Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Almanya'da Hangi Meslekten Denklik Alabilirim ?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
hsynnml

Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Almanya'da Hangi Meslekten Denklik Alabilirim ?

Mesaj gönderen hsynnml » Prş Nis 13, 2023 9:47 pm

Merhaba, ben meslek lisesi bilişim teknolojileri web programlama ve 2 yıllık MYO Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bir kamu kurumunda da yaklaşık olarak 5 yıldır bilgisayar teknikeri olarak çalışıyorum. IHK FOSA'ya denklik için evraklarımı yolladım. Ben denkliğimi " Fachinformatiker/in Systemintegration ( Bilgisayar Teknikerliği )" dan talep ettim ancak onlar "Fachinformatiker/in FR Anwendungsentwicklung ( Uygulama Geliştirme )" dan değerlendirmeye aldıklarını söylediler.
Bir kaç sorum olacak cevaplarsanız müteşekkir olurum.

1-) Bilgisayar teknikerliği yapmam için denklik almam şart mı ?
2-) "Fachinformatiker/in FR Anwendungsentwicklung" dan denklik alırsam Almanya'da " Fachinformatiker/in Systemintegration " mesleğini yapabilir miyim?

woguzhan

Re: Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Almanya'da Hangi Meslekten Denklik Alabilirim ?

Mesaj gönderen woguzhan » Pzr Ağu 13, 2023 9:41 pm

Aynı şekilde bende denklik yaptırmak istiyorum, yukarıdaki arkadaşla aynı şeylerden mezun oldum. Bilgisi olan varsa cevap alabilirsek sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Almanya'da Hangi Meslekten Denklik Alabilirim ?

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 14, 2023 5:46 pm

Ön lisans mezunlari burda direkt olarak bir denklik alamiyorlar. Meslek tecrübesi varsa onla beraber ya Job seekar vizesine basvuru yapabilirsiniz ya da kendi alaninizla ilgili Almanya dan bir is sözlesmesi yaparak gelebilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Yigit198621

Uzaktan eğitim

Mesaj gönderen Yigit198621 » Çrş Ağu 16, 2023 9:09 pm

Merhaba ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı ön lisans okuyacağım mezun olduktan sonra Almanya'da Lisans okumak istiyorum fakat uzaktan okuyacağım mezun olduğum zaman diplomamda "uzaktan eğitim" mezunu şeklinde bir ibare yer alacak bu uzaktan eğitim ibaresi Almanya Lisans başvurularında bir sıkıntı çıkartır mı?

Şimdiden Teşekkürler.