatta memurla aramızda ufak bir sohbetde geçti. Ikimizde gülüyorduk bu kısım baya iyiydi... Daha sonra neden iki tane universite kaydım olduğunu sordu bana . Bende Kış dönemi için yaptığım kaydın süresinin bir kaç gün sonra biteceğini ve yaz dönemi icinde yeniden kayıt yaptığımı söyledim. Bu yüzden iki dönem içinde kayıt belgesi bırakdığımı söyledim. ( Anladım) diyerek onayladı. Evraklarımı incelemeye devam ederken B1 Telc sertifikamı gördü. Ve """bu da çok iyi """ diyerek onaylıyordu bir yandanda. B1 Telc Konuşma bölümünden tam puan almıştım. Bunun da etkisi olabilir... Benim dil kursu kaydım A1 seviyesinden yapılmıştı. Görevli memur bana "" neden A1 seviyesinden başlamak istiyorsun ?""" Diye sordu. Bende Almancayı sevdiğimi ve eksiklerimi tamamlamak istediğimi söyledim. Gorevli memur bana "" almancan gayet iyi buna pek de ihtiyacın yok gibi ama yine de sen bilirsin """ dedi Sonra bana Almanyada akrabam olup olmadigini sordu. Bende amcam oldugunu soyledim. Bu sorunun cevabınıda aldıkdan sonra. Bana okumak istediğim bölümün içerisinde hangi dallar olduğunu sordu . Bunuda cevapladım. Bana sorduğu bir kaç sorunun cevabını bilgisayara not ediyordu. Ve bunlar disinda da belgelere bakarak bir seyleri bilgisayara geciriyordu. Basvuru formunda gidis tarihine 1 mayıs yazmıştım. Ve dil kursumda 8 mayısta başlıyordu. Anladiğım kadariyla bunlarıda bilgisayara not etti. Ve ara ara sorduğu sorulara almanca cevaplar verdiğim için görüşmenin almanca ve türkçe karışık geçtiğini söyleyebilirim. Ve memur almanca bilgimin olduğunu anladığı için almanca bilgisini test etmek gibi bir problemde yaşamadım. Ve parmak izlerini verdikden sonra bana eksik bir belgem olmadığı için sessizlik süresini başlattığını söyledi. Bana ödeme makbuzunu ve sessizlik suresi hakkinda bilgi ve aciklama bulunan bir kagit verdi. Gorusmenin sonunda dil kursumun 8 mayısta baslayacagini vizenin yetisip yetismeyecegini sordum. Gorevli memur da bana "" Evet gördüm, 1 mayısta gitmek istiyorsun. 4 ya da 5 hafta icinde gelecekdir. Başa başda olabilir. """ diye cevapladı. Son olarak """vize göruşmesi hakkinda olumlu ya da olumsuz bir yorum yapabiliyor musunuz ? """ diye sordum. Gorevli memur bana gulerek "" Herşeyin mukemmel oldugunu , cok guzel oldugunu soyledi. Teşekkür ettim ve bana iyi yolculuklar söyledi.

Aylarca beklediğim vize görüşmem bu şekildeydi...

Vizeye başvurduğum ilk günden büyük bir heyecanla takip ediyorum bu forumu. Yazılanlari okumak , ve benim gibi bekleyen insanların var olduğunu bilmek, heyecanınıza ortak olmak beni çok rahatlattı..Bu tarihleri yeni başvuru yapan arkadaşların bilgilenmesi için paylaşmak istedim. Bir tavsiyem olucak yeni başvuru yapacak arkadaşlara, rahat olun. Bu bir görüşme ve sadece sizi görmek , evraklarınızı almak ve incelemek için yapılan bir görüşme sadece. Elbette ciddi bir ortam ve prosedür işleyen bir yer bu yüzden heyecan yapabilirsiniz. Uzun zamandır uğraştığınız emek verdiğiniz bir uğraşın sonu bu nedenlede streslisiniz, bunları bende yaşadım. Fakat siz duruşunuzla, evraklarınızın tam oluşuyla görüşmeye gittiğinizde ve her soruya mantıklı bir cevabınız olduğunda korkulacak pek de bir şey kalmıyor.
Süreç yorucu ve stresli olabilir, benim içinde böyle oldu. Sabırlı olmak gerekiyor.
Vizeyi aldığımda yaşadığım duyguyu tarif etmek çok zor.. Umarım isteyen herkese nasip olur.

Herkese başarı ve bol şans diliyorum.
Darısı bekleyen ve sabreden arkadaşlara....

bahardaghan

Mesaj gönderen bahardaghan » Çrş Nis 26, 2023 2:56 pm

Arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum.
Arkadaşımın 44f vize başvurusu 24 Mayısa atandı. (İstanbul Gayrettepe)
Sizce dil kursunu en erken ne zaman başlatmak mantıklı olur şu anki koşullarda?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Çrş Nis 26, 2023 3:00 pm

TalhaAltn yazdı: Çrş Nis 26, 2023 12:56 pmGerekmez
Teşekkür ederim ☺️

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Çrş Nis 26, 2023 3:04 pm

Songl.23 yazdı: Çrş Nis 26, 2023 1:56 pm İstanbul konsolosluğu -36F

Merhaba arkadaşlar.
- 75 euro
-Cv almanca ve turkce
-2 adet biometrik resim fakat ordaki memur bir tane daha istedi yanımda fazladan götürmüştüm onuda verdim. Yani toplamda 3 adet biometrik resim.

Evraklarımı memura verdikden sonra ilk sorusu ":ne amaçla almanyaya gidiyorsun ? " Oldu. Bende Universite egitimi icin diye cevapladım. Ardından belgelerimi incelerken garantör belgesinin doğru bir şekilde hazırlandığını söyleyip bundan çok memnun olduğunu söyledi. Çünkü genellikle bu belgenin yanlış getirildiğini söyledi memur. Daha sonra ""nerede kalacaksın? "" diye sordu. Bunu Almanca cevapladım. Ve almanca konuşmamı çok beğendiğini ve telafuzumun çok iyi olduğunu söyledi bana görevli memur. ""Almancayı nerde öğrendin? "" diye sordu. Bende lisede almanca dersi aldigimi ve universiteden sonra dil kursuna gittigimi söyledim. Hatta memurla aramızda ufak bir sohbetde geçti. Ikimizde gülüyorduk bu kısım baya iyiydi... Daha sonra neden iki tane universite kaydım olduğunu sordu bana . Bende Kış dönemi için yaptığım kaydın süresinin bir kaç gün sonra biteceğini ve yaz dönemi icinde yeniden kayıt yaptığımı söyledim. Bu yüzden iki dönem içinde kayıt belgesi bırakdığımı söyledim. ( Anladım) diyerek onayladı. Evraklarımı incelemeye devam ederken B1 Telc sertifikamı gördü. Ve """bu da çok iyi """ diyerek onaylıyordu bir yandanda. B1 Telc Konuşma bölümünden tam puan almıştım. Bunun da etkisi olabilir... Benim dil kursu kaydım A1 seviyesinden yapılmıştı. Görevli memur bana "" neden A1 seviyesinden başlamak istiyorsun ?""" Diye sordu. Bende Almancayı sevdiğimi ve eksiklerimi tamamlamak istediğimi söyledim. Gorevli memur bana "" almancan gayet iyi buna pek de ihtiyacın yok gibi ama yine de sen bilirsin """ dedi Sonra bana Almanyada akrabam olup olmadigini sordu. Bende amcam oldugunu soyledim. Bu sorunun cevabınıda aldıkdan sonra. Bana okumak istediğim bölümün içerisinde hangi dallar olduğunu sordu . Bunuda cevapladım. Bana sorduğu bir kaç sorunun cevabını bilgisayara not ediyordu. Ve bunlar disinda da belgelere bakarak bir seyleri bilgisayara geciriyordu. Basvuru formunda gidis tarihine 1 mayıs yazmıştım. Ve dil kursumda 8 mayısta başlıyordu. Anladiğım kadariyla bunlarıda bilgisayara not etti. Ve ara ara sorduğu sorulara almanca cevaplar verdiğim için görüşmenin almanca ve türkçe karışık geçtiğini söyleyebilirim. Ve memur almanca bilgimin olduğunu anladığı için almanca bilgisini test etmek gibi bir problemde yaşamadım. Ve parmak izlerini verdikden sonra bana eksik bir belgem olmadığı için sessizlik süresini başlattığını söyledi. Bana ödeme makbuzunu ve sessizlik suresi hakkinda bilgi ve aciklama bulunan bir kagit verdi. Gorusmenin sonunda dil kursumun 8 mayısta baslayacagini vizenin yetisip yetismeyecegini sordum. Gorevli memur da bana "" Evet gördüm, 1 mayısta gitmek istiyorsun. 4 ya da 5 hafta icinde gelecekdir. Başa başda olabilir. """ diye cevapladı. Son olarak """vize göruşmesi hakkinda olumlu ya da olumsuz bir yorum yapabiliyor musunuz ? """ diye sordum. Gorevli memur bana gulerek "" Herşeyin mukemmel oldugunu , cok guzel oldugunu soyledi. Teşekkür ettim ve bana iyi yolculuklar söyledi.

Vizeye başvurduğum ilk günden büyük bir heyecanla takip ediyorum bu forumu. Yazılanlari okumak , ve benim gibi bekleyen insanların var olduğunu bilmek, heyecanınıza ortak olmak beni çok rahatlattı..Bu tarihleri yeni başvuru yapan arkadaşların bilgilenmesi için paylaşmak istedim. Bir tavsiyem olucak yeni başvuru yapacak arkadaşlara, rahat olun. Bu bir görüşme ve sadece sizi görmek , evraklarınızı almak ve incelemek için yapılan bir görüşme sadece. Elbette ciddi bir ortam ve prosedür işleyen bir yer bu yüzden heyecan yapabilirsiniz. Uzun zamandır uğraştığınız emek verdiğiniz bir uğraşın sonu bu nedenlede streslisiniz, bunları bende yaşadım. Fakat siz duruşunuzla, evraklarınızın tam oluşuyla görüşmeye gittiğinizde ve her soruya mantıklı bir cevabınız olduğunda korkulacak pek de bir şey kalmıyor.
Süreç yorucu ve stresli olabilir, benim içinde böyle oldu. Sabırlı olmak gerekiyor.
Vizeyi aldığımda yaşadığım duyguyu tarif etmek çok zor.. Umarım isteyen herkese nasip olur.

O kadar güzel yazmışsınız ki duygularınızı hissettim okurken. Sizin adınıza çok sevindim. Benim de görüşmem cuma günü insan ister istemez heyecanlanıyor. Darısı bizim başımıza olsun 😅

celinelita

Mesaj gönderen celinelita » Çrş Nis 26, 2023 3:15 pm

Songl.23 yazdı: Çrş Nis 26, 2023 1:56 pm İstanbul konsolosluğu -36F

Merhaba arkadaşlar.
- 75 euro
-Cv almanca ve turkce

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş gerçekten yaşadıklarımı anlatmışsınız. Aynı şekilde benim de vize görüşmem olduğunda heyecan ve stresten elim ayağım titriyodu :') Benim vize görüşmem 16 mart tarihindeydi ama sanırım izmir olduğu için bizim için süreç biraz daha yavaş işliyor. Adınıza çok sevindim vizeniz hayırlı olsun tebrik ederim. Darısı biz bekleyenlerin başına 🙏🏽

herrtem

Mesaj gönderen herrtem » Çrş Nis 26, 2023 3:34 pm

Tekrardan merhabalar. Bugün 11 de vize görüşme randevuma gittim. Girişte UPS kargo için 2 adet evrak dolduruyorsunuz( isim soy isim adres ) içeri girerken telefon, akıllı saat alıyorlar. Karşıda binaya girdikten sonra en sağda masada evraklarınızı düzenleyen bir kadın var. O işleminizi tamamladıktan sonra sıra numarası veriyor görevli size.( işlemler için ben 10 TL ödedim sadece ,bazıları 30-40-130 gibi rakamlar ödedi galiba ordaki aldığınız extra hizmete göre) görüşmem tamamen Türkçe geçti. Kadının sorduğu sorulara kısa ve net yanıtlar verdim. Sohbet havası hiç olmadı. Ücreti verdikten ve evrakları inceledikten sonra bana 9 soruluk 4 sayfa kağıt verdi kadın. Sorular Almanca idi ve Almanca cevap vermem gerektiğini söyledi. Almanya'da evraklarimi değerlendiren kişiler bu cevaplara göre değerlendirme yapacaklar dedi. Sorulara hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederim. B1 seviyesinde biri ancak anlayabilir ve ben zorlandım açıkçası. İlk soru Almanca bilgimin nereden geldiği, ikinci soru liseyi ne zaman bitirdiğim ve sonrasında ne yaptığım, üçüncü soru kendinizi tanıtma ( okul hayatı, iş hayatı ...) Dördüncü soru ne amaçla Almanya'ya gittiginiz( iş mi kurs mu üniversite mi ...) Yani dil kursuna gidiyorsunuz ama sebebi ne gibi, 5. Soru dil kursundan sonra geri dönecek misiniz, kalacaksaniz ne amaçla kalacaksınız, 6.Soru hangi kurları alacaksınız ve kursunuz hakkında bilgi 7. Soru hayat planınız nedir, 8. Soru finansal yonetiminizi nasıl yapacaksınız, 9. Soru nerde kalacaksiniz. Benim cevaplar uzun sürdü ve kadın azarladı beni. Öğlen arası vaktinden calmisim :) 11 deki randevum yoğunluktan dolayı 11:30 da başladı bu arada. Hani A1 din hepsini cevaplamışsin diye de azar işittim çok garip. En son biz size haber vericez diyip bitirdi işlemi. Hiç bir eksik evragim yok. Sorular da neden dil kursuna gidiyorsun, Almanya'da akraban var mı nereden yasiyor, nerede kalacaksın, verflishtungserklärung veren kişi kursuna yakın mi ... Dil kursuna gitme amacimin Almanya'da calismak olduğunu cekinmeden dile getirdim. Motivasyon yazısında da bunu özellikle belirttim. Zaten bu yüzden c1 ve mesleki Almanca kursu dahil aldığımı söyledim. Türkiye'de bunun yavaş ve etkisiz olduğunu söyledim. Aktaracaklarim bu kadar şimdilik. Vize cevabı gelince tekrar güncelleme yaparım. Herkese bol şans. Sakın Almanca bilmiyorum demeyin burası Almanya konsolosluğu diyorlar ona göre 😄 aile birleşiminde çok garip sorular soruyorlar ikna olmak açısından... Hangi tarihte tanıştınız ( erkekler tarihlere çalışın )
herrtem yazdı: Sal Nis 18, 2023 12:54 pm Basvuru: 19.01.2023
Atama Tarihi: 18.04.2023
Gorusme Tarihi: 26.04.2023

44f ulusal dil vizesine basvurdum. Ankara Buyukelciliginde gorusmem. Dil kursu kaydimi bugun yaptim onayini bekliyorum. (9 aylik 3340 Eu) Hansemerkur den 1 yillik saglik sigortasi yaptirdim toplamda 438 Eu. Hesap kitleme yapmadim onun yerine verpflichtungserklärung belgem var. Hamburg a gidiyorum dil kursu icin sonrasinda is hayatima devam etmeyi dusunuyorum. Yeterli gelire sahip olmama ragmen Turkiye de calismak cok yorucu geliyor artik. Alternatif enerji kurulumu ile ilgili kendimi gelistirmek icin en uygun yer Almanya oldugu icin buraya gitmeye karar verdim. Upper seviyede Ingilizce ye sahibim almanca dil seviyem A2.1 . Henuz bir is gorusmesi yapmadim dile odaklanmayi ve c1 seviyesine kadar ilerlemeyi dusunuyorum. Denklik belgemi de aldim. Hic bir araci kurulus ile calismadim tamamen ben ve kiz arkadasimin cabalariyla tum sureci hallettik.

Vize gorusmesi sonrasi detaylari buradan sizlerle paylasicam. Umudunuzu kaybetmeyin. Tarih vermeyecekler galiba denilen zamanda geliyormus :) Almanya dis islerine, konsolosluga bayagi mail attim depremzede oldugum ile alakali. Bunun tarih atamasina faydasi oldu mu bilmiyorum.

Songl.23

Mesaj gönderen Songl.23 » Çrş Nis 26, 2023 4:21 pm

Teacherrr yazdı: Çrş Nis 26, 2023 3:04 pm O kadar güzel yazmışsınız ki duygularınızı hissettim okurken. Sizin adınıza çok sevindim. Benim de görüşmem cuma günü insan ister istemez heyecanlanıyor. Darısı bizim başımıza olsun 😅
Teşekkür ederim, inşallah görüşmeniz benimkinden de iyi geçer, ve vizeniz en kısa sürede elinizde olur. Bu heyecanı isteyen herkes yaşasın istiyorum. Allah randevu gününde işinizi kolaylaştıran bir memuru size de denk getirsin.

Songl.23

Mesaj gönderen Songl.23 » Çrş Nis 26, 2023 4:22 pm

celinelita yazdı: Çrş Nis 26, 2023 3:15 pm Çok açıklayıcı bir yazı olmuş gerçekten yaşadıklarımı anlatmışsınız. Aynı şekilde benim de vize görüşmem olduğunda heyecan ve stresten elim ayağım titriyodu :') Benim vize görüşmem 16 mart tarihindeydi ama sanırım izmir olduğu için bizim için süreç biraz daha yavaş işliyor. Adınıza çok sevindim vizeniz hayırlı olsun tebrik ederim. Darısı biz bekleyenlerin başına 🙏🏽
En kısada sürede güzel haberler alırsınız umarım.... teşekkür ederim.

asaf

Mesaj gönderen asaf » Çrş Nis 26, 2023 7:20 pm

İstanbul konsolosluğu -36 F
Randevu başvurusu: 18.12.2023
Randevu ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi : 02.03.2023
Eksik evrak talebi: 07.03.2023
Eksik evrak gönderimi: 21.03.2023
Pasaport UPS KARGO mesajı gelişi : 19.04.2023
Bayramdan dolayı Pasaport teslimi: 25.04.2023
Vize Başlangıç Tarihi: 25.04.2023

Uzun bir süreçten sonra istediğimi aldım .Umarım isteyen ,çabalayan herkesin vizesi gelir.

auyauya

Mesaj gönderen auyauya » Çrş Nis 26, 2023 8:02 pm

Merhaba Herkese,

Yüksek lisans için %100 ingilizce bir bölümden kabul aldım. 01.09 da başlıyor semester. Ben sağlık sigortamı AOK'tan yaptırmayı ve 15.08 den itibaren başlatmayı düşünüyorum. 7 Nisanda randevu talebi oluşturdum hala randevu ataması olmadı.

1-) Sağlık sigortasını 15 ağustostan itibaren başlatmam uygun mudur?
2-) AOK'tan yapacağım sigorta haricinde seyehat sigortası veya başka bir sigorta yaptırmam gerekiyor mu?

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 10:53 pm

Pepawutz yazdı: Sal Nis 25, 2023 6:17 pm Arkadaşlar selam vize görüşmem 11.04 inde gerçekleşti bugün kargo bilgisi geldi . Bu kadar hızlı olmasını kötüye mi yormalıyım?

Belli olmaz ama genelde red olunca erken gönderiyorlar.(olumşu olumsuz yazar mısınız buraya)

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 10:54 pm

asaf yazdı: Çrş Nis 26, 2023 7:20 pm İstanbul konsolosluğu -36 F
Randevu başvurusu: 18.12.2023
Randevu ataması: 31.01.2023
Randevu tarihi : 02.03.2023
Eksik evrak talebi: 07.03.2023
Eksik evrak gönderimi: 21.03.2023
Pasaport UPS KARGO mesajı gelişi : 19.04.2023
Bayramdan dolayı Pasaport teslimi: 25.04.2023
Vize Başlangıç Tarihi: 25.04.2023

Uzun bir süreçten sonra istediğimi aldım .Umarım isteyen ,çabalayan herkesin vizesi gelir.

Vizeniz hayırlı olsun değerli kardeşim.

Eksik evrakınız neydi?

Kaç aylık vermişler ?

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 10:57 pm

auyauya yazdı: Çrş Nis 26, 2023 8:02 pm Merhaba Herkese,

Yüksek lisans için %100 ingilizce bir bölümden kabul aldım. 01.09 da başlıyor semester. Ben sağlık sigortamı AOK'tan yaptırmayı ve 15.08 den itibaren başlatmayı düşünüyorum. 7 Nisanda randevu talebi oluşturdum hala randevu ataması olmadı.

1-) Sağlık sigortasını 15 ağustostan itibaren başlatmam uygun mudur?
2-) AOK'tan yapacağım sigorta haricinde seyehat sigortası veya başka bir sigorta yaptırmam gerekiyor mu?
Merhaba,ben lisans bölümü için başvurdum vizeye ve seyahat sağlık sigortası yaptırdım Almanya'ya gidince bir daha sigorta yapmamı söylediler.Yani Tr de yaptırdığımız (çok kapsamlı değilse) sadece Almanya'ya varana kadar işimize yarıyor.

auyauya

Mesaj gönderen auyauya » Çrş Nis 26, 2023 11:05 pm

Cihangirr yazdı: Çrş Nis 26, 2023 10:57 pm Merhaba,ben lisans bölümü için başvurdum vizeye ve seyahat sağlık sigortası yaptırdım Almanya'ya gidince bir daha sigorta yapmamı söylediler.Yani Tr de yaptırdığımız (çok kapsamlı değilse) sadece Almanya'ya varana kadar işimize yarıyor.
Ben 26 yaşındayım 27 olacağım. Aktif olarak çalışıyorum bu nedenle Türkiye'de sigortam var. Bu yüzden Almanya'da olacağım tarihten itibaren AOK sağlık sigortasını başlatmayı düşünüyorum. Buna ilave olarak 41f gereksinimlerinde de seyahat sigortası da görmedim.

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 11:08 pm

seventhson yazdı: Sal Nis 25, 2023 2:20 pm Herkese merhaba, 7 Mart'ta 41F Istanbul-Berlin basvuru yaptim, 7 hafta oldu ama hala hicbir haber yok. Mart ayindan beri haber bekleyenler var mi?
Ben 28 şubatta görüşmeye girdim ve hala vizemi bekliyorum(inşallah onaylanmıştır)

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 11:10 pm

ffurkan yazdı: Sal Nis 25, 2023 6:04 pm Teşekkürler, umarım sizinde gelir en kısa sürede. Bonn'da bulunan vize merkezi var orası ile iletişimdeydim. Ne kadar karar mercii olmasa da anladığım kadarı ile evraklar ilgili şehirlerin yabancılar ofisine oradan gittiği için en azından evrakların teslim edildiği günü, karar verilip verilmediğini söyleyebiliyorlar. Vizenin çıkıp çıkmadığı bilgisini gizlilik gereği vermiyorlar ama karar verildiği bilgisini alırsanız vizeniz 3-4 gün içerisinde basılmış olur. Ben en son aradığımda 13 Nisanda karar verildiği bilgisini verdiler .17 nisanda da vizem basılmış. Bu başlık altında dolaşan bir numara vardı aynı mı bilmiyorum ama ben +492289935850858 numaralı hattan iletişime geçtim hep.
Ben bu numarayı 3 gün aradım ama açmıyorlar. Saat kaç gibi aradınız ?

Cihangirr

Mesaj gönderen Cihangirr » Çrş Nis 26, 2023 11:25 pm

auyauya yazdı: Çrş Nis 26, 2023 11:05 pm Ben 26 yaşındayım 27 olacağım. Aktif olarak çalışıyorum bu nedenle Türkiye'de sigortam var. Bu yüzden Almanya'da olacağım tarihten itibaren AOK sağlık sigortasını başlatmayı düşünüyorum. Buna ilave olarak 41f gereksinimlerinde de seyahat sigortası da görmedim.

o zaman sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

seventhson

Mesaj gönderen seventhson » Prş Nis 27, 2023 12:41 pm

Cihangirr yazdı: Çrş Nis 26, 2023 11:10 pm Ben bu numarayı 3 gün aradım ama açmıyorlar. Saat kaç gibi aradınız ?
merhaba ben dun sabah 10 gibi aradigimda ulastim, yaklasik 20 kez denedim hep mesgul caldi ancak ilk caldiginda actilar

Kilitli